אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> פלילי >> הואשמתם בעבירת תכנון ובניה? כך תנהגו

הואשמתם בעבירת תכנון ובניה? כך תנהגו

מאת: עו"ד קייס נאסר | תאריך פרסום : 16/02/2016 11:46:00 | גרסת הדפסה
עו"ד קייס נאסר

אזרחים רבים מועמדים לדין בעבירות תכנון ובניה, בהליך פלילי לכל דבר ועניין. מה ניתן לעשות לפני תחילת ההליך ובמהלך שלבי המשפט?

אזרחים רבים מועמדים לדין בעבירות תכנון ובניה כגון הקמת מבנה ללא היתר או ביצוע שימוש חורג ללא היתר במבנה וכדומה. לרבים מהם זהו המשפט הראשון בחיים, וחלק אחר יוצא מנקודת הנחה שכמעט ואין מה לעשות בתיקים אלה, ועל כן כדאי למהר ולסיים את המשפט בהסדר עם התובע בתקווה לעונש נמוך.

לשאלות על תכנון ובניה:

עורך דין תכנון ובניה

ואולם, במקרים רבים הנחה זו מתבררת כמוטעית: קיימות תחנות רבות שבהן האזרח יכול להתגונן מפני עבירת התכנון והבניה המיוחסת לו ולעתים אף להביא לביטולה.

זכויות הנאשם

יש להפנים בראש בראשונה כי הליך הגשת כתב האישום בעבירת תכנון ובניה הוא הליך פלילי לכל דבר ועניין, הווה אומר שוועדת התכנון צריכה לבצע חקירה ממצה בטרם הגשת כתב האישום. עליה להפעיל שיקול דעת אם להגיש כתב אישום ובמהלך ההליך להוכיח את כל העובדות והפרטים המצוינים בכתב האישום.

כמו כן, עם הגשת כתב האישום, הנאשם זכאי לעיין בכל חומר החקירה הרלוונטי, לפני שהוא משיב לכתב האישום.

אחד הדברים שאזרח צריך לבדוק ברגע שהוא מקבל את כתב אישום ואת חומר החקירה, הוא לבדוק אם התביעה גבתה את גרסתו בטרם הגישה את כתב האישום. על פי הפסיקה, אי גביית גרסתו של נאשם בעבירת תכנון ובניה מצדיקה את ביטול כתב האישום בנסיבות מסוימות, ובתי המשפט עשו זאת בהזדמנויות רבות (ת"פ 5557/14, תו"ב 15398-03-10).

לא רק זאת, גביית גרסתו של הנאשם אמורה להתבצע גם אחרי שהנאשם יודע בדבר זכותו לשמור על שתיקה ובדבר זכותו להתייעץ עם עורך דין, ואחרי שהחשדות נגדו הוסברו לו היטב. גביית הגרסה אמורה להתבצע גם בשפת החשוד ואף להיות מתועדת בשפתו. במידה שהדבר לא נעשה, ואם לא קוימו החלופות הקבועות לכך בחוק, תהיה החקירה פסולה.

זאת ועוד, על הנאשם לבדוק אם הבניה המיוחסת לו בכתב האישום פטורה מהיתר בניה לפי תקנות התכנון והבניה, שפוטרות עבודות בניה רבות מהצורך בקבלת היתר בניה, למשל פרגולה, מצללה, גדר, מחסן, שער ועבודות אחרות.

בנוסף, על האזרח לחקור אם היה מקום לשקול לא להעמידו לדין ולהסתפק בסגירת התיק בהסדר מותנה, דבר שהתביעה חייבת לעשות במקרים המתאימים לפי חוק סדר הדין הפלילי והנחיות היועץ המשפטי לממשלה. אי שקילת האפשרות להסתפק בהסדר מותנה הביאה את בית המשפט באחת הפרשות לבטל את כתב האישום (תו"ב 4410-04-14).

המשפט מתחיל – מה עכשיו?  

עם תחילת המשפט, הנאשם זכאי לדרוש מבית המשפט למנות לו עורך דין מהסניגוריה הציבורית, ובית המשפט ייעתר לכך, אם יתרשם שהנאשם אינו יכול לממן לעצמו עורך דין. כמו כן, זכאי הנאשם שאינו יודע עברית, לכך שיעמיד לו בית המשפט מתורגמן שיתרגם לו את כל הדיונים במשפט לשפתו. 

יתרה מזאת, בתחילת המשפט, ובטרם ישיב לגופם של הדברים, פתוחה בפני הנאשם הדרך להעלות טענות מקדמיות לביטול כתב האישום. בין היתר, יוכל הנאשם לדרוש את ביטול כתב האישום מחמת אכיפה סלקטיבית. במספר מקרים ביטלו בתי המשפט כתבי אישום בעבירות תכנון ובניה אחרי שהוכח להם שהתביעה נהגה באיפה ואיפה בהגשת כתבי אישום ללא הסבר המניח את הדעת (תו"ב 44601-05-12, ת"פ 61006-05-12).

עם בירור כתב האישום לגופו, וברגע שנדרשת תשובת הנאשם, מומלץ שהנאשם יבדוק היטב את נכונות הפרטים המצוינים בכתב האישום, ובין היתר, פרטי הזיהוי שלו ושל הנכס, תכניות המתאר החלות על השטח ומועדי ביצוע העבירה כפי שצוינו בכתב האישום.

וכמובן, כל פרט בכתב האישום שהנאשם אינו מודה בו, תהיה התביעה חייבת להוכיח אותו בראיות מהימנות ועדים מוסמכים, ואם לא תעמוד בכך דין כתב האישום להתבטל וכך הורו בתי המשפט בפרשות שונות. בין היתר, הורה בית המשפט על ביטול כתבי אישום אחרי שלא הצליחה התביעה להוכיח את מיקום הנכס נושא כתב האישום (עפ"א 12342-04-15).  

מעבר לכך, כל עוד הנאשם לא הורשע, הרי שהוא רשאי לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את ההליכים הפליליים נגדו. בדרך כלל, על הנאשם להוכיח נסיבות אישיות קשות בצירוף נסיבות מקלות מבחינת גודל העבירה, סוג העבירה ומאמצי הנאשם להסיר את העבירה או להכשירה בהקדם, כמו גם תנאים אחרים שפורטו בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

האם אפשר להימנע מרישום פלילי?

חשוב אף להדגיש שהרשעה בעבירת תכנון ובניה נרשמת במרשם הפלילי של הנאשם. על כן, במידה שהוא סבור כי ההרשעה יכולה לגרום לו נזק משמעותי, הנאשם יכול לדרוש מבית המשפט לגזור את דינו מבלי להרשיע אותו. בתי המשפט נעתרו בעבר לבקשות לאי הרשעה גם בעבירות תכנון ובניה. כך לדוגמא, כשראה בית המשפט שהרשעת שוטר תפגע בסיכויי קידומו, ובמקרה אחר כשראה בית המשפט שהרשעת עו"ד תפגע בהתקדמותו המקצועית (תו"ב 17115-12-11, תו"ב 48143-08-11).

אם כן, אדם המועמד לדין בעבירת תכנון ובניה אל לו להרים ידיים במהרה, שכן רבים מכתבי האישום בעבירות תכנון ובניה שהחלו בקול תרועה גדולה, נפלו בהמשך אחרי שהתבררו לגופם.

* עורך דין קייס נאסר עוסק בדיני תכנון ובניה

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

פסקי דין קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום פלילי באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום פלילי
התמדה, נחישות ועזרה לזולת: על הדמיון שבין עורך הדין הפלילי ואמן הלחימה
עו"ד דניאל כפיר, צילום: ענת קובי [אילוסטרציה חיצונית: uriel-soberanes, unsplash.com]
על זיהום עדויות, ראיונות עדים, ומה שביניהם
עו"ד עמית בר טוב (צילום: סטודיו תומאס)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ