אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> מקרקעין ונדל"ן >> התקבלה תביעת חברה בע"מ לתשלום דמי תיווך חרף "אי חוקיות" שדבקה בהסכם

התקבלה תביעת חברה בע"מ לתשלום דמי תיווך חרף "אי חוקיות" שדבקה בהסכם

מאת: אורנית אבני-גורטלר, עו"ד | תאריך פרסום : 23/05/2006 13:39:00 | גרסת הדפסה

א 5912/04, בראל נכסים בזכרון יעקב בע"מ נגד מרום יעקב

בית משפט השלום בחיפה קבל תביעה של חברה בע"מ לתשלום דמי תיווך בגין עסקה במקרקעין.

השופטת ג'דעון קבעה, כי ע"פ התנאים הקבועים בסעיף 5 לחוק המתווכים, ברי כי תאגיד משפטי אינו יכול להיות בעל רישיון לתיווך. אולם, לסברתה, יש בעייתיות בהגבלת זכותם של מתווכים במקרקעין בעלי רישיון לתיווך על פי החוק, מלממש את חופש ההתאגדות שלהם, זכות שהוכרה כזכות יסוד על פי הפסיקה. ע"פ השופטת, תכליתו של החוק הינה להעניק הגנה במתן שירותי תיווך, לצדדים המתקשרים בעסקת מקרקעין. במקרה הנדון, אין חולק כי התובעת פעלה באמצעות מתווכים בעלי רישיון כחוק ששימשו כזרועה הארוכה בביצוע פעולות התיווך. לפיכך, לא ניתן לראותה כפי שפעלה בניגוד לתכלית החוק. כמו כן, לא ניתן לראות בהתאגדותם של המתווכים במסגרת תאגיד משפטי כפעולה בלתי חוקית, שכן החוק לא אסר על התאגדות כאמור, הגם שהזכות להתאגד הינה זכות יסוד המוקנית לכלל הציבור באופן שוויוני, וחזקה על המחוקק שאם רצה לשלול אותה ממגזר ציבור מסויים, היה מבטא זאת במעשה חקיקה מפורש.

לדברי השופטת, החוק יוצר כיום מצב לא ראוי, שכן מחד ע"פ לשונו הוא אינו אוסר על ציבור מתווכי המקרקעין לנהל את פעילותם במסגרת תאגיד משפטי, אך מאידך, הוא מציב תנאים שאינם יכולים להיות ברי מימוש על ידי תאגיד.

נקבע, כי במקרה הנדון לא ניתן להתעלם מהעובדה שכריתתו של ההסכם השני שנחתם בין התובעת כאישיות משפטית נפרדת, הנעדרת רישיון לעסוק בתיווך ע"פ החוק, לבין הנתבע, הינה מעשה "לא חוקי" היות שההסכם אינו עומד בדרישות החוק. אולם, בנסיבות המקרה ומטעמי צדק, יהא זה נכון וצודק לעשות שימוש בסמכות המוקנית לבית המשפט לפי סעיף 31 לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973, ולחייב את הנתבע לקיים את חיובו ע"פ ההסכם השני, וזאת לאחר שהתובעת מילאה את מלוא התחייבויותיה כלפיו.

לאור האמור, נקבע כי חרף התווית של "אי חוקיות" שנדבקה להסכם, על הנתבע לשלם לתובעת את יתרת דמי התיווך שנקבעו בהסכם השני, ואשר הסתכמו עד ליום הגשת התביעה בסך של 24,525 ש"ח.

א 5912/04, בראל נכסים בזכרון יעקב בע"מ נגד מרום יעקב

למדור מקרקעין

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

חוקים קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום מקרקעין ונדל"ן באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום מקרקעין ונדל"ן

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ