אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> מיסים >> מימון המונים – האם מס הכנסה שותף?

מימון המונים – האם מס הכנסה שותף?

מאת: עו"ד שחר פרילינג | תאריך פרסום : 05/11/2015 14:19:00 | גרסת הדפסה

צילום: גיל טופז

לאחרונה פרסמה רשות המיסים החלטת מיסוי בנושא הלוואות מעמית לעמית הניתנות באמצעות אתרי אינטרנט, דוגמת Headstart

מימון המונים (Crowd Funding) היא שיטה חדשנית יחסית למימון מיזמים עסקיים וחברתיים כגון תמיכה בחברות הזנק, מימון סרטים עצמאיים, ספרים, פיתוח תוכנות חינמיות ועוד. המימון מבוסס על כסף שמושקע או נתרם מראש על ידי מספר רב של אנשים פרטיים.

לשאלות על מסים:

עו"ד דיני מסים

בשנים האחרונות מימון המונים תופס תאוצה, בעיקר לאור השינויים הגיאופוליטיים, החברתיים והחוקתיים שיוצרים קושי להשיג משקיע אסטרטגי אחד בשלבים ראשונים של הפרויקט. הקושי הוא גדול יותר כשמדובר במיזם חברתי פוליטי, ללא תחזית ברורה להחזר ההשקעה.

לפיכך, מדינות רבות מאפשרות לגייס כספים מכמות רבה של משקעים בעלויות נמוכות יחסית. ישנם מספר אתרי אינטרנט בינלאומיים מפורסמים בתחום, דוגמת Kickstater ו-  Indiegogo ואתרים ישראליים כגון Headstart  ו-Ourcrowd.

חשיבותו של פרסום נוהל המיסוי נובעת מהיכולת לקבל מידע על החלטות מיסוי באופן מקצועי, אחיד ועקבי. בנוסף, הנוהל נועד להגביר את הוודאות המיסויית לגבי עסקאות המתרחשות במשק.

החלטת המיסוי עוסקת בחברה פרטית תושבת ישראל המפעילה אתר אינטרנט לתיווך במתן וקבלת "הלוואות מעמית לעמית".

לאחרונה, חברה מסוימת (ששמה לא פורסם) ביקשה מרשות המיסים לקבוע אלו הוראות יחולו על החברה בגין תשלומי הריבית למלווים, זאת לאור חוסר הבהירות בכל הנוגע לסיווג ההכנסות שקיבלו המשקיעים ושיעור המס שיהיה עליהם לשלם. שיעור זה, משפיע מטבע הדברים על התשואה נטו של המלווה, ומהווה נתון חשוב לצורך קבלת ההחלטה בכל הנוגע להלוואה כזו או אחרת.

תשובת רשות המיסים לבקשה הייתה שהיא רואה בסוג כזה של פעילות עסקית הלוואה לכל דבר ועניין, ולפיכך קובעת אתה כללים הבאים בכל הקשור לניכוי המס במקור:

  • ניכוי המס הנדרש הוא בהתאם לקבוע בתקנות מס הכנסה הקשורות להכנסות מריבית.

זאת כל עוד יישמרו הכללים המצוינים בהחלטה והכוללים בין היתר:

  • תנאי לפיו ההלוואה נושאת ריבית שנתית קבועה מראש ואינה תלויה בגורם בלתי וודאי.
  • תקרת גובה ההלוואה ותקופת ההלוואה הינם בהתאם למגבלות שנקבעו בהחלטה.
  • החברה משמשת כמתווכת בלבד בעסקה, איננה צד להלוואות ואיננה משתתפת בסיכון הקשור לאי קבלת החזר הקרן או הריבית בהתאם להסכמי ההלוואות.

רגולציה והמיסוי המתייחס למימון המונים

המודלים המובילים בישראל למימון המונים הם מודלים שבהם התמורה היא פילנתרופית (תרומה משיקולים אמוציונאליים) או שמקבלים עבורה תמורה ממשית כגון מתנה הקשורה למיזם או כל דבר יצירתי אחר.

לפיכך ניתן לראות בעסקאות מסוג זה עסקה של "מתן שירות או מכירת מוצרים" לכל דבר ועניין. לפיכך:

  1. על המקבל להוציא חשבונית מס או לדווח עליה כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי, כך שהעסקה תהיה חייבת במע"מ.
  2. במידה שיהיה רווח, הוא יהיה חייב במס במסגרת הדיווח שלה מיזם למס הכנסה.
  3. כמובן שהמיזם יוכלו לקזז את ההוצאות שלו במסגרת דיווח על תשומות למע"מ והוצאות למס הכנסה.

ככל הנראה, המשקיעים לא יהיו חייבים במס על השקעתם לאור העובדה שאינם מקבלים החזקה כלשהי במיזם אלה רק הערכה מסוימת ואולי מוצר הקשור למיזם.

גיוס הון באינטרנט – עד שני מיליון שקל

הצעת חוק ניירות ערך (תיקון מימון חברתי לעסקים), העוסקת בנושא מימון המונים, עברה קריאה טרומית בכנסת ביולי 2014. מטרת החוק המוצע היא לאפשר לתאגידים לגייס כסף במסגרת מימון המונים, להבדיל מגיוסים רגילים של אגרות חוב והקצאת מניות במסגרת הרגילה, הדורשת הכנת תשקיפים ועבודה רבה של עורכי דין ורואי חשבון.

הסעיף הראשון של ההצעה מאשר למעשה "גיוס הון מקוון" כל עוד מדובר בגיוס מצומצם של מקסימום 2 מיליון שקל, כאשר לא ניתן לגייס יותר מ-500,000 שקל מגורם יחיד.

שאר סעיפי ההצעה מתייחסים בעיקר להקלות בפיקוח על השקעות שונות, במטרה לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לגייס כספים בהליך פשוט יחסית מבחינה ביורוקראטית, לעומת הנפקת חוב בבורסה.

עיקר ההקלות נועדו לאפשר לתאגידים קטנים אשר ניירות הערך שלהן לא הוצעו לציבור על פי תשקיף ואינן נסחרות בבורסה, לרתום במהירות יחסית משקיעים מקרב הציבור הרחב. הציבור יוכל להשקיע סכומים נמוכים על ידי שימוש באמצעים מקוונים לגיוס הון כל זאת תוך ניסיון למזעור הסיכון של הונאת משקיעים.   

כך ניתן יהיה לקדם יזמות של חברות צעירות בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה ולהגביר את התחרות התעסוקה והריכוזיות במשק.

* עו"ד ורו"ח שחר פרילינג שותף מנהל תחום המיסים במשרד מיטרני אביב, קמחי ושות'– העוסק בתחום המיסים והמשפט המסחרי-אזרחי 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום מיסים באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום מיסים
דירות חדשות, מסים חדשים
צילום: גלעד לנגר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ