אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> חוקתי ומנהלי >> "אל תשליכני לעת זקנה": זכויות ילד להביא הורה קשיש ארצה

"אל תשליכני לעת זקנה": זכויות ילד להביא הורה קשיש ארצה

מאת: עו"ד אבי אפטקמן | תאריך פרסום : 22/01/2015 16:56:00 | גרסת הדפסה

אזרח ישראלי שהשאיר אחריו הורה בודד בחו"ל, שאינו זכאי למעמד בישראל, רשאי להביאו ארצה במקרה שההורה הגיע לגיל הנקוב בקריטריונים של משרד האוכלוסין. מהם התנאים להגשת הבקשה? כיצד מגישים אותה ומהן העלויות?

אזרחי ישראל, אשר להם הורה בודד המתגורר בחו"ל ואינו זכאי למעמד בישראל מכוח חוק השבות, זכאים, בכפוף לקיומם של קריטריונים מסוימים, להגיש בקשה להסדרת מעמדו של אותה הורה בישראל.

בעיה בענייני מעמד ואזרחות?

עורך דין אזרחות ואשרות בישראל

הרציונל העומד בבסיס מתן האפשרות הזו היא לאפשר להורה להתאחד עם בנו או בתו המתגוררים בישראל, שישמשו לו משענת ותמיכה בגילו המתקדם, ככל שיזדקק לכך.

מתן אפשרות לבן או לבת לטפל בהורה קשיש ובודד איננה התכלית הבלעדית שביסוד הנוהל ונראה כי התכלית ההומאנית רחבה יותר. היא מכוונת לאפשר להורה, עם הגיעו לגיל מתקדם, לחיות במחיצת בנו או בתו על מנת שלא יכלה את שארית ימיו בגפו ובארץ אחרת. כמו כן, היא מכוונת לאפשר לבן או לבת לממש את הצורך הטבעי שלהם לחיות בקרבת ההורה.

מיהו קשיש?

נשאלת השאלה: הכיצד לאותו הורה קשיש שאינו זכאי למעמד בישראל מכוח חוק השבות, קיים ילד אזרח ישראלי?

 מצב שכזה אפשרי במספר מקרים. לדוגמא, ייתכן שהילד הישראלי היה זכאי לעלות ארצה מכוח חוק השבות ואילו הורהו לא מימש זכאותו ובינתיים היא פקעה, למשל, שהזכאות הייתה מכח בן זוג, וזה מת. אפשרות אחרת בה סיטואציה כזו מתרחשת, היא כאשר הילד לא היה זכאי שבות, ורכש את אזרחותו הישראלית בשל נישואיו לאזרח ישראלי.

נוהל מס' 5.2.0033 של רשות האוכלוסין מסדיר את אופן הטיפול בבקשה עבור ההורה קשיש. אחד התנאים נוגע לגיל ההורים: כשמדובר באם עליה להיות בת 62 ואילו על האב להיות בן 64.  עד גיל 65 ו-67 בהתאמה, יוכלו ההורים הקשישים לשהות בישראל תחת אשרת תייר בלבד ורק לאחר מכן להתאזרח. לאלה ביניכם התוהים מדוע יש הבדל בין נשים לגברים, התשובה מצויה בהבדל בגילאי הפרישה הנוהג בעולם.

בקשה להסדרת מעמד ההורה אפשרית בין אם ההורה נמצא בביקור בישראל (תחת אשרת ביקור תקפה) ובין אם ההורה שוהה בחו"ל. או אז, ילדו הישראלי יתייצב ברשות האוכלוסין בעיר מגוריו ויגיש בקשה להזמנת הורהו הקשיש ארצה. כניסת ההורה הקשיש לישראל תתאפשר, באין מניעה, תוך כ-45 ימים.

על הישראלי והורהו להציג מסמכים והוכחות לקשר המשפחתי ביניהם, ובין היתר, תעודות לידה, תעודה המעידה על מצבו האישי של ההורה (היותו בודד: אלמן או גרוש), מכתבי הסבר המציינים את הרקע ונסיבות חייהם של ההורה וילדו, וכן תעודה על אודות היעדר עבר פלילי של ההורה.

ככל שההורה שוהה בחו"ל, עלות אגרת הבקשה להזמנת ההורה ארצה עומד על 180 שקל. כאשר ההורה כבר נכנס ארצה, יהא צורך בתשלום נוסף  של 180 שקל לטובת הארכת האשרה או שינויה.

ביהמ"ש נגד רשות האוכלוסין

תנאי להגשת הבקשה, כאמור, הוא היות ההורה "בודד", כלומר, שילדו היחיד הוא אזרח ישראלי. עם זאת, בתי המשפט פסקו לא אחת שהורה ייחשב ל"בודד", אף במקרה שיש לו ילד נוסף בחו"ל, זולת האזרח הישראלי, שאינו מהווה משענת להורה הקשיש וההורה אינו יכול להיסמך עליו. (למשל: עת"ם (ת"א) 1153/06 אולוכנוב נ' משרד הפנים).

למרות זאת, ראוי לציין, כי פקידי רשות האוכלוסין נוטים לא אחת לדחות את פרשנות בתי המשפט ואף מוציאים תחת ידיהם החלטות הדוחות בקשה להסדרת מעמד הורה קשיש, אף אם הנסיבות מצביעות על כך כי אינו יכול להיתמך בילדו הנוסף המתגורר בחו"ל.

אם כן, התכלית העומדת בבסיס הנוהל היא לאפשר להורה להתגורר עם ילדיו היחידים המתגוררים בישראל, על מנת להיתמך בהם וכדי שאלו יהוו עבורו משענת לעת זקנה.

נוסיף ונציין, כי היה והבקשה אינה עומדת בתנאי הנוהל, אך הנסיבות מצביעות על קיומו של טעם הומניטארי חריג, קיימת האפשרות להפנות את המקרה באמצעות בקשה שתועבר לבחינה ולדיון בוועדה הבינמשרדית המייעצת לקביעה ומתן מעמד בישראל מטעמים הומניטריים.

* עו"ד אבי אפטקמן עוסק בתחום אזרחות ואשרות בישראל, משפט מנהלי וציבורי ודיני משפחה

 ** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום חוקתי ומנהלי באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום חוקתי ומנהלי

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ