אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> הפרות פטנט: כל מלה קובעת

הפרות פטנט: כל מלה קובעת

מאת: טלי איתן, עו"ד | תאריך פרסום : 01/02/2001 12:00:00 | גרסת הדפסה

"מנכ"ל יקר", פותח המכתב ומיד אחריו הדרישה: "נא הפסק כל פעילות מסחרית במוצר שלך. הינך מפר את הפטנט של חברתנו, ואם לא תחדל )או תסכים לשלם לנו תמלוגים(, אתה עתיד (Cease and Desist) "להיתבע על ידינו". מעטות החברות שלא התנסו במכתב "הפסק וחדול מסוג זה. כיצד לברר האם יש אמת בטענות?

התורה, בתיאוריה, אינה כל כך סבוכה )אם כי, נודה, יישומה קשה בהרבה(. כל שעליך תביעות הפטנט(, המוצגות בחלקו האחרון של) CLAIMS-לעשות הוא לבחון בקפידה את מלות ה הפטנט. בחלק זה מגדיר בעל הפטנט בדיוק מהי ההמצאה בגינה מגיע לו המונופול. ניתוח קפדני של תביעות הפטנט הוא שיכריע האם המוצר שלך מפר את הפטנט של התובע.

הפרוצדורה פשוטה: קח את נוסח תביעות הפטנט, ונתח אותם למרכיבים א', ב' ו-ג'. עכשיו, עבור למוצר שלך, ובחן אותו ביסודיות. האם אתה יכול לזהות את אותם יסודות בתוך המוצר? אם כן - אתה מפר )גם אם המוצר שלך כולל יסודות נוספים שאינם נכללים בתביעות הפטנט(. אם תוכל להגיד בבטחון שאחד המרכיבים אינו מופיע במוצר שלך, שפר גורלך ונראה כי אינך מפר.

מרכיבי הפטנט מול המוצר

נדגים זאת בצורה פשוטה. כך )לצורך הדגמה בלבד(, אם בנוסח תביעות פטנט הנוגע לכיסא, דורש בעל הפטנט הגנה על אמצעי ישיבה המורכב מ"מושב, משענת ומעמד המורכב מרגל אחת או יותר", עליך לבדוק האם הכסא שאתה מייצר, היושב על גלגלים, כולל את אותם שלושה רכיבים הכלולים בפטנט.

מושב, יש במוצר שלך? יש. משענת יש? יש, וגם מעמד )ארבע רגליים אצלך(, קיים גם קיים. אם כך, ברור שכל מרכיבי תביעת הפטנט מופיעים אצלך, ואתה מפר את זכויותיו של בעל הפטנט בכסא. העובדה שהמוצר שלך כולל גם גלגלים )מרכיב נוסף(, אינה מפחיתה כהוא זה את חבותך כמפר.

דוגמה אחרת: אתה גובה כסף מלקוחות הרוכשים ממך סחורות באמצעות האינטרנט על ידי חיוב חשבונם אצל ספק האינטרנט שלהם. האם הינך מפר את הפטנט לשיטה לביצוע עסקות אינטרנט, המוגדר כ"קבלת תשלום מצרכן באמצעות כרטיס אשראי דרך ערוץ תקשורת"? למרות שאתה מקבל תשלום מצרכן, למרות שנעשה שימוש בערוץ תקשורת, די בה בעובדה שהגבייה שלך אינה מתנהלת באמצעות כרטיס אשראי כדי לתת לך אינדיקציה טובה, שאינך מפר את השיטה הרשומה כפטנט.

איזמל מנתחים בתיק הבחינה

כהרגלם של נושאים לא פשוטים, גם כאן יכולה השאלה להפוך סבוכה עוד יותר. אם מצאת שאתה מפר את הפטנט )כמו בדוגמת הכסא על גלגלים( התשובה היא החלטית. אבל אם מצאת שאינך מפר, תהיה צריך ללכת לפחות דרך שני שלבים נוספים, לפני שתוכל לנשום לרווחה.

בשלב הראשון, עליך לבדוק האם המוצר שלך אינו מפר את הפטנט ביחד עם מוצר אחר )כלומר האם אותו אלמנט חסר, נמצא במוצר משלים למוצר שלך(. בשלב הבא, עליך לבדוק האם גם תחת פרשנות מרחיבה לנוסח תביעות הפטנט )המכונה בפסיקה "תורת האקוויוולנטים"(, עדיין אינך מפר את הפטנט.

באמצעות אזמל מנתחים של CLAIMS-מבחנים משלימים אלה מחייבים בחינה פרטנית של ניסוח ה עורך פטנטים מנוסה )המשמש עורך דין, טכנולוג וגם פילולוג בעל כורחו(. בדיקה מעמיקה כזו גם תכלול בדרך כלל את "תיק הבחינה", ההתדיינות הרשומה בין המבקש לבין משרד הפטנטים, הכוללים את הבקשה ואת ההתדיינות בדבר כשירותה לרישום. במסמכים אלה נחפש עדויות - איזו משמעות נתנו מבקש הפטנט והבוחן שבדק את בקשת הפטנט שלו לכל מלה של תביעות הפטנט.

מיליונים על קוצו של י'

ואנקדוטה לסיום. אנחנו רגילים למצוא את מלות הפטנט מככבות במלחמות הפרת פטנטים, אבל שמחנו לגלות אותן נושאות תפקיד גם בבחירת נשיא ארה"ב. באחד הסיבובים המשפטיים בנושא כשרות הבחירות, נקרא אל דוכן העדים מומחה מטעמו של בוש, להעיד כי מכשירי ההצבעה במיאמי הם אמינים, ולא סביר כי גרמו לחירור פגום של כרטיסי בחירות רבים. עורך דינו של גור קפץ על המציאה ושלף פטנט אותו רשם המומחה לא מכבר, המכביר מלים בדבר המגבלות הרבות של אותן מכונות שעל איכותן העיד במשפט.

בעוד שעתיד הנשיאות לא נקבע על ידי מלות הפטנט של המומחה למכונות הצבעה, השאלה "הפרה" או "לא הפרה" תלויה גם תלויה במלים המדויקות של הפטנט. בניתוח של ניסוחי כל פסיק קובע, ולעתים לא נדירות קורה שעתידם של תמלוגים בשווי מיליוני CLAIMS-ה דולרים, או עצירת הפצה וייצור של מוצר בהיקף כלכלי עצום - תלויים, פשוטו כמשמעו, על קוצו של יוד.

לפסקי דין ומאמרים בפטנטים וקניין רוחני לחץ כאן


היא השותפה הבכירה במשרד עורכי הדין איתן, פרל, לצר וכהן-צדק, ומרצהעו"ד טלי איתן באוניברסיטת חיפה בתחומי הקניין הרוחני והטכנולוגיה.

כל המידע הנכלל במאמר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואינו בגדר חוות דעת או ייעוץ משפטי מוסמך. על המשתמש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה משפטית או אחרת המסתמכת על המאמר. המחברים והמערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ו/או המשתמשים באתר.

www.technolawgy.com

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ