אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני מקרקעין >> מי ייהנה מתכנית המתאר החדשה של תל אביב?

מי ייהנה מתכנית המתאר החדשה של תל אביב?

מאת: מערכת PsakDin | תאריך פרסום : 27/12/2015 15:44:00 | גרסת הדפסה
צילום תמונה חיצונית: RNgraphics www.morguefile.com

התאחדות בוני הארץ עתרה לבית המשפט שיאפשר לה לערור על התכנית בפני המועצה הארצית: "התכנית אינה חוקית, ותביא לפגיעה ברוכשי הדירות".

בנובמבר 2013 הופקדה תכנית מתאר מקומית לתל אביב יפו (תכנית תא/5000), הקובעת את מגמות התכנון בעיר ואופן התפתחותה עד 2025. התכנית מתווה כללים והנחיות לעריכת תכניות עתידיות בסמכות הוועדה המקומית. בין היתר, קובעת התכנית אילו אזורים בעיר ייועדו למגורים, לתעסוקה ולמסחר, לשימושים ציבוריים או לייעודי קרקע אחרים; אילו מקומות ראוי לשמר או לפתח; מהן ההוראות וההנחיות בהיבטים תחבורתיים, סביבתיים והיבטים רבים נוספים בעלי השפעה על הפיתוח הפיזי של העיר.

לייעוץ בנושא

פנו ל- עורך דין מקרקעין

התאחדות בוני הארץ היא הארגון היציג של העוסקים בבנייה, בתשתיות, בפיתוח ובעבודות ההנדסה הבנאיות. היא פועלת לקידום ענף הבנייה והתשתיות בישראל, לשימור האינטרסים והזכויות של כלל הקבלנים והבונים בישראל, ולתת פיתרון לבעיות במגוון תחומיו של הענף.

ההתאחדות סברה כי הכוונה לייצר תכנית כוללנית לעיר היא מבורכת, אולם התכנית המוצעת כוללת נקודות עקרוניות וציבוריות בעלות השלכות רחבות היקף, שראוי שיקבלו התייחסות נוספת מהמועצה הארצית. לפיכך, היא הגישה התנגדות לתכנית לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב, אולם זו נדחתה והתכנית אושרה באוגוסט 2015.

כשלושה חודשים לאחר מכן, נדחתה גם בקשת ההתאחדות ליו"ר הוועדה לערור על ההחלטה בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

"מס סחיטה"

בדצמבר 2015, ומאחר שההתאחדות סברה כי הדחייה לא נומקה כראוי, היא הגישה, באמצעות עו"ד שמואל לכנר ממשרד עו"ד נשיץ, ברנדס אמיר ושות', עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב.

בעתירה הוסבר כי התכנית מאפשרת לוועדה המקומית לדרוש "תמורה למרקם העירוני", כמו הקמת מבני ציבור, כתנאי למתן זכויות בנייה באזורי מגורים ובאזורי תעסוקה. יתרה מזו, באזורי התעסוקה, היא גם רשאית לדרוש מהיזמים "תועלת ציבורית" כנגד מתן זכויות בנייה. מטלות ציבוריות אלה יבוצעו על ידי היזם ועל חשבונו, בנוסף לחיוב שלו בהיטל ההשבחה הקבוע בחוק, שמיועד בין היתר למימון הוצאות הוועדה המקומית בתכנון ופיתוח.

 ההתאחדות טענה כי קביעת מטלות ציבוריות כתנאי למתן זכויות בנייה, אינה חוקית. לעמדתה, התניית תוספת זכויות הבנייה בביצוען של מטלות ציבוריות מביאה לכדי גבייה בפועל של היטל השבחה בשיעור העולה כדי 100%, בעוד שחוק התכנון והבנייה קובע כי שיעור ההיטל יהיה מחצית ההשבחה.

עוד נטען, כי בניגוד לדין, התכנית קובעת שהוועדה המקומית רשאית לקבוע תוספת שטחי בנייה רק בהתקיים מספר תנאים, ובכללם - הקצאה לשטחי ציבור הנדרשים כתוצאה מתוספת שטחי הבנייה, כאשר היקף ההקצאה הנדרש ייקבע בהתאם לשיקול הדעת של הוועדה. למעשה מדובר בהפקעת שטח בנוי תמורת זכויות בנייה, ובמתן שיקול דעת רחב מדי לרשות המקומית.

בנוסף, ציינה ההתאחדות כי התכנית מקדמת בעיקר מסחר ותעסוקה ולא מספקת פתרון מספיק למגורים, וכן שאינה מעניקה תמריצים מספקים להתחדשות עירונית.

משנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ ומנהל אגף יזמות ובנייה, עו"ד אמיר הלר, מסר: "תכנית המתאר של תל-אביב-יפו רוויה בפגמים מהותיים שחלקם אף גובלים בחוסר חוקיות. התאחדות בוני הארץ תפעל לעקור מן השורש את התופעה שבה מטילים מטלות ציבוריות כאלה ואחרות על יזמים, וזאת מעבר להיטלי ההשבחה העצומים שמשולמים לוועדות המקומיות, וכל זאת ללא כל סמכות חוקית וללא כל הצדקה. מדובר בסוג של "מס סחיטה", שבסופו של יום מגולגל על כתפי רוכשי הדירות".  

 

* המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
2

אבל מי יהנה מהתכנית - חוץ מהעיריה שתקושש היטלי השבחה - לא כתוב.

וחבל
1

האם לא כדאי לטעון כי ההטלת מיסים נוספים ע"י רשויות מקומיות (ללא אישור) הנו בניגוד לכל דין

ובמיוחד סותרת את דיני מיסוי המקרקעין?
1
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום דיני מקרקעין באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום דיני מקרקעין

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ