אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> עדות מומחה: בדרך לעוד תיק מוצלח

עדות מומחה: בדרך לעוד תיק מוצלח

מאת: חנה קורן, גרפולוגית משפטית | תאריך פרסום : 23/01/2014 16:04:00 | גרסת הדפסה

רבים התיקים המחייבים עדות מומחה בבית המשפט, אולם לא רבים עורכי-הדין היודעים כיצד לנצל את עדות המומחה כראוי. חנה קורן, גרפולוגית ותיקה ומומחית בבתי משפט, מגישה עצות חשובות בדרך לזכייה בתיק.

עדות מומחה היא קריטית לתיקים רבים. על אף ההעדפה הברורה לשירותיהם של עדים מומחים ותיקים, קורה ועליכם להיעזר בעד שזו לו הפעם הראשונה בבית המשפט. עדים מומחים רבים נלחצים על דוכן העדים, ועוד יותר אל מול התוקפנות של בא כוח הצד שכנגד. גם עדים מנוסים, שכבר הוכיחו את עצמם בערכאות ודיונים שונים, עלולים ליפול ל"טריקים" של עורכי-הדין.

המטרה: עדים רגועים, אמינים, בטוחים בעצמם, מדויקים ושולטים בחומר מכל זווית אפשרית. אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שום בלבול או גמגום. אתם חייבים לנצח. העד המומחה שלכם חייב להיות קוהרנטי ומודע להשלכות של תשובותיו. איך עושים זאת?

1. לפני העדות: ערכו חזרה גנרלית
אינכם יכולים להדריך את העד מה לומר בעדותו, אך נודעת חשיבות רבה להנחיה כיצד לומר את הדברים. לכן, טרם הדיון בבית המשפט מומלץ לערוך עם העד מעין "חזרה גנרלית". אם אתם מכירים את סגנונו של בא כוח הצד שכנגד, שיחקור את העד ללא מורא וללא רחמים, רצוי שתשתפו בכך את העד המומחה, שידע מה מצפה לו על דוכן העדים.
זכרו: עורכי הדין מעוניינים לזכות בכל מחיר ויעשו הכול כדי לערער את ביטחונו של העד המומחה. הכינו את העד שלכם לכך שבא כוח הצד שכנגד ישתמש בעת החקירה הנגדית בכל הטריקים שכתובים ושלא כתובים בספר, החל מחנפנות ועד לתוקפנות. הסבירו לו שמטרת החקירה הנגדית היא לערער את אמינותו ומהימנותו (של העד) והנחו אותו שלא להתרגש; כך מתנהל המשחק, והעד ועדותו הם כלים טקטיים במערך.
שאלו את העד שלכם את כל השאלות האפשריות, ודאו שהוא בטוח בעצמו אך לא מתנשא, למדו אותו לשדר שהוא אוחז בכלים המקצועיים שיסייעו לשופט לחקור את האמת. חזקו את בטחונו של העד שוב ושוב: העד אוחז בידע חשוב ומהותי ועל כן נקרא לסייע בתיק.

2. הבגדים המומלצים: לצבע יש משמעות
הנחו את העד להתלבש באיפוק אלגנטי ולמעט בצבעוניות. העדיפו עדים גברים בכחול ונשים עדות בשחור. מחקרים הוכיחו כי צבעים אלה מעוררי אמון.

3. לא לשכוח ציוד: פק"ל עדות
כל עד מומחה - מהנדס, שמאי, רופא וכו' - זקוק לציוד מסוים, בהתאם לתחום התמחותו. ודאו שוב ושוב שהציוד הזה זמין לעד ושהוא אכן מביא אותו עמו.

כותבת שורות אלה מזכירה שגרפולוג משפטי זקוק לזכוכית מגדלת, סרגל, מד מעלות ומיקרוסקופ נייד לבחינת המסמכים (יש מיקרוסקופים קטנים, בגודל 2 עטים עבים, שמסוגלים להפתח ולהגדיל אובייקט פי 30!!).

כמו כן, על המומחה להביא לבית משפט את המסמכים המוגדלים בשלושה העתקים: אחד לשופט ושניים לבאי הכוח. כך הדוגמאות יהיו זמינות תמיד ויכנסו לתיק.

4. ביום הדיון: הגיעו יותר מוכנים ממוכנים
הגיעו מוקדם וודאו שאתם יודעים היכן ממוקם חדרו של השופט. בשום אופן אל תאחרו לדיון. בקשו מהעד לכבות את המכשיר הסלולרי שלו לפני הכניסה לאולם.

ודאו שכל המסמכים מוכנים ומסודרים בצורה שתאפשר להתמצא בהם בקלות; אל תאתגרו את סבלנותו של השופט.
הזכירו לעד שהוא אינו השופט וגם לא המייצג: עליו להיות נאמן לעצמו ולמומחיותו בלבד ולתת לשופט כלים מקצועיים לפתור את הסוגיה המונחת בפניו באופן המדויק והמהימן ביותר.

קנו עבור העד בקבוק מים קטן, שיישא עמו לאולם הדיונים.

5. באולם הדיונים: חקירות ונימוסים
על העד לגשת לדוכן העדים בצעדים בטוחים, להתיישב עם גב זקוף והידיים מתחת לשולחן. חובה עליו להישיר מבט לעורך הדין החוקר, להקשיב לשאלתו קשב רב, ובשניות הספורות עד שהקלדנית מסיימת לרשום את השאלה, לארגן את התשובה בראשו. רק אז יענה העד על השאלה בשלווה ובביטחון. ההשתהות בטרם המענה תאפשר גם לעורך הדין שהזמין את העד להתנגד במידת הצורך.

אם העד לא הבין את ניסוח השאלה (שעלול להיות מבלבל בכוונה), עליו לבקש הסבר בביטחון ולא בהתנצלות. אם אי ההבנה ממשיכה, על העד לאמר שוב: "לא הבנתי את השאלה". גם במקרה שהשאלה נשאלה בתוקפנות או בתיאטרליות, יבקש העד הבהרה בקול שקט ורגוע.

את התשובה יש לענות לאט וברור, לטובת הקלדנית המנסה להדביק את קצב הדיבור. עם זאת, אין טעם לדבר בקצב של הכתבה.

על העד להתחיל את תשובתו כשהוא מישיר מבטו לעורך הדין החוקר, ולאט לאט להסיט את המבט לעיני השופט. לאחר מכן הוא יכול לפנות לשניהם לסירוגין.

העד לא יביט על עורך הדין ששכר אותו ולא יחפש את מבטו בקהל. פעולה כזאת עלולה להתפרש כבקשת עזרה או חוסר ביטחון.

עורך הדין החוקר עלול להתבלבל מתשובות העד; לעיתים קרובות התשובות "יקלקלו" לו התוכנית המקורית ויפריעו לקו ההוכחה שהוא מנסה להוביל. במקרה כזה, כאשר עורך הדין החוקר קוטע את דברי העד ומנסה לומר במילותיו את התשובה שהוא מצפה לה, זכותו המלאה של העד לאמר: "אדוני לא ינסה להכניס מילים לפי, בבקשה", ואז להמשיך בתשובתו.

כאשר עומד העד מול מתקפת שאלות של עורך הדין החוקר, עליו לומר בביטחון מלא וברוגע: "לא סיימתי את תשובתי". השופט, בדרך כלל, יאפשר לעד להשלים את תשובתו. במידה שהתשובה נקטעת, יאמר העד: "אני מבקש שירשם בפרוטוקול שתשובתי לא הושלמה".

עורך הדין החוקר ינסה להיתלות בכל אי דיוק בתשובתו של העד. על כן, חובה על העד לומר את האמת בלבד. אם טעה העד בתשובתו, עליו לתקנה מיד ולהסביר, במידת האפשר, מהיכן נובעת הטעות. זהו מצב עדיף על פני הסתבכות בהסברים.

כוחם של המים: הנחו את העד לקחת אתו לדוכן העדים את בקבוק המים שרכשתם עבורו. שתיית מים יכולה לכסות על הפוגה מחשבתית קטנה כהכנה לתשובה, בעיקר במקרים של שאלות ארוכות ומפותלות.

העד רשאי לדפדף בניירותיו ולהביא מתוכם סימוכין כאלה ואחרים.

העד לא ינדב לבית המשפט נתונים או פרטים שלא נשאל עליהם. עם זאת, מידע אקוטי, שחשוב שירשם בפרוטוקול, יש להכניס ברגעים מתאימים על אף שאין בקשה מפורשת כזאת.

העד רשאי, בזמן אמת, לענות שאינו זוכר פרטים מסוימים. איש אינו מצפה מהעד לזכור כל פרט. עם זאת, מומלץ לשלוט בחומר במידה האופטימלית ולא להסתמך על מפלט השכחה, שעשוי לקעקע את העדות.

* הכותבת היא גרפולוגית ומומחית להשוואת מסמכים מטעם בתי המשפט השונים
**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

למדור: סדר דין אזרחי
אתר המשפט הישראלי פסקדין
www.psakdin.co.il


המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ