אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> המדינה מפקיעה את זכויות עובדיה?

המדינה מפקיעה את זכויות עובדיה?

מאת: אלי פיטרו, עו"ד | תאריך פרסום : 22/08/2007 12:00:00 | גרסת הדפסה

הנחיית החשב הכללי

החשב הכללי במשרד האוצר, ירון זליכה, פרסם הוראה לכל עובדי המדינה להחזיר לידי המדינה את כל נכסי הקניין הרוחני שלכאורה נגנבו על ידם, הכוללים: פטנטים, זכויות יוצרים, סימנים או סודות מסחריים וכך להימנע מהליכים משפטיים שינקטו כנגדם. קריאתו של זליכה מבוססת על העמדה לפיה קניין רוחני שנוצר ע"י עובד במהלך עבודתו שייכת למעביד.

האמנם כל תוצר רוחני שנוצר ע"י עובד מדינה שייך למדינה?

האמנם? האם לשיטתו של זליכה כל תוצר רוחני הנוצר ע"י עובד המדינה שייך בהכרח למדינה? האם הזכויות בפטנט רפואי שפותח ע"י כירורג העובד בשרות המדינה שייכות אוטומטית למדינה?

עם כל הכבוד הראוי אין כותב המאמר מסכים לפרשנות זאת של החוק. עצם היותו של עובד מועסק ע"י מעסיק איננה בהכרח מקנה למעסיקו את קנייני הרוח של העובד, ובכדי שהמעסיק – לרבות מדינת ישראל – יזכה בבעלות מחייב החוק התקיימותם של מספר תנאים בלעדיהם אין, ואותם נסקור בקצרה.

ייחוס בעלות באמצאת עובד למעבידו ע"פ חוק הפטנטים

ראשית, דיני הקניין הרוחני אינם עשויים מקשה אחת. כך למשל, הוראות חוק הפטנטים כוללות הוראות ספציפיות בעניין הבעלות בפטנטים כאשר מתקיימים יחסי עובד-מעביד, אך תחולתן מסויגת להמצאות שנרשמו כפטנטים או המצאות הכשירות להירשם ככאלה. לעומת זאת, בדיני זכויות יוצרים יצירה שחוברה ע"י עובד בזמן שהתקיימו יחסי עובד-מעביד מקנה זכויות מוסריות לעובד ביצירה על אף שלילת יכולתו ליהנות מתגמול חומרי על כך.

מלשון סעיף 132 לחוק הפטנטים, עולות 3 דרישות מצטברות בכדי שניתן יהיה לייחס את הבעלות באמצאת העובד למעבידו: קיומם של יחסי עובד-מעביד, ההמצאה הומצאה תוך כדי השרות, ההמצאה הומצאה עקב השרות. ויודגש, כי הדרישות הינן דרישות מצטברות והיעדרה של אחת מהן תשלול את בעלותו של המעסיק בהמצאת עובדו.

במקרים הפשוטים בהם נשכר העובד במיוחד לצורך פיתוח תהליך ניתן להניח שלא תהיה למדינה כמעסיק קושי להוכיח את בעלותה, אך במקרים הקשים בהם העובד נשכר לצורך ביצוע פרויקט או תהליך ואגב עבודתו זאת פיתח תהליך אחר, הרי שכאן יקשה על המדינה לטעון לבעלותה בתוצר השרות.

ביהמ"ש בארה"ב: הבעלות בתהליך הינה של העובד

בארה"ב נדונה שאלה דומה ובית המשפט פסק כי הבעלות בתהליך הינה של העובדים ולא של המעסיק מכיוון שהפיתוח היה בתחום אחר השונה מהפרוייקט המקורי בו עסקו. ההכרעה נסובה בעיקרה על מידת הקרבה שבין סוג העבודה הספציפית לטובתה נשכרו שרותי העובד לבין תחום ההמצאה אותה פיתח, ואולם אין זה הפרמטר היחיד שראוי לבחינה לצורך הכרעה בזכויות שבהמצאה.

גישת המחבר: המדינה לא זכאית באופן אוטומטי לזכויות בקניין רוחני שפותחו ע"י עובדיה

בחינתה של מדיניות משפטית ראויה חשוב שתביא בחשבון את ההגיון המסתתר מאחורי ההגנה על הקניין הרוחני לפיו יש לעודד את היצירה לטובת הכלל ועובד הצופה כי קנייננו עשוי להישלל ממנו ולעבור למעבידו עשוי להימנע מפיתוח המצאותיו. שיקול נוסף הוא השיקול הסוציאלי לפיו מטרתם של חוקי העבודה היא לאזן את חוסר השוויון הקיים ביחסי עובד-מעביד והעברת הזכות בקניין הרוחני לידי המעביד פוגעת בתגמולו של העובד בגין עמלו.

המדינה אינה זכאית להעדפה לעומת מעביד אחר, ואין היא זכאית באופן אוטומטי לזכויות בקניינים רוחניים שפותחו ע"י עובדיה רק בגין היותם עובדיה. הוראה חד-משמעית של העברת כל הזכויות בקנייני רוח אלה איננה אלא הפקעה של זכויות הפרט.


* מהנדס מחשבים וביו רפואה, מתמחה בדיני נזיקין, מחשבים אינטרנט וקניין רוחני, שותף במשרד עורכי הדין פיטרו-בן עמי , עורך מדור הנזיקין באתר "פסקדין".

** כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ