אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> אחריות עו"ד כלפי לקוחותיו מאמר ראשון בסדרה

אחריות עו"ד כלפי לקוחותיו מאמר ראשון בסדרה

מאת: שוקי אליוביץ, עו"ד | תאריך פרסום : 13/09/2011 12:00:00 | גרסת הדפסה

מבוא

כשבוחנים את מערכת היחסים בין עורך דין ובין לקוחו, יש לתת את הדעת למארג הציפיות הלגיטימיות ההדדיות, הטמוע במערכת היחסים, בין אם הצדדים הסדירו אותה בכתב בין אם לאו.

מארג הציפיות, מטיל חובות על עוה"ד כלפי לקוחו. במאמר זה אבקש לחדד את אותן ציפיות,ואת החובות הנגזרות מאותן ציפיות.

חידוד מארג הציפיות הלגיטימיות, מבהיר הן לעוה"ד והן ללקוחותיו, את זכויותיהם וחובותיהם, כאשר הקשר קיים ואף לאחר שהסתיים.

מאמר זה הינו ראשון בסדרת מאמרים בהם אעסוק בין היתר בחובת הלקוח כלפי עוה"ד, בחובת עוה"ד כלפי הצד שכנגד שאינו לקוחו, כשזה אינו מיוצג ועוד.

בהיות מאמר זה, מבואי במהותו, לא אביא בו דוגמאות "מהשטח" - זאת יעשה במאמרים הבאים.

הדין הכללי

ניתן להצביע על לפחות שני תחומי משפט, שמערכת היחסים בין עו"ד לבין לקוחו פועלת בהם ולפיכך כפופה לנורמות שהם מתווים. האחד- דיני החוזים. השני- דיני הנזיקין.

הדין הספציפי

ניתן להצביע על לפחות שלושה חיקוקים החלים במערכת יחסי עו"ד- לקוח :

חוק לשכת עוה"ד התשכ"א- 1961,

חוק השליחות-התשכ"ה - 1965

חוק הנאמנות התשל"ט-1979.

אחריות עוה"ד לפי דיני החוזים

"בין עורך-הדין ללקוחו מתקיימים יחסים חוזיים, עורך-הדין נוטל כלפי לקוחו אחריות, ואין זה אלא טבעי וסביר שהלקוח יסתמך על כך שעורך-דינו יפעל תוך הקפדה על שמירת חובת זהירות, והדברים נאמרו ...: "עורך-דין, המקבל על עצמו טיפול בענייניו של לקוח... רואים אותו כמי שמציג לפניו מצג מכללא 'לפיו הוא בעל הכישורים המתאימים, הידע והיכולת להבין ולנהל את הבעיה המוצגת בפניו וכי הוא מתעתד להפעיל מידה של אחריות סבירה שבה היה נוהג עורך דין רגיל בנסיבות דומות'".ע"א 2625/02 נחום נ' דורנבאום (2004) , נח (3) 385.

אחריות עו"ד לפי דיני הנזיקין

בין עו"ד לבין לקוחו נוצרים קרבה ואינטימיות עסקית - הלקוח מוסר את הטיפול בעניינו , שהוא חשוב לו, ולעיתים פוגע בשגרת חייו, לעוה"ד תוך שהוא סומך עליו.קרבה זו מכונה בדיני הנזיקין "יחסי שכנות". אלה מקימים חובה: "עו"ד חב ללקוחו חובת זהירות, להגן על ענייניו ולפעול בעבורו במיומנות, במקצועיות ובנאמנות ...הפרת חובה זו מקימה אחריות מכוח עוולת הרשלנות שבפקודת הנזיקין." (פס"ד נחום, הנ"ל).

אחריות עו"ד לפי חוק לשכת עוה"ד

סעיף 54 לחוק קובע:" במילוי תפקידיו יפעל עורך דין לטובת שולחו בנאמנות ובמסירות..". במקרה בו עוה"ד מפר חובה זו כלפי לקוחו, יכול הלקוח לבסס כנגד עוה"ד תביעה נזיקית בטענה כי עוה"ד הפר חובה שבחוק.    

אחריות עו"ד לפי חוק השליחות

עוה"ד פועל כשלוחו של הלקוח, על פי ייפוי כוח. סעיף 8 לחוק קובע:" קיבל אדם עליו להיות שלוח, חייב הוא לנהוג כלפי השולח בנאמנות ולפעול בהתאם להוראותיו".

אחריות עו"ד לפי חוק הנאמנות

במקרים בהם עו"ד אמון על שמירת כספים או מסמכים, חל סעיף 10(ב) לחוק:"במילוי תפקידיו חייב הנאמן לנהוג באמונה ובשקידה כפי שאדם סביר היה נוהג ..".

סיכום

כאמור לעיל, חובות עוה"ד ללקוחו נובעות מהוראות חוק שונות. יש לבחון כל מקרה לגופו ולעשות שימוש במקור הדין המתאים על מנת לבסס טענות מצד הלקוח כלפי עוה"ד. על היבטים נוספים של הסוגייה – במאמרים הבאים בסדרה.


לפסק הדין שאוזכר במאמר

ע"א 2625/02 נחום נ' דורנבאום (2004) , נח (3) 385

* הכותב הנו עו"ד המתמחה בתביעות רשלנות מקצועית ובתחום המשפט האזרחי- מסחרי ועוסק בעריכת דין מאז 1990.

**כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ