אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> נזיקין >> להיכנס לחדר הכושר ולצאת ממנו בשלום

להיכנס לחדר הכושר ולצאת ממנו בשלום

מאת: עו"ד קרן מרץ | תאריך פרסום : 16/03/2014 09:00:00 | גרסת הדפסה

מאת: עו"ד קרן מרץ

חדר הכושר טומן בתוכו גם סכנות: תנועות לא זהירות, שימוש לא נכון במכשיר או מכשיר שאינו תקין עלולים להוביל לפציעות כואבות. אז מי אחראי במקרה של פגיעה? המתאמן, המדריך או הבעלים? ואיך יודעים שהמכשירים בטוחים? עו"ד קרן מרץ עוזרת לכם לשמור על הכושר וגם על הגוף.

מתאמן, שהרים משקולות שהתבררו כפגומות ונפגע מידית הברזל שהתעופפה מהן, פוצה בכ-10,000 שקלים. מתאמן אחר פוצה בכ-45 אלף שקלים לאחר שרגלו נתפסה במרווח הצר שבין המסילה לקיר. 19 אלף שקלים נפסקו למתאמנת שנפצעה כשירדה מההליכון מבלי שעצרה את פעולתו, וזאת על אף שנקבע שהיה לה אשם תורם במצבה.

שלושה חוקים מגדירים את התקנות והרישיונות השונים שחדרי הכושר נדרשים לעמוד בהם: חוק מכוני הכושר, חוק הספורט וחוק רישוי עסקים. חוקים אלה מציבים מערכת סטנדרטים תקיפה בפני בעליהם ומפעליהם של חדרי כושר בכל ההיבטים: החל מההיבט הפיזי-רפואי של הלקוח וכלה במרחק שבין שורות המכשירים.

אז מי אחראי פה?

הבעלים והמפעיל של חדר הכושר נושאים באחריות כלפי המנויים והם מחויבים להתנות רישום מנויים חדשים בהצגת אישור רפואי המעיד על כשירותם להתאמן בחדר כושר. את האישור יש לעדכן מדי שנה.

מלבד זאת, מוטלת על מפעילי חדר הכושר חובת הזהירות המתבקשת, המתחילה בסביבת אימון בטוחה ונטולת מכשולים, שכוללת מעברים נוחים ומרחקים בטוחים בין המתקנים השונים, תאורה תקינה, הגנה על המתאמנים מפני נזקים סביבתיים ועוד.

על פי הוראות מינהל הספורט, המרחק בין מכשיר למכשיר יעמוד על 60 ס"מ לפחות ועל 1.2 מ' בין שורת מכשירים אחת לאחרת. כמו כן, יש להציג הוראות שימוש לכל מכשיר בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

המפעיל מחויב גם לתחזק את המכשירים והמיתקנים השונים באופן שוטף ולדאוג לתקן או לסלק מהמקום כל מכשיר שאינו תקין או אינו בטוח לשימוש.

ואיפה המדריך?

חדרי הכושר מחויבים לקיים את דרישות חוק מכוני כושר רישוי ופיקוח תשנ"ד (1994) וחוק הספורט ביחס להכשרת המאמנים. המדריכים במועדון חייבים להיות מוסמכים ובעלי תעודה ממוסד מוכר ע"י משרד הספורט להסמכת מדריכי כושר.

מפעיל חדר הכושר מחויב להשגיח, באמצעות המדריכים, שהמתאמנים במקום עושים שימוש נכון ובטוח במכשירים ואינם מסכנים את עצמם או את הסובבים אותם.

במכוני כושר רבים (אך לא בכולם) המדריכים אינם מעירים למתאמנים שמבצעים תנועות שגויות המסכנות אותם - בין אם במכשירים ובין אם בהרמת משקולות חופשיות - ומאפשרים להם להתאמן כראות עיניהם, על אף חוסר הידע והסכנה. מומלץ כי הבעלים והמפעילים של חדרי הכושר ירעננו את תפקודם של המדריכים וינחו אותם לפעול נכון מול המתאמנים.

תמיד חייבים מדריך?

מכוני כושר מסוימים פטורים מחובת נוכחות מדריך מוסמך: מכוני כושר בבנייני מגורים הפתוחים לדיירים בלבד, מכוני כושר בבתי מלון הפתוחים לאורחי המלון בלבד ומכוני כושר במקומות עבודה הפתוחים לעובדים בלבד, כשמספר העובדים אינו עולה על 1000.

קטינים, אגב, אינם מורשים להתאמן במכון כושר מכל סוג שהוא, אלא בנוכחות מדריך מוסמך לאימון קטינים.

רגע, מה עם הביטוח?

מחירי המנויים למכוני הכושר כוללים, לרוב, גם את עלות הביטוח למתאמן, אך יש מי שיגבו תוספת נפרדת עבור דמי הביטוח. כל מתאמן רשאי לדרוש פרטים אודות הכיסוי הביטוחי של המועדון ולהחליט בעצמו האם סכומי הביטוח נראים לו מספקים או שמא הוא מעוניין לבטח את עצמו - על חשבונו - בסכומים גבוהים יותר.

אז איך מונעים פציעות?

כדאי לדעת, שברוב מכוני הכושר ישמחו להכין לכם תכנית אימון מסודרת ומותאמת לצרכיכם ולכוחותיכם ללא תוספת תשלום. תכנית כזאת עשויה למנוע מאמץ מסוכן, שהמתאמן עדיין אינו בשל ומוכן לו.

יש לעיין היטב בהוראות השימוש שלצד כל מכשיר לפני השימוש ובמקרה של ספק - לבקש הדרכה מפורטת מהמדריך: מהי התנוחה הנכונה, מהו טווח התנועה הרצוי וכו'.

לפני השימוש במכשיר, ודאו שהוא תקין ושאין ברגים משוחררים. אם המכשירים צפופים מדי - הרחיקו אותם זה מזה או בקשו מהמדריך לעשות זאת. כמו כן, אל תשאירו משקולות חופשיות על הקרקע - השיבו אותן למקומן.

מומלץ גם לבקש מהמדריך להשגיח עליכם, לפחות בתקופת האימונים הראשונה, ולתת לכם הנחיות כלליות כמו גם הערות נקודתיות. המלצה זו מקבלת משנה תוקף במקרה של עבודה עם משקולות כבדות: ודאו שהמדריך או מתאמן מנוסה עומדים לצדכם ופוקחים עין, כך שבמקרה של שמיטת המשקולת - יוכלו לתפוס אותה ולמנוע פציעה.

עוד מומלץ לשמור על מרחק בטחון ממתאמנים אחרים, על מנת למנוע התנגשויות כואבות בין אדם לברזל.

ובמקרה של פציעה?

ברגע בו התרחשה הפציעה בחדר הכושר - קלה או חמורה - יש לדווח עליה למדריך הנמצא במקום ורצוי גם למנהל, במידה שהוא נוכח. יש לציין בפניהם את סיבת הפגיעה ולתעד ולצלם את הפגיעה ואת סביבתה וכן את המכשירים האמורים, להוכחת אחריותו של מפעיל חדר הכושר.

מומלץ לאסוף את שמות העדים-הנוכחים ופרטיהם ולבקש מהם - בהקדם, כמובן - הצהרה בכתב על נסיבות האירוע.

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בהתאם לחומרת הפגיעה ולבקש שיצוין ברישומים הרפואיים שהפגיעה התרחשה בחדר הכושר האמור.

יש לברר את פרטי הביטוח של מכון הכושר ולמלא טופס הודעה על תאונה, שיועבר אל חברת הביטוח. מומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בתביעות נזיקין וביטוח טרם שליחת הטופס.

מילה לסיכום?

לעתים קרובות מניעת הפציעה היא בתחום אחריותו ובשליטתו של מפעיל מכון הכושר, אך לא תמיד. גם המתאמנים נושאים באחריות לקיים את כללי הבטיחות ולהימנע מיצירת סיכונים מיותרים לעצמם או לאחרים. אז בדרך אל הכושר (והאושר) -- אל תשכחו לשמור על הבטיחות.

 

* הכותבת היא עו"ד העוסקת בדיני נזיקין.

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

למדור: נזיקין

אתר המשפט הישראלי פסקדין

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום נזיקין באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום נזיקין

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ