אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> בצעד חריג מינה ביה"ד לעבודה כונס נכסים לפי חוק עוולות מסחריות

בצעד חריג מינה ביה"ד לעבודה כונס נכסים לפי חוק עוולות מסחריות

מאת: יואב ברנזון, עו"ד | תאריך פרסום : 21/06/2003 12:00:00 | גרסת הדפסה

בצעד חריג מינה ביה"ד לעבודה כונס נכסים לפי חוק עוולות מסחריות[1]

יואב ברנזון, עו"ד

עפ"י חוק עוולות מסחריות רשאי ביה"ד למנות כונס נכסים לשם תפיסת נכסים שהופקו בגין ביצוע עוולת גזל סוד מסחרי. ביה"ד רשאי להעניק הצו במעמד צד אחד במידה וקיים חשש סביר שהשהיה עד לדיון במעמד שני הצדדים עלול לגרום למבקש נזק חמור או להעלמת הנכסים.

 
 

הצו ניתן במעמד צד אחד לשם חיפוש ותפיסת נכסים וראיות[2]

עובדות המקרה: אילן מזוז הועסק כמנכ"ל של חברת קומסיטק שירותי מחשוב בע"מ עד סוף חודש ספטמבר 2002. במהלך החודש האחרון לעבודתו הקים מזוז את חברת אמיוס ישראל בע"מ. בעודו עובד בחברת קומסיטק, פנה מזוז למספר עובדי קומסיטק וביקש מהם לעבור לעבוד בחברה החדשה שלו. כמו כן, הוציא מזוז בעצמו מידע אודות לקוחות קומסיטק, אודות תימחור ושיווק וכן את רשימת הספקים.

לאחר שעבר לעבוד בחברת אמיוס שלו הורה מזוז לטכנאי לשעבר בחברת קומסיטק, שעבר לעבוד בחברת אמיוס, לפרוץ למחשבי קומסיטק באמצעות סיסמה ושם משתמש שהיו ברשותו ולהוציא את כל התכתובת החסויה של קומיסטק עם לקוחות, ספקים ומוסדות שונים בשנה האחרונה, כפי שתועדו בשרת הפקסים של החברה. בסה"כ הועתקו על ידי הטכנאי של מזוז 2,396 קבצים. במהלך שנת 2003 פנה מזוז ללקוחות קבועים של קומסיטק והציע להם מחיר נמוך יותר.

קומיסטק גילתה את הפריצה ואת זהות הפורץ והגישה לביה"ד האזורי לעבודה בת"א בקשה במעמד צד אחד למנות כונס נכסים במטרה לתפוס את הקבצים הגנובים.

נימוקי הפסק: ביה"ד האזורי בת"א, מפי כב' השופט שמואל טננבוים, קיבל את בקשת קומיסטק והורה בצו לתפוס את הקבצים הגנובים, כדלקמן:

  • הצו המבוקש הינו סעד מרחיק לכת ופולשני אשר יש בו כדי לפגוע בפרטיותו של אדם. לפיכך, יש לשקול בזהירות רבה אם להעניקו. בכל מקרה, הוא ינתן רק אם הוא עומד במבחן התכלית והמידתיות, וודאי משמדובר בבקשה שנדונה במעמד צד אחד בלבד.

  • מעיון בתצהירי קומסיטק ולאחר שמיעת עדותם עולה, כי הונח יסוד מספיק לטענות העובדתיות לפיהן היו המשיבים מעורבים בחדירה למחשב המבקשת. מדובר בגזילה ובשימוש של סודות מסחריים הכוללים רשימת לקוחות, הצעות מחיר, העתקי הזמנות לקוח ומסמכים נוספים. מוצדק למנות כונס נכסים מכוח סעיף 16 לחוק, וזאת לשם חיפוש ותפיסת נכסים אשר הופקו תוך ביצוע העוולה או שימשו לביצועה, וכן לשם תפיסת ראיות אשר קיים חשש סביר להעלמתן.

  • כונס נכסים ייכנס לחצרי חברת אמיוס בע"מ במטרה לחפש ולתפוס את מחשב החברה ואת הקבצים ותכתובת הדואר האלקטרוני שמקורו במחשביה ולהעתיק את כל המידע הנ"ל. לביצוע כל האמור, רשאי כונס הנכסים להיעזר במשטרת ישראל.

  • על כונס הנכסים לשמור את כל החומר שייתפס סגור וחתום עד לדיון במעמד שני הצדדים. על כונס הנכסים ועל כל אדם שיסייע לו במלאכת החיפוש והתפיסה, נאסר לגלות כל סוד מסחרי שיתגלה לעיניו במהלך התפיסה.

  • תנאי להפעלת הצו האמור הוא הפקדת ערבות בנקאית בסך 75,000 ש"ח שאיננה מוגבלת בזמן לזכות אמיוס בע"מ, וזאת לשיפוי כל נזק שיגרם למשיבים בגין מתן הצו אם תידחה התובענה או יפקע הצו מסיבה אחרת. בנוסף, יפקיד כונס הנכסים במזכירות בית הדין ערבות עצמית בסך 20,000 ש"ח.  תוך 24 שעות  ממועד תפיסת החומר יודיע כונס הנכסים לביה"ד על תוצאות מימוש הצו ויגיש דוח מפורט באשר לחומר שנתפס. לאחר קבלת הודעה זו, יקבע דיון במעמד הצדדים.


פסקי הדין שפורסם במאמר:

בש"א 2331/03קומסיטקשירותי מחשוב (1999) בע"מ - אילן מזוז ואח'

בש"א 1790/03  דיפריסושות' בע"מ - אהרון בן זאב ואח'


* למאמר המלא ולאסמכתאות ניתן לפנות לאתר: www.berenzon-law.co.il

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.


[1] בש"א 2331/03קומסיטק שירותי מחשוב (1999) בע"מ - אילן מזוז ואח', (טרם פורסם), ניתן ביום 22.5.03.

[2] הערת  הכותב: ביום 8.4.03 ניתן פס"ד בתיק אחר (בש"א 1790/03) וגם בו נעתר ביה"ד האזורי לעבודה בת"א בצעד חריג לבקשה למינוי כונס נכסים מכוח חוק עוולות מסחריות.


המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ