אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> ביקור בבית משפט בסין וסקירת שיטת המשפט הסינית

ביקור בבית משפט בסין וסקירת שיטת המשפט הסינית

מאת: השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין | תאריך פרסום : 28/05/2017 16:00:00 | גרסת הדפסה
השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין באולם המשפטים של השופט  WOUNG SEE

לפני כשנה וחצי, התלוויתי לאשתי לנסיעת עסקים בסין.

משועמם משהו מביקורים בתערוכות ובמפעלים קיבלתי יום אחד "פס" מאשתי ובאותו יום החלטתי באופן ספונטני לבקר בבית המשפט המרכזי של העיר גואנגזוהו בה שהינו.

בנו הצעיר של איש הקשר של אשתי הביא אותי לבית המשפט ולהפתעתי הרבה כניסתי נחסמה. לא עזרו כל ההסברים שאני מבקר מחו”ל. הצגת תעודת השופט רק החמירה את המצב, בניגוד מוחלט למה שקרה לי בארצות רבות מסביב לעולם. מסתבר שהסינים מאד רגישים לביקורת חיצונית וחוששים ששופט מחו”ל יטיל דופי בהליכים המשפטיים המתקיימים בסין. התשובה  הפורמאלית שקיבלתי היתה שכניסת אזרחים זרים למוסדות ציבור בסין מתאפשרת רק אחרי פנייה רשמית דרך שגרירות המדינה של אותו אזרח זר.  
שגרירות ישראל נמצאת בבייג’ין אך בעיר גואנגזו קיימת קונסוליה ישראלית מאוד פעילה. פניתי לקונסוליה, הסברתי את המצב והם היו מאוד אדיבים והעבירו את בקשתי מייד לגורמים הרלוונטיים וכעבור כמה שעות התקשרו אלי ומסרו לי  שהתשובה תתקבל בעוד 3 חודשים. כיוון שעמדתי לחזור ארצה כעבור כמה ימים זה כבר לא היה רלוונטי.

 הפעם, כשתכננה אשתי נסיעת עסקים נוספת בחודש מרץ האחרון,  כבר דאגתי להודיע לקונסוליה מראש בכדי שיטפלו בהשגת רישיון ביקור לאזרח זר בבית המשפט הכללי של העיר גואנגזו.

 

תכנון הביקור בבית המשפט

לאחר קבלת מלוא החומר הנדרש מזר המעוניין לבקר במוסד שיפוטי בסין (הכולל צילום דרכון , צילום וויזה בתוקף לסין, קורות חיים מפורטים והסברים למטרת הביקור) העבירה הקונסוליה הישראלית את הטיפול בעניין למשרד עורכי דין סיני המשמש כריטיינר לשגרירות -   .  Zhong Lun Law Firm 中伦律师事务所

שותף המשרד בשם Kent Woo 吴清发   הופקד על הטיפול בעניין. לאחר קבלת האישורים הוא התעניין איזה סוג תיקים ברצוני לשמוע. משעניתי שכעת שאני מטפל בישראל בין היתר בתיקי רשלנות רפואית וזה תחום שמאוד מעניין אותי תשובתו היתה שאין תביעות כאלו בסין.

מששאלתי האם רופאים סינים אינם טועים  ?נעניתי שאכן גם בסין רופאים טועים והרבה. מדוע אם כן לא ניתן לקבל פיצוי על כך? התשובה פשוטה: כל הרופאים עובדים דרך בתי חולים. בתי החולים בסין כולם ממשלתיים ומי יעז לתבוע את "ממשלת העם" על טיפול רשלני???  דבר זה נחשב בסין לכפיות טובה. וכפיות טובה היא תכונה מגונה ביותר בסין.

אם כך מה שנותר הוא שמיעת תיקים מסחריים רגילים (תיקים פליליים מתנהלים כולם בדלתיים סגורות וגם אזרחים סינים לא מורשים להיכנס לדיונים).

 

הביקור

עורך דין  Kent Woo הצמיד לי לביקור עורכת דין בשםSophie  שלמדה תואר ראשון במשפטים בסין ואת התואר השני עשתה בארצות הברית  כשבעלה עושה במקביל את הדוקטורט באותה אוניברסיטה. היא תרגמה לי את השלטים, את לוח המשפטים ואת הדיונים (את הדיונים נאלצה לתרגם לי בכתב כי שם בסין קיים שקט מוחלט באולם, רק הצדדים ועורכי דין יכולים לדבר וגם זאת רק לאחר קבלת אישור מהשופט. הקהל חייב לכבות טלפונים ולא לדבר מילה..).

אגב, איש אינו יכול להיכנס לאולם הדיונים לאחר שנכנס השופט כי בבואו ננעלות דלתות האולם ואף אחד גם לא יכול לצאת מהאולם לפני שיוצא השופט כי רק אז נפתחות שוב הדלתות (לכן, הסבירה לי המלווה, חשוב מאוד לסיים כל עיסוק לפני כניסה לאולם לדיונים).

בסיום הדיונים נפגשתי עם השופט מחוץ לאולם וביקשתי להודות לו. בנוסף הענקתי לו מזכרת מישראל מעשה ידיה של אשתי. הסתבר שאני הייתי הזר הראשון שביקר אי פעם בבית משפט זה. השופט היה מאוד אדיב אך חשש לקבל מתנה ושלח את העוזרת המשפטית שלו לשאול את מנהל בית המשפט (שבסין נקרא "קצין בית המשפט") האם מותר לו לקבל מתנה וכשקיבל אישור לכך שמח מאוד. ביקשתי להצטלם איתו ושוב הוא היה נבוך ולא ידע מה לעשות. שוב שלח את העוזרת המשפטית לשאול את קצין בית המשפט, ומשנענה בחיוב לא הפסיק להצטלם עימי בכל מקום בבית המשפט ומחוצה לו.

חלק מהתמונות מובאות במסגרת מאמר זה.