אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' פלוני

מדינת ישראל נ' פלוני

תאריך פרסום : 24/05/2018 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
8501-11-14,65259-03-15
16/05/2018
בפני הנשיא:
אביטל חן

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
פלוני
גזר דין

 

הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בכתבי האישום שבכותרת בשלוש עבירות שעניינן החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית, עבירות לפי סעיף 7 (א) + 7(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג 1973.

על פי עבודות כתב האישום בת"פ 8501-11-14 ביום 11.8.11 בסמוך לשעה 10:30 החזיק הנאשם בביתו בשכונת ס' סמים לצריכה עצמית מסוג חשיש במשקל 19.63 גרם נטו.

על פי עובדות כתב האישום בת"פ 65259-03-15 ביום 18.7.13 בשעה 11:40 בביתו בס', החזיק הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש במשקל נטו של 0.21 גרם.

על פי תמצית אישום בפל"א 226918-15 ביום 26.5.15 בין השעות 15:00-17:45 בשכונת ס' בירושלים, החזיק הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש.

בסמוך למיטה ועל השולחן, החזיק הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש מחולק לחתיכות קטנות במשקל 0.0966 גרם נטו ו-0.1240 גרם נטו. בתוך קופסת סיגריות אשר הייתה מונחת בקומה העליונה מחוץ לחלון ובצמוד לפתח החלון, החזיק הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש, חלקו עטוף בנייר כסף וחלקו גלוי במשקל 0.3345 גרם נטו. בתוך מאפרה, כסופה החזיק הנאשם כמות של 10 יחידות של חומר חום, עטופות בניר אלומיניום במשקל נטו מחושב של 1.07+/- 15 גרם נטו. (אביטל לא מספיק לציין משקל כולל)

 

תסקיר שירות המבחן

הנאשם רווק יליד XX.X.XXXX, השמיני במשפחה המונה זוג הורים ו-10 ילדים. מהתסקיר עולה כי מדובר במשפחה נורמטיבית ושומרת חוק, ללא מעורבות בפלילים.

הנאשם החל לצרוך חשיש לראשונה בגילאי 16-17 בנסיבות חברתיות. לדבריו בגיל 20 החל לעשות שימוש בנייס גיא וסיפר על השפעות קשות של סמים אלו. בשיחות עם שירות המבחן סיפר על צריכת סמים מסוג קנביס במהלך סופי שבוע, לעיתים ביחד עם צריכת אלכוהול. לדבריו הסמים משמשים עבורו אמצעי הרגעה. ניסיון שעשה בעבר להפסיק לצרוך סמים החזיק למשך שנתיים. הנאשם מחזיק בעמדות מקלות לגבי שימוש בסמים ואינו מודע למחירים שהוא נדרש לשלם בעקבות השימוש בסם, אשר ייתכן שחלקם באו לידי ביטוי בבעיות נפשיות מהן הוא סובל.

הנאשם סובל מבעיות נפשיות לא מאובחנות. בעברו אשפוזים פסיכיאטריים וניסיונות אובדניים. לאורך כל חייו ניהל הנאשם אורח חיים לא יציב ולא הצליח לנהל מערכות יחסים זוגיות ולהשתלב בתעסוקה סדירה.

בסיוע שירות המבחן נערך לנאשם אבחון פסיכיאטרי בתאריך 23/2/17 עולה: "תיאור תסמינים פסיכוטיים עם גוון סכיזפרניפורמי, אף שלא אובחן כך וזאת אולי בשל מעורבותו בצריכת הסמים. בשיחה צלול, משתף פעולה. אפקט מאוזן עם גוון חשדני, ללא תוכן פסיכוטי, אך בולטת פרשנות פאראנואידית (לא ברמה פסיכוטית אלא בתחושת דחייה) של יחס המשפחה וגם אחרים אליו. יש חשש לא מיידי שחווית היותו דחוי וקורבן תדרדר שוב לחווית רדיפה פסיכוטית כפי שאירע באפיזודה קודמת". כחלק מההמלצות ניתן לנאשם טיפול תרופתי אך הוא נטל אותו לתקופה מוגבלת, לדבריו בשל תופעות לוואי.

הנאשם לא שיתף פעולה עם שירות המבחן ולא התייצב לפגישות אליהן זומן, חלקן לצורך מתן בדיקות שתן לאיתור סם. בנסיבות אלו, התקשה שירות המבחן לקיים הליך טיפולי עם הנאשם.

בעקבות דיון שהתקיים ביום 24.12.17 בו טענו הצדדים לעונש, נדרש שירות המבחן לערוך בדיקות שתן לנאשם.

בתסקיר האחרון שהוגש לבית המשפט ביום 25.2.18 דיווח שירות המבחן כי בעקבות הדיון, יצר הנאשם קשר עם שירות המבחן ביוזמתו, וכי ב-3 בדיקות שתן שנערכו לו בתקופה שבין 16/1/18-30/1/18 הורתה הבדיקה על צריכת סמים מסוג קנבואידים (חשיש, גראס ונגזרותיהם). בשתי בדיקות נוספות שנערכו לנאשם בתאריכים 6/2/18 וב20/2/18 – העידה הבדיקה על הימנעות מצריכת סמים. בתסקיר האמור ציין שירות המבחן כי במהלך חודשים 1-3/2017 נערכו לנאשם 4 בדיקות שתן, אשר ממצאיהן שללו שימוש בסמים. מחודש 3/2017 ועד לחודש 1/2018 לא נערכו בדיקות סמים לנאשם. מכאן יוצא, כמצוין בתסקיר הנ"ל כי עד לחודש 1/2018 צרך הנאשם סמים.

מעיון בגיליון הרישום הפלילי של הנאשם עולה כי לנאשם 3 הרשעות בגין עבירות איומים, הפרעת שוטר במילוי תפקידו וסחר בסם. לחובתו של הנאשם מאסר מותנה בר הפעלה בתיק ת"פ 8501-11-14 שבפניי.

הנאשם ריצה שתי תקופות מאסר בנות חודשיים ימים כל אחת.

בנסיבות הענין, נעדר שירות המבחן המלצה טיפולית בעניינו של הנאשם וממליץ על הפעלת המאסר המותנה וריצויו בדרך של עבודות שירות.

 

דיון וגזירת דין

הנאשם הורשע בביצוע שלוש עבירות של החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית.

מדובר ב-3 אירועים שונים שאינם מהווים מסכת עובדתית אחת. לפיכך יש לקבוע מתחם ענישה נפרד לכל אחד מכתבי האישום.

בתי-המשפט חזרו על הצורך להשית ענישה מחמירה ומרתיעה בגין עבירות הסמים השונות. כב' השופטת ברלינר התייחסה בע"פ 170/07 מטיס נ' מדינת ישראל ספציפית לשימוש עצמי בסמים מסוג קנאביס וחשיש:

"אכן הסם שמדובר בו בתיק הנוכחי הוא קנבוס שמוגדר כ"סם קל". לרוע המזל סמים קלים מהווים לעיתים קרובות את יריית הפתיחה להתמכרות לסמים קשים יותר שלא לדבר על כך שגם בשימוש בהם עצמם טמונה סכנה".

 

 

עיון בפסיקה מעלה כי טווח הענישה המקובל בעבירה זו שביצע הנאשם, בנסיבות דומות נע בין מאסר מותנה בלויית עונשים נוספים לבין מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות:

ברע"פ 6138/09 איליה פרדזב נ' מדינת ישראל (2.8.2009), בית המשפט העליון דחה ערעורו של נאשם שהורשע בביצוע מספר עבירות של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית ונדון ל-8 חודשי מאסר, 12 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי ע"ס 2,500 ₪ ונפסל מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה למשך שנתיים.

בת"פ (מחוזי-פ"ת) 32746-11-09 מדינת ישראל נ' ביטון ואח' (16.5.2010) בית המשפט השית על נאשם, נעדר עבר פלילי, שהורשע בהחזקת קנבוס במשקל כ-, מאסר החופף את תקופת מעצרו חודשיים ושבוע, 6 חודשי מאסר על תנאי בגין עבירות סמים מסוג עוון ו-12 חודשי מאסר על תנאי בגין עבירות סמים מסוג פשע. עונש דומה הוטל במסגרת אותו תיק על נאשם אחר, בעל עבר פלילי ישן.

בת"פ (בית שמש) 50810-12-10 מדינת ישראל נ' גבריאל בראונשטיין (5.3.2012) נדון עניינו של נאשם בעל עבר פלילי שהודה בביצוע עבירת החזקת בסמים לצריכה עצמית בכך שהחזיק חשיש. בית המשפט הפעיל מאסר מותנה בן 6 חודשים שהוטל על הנאשם בתיק אחר, ובגין ביצוע העבירה הנדונה הטיל עליו 5 חודשי מאסר על תנאי.

בת"פ (עכו) 4864-05-11 מדינת ישראל נ' נסר גבריס (18.1.2012) הורשע נאשם על סמך הודאתו בהחזקת סמים לצריכה עצמית בכך שהחזיק ב- חשיש. הוטלו על הנאשם 3 חודשי מאסר על תנאי והתחייבות כספית ע"ס 1,000 ₪.

בת"פ (כפר סבא) 2207/09 מדינת ישראל נ' מוחמד סמארה בן איוב (20.11.2011) הורשע נאשם, בעל עבר פלילי, בהחזקת סמים לשימוש עצמי בכך שהחזיק חשיש. הוטלו עליו חודשיים מאסר בעבודות שירות והופעל מאסר על תנאי בן חודשיים בחופף.

בהתאם לכללי הבניית ענישה אני סבור כי מתחם העונש ההולם לכל אחד מכתבי האישום נע בין מאסר מותנה לבין חודשי מאסר בודדים, שאפשר שירוצו בדרך של עבודות שירות.

 

העונש המתאים לנאשם

הנאשם הודה בביצוע המעשים ונטל אחריות על העבירות.

אין זו הפעם הראשונה בה עומד הנאשם לדין. בעברו של הנאשם הרשעות בעבירות שונות, לרבות בעבירת סחר בסם שביצע בשנת 2009 בגינה עומד לחובתו עונש מאסר מותנה בן חודשיים (ביום 11.11.10 ניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים פסק דין סופי בתיק 13474-05-10 במסגרת ערעור שהגישה המדינה על קולת העונש).

לנאשם מסכת חיים עגומה, כאשר ברקע שימוש ארוך שנים בסמים, אשר ככל הנראה גרר בעיות נפשיות. חייו של הנאשם מאופיינים בהעדר יציבות תעסוקתית ובמעברי מגורים רבים, דבר שבין היתר הקשה על האפשרות לשלבו בטיפול או במעקב.

הנאשם מחזיק בעמדה המעודדת שימוש בסמים ואינו מבין את ההשלכות של השימוש בסמים על חייו ועל מצבו הנוכחי.

ניסיון לסייע לנאשם בפן הנפשי אף הוא לא צלח, בהעדר מוטיבציה של הנאשם לטפל בעצמו ולפעול בהתאם להמלצות הרפואיות.

הנאשם נשלח לממונה על עבודות שירות בשב"ס, אך נמצא כי אינו כשיר לבצע עבודות שירות בשל בעיות רפואיות.

לאור מצבו הנפשי הקשה ובשל סיבה זו בלבד נמנעתי מלהפעיל את עונש המאסר המותנה על מנת לא לגרום לנאשם נזק שאותו אין אני יכול לשער אם ירצה תקופת מאסר.

עם זאת, מדובר על הארכת תנאי ועל הנאשם לדעת באופן שאינו משתמע לשתי פנים שלא יהא מנוס בפעם הבאה אם תגיע כזו, אלא מלהפעיל את התנאי בעניינו.

 

 

בנסיבות העניין אני דן את הנאשם לעונשים הבאים:

1.מורה על הארכת המאסר המותנה בן 60 הימים אשר הושת על הנאשם

בת"פ 13474-01-10 בשנתיים נוספות שמניינן יכול מהיום.

2.קנס כספי בסך 10,000 ₪ אשר ישולם ב-20 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 11.8.18. היה והנאשם לא ישלם 2 תשלומים, תעמוד כל יתרת הקנס לפירעון מיידי.

 

זכות ערעור כחוק.

 

 

ניתן היום, ב' סיוון תשע"ח, 16 מאי 2018, בהעדר הצדדים.

 

Picture 1

 

 


בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ