אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 12787-12-13 יאיר נ' ג'

ת"ק 12787-12-13 יאיר נ' ג'

תאריך פרסום : 23/02/2015 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
12787-12-13
13/02/2015
בפני השופט:
טל חבקין

- נגד -
המבקש/הנתבע:
ד' ג'
המשיב/התובע:
רואי יאיר
החלטה
 

 

לפניי בקשה לביטול פסק דין על סך של 28,128 ש"ח שניתן ביום 22.5.2014 בהיעדר הגנה ובהיעדר התייצבות מטעם הנתבע.

 

 1. ביום 5.12.2013 הגיש התובע את התביעה מושא תיק זה שעילתה הפרת הסכם שנכרת בינו לבין התובע ביום 29.11.2011. בהסכם התחייב הנתבע לבנות עבור התובע עשרה אתרי אינטרנט שכל אחד מהם בנוי מ-15-10 עמודים וזאת בתוך כ-4-3 חודשים. הוסכם כי האתרים יכללו חומר פרסומי ותוכן שווקי שמטרתו להפיק הכנסות לתובע (כ-10-7 ש"ח ביום); הנתבע התחייב להגיש מועמדות וליצור "תכנית שוטפים" שתספק חומר ותכנים שיווקיים לתובע; וכן לספק לו גישה בלעדית לשרת האחסון, לדומיינים, לרשתות השותפים שמולם יעבוד ול-"balance". בתמורה התחייב התובע לשלם לנתבע סך של 20,000 ש"ח. במעמד החתימה שילם התובע סך של 7,300 ש"ח, ובהמשך שילם סכומים נוספים, ובסך הכול 16,712 ש"ח. בכתב התביעה נטען כי הנתבע בנה מספר מועט של אתרים, זהים זה לזה, שלא הכילו את התוכן הנדרש ולא הניבו רווח כלשהו. התובע פנה אל הנתבע פעמים מספר כדי שיקיים את שהתחייב, אך האחרון התעלם ממנו, לא השיב לפניותיו, ובכך הפר את ההסכם. לכתב התביעה צורפו תכתובות עם הנתבע התומכות בגרסת התובע. על כן עתר התובע לחייב את הנתבע להשיב לו את הסכום ששילם בסך של 16,712 ש"ח; וכן פיצוי בגין עגמת נפש בסך של 10,000 ש"ח והחזר הוצאות בגין טיפול בתביעה בסך של 1,416 ש"ח.

   

 2. כתב התביעה והזמנה לדיון הומצאו כדין למענו של הנתבע ביום 23.12.2013. אף על פי כן לא הגיש הנתבע כתב הגנה במועד. התובע עתר למתן פסק דין בהיעדר הגנה, אך הוחלט כי הבקשה תידון בדיון. משלא התייצב הנתבע לדיון (ולא הגיש כתב הגנה), ניתן נגדו (ביום 22.5.2014) פסק דין בהיעדר הגנה והתייצבות על מלוא סכום התביעה. פסק הדין הומצא לנתבע ביום 9.6.2014. למחרת היום (10.6.2014) הגיש הלה בקשה לביטולו שכל שנכתב בה הוא: "מבקש לחדש את הדיון ובגדולמבקש ביטול פסק דין בהעדר. לא התייצבתי לדיון במועד בגלל מצב בריאותי. תצהיר מצורף". בתצהיר שצורף לבקשה הצהיר התובע כך: "לא התייצבתי לדיון במועד הנקוב בגלל כשר בריאות. יש לי נכות רפואית (אי כושר). לא הרגשתי טוב. וזאת הסיבה שבגללה לא הגעתי". ביום 11.6.2014 הורה בית המשפט לנתבע לצרף מסמכים רפואיים התומכים בדבריו. ביום 6.7.2014 הגיש הנתבע אישור זכאות לקצבת נכות כללית בגין 40% נכות רפואית ו-100% דרגת אי-כושר. הא ותו לא. ביום 11.7.2014 העביר בית המשפט את הבקשה לתשובת התובע, וזו הוגשה ביום 27.7.2014. התובע התנגד לביטול פסק הדין הן מהטעם שהנתבע לא הציג אסמכתה רפואית על כך שנבצר ממנו להתייצב לדיון, הן מהטעם שלא הציג הגנה לגוף העניין. ביום 11.8.2014 נתן בית המשפט לתובע זכות תשובה. אף שהתובע קיבל החלטה זו ביום 28.8.2014, הוא לא ניצל את זכות התשובה. על כן עתר התובע (ביום 18.9.2014) למתן החלטה בבקשת הביטול, וביום 29.9.2014 הורה בית המשפט על זימון הצדדים לדיון בה. לדיון זה (שהתקיים ביום 7.12.2014) לא התייצב הנתבע, לאחר שלא קיבל את הזימון אליו; ובית המשפט נאלץ לקבוע דיון נוסף ליום 11.2.2015. הפעם התייצב הנתבע והתקיים דיון בבקשה.

   

 3. במהלך הדיון, וחרף התנגדות התובע, ניתנה לנתבע הזדמנות לפרוש את הגנתו כדבעי. הנתבע טען, בעיקרו של דבר, כי קיים את ההסכם בחלקו ובנה עבור התובע שבעה אתרים. לדבריו, העבודה לא הושלמה כיוון שהתובע לא שילם עבור אחזקת האתרים בשרתי האחסון וכפועל יוצא הם ירדו מהאוויר. עוד נטען כי החיוב שנקבע בהסכם להפקת רווחים הוא חיוב מסוג "השתדלות" ואין לזקוף לחובתו את העובדה שהאתרים לא הפיקו רווחים. טענות הנתבע לא נתמכו בכל מסמך כתוב או ראיות חפציות אחרת; וכשנשאל מדוע לא הציג כאלו  השיב כי הגישה הבלעדית לשרתי האחסוןשעל גביהם מאוחסנים האתריםהיא בידי התובע. הנתבע טען שהכין כתב הגנה ושלח אותו לבית המשפט, אולם לא הציג כל אסמכתה לכך לרבות את כתב ההגנה עצמו. התובע מצדו לא הכחיש שנעשתה עבודה מסוימת, אולם גרס כי הייתה זו תחילתה של עבודה בלבד, ובפועל לא קיבל קצה קצהו של השירות שהזמין.

   

 4. לאחר עיון בבקשה לביטול פסק הדין ולאחר ששמעתי את טענות הנתבע לגוף העניין, באתי למסקנה שדין הבקשה להתקבל בחלקה. אמת המידה להכרעה בבקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד בתביעה קטנה, לאחר שכתב התביעה הומצא כדין לנתבע, זהה באופייה לאמת המידה שחלה בבקשה לביטול פסק דין בתביעה אזרחית "רגילה": על התובע להראות כי יש לו הגנה מפני התביעה ולהסביר מדוע לא התייצב לדיון. עיקר המשקל יינתן לסיכויי ההגנה, שכן את מחדל אי-ההתייצבות ככלל ניתן לרפא באמצעות פסיקת הוצאות (רע"א 3006/05 פריפר טבעי בע"מ נ' ראובני (17.1.2005); ת"ק (תביעות קטנות ת"א) 9010-08-08 שקד לייטנר נ' גדפור, פסקה 13 (1.2.2015)).

   

 5. בענייננו לא הוצגה סיבה מניחה את הדעת לכך שהנתבע לא הגיש כתב הגנה ולא התייצב לדיון. אשר לכתב ההגנהטענת הנתבע כי הגיש את כתב ההגנה אף שעותק ממנו לא נמצא בתיק בית המשפט לא נתמכה בראיה כלשהי, ואף לא היה בידו עותק של כתב ההגנה במועד הדיון. משכך לא ניתנה לתובע הזדמנות להתייחס לטענות ההגנה ולהיערך לדיון, ותכליתו של כתב ההגנה לא הושגה. אשר לסיבה לאי-ההתייצבות לדיוןגם בנושא זה לא הציג הנתבע סיבה טובה. הנתבע צירף בדיעבד אישור על קבלת קצבת נכות. ברם, וכפי שטען התובע בצדק, אין להסיק מאישור כללי זה כי הייתה מניעה רפואית שהנתבע יתייצב פיזית לדיון. כשמדובר בבקשה לביטול פסק דין, אני סבור כי אין להסתפק באישור רפואי כללי, אלא יש לצרף תעודת רופא ולמצער מסמך מפורש המעיד על כך שהייתה מניעה רפואית להתייצב לדיון בבית המשפט. מסמך כזה לא הוצג בענייננו. יתר על כן, הנתבע הוא שהגיש את הבקשה לביטול פסק הדין, ואף על פי כן לא ניצל את זכות התשובה שניתנה לו; ואף לא בירר מה עלה בגורל הבקשה לאחר שהוגשה. לו היה הנתבע בודק בשקידה ראויה מה הוחלט בבקשת הביטול, הוא היה מגלה שנקבע בה דיון ליום 7.12.2014 והיה מתייצב אליו. בדרך זה היה נחסך הזמן השיפוטי שהוקדש לדיון והיה נמנע עיכוב נוסף בסיום הפרשה. לבסוף, וכאן העיקר, אף כשניתנה לנתבע הזדמנות להציג את הגנתו בדיון, הוא לא הביא כל ראיה לתמיכה בגרסתו. אף בהנחה שהגישה לאתרים שהנתבע בנה לתובע מצויה בידי הנתבע (טענה שהתובע כפר בה), היה על הנתבע להראות שניסה לאתר ראיות כלשהן, ובכלל זה לפנות לתובע ולבקש אותן. מעבר לכך, טענת הנתבע כי אין לו כל ראיות לעבודה שביצע עבור התובע אינה סבירה בעיניי. נראה לי שאם הייתה מבוצעת עבודה, ניתן היה להציג אסמכתאות כלשהן לכך. הנתבע לא עשה כן.

   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ