אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 8378-08 מ.י. פרקליטות מחוז ירושלים נ' גבאי

ת"פ 8378-08 מ.י. פרקליטות מחוז ירושלים נ' גבאי

תאריך פרסום : 09/11/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
8378-08
23/10/2014
בפני השופטת:
דנה כהן-לקח

- נגד -
מאשימה:
מ.י. פרקליטות מחוז ירושלים
נאשם:
יגאל גבאי
גזר דין
 

 

רקע

1.הנאשם הורשע לפי הודאתו בשתי עבירות של לקיחת שוחד לפי סעיף 290(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין), ובשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק הנ"ל.

 

בהתאם לחלק הכללי של כתב-האישום המתוקן, הנאשם החל לעבוד במינהל מקרקעי ישראל (להלן: ממ"י או המינהל) בשנת 1995. במועדים הרלוונטיים לכתב-האישום, שימש הנאשם כממונה על רכישות והפקעות במחוז ירושלים. במסגרת תפקידו, הכיר הנאשם היטב את שוק הנדל"ן באזור ירושלים, בעיקר בתחום המקרקעין השייכים לאוכלוסייה הערבית. בין היתר, ריכז הנאשם תביעות לגבי זכויות במקרקעין הנמצאים בשכונת בית צפאפא בירושלים. כחלק מתפקידו, העביר הנאשם את התביעות לועדת הקרקעות של שכונת בית צפאפא היושבת במשרד המשפטים, ואשר הוסמכה להכריע בבקשות אלה עם המלצת המינהל. לאחר קבלת ההחלטה בוועדת הקרקעות, הוחזר התיק לנאשם להמשך טיפול בהתאם לתוכן ההחלטה. בשלב זה, היה על הנאשם להעביר את התביעה לוועדת השחרורים באפוטרופוס לנכסי נפקדים, על-מנת שתוצא תעודת שחרור על הזכויות בנכס. לצורך השלמת העברת הזכויות במרשם המקרקעין, חתם נציג המינהל על שטרות המכר. משך הטיפול הממוצע בתביעה היה כעשר שנים. במסגרת תפקידו, הכיר הנאשם את עו"ד חוסיין גנאיים (להלן: עו"ד גנאיים או גנאיים) אשר עסק, בין היתר, בתביעות שונות בנושאי מקרקעין. במהלך ההיכרות בין הנאשם לגנאיים, קיבל הנאשם שוחד מגנאיים תמורת קידום הטיפול בתיקים, וכן סייע לגנאיים בניהול תיקיו כנגד ממ"י בדרך שיש בה הפרת אמונים.

 

בהתאם לאישום הראשון בכתב-האישום המתוקן, בשנת 2001 החל גנאיים לטפל בבקשתה של הגב' חנאן סלמאן (להלן: הגב' סלמאן) לשחרור קרקע ובית הבנוי עליה בשכונת בית צפאפא. ביום 24.6.2003, בהסתמך על המלצת הוועדה כמפורט לעיל, שיחרר האפוטרופוס לנכסי נפקדים את הנכס לגב' סלמאן. בהמשך, בסמוך ליום 18.7.2006 פנה גנאיים לנאשם וביקש ממנו כי יזרז חתימת שטרי מכר הקרקע בתיק סלמאן. לפי הצעת עו"ד גנאיים, סיכמו עו"ד גנאיים והנאשם, כי הנאשם יקבל בתמורה לעזרתו חלק משכר טרחתו של עו"ד גנאיים בסך של 2,000 דולר. ביום 18.7.2006 נפגשו הנאשם וגנאיים בסמוך למשרדו של גנאיים. בפגישה העביר גנאיים לנאשם מעטפה ובה שטרות המכר המקוריים ותשלום בסך 4,500 ₪. במהלך הפגישה אמר הנאשם לגנאיים כי הסכום אינו מספיק, מאחר שגנאיים הבטיח לשלם לו 2,000 דולר, ואף אמר לגנאיים: "תזרום איתי תזרום, כי אני אוכל לארגן לך עבודות במאות אלפי ₪", וזאת במטרה לעודד את גנאיים להתמיד בקשר שרקמו. לאחר מפגש נוסף ומספר שיחות טלפון לתיאום המפגש, נפגשו הנאשם וגנאיים ביום 27.7.2006 בסמוך לשעה 10:20 במשרדו של גנאיים בירושלים. במפגש זה מסר גנאיים לנאשם עוד 4,500 ₪ עבור החתימה על שטרי המכר. הנאשם הבטיח כי ידאג להעביר את השטרות חתומים תוך יום יומיים. ביום 31.7.2006, בסמוך לשעה 18:00, במשרדו של גנאיים, הנאשם העביר לגנאיים את שטרות המכר החתומים. בגין אישום זה, הורשע הנאשם לפי הודאתו בעבירה של לקיחת שוחד.

 

בהתאם לאישום השני בכתב-האישום המתוקן, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, הפנה הנאשם לגנאיים לקוח בשם חליל עליאן (להלן: עליאן), תושב בית צפאפא, אשר ניהל תביעה בבית-המשפט המחוזי כנגד ממ"י. גנאיים עתר בשם עליאן לביטול הפקעה בקרקע שירש. במהלך מגעים בין הצדדים בתיק הנ"ל, מסר גנאיים לפרקליטות הצעה בסוף שנת 2005 לסיום התיק בדרך של תשלום דמי חכירה בשיעור של 30% מהערכת שווי הקרקע שערך ממ"י. נוהלי ממ"י חייבו גביית תשלום דמי חכירה שאינם נופלים מ- 50% משווי הקרקע. בפגישה שהתקיימה בין הנאשם וגנאיים ביום 18.7.2006, סיפר גנאיים לנאשם כי התיק של עליאן עדיין "תקוע" בשלב המשא ומתן בשאלת גובה דמי החכירה. גנאיים אמר כי הוא אינו מצליח לקדם את התיק וביקש את עזרת הנאשם. הנאשם הציע לגנאיים להעלות את הצעתו לעניין דמי החכירה ל- 50%, וכך יענה ממ"י להצעתו. הנאשם הוסיף ואמר לגנאיים שינסח מכתב חריף למינהל, בו יקבול על הסחבת בה נוקטת המדינה ועל היחס המזלזל של הפקידים. גנאיים ענה כי יפעל כהמלצתו של הנאשם וישלח לו מכתב בהתאם. גנאיים הבטיח לתגמל את הנאשם בתמורה לעזרתו מכספי שכר הטרחה שיקבל עבור טיפולו בתיק, והשניים סיכמו כי גנאיים יעביר לנאשם 500 דולר. ביום 27.7.2006, במהלך פגישה במשרדו של גנאיים, מסר גנאיים לנאשם סכום של 2,250 ₪ כפי שסוכם. בגין אישום זה, הורשע הנאשם לפי הודאתו בעבירה של לקיחת שוחד ובעבירה של מרמה והפרת אמונים.

 

בהתאם לאישום השלישי בכתב-האישום המתוקן, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, בסמוך ליוני 2005, הפנה הנאשם לגנאיים לקוח בשם ג'אבר ג'ברין סלמאן (להלן: ג'אבר). לג'אבר היה סכסוך עם אדם אחר ועם ממ"י, ביחס לזכויותיו בקרקע בשכונת בית צפאפא בירושלים, והוא ביקש מגנאיים שייצגו במטרה להגיש תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין. ג'אבר וגנאיים סיכמו כי שכר הטרחה יהיה 20,000 ₪. ביום 19.6.2006 הגיש גנאיים לבית-משפט השלום בירושלים כתב תביעה כנגד ממ"י והאדם האחר, בו עתר לפירוק השיתוף. בתביעה לא התבקש סעד כלשהו נגד ממ"י. ביום 27.7.2006 במהלך הפגישה במשרדו של גנאיים כמתואר באישום 2 לעיל, שוחחו הנאשם וגנאיים גם בעניין תיק ג'אבר. הנאשם שאל את גנאיים כמה זמן נותר לממ"י להגשת כתב-הגנה בתיק. בשיחה אמר גנאיים לנאשם כי לממ"י נותרו חמישה ימים בלבד להגשת כתב הגנה, וכי לא יסכים להארכה ויבקש פסק-דין. בתגובה אמר הנאשם לגנאיים כי הסיכויים שממ"י יספיק להכין כתב-הגנה עד למועד זה קלושים, וכי ממ"י יגיש בקשה להארכת מועד. הנאשם הסכים לדברי גנאיים ואמר לו כי: "הגיע הזמן שלא יסכים" לבקשת הדחייה של המדינה, כמו שאף אחד לא מתחשב בלחצים שיש לעו"ד פרטי. בגין אישום זה, הורשע הנאשם לפי הודאתו בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

 

השתלשלות העניינים בהליך

3.כתב-האישום המקורי בתיק הוגש באוגוסט 2008 וטופל בשעתו על-ידי כב' השופט לי-רן. התיק הועבר לטיפולי בספטמבר 2012, בעקבות פרישת השופט לי-רן מכס השיפוט. באופן כללי, אומר כי התיק ידע דיונים רבים, בין היתר עקב מורכבות החומר והיקפו, הצורך להכריע בבקשות מקדמיות, ניסיונות שנעשו בין הצדדים במאמץ להגיע לפתרון מוסכם במהלך ניהול ההליך, וכן החלפת ייצוג בתיק. בתיק נקבעו חמש ישיבות הוכחות מלאות. כחודש לפני ישיבת ההוכחות הראשונה, הודיעו הצדדים על עריכת הסדר-טיעון ביניהם.

 

הסדר-הטיעון וטיעוני הצדדים לעונש

2.בהתאם להסדר-הטיעון בין הצדדים, הוסכם כי על הנאשם ייגזרו 6 חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודות שירות (זאת, בכפוף לחוות-דעת חיובית של הממונה על עבודות השירות). בנוסף, הוסכם כי יוטל על הנאשם עונש מאסר על-תנאי לפי שיקול דעת בית-המשפט, וכן קנס בשיעור מוסכם של 44,000 ₪.

 

3.באי-כוח שני הצדדים עתרו במשותף כי אכבד את הסדר-הטיעון שהושג ביניהם. המאשימה אישרה בטיעוניה כי מדובר בהסדר מקל, אולם טענה כי יש לכבד את ההסדר בין היתר עקב ההודאה ונטילת האחריות; חלוף הזמן מאז האירועים (מעל 10 שנים לגבי חלק מהעבירות); ונסיבות אישיות מיוחדות של הנאשם שמטות את הכף לכיוון המקל. עוד עמדה המאשימה בטיעוניה על כך שההסדר הושג עקב מורכבות ראייתית בתיק, נוכח היקף החומר וכן נוכח מורכבות הקשורה בעד המרכזי בתיק שהינו עד מדינה. בנוסף, הוסכם על קנס ששיעורו פי 4 מהסכום שהנאשם הודה כי שלשל לכיסו. לטענת המאשימה, שיקולים אלה הובילו אותה להסכים להימנע מלעתור לעונש מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ