אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> מיסים >> מהו יום רכישת המקרקעין לצורך מיסוי כאשר הקרקע הועברה בעסקת מתנה?

מהו יום רכישת המקרקעין לצורך מיסוי כאשר הקרקע הועברה בעסקת מתנה?

מאת: ניצן בן הלוי-ארביב, עו"ד | תאריך פרסום : 07/06/2011 10:00:00 | גרסת הדפסה

לפסק הדין בעניין שטילמן נ' מנהל מס שבח מקרקעין אזור טבריה

בית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כועדת ערר על מיסוי מקרקעין קבע, כי על אף שלא הובאה ראייה חד משמעית לכך שמס הרכישה שולם לפני מות נותן המתנה- ניתן להסיק כי המס שולם עפ"י החוק שחל באותה תקופה, ולא מדובר בעסקה שנועדה לצורך התחמקות ממס.

סעיף 37 לחוק מיסוי מקרקעין עוסק בקביעת יום רכישת הנכס לצורך שומת השבח. הסעיף מפנה, בין היתר, לסעיף 27 לחוק אשר קובע שני תנאים למניעת עסקאות מלאכותיות שנועדו רק לצורך התחמקות ממיסי עיזבון, שבח ורכישה.

בן שקיבל נכס מקרקעין במתנה מאביו כשנה לפני מות האב, מכר את המקרקעין לאחר. בתהליך שומת עסקת המכירה, קבע מס שבח ביחס לעסקת המתנה כי נתקיים בה תנאי הדיווח במועד, אולם לא נתקיים התנאי השני- תשלום מס הרכישה לפני מות נותן המתנה- האב. על כן, נקבע יום רכישת הנכס כיום פטירת האב בשנת 1965, ומס השבח הועמד על השיעור המרבי- 50%. על כך הוגש ערר, בו נטען כי בניגוד לקביעה, אגרת ההעברה שלימים הפכה למס רכישה, שולמה עוד כשהיה האב בחיים ועל כן יש לקבוע את יום הרכישה כיום בו רכש האב את המקרקעין- בשנת 1947, ולקבוע מס שבח בשיעור 12% בלבד.

לטענת מס שבח, העורר לא הוכיח כי האגרה שולמה עוד טרם פטירת האב נותן המתנה, ויש להתייחס לעדות לפיה האגרה שולמה רק 9 חודשים לאחר מותו. מנגד, הסתמך העורר על העובדה שהנכס נרשם בלשכת רישום המקרקעין כעסקת מכר ללא תמורה, דבר המעיד שהמיסים שולמו במועד.

עו"ד אברהם הללי, שלקביעתו הצטרפו השופט עבד אל רחמאן זועבי ועו"ד מאלק מערור קבע, כי אין חולק כי הצדדים לעסקת המתנה הצהירו עליה במועד ואף ניתן בגינה פטור ממס שבח והיא נרשמה, אולם לא הובאה ראייה חד משמעית לתשלום אגרת ההעברה עוד בחייו של האב. עם זאת, נקבע כי אגרת ההעברה שהייתה נהוגה אז נקבעה ע"י רשם המקרקעין, שצריך היה גם לקבוע את השווי לצורך כך. מכאן, שקביעת סכום האגרה כלל לא תלויה בעושי העסקה והיא כפופה גם להשגות המעכבות את התשלום לעיתים, עד לאחר פטירת נותן המתנה.

"אין כל סימן שכאן נעשתה עסקה מלאכותית כדי להתחמק מתשלום מס עיזבון, כי הרי משלמים אגרת העברה בכל מקרה", כתב עו"ד הללי וקבע כי האגרה שולמה לפי החוק, ואף אם היה עיכוב מסוים בשל השגה- אין בכך כדי לקבוע שהיה איחור המצדיק את קביעת יום הרכישה כיום פטירת האב.

לפסק הדין בעניין שטילמן נ' מנהל מס שבח מקרקעין אזור טבריה

למדור: מיסים

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים





עורכי דין בתחום מיסים באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות











כתבות נוספות בתחום מיסים
הלקחים מפרשת קובי פרץ
עו"ד איתי הכהן, צילום: ישראל מלובני

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ