אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 14 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות מרמה והונאה

14 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות מרמה והונאה

תאריך פרסום : 12/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בבאר שבע
1621-07,3860-07,1178-08
12/09/2011
בפני השופט:
דרורה בית אור סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד רננה לוי
הנתבע:
שאוגי אבו עאמר
עו"ד ליאור כהן וחן דומר - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע עפ"י הודאתו, בהסדר טיעון, ובצירוף תיקים בעבירות שלהלן:

ת.פ. 1178/08 - בכתב אישום מתוקן בעבירות שלהלן: זיוף בכוונה לקבל דבר במירמה בניגוד לסעיף 418 אמצעיתא לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק") , התחזות כאדם אחר לפי סעיף 441 לחוק, 3 עבירות גניבה לפי סעיף 383 לחוק, קבלת דבר במירמה לפי סעיף 415 רישא לחוק, שתי עבירות של הונאה בכרטיס חיוב לפי סעיף 17 רישא לחוק כרטיסי חיוב.

2.         כתב האישום כולל 3 אישומים. על פי כתב האישום המתוקן ביצע הנאשם בהזדמנויות שונות וכלפי מתלוננים שונים, עבירות של זיוף והתחזות לאדם אחר, על מנת להונות ולקבל במירמה מכשירי טלפון נייד ושירותי טלפון. כמו כן גנב הנאשם סכומי כסף ממתלוננים ושילם חובות כספיים בגין שימוש בטלפונים, שאותם רכש במירמה, באמצעות כרטיס אשראי שלא היה שייך לו. כמו כן שילם הנאשם באמצעות כרטיסי אשראי, שלא שייכים לו, חובות שונים שהיו לו בגין שימוש בטלפונים שאותם כאמור רכש במירמה. חומרה יתרה קיימת בתיק זה בשל כך שהעבירות בוצעו כלפי אחיו.

3.         בת.פ. 3860/07 - בכתב אישום מתוקן בעבירה של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"). על פי כתב האישום המתלונן, אבשלום הולצברג ואשתו, שמחה הולצברג, הינם הבעלים של תחנת דלק נווה שלום בע"מ, שעוסקת בין היתר, באספקת דלק. הנאשם יצר קשר עם המתלונן, הזדהה בשם "עאבד" ביקש לרכוש סולר תמורת תשלום אשראי מזומן. המתלונן סיפק לנאשם סולר על פי דרישת הנאשם. הנאשם העביר למתלונן מספר של כרטיס אשראי, ששייך לאברהם גולדברג (להלן:"הכרטיס"), על מנת שהמתלונן יחייבו באמצעות כרטיס זה עבור הדלק. הנאשם עשה זאת, על אף שידע שהכרטיס אינו שלו. במעשיו הנ"ל קיבל הנאשם מהמתלונן במירמה, בנסיבות מחמירות, סולר בשווי של 91,447 ש"ח. הנסיבות המחמירות הינן המספר הרב של מקרים בהם פעל הנאשם בדרך זו והיקף המירמה.

4.         בת.פ. 1621/07 - הודה הנאשם בכתב אישום מתוקן בשתי עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"), בעבירה של ניסיון לקבלת דבר במירמה לפי סעיף 415 + 25 לחוק, במספר עבירות של התחזות לאחר בכוונה להונות לפי סעיף 441 לחוק, בעבירה של ניסיון לגניבה לפי סעיף 384 + 25 לחוק, עבירה של זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, לפי סעיף 418 לחוק ובעבירה של שימוש במסמך מזוייף לפי סעיף 420 לחוק.

5.         כתב האישום כולל שני אישומים. על פי האישום הראשון ביצע הנאשם, בהסתמך על מצג כוזב של זיוף מסמך והתחזות לאחר, העברה בנקאית בסך של 18,500 ש"ח מחשבונו של יוסף אלעביד (להלן: "אלעביד") לחשבון הבנק שלו. הנאשם עשה זאת לאחר שקיבל לתיבת הדואר שלו מכתב שהיה ממוען לאלעביד, שבו הופיעו פרטי חשבון הבנק של אלעביד. הנסיבות המחמירות הם ניצולו של הנאשם את המידע שהיה במכתב והסבת נזק לאלעביד, באופן שהוציא מחשבונו כספים על מנת להעלימם.

6.         על פי האישום השני בחודש פברואר 2006 מצא הנאשם שיק של חברת "צמנטכל" על סך 6,830 ש"ח (להלן:"השיק"). הנאשם רשם את אלעביד כמוטב על השיק, חתם חתימה הנחזית להיות של אלעביד, העתיק את תעודת הזהות של אלעביד והציג עצמו כאלעביד כאשר הגיע לבנק לפדות את הכסף מחשבון חברת צמנטכל. השיק הופקד לחשבון אלעביד אך הוחזר ואלעביד חוייב בעמלה. במעשיו אלה ניסה הנאשם לגנוב מצמנטכל את הסכום הנ"ל ולקבל אותו במירמה, תוך שהוא מזייף את השיק, משתמש בו, מתחזה לאחר, וזאת בכוונה להונות את הבנק.

7.         בשלושת התיקים הנ"ל, כאמור לעיל, הודה הנאשם במסגרת הסדר הטיעון בעבירות שיוחסו לו והורשע.

8.         בהסדר הטיעון נקבע כי על הנאשם יוטל פיצוי לטובת המתלוננים בסך של 99,000 ש"ח. הפיצוי ישולם בתשלומים חודשיים שווים ורצופים של 3,000 ש"ח כל חודש, וזאת בכל 15 לחודש לאחר מתן גזר הדין. כמו כן הוסכם שעל הנאשם יוטל קנס בסך 1,000 ש"ח או 60 ימי מאסר תמורתו. עוד הוסכם שהמאשימה תגביל עצמה במסגרת הטיעונים לעונש להשתת מאסר בפועל של 15 חודשים, לגבי כל שלושת התיקים. כמו כן יוטל מאסר על תנאי. הנאשם נשלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר לעניין העונש. כמו כן נשלח הנאשם לממונה על עבודות שירות לבדוק את כשירותו לבצע מאסר בעבודות שירות.

9.         לנאשם הרשעות בעברו בעבירות של זיוף, התחזות לאדם אחר, קבלת דבר במירמה, אי ניהול רשומות לפי חוק מס ערך מוסף, תקיפה ותקיפת בת זוג.

            תסקירי שירות המבחן:

10.       הוגשו שני תסקירים. מהתסקירים עולה כי מדובר בנאשם בן 33, נשוי לשתי נשים ואב ל - 7 ילדים, מתגורר בלקייה, מנהל עבודה בחברה לעבודות עפר שבבעלות אחיו. שירות המבחן מתרשם כי הנאשם נוטה לתאר ולהדגיש מאפיינים חיובים בהתנהלותו והתייחסותו לעניינים בעייתים. כעולה מהרישום הפלילי שלו ומהאישומים, מאופיינת התנהגותו בראיה מקלה ביחס לחומרת מעשיו. בהתייחסותו לעבירות בשלושת כתבי האישום מסר כי הוא מודה בהם באופן מלא, סיפר כי לא תכנן את ביצוען אלא פעל ללא הפעלת שיקול דעת, מתוך דחף רגעי ועקב היותו שרוי בחובות, עובדה שהשפיעה על שיקול דעתו. שירות המבחן מתרשם כי הנאשם פעל בהתאם למאפייני אישיותו לצורך השגת רווח אישי ללא הפעלת שיקולים ערכיים או תובנה בנוגע לפגיעה בקורבנות.

11.       הנאשם סיפר לשירות המבחן כי שינה את אורח חייו והיום הוא משקיע מאמצים בחיזוק יחסיו המשפחתיים וניהול אורח חיים נורמטיבי. שירות המבחן מתקשה להעריך האם יש בהצהרות אלה ממש. הנאשם גם הבהיר לשירות המבחן כי איננו רואה צורך להשתלב בהליכי טיפול. לאור זאת, סבור שירות המבחן כי יש מקום לבחון את הצהרותיו של הנאשם על מגמת שינוי באורחות חייו, באמצעות הימנעות מהטלת מאסר בפועל ובחינת התאמתו לביצוע מאסר בדרך של עבודות שירות וכן מאסר מותנה ופיצוי למתלוננים.

            טיעוני המאשימה לעונש:

12.       ב"כ המאשימה הדגישה את היקף העבירות בהן הורשע הנאשם וחומרתן וציינה כי כל כתב אישום כשלעצמו וכן בהצטרפותם יחד, מלמדים כי לא מדובר בנאשם שמעד באופן חד פעמי אלא פעל באופן שיטתי ובחר פעם אחר פעם, לפגוע בקורבנותיו תוך התחזות לאחר, שימוש בכרטיסי אשראי שאינם שייכים לו, תשלום חובותיו באמצעות כרטיסי אשראי, שאינם שייכים לו, הכל כמתואר בכתבי האישום.

13.       טוענת ב"כ המאשימה כי שיקולי הרתעה והמניעה מחייבים השתת מאסר בפועל. לכך יש להוסיף את עברו הפלילי של הנאשם והעובדה שביצע את המעשים המיוחסים לו בעוד מאסר על תנאי תלוי ועומד כנגדו.

14.       עוד לדברי ב"כ המאשימה לא ניתן לזקוף לזכות הנאשם את עניין חלוף הזמן, שכן הימשכות ההליכים בתיק זה נגרמה, לא מעט, בשל היעדרותו של הנאשם מהדיונים. אשר על כן מבקשת המאשימה להשית על הנאשם 15 חודשי מאסר לריצוי בפועל, פיצוי למתלוננים, מאסר על תנאי וכן מבקשת להפעיל את המאסר על תנאי שהושת על הנאשם. ב"כ המאשימה הגישה פסקי דין לעיון בית המשפט.

            טיעוני ב"כ הנאשם לעונש:

15.       ב"כ הנאשם הציג לעיונו של בית המשפט מסמכים, חלקם מכתבי המלצה המעידים על מעורבותו של הנאשם בענייני ציבור, מהם עולה כי הנאשם תורם מזמנו ומכספו להפעלת פרויקטים חינוכיים, חבר בוועד ההורים של בית הספר של ילדיו ומעורב בפרויקטים בעיירה לקייה. עוד עולה מהמסמכים שהוצגו כי הנאשם התכוון ללמוד בקורס להכשרה והדרכה מקצועית למנהלים. עוד הוצג מסמך מטעם מפקדת פיקוד דרום, עוצבת הנדסה, ממנו עולה כי הנאשם סייע לצה"ל במבצע עופרת יצוקה בביצוע של עבודות עפר, וזאת תוך סיכון ביטחונו האישי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ