אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 17790-01-13 מדינת ישראל נ' מ'

ת"פ 17790-01-13 מדינת ישראל נ' מ'

תאריך פרסום : 28/06/2015 | גרסת הדפסה

ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
17790-01-13
24/06/2015
בפני השופט:
דב פולוק

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד יעל ריצ'קר
נאשמים:
אשרף מסרי
עו"ד רמי עותמאן
הכרעת דין

 

 

הנאשם זכאי מחמת הספק.

 

הנאשם הואשם שבהשתתפות בהתפרעות, עבירה לפי סעיף 152 לחוק העונשין תשל"ז, ניסיון תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 274 (2) ו-3) וסעיף 25 לחוק העונשין תשל"ז-1977 ובחבלה במזיד, עבירה לפי סעיף 413ה לחוק העונשין תשל"ז-1977.

על פי כתב האישום, הנאשם השתתף "בהתפרעות וניסה לתקוף שוטרים בנסיבות מחמירות כאשר הוא מזויין באבנים וכשהוא בחבורה. כמן כן פגע הנאשם במזיד ברכב בצוותא חדא עם אחרים."

ע"ת 1, שוטר 237, העיד שנהג ברכב סיטרואן ברלינגו, בתוקף תפקידו, על מנת להוביל את השוטרים אשר נסעו עמו ברכב למקום בו יידו אבנים. בהגיעו למקום שנקבע, השוטרים שנסעו ברכב ירדו ממנו על מנת לתפוס מידי אבנים. או אז נזרק חפץ על הרכב והשמשה נופצה. העד מיד נסע מהמקום ועזב את הכפר. העד לא היה מסוגל להעיד על תיאור מידי האבנים ככל שתיאורם נמסר בקשר וגם לא היה מסוגל להעיד על תיאור מידי האבנים במקום. תחילה העיד ש"היה חושך" (ע' 6 לפרוטוקול) אך בהמשך עדותו הוסיף שהייתה תאורת רחוב" (ע' 8 לפרוטוקול שורה 25).

שוטר 230, ע"ת 2, העיד ששימש כמפקד במקום. בעקבות התגברות הפרעות הסדר הוא החליט להכווין למקום הכוח שברכב ששימש ככוח סמוי. בין המתפרעים היו שלושה אנשים בגירים דומיננטיים. תיאור אחד הבגירים רשום בדו"ח שערך "עם מכנס שחור מעיל כחול מלא בגופו". אותו מתפרע צעק "אנחנו נהרוג אתכם". הוא עמד מתחת לפנס רחוב בכניסה לסמטה ולכן היה אפשר "לראות בצורה מאוד ברורה את הלבוש ובמבנה הגוף" (ע' 12 לפרוטוקול שורות 24 – 28). לאחר שהשוטרים ירדו מהרכב העד הבחין שאחד השוטרים רץ לכיוון המתפרע שלבש את המעיל הכחול.

בחקירה נגדית עלה שהיו עם העד עוד שני שוטרים אך הם לא ערכו כל תרשומת בכתב לגבי האירוע. העד הוסיף שהבחין בהתפרעות ממרחק של כ-50 מטר והיו בין 20 – 30 מתפרעים במקום. מהמקום בו עמד לא היה מסוגל לזהות פנים של מתפרעים. למרות זאת, העד אמר שהוא יכול לומר בוודאות שהחשוד לבש מעיל (ע' 19 לפרוטוקול שורה 20) וזה היה תיאור הלבוש ששודר בקשר לכוח הסמוי. בעניין תיאור הלבוש בקשר, העד נשאל לגבי הרישום בהודעת השוטר 263 (ע"ת 4) "ואז קיבלתי את ההודעה בקשר על החשוד שלבוש חולצה כחולה מעין פליז ומכנס בצבע שחור". העד השיב "אני כתבתי את מה שדיווחתי בדיוק" (ע' 20 לפרוטוקול שורות 13 – 17) וגם שלא אמר "פליז" או "חולצה" בעת מתן התיאור. העד טען שהוא ראה הכוח הפורץ רץ לכיוון ואחרי החשוד במעיל הכחול, אם כי אישר שעניין זה לא צוין בדו"ח הפעולה שערך או בהודעתו (ע' 22 לפרוטוקול שורות 23-24). העד גם אישר שאחרי תחילת המרדף הוא לא היה בקשר עין עם החשוד וכשהגיע לחשוד זה היה במהלך המעצר.

העד נשאל לגבי האמור בהודעתו, שאחרי המעצר 30 – 40 אנשים יצאו מהסמטאות והחלו ליידות אבנים לעברם. הוא לא ידע לומר אם מדובר באותם מתפרעים שראה קודם או אם מדובר באנשים אחרים (ע' 23 לפרוטוקול שורה 29). מהשאלות בחקירה הנגדית עולה שבשורה 42 להודעת העד, החוקר התייחס לחשוד בחולצה כחולה, להבדיל ממעיל כחול, והעד לא תיקן את החוקר (ע' 27 לפרוטוקול שורות 3 – 5). דו"ח הפעולה של העד בו אוזכר שהחשוד לבש מעיל נערך כשעה לפני גביית הודעת העד בה החוקר שאל לגבי החשוד בחולצה בצבע כחול.

ע"ת 3, השוטר 259, העיד שבעת שנסע ברכב התקבלה הודעה שבמקום "יש דומיננטי עם מעיל כחול, מלא טיפה" (ע' 30 לפרוטוקול שורות 11 – 12). הכוח ירד מהרכב. "בן הזוג" של העד הוא השוטר 263 אשר החל במרדף אחרי החשוד במעיל הכחול ותפסו בתוך סמטה. העד הגיע אליהם ועזר באזוק ידי החשוד. לשאלת בית המשפט השיב העד שהוא לא ראה את החשוד מבצע עבירה (שם שורה 22).

בחקירה נגדית העד נשאל, אם שמע תיאור בקשר לגבי מספר חשודים, מדוע הזכיר רק את תיאור של החשוד שעזר במעצרו. הוא השיב "יכול להיות שזכרתי עוד, אבל היום אני לא זוכר" (ע' 31 לפרוטוקול שורה 9). העד אישר שלא רשום בהודעתו ששמע את הדיווח על לבוש החשוד כשתי דקות לפני שירד מהרכב (ע' 32 לפרוטוקול שורה 4 ושורה 20). העד השיב שראה כ-10 מתפרעים שבורחים לכיוון הסמטה. הוא אמר שאינו יכול לעריך את המרחק בו עמד הרכב עד לסמטה. יצוין, שלדברי העד הוא לא זיהה את החשוד כשירד מהרכב אלא החל בריצה אחרי שוטר 263. הוא זיהה את החשוד רק כשהגיע ליד שוטר 263 "עם העצור על הרצפה" (ע' 34 לפרוטוקול שורה 16 ושורה 18). לאחר שעומת עם האמור בהודעתו ממנה עולה שראה את 263 רץ אחרי החשוד עם המעיל הכחול, העד שינה את גרסתו (ע' 35 לפרוטוקול שורה 3). או אז אמר שעד שהגיע לסמטה לא זיהה את חשוד (שם שורה 7) ובהמשך ביקש לראות את הודעתו כדי לענות על השאלה "מתי ידעת ש-263 רץ אחרי האדם עם המעיל הכול?" ( שם שורות 10 – 11). העד אמר שהוא חושב ששוטר 263 כבל את ידיו החשוד באזיקים. כאשר עומת העד עם האמור בהודעתו ממנה עולה שהוא אשר כבל את ידיו של החשוד השיב "אם זה מה שכתוב זה מה שהיה" (שם שורה 25). כן אמר העד, שהוא לא ראה כיצד הנאשם נפצע בעינו במהלך המעצר. לדבריו, בעת ששם את האזיקון על ידיי הנאשם, הוא לא התנגד. העד לא זכר אם הנאשם התנגד למעצר בשלב קודם לאזוק ידיו. הוא אישר שראה לאחר מעצרו שהנאשם נפצע ודימם מאזור העין.

שוטר 263, ע"ת 4, מיד, בתחילת חקירה ראשית, החל לומר שהוא אינו זוכר את האירוע וביקש לרענן את זכרונו. בהמשך, לדבריו, אמר שבעת שנסע ברכב הסמוי, התקבלה הודעה על אדם דומיננטי במעיל כחול אשר מתפרע ומידי אבנים. העד ירד מהרכב ועצר את החשוד "לא זוכר בדיוק" (ע' 37 לפרוטוקול שורה 23). בשלב זה, לבקשת העד והמאשימה, התיר בית המשפט לרענן את זכרונו ולקרוא את הודעתו פעם נוספת. לאחר שרענן את זכרונו העיד העד שירד מהרכב ורץ אחרי קבוצת מתפרעים. החשוד "חולצה כחולה מכנס...מעיל כחול מכנס כהה- נכנס לתוך הסמטה" (ע' 38 לפרוטוקול שורות 25 – 26) והעד רדף אחריו. "הוא (הנאשם ד.פ.) החליק על אחת המדרגות" (שם שורה 30). לדברי השוטר, הוא הזדהה ככוח משטרתי אך הנאשם נאבק עמו וניסה לברוח. "בשלב זה צעקתי לעזרה שיעזרו לי, כי בסמטה הייתי לבד, הגיע אלי בן הזוג שאת מספרו אני לא זוכר ועזר לי לאזוק את החשוד" (ע' 39 לפרוטוקול שורות 2 – 3). השוטר היה מסוגל לזהות את הנאשם מבין האנשים במקום הואיל ו"קודם כל הוא עמד קיצוני, שמאלה או ימינה אני לא זוכר וענה לתיאור הלבוש שקודם דווח" (שם שורה 7). הייתה תאורה במקום באמצעות פנס. העד גם אמר שאבן פגעה ברכב ושהוא מעריך את המרחק בין המקום ממנו מהרכב עד למעצרו של הנאשם "בערך 10 מטר" (שם שורה 28).

בחקירה נגדית, העד אישר שהוא נחקר במח"ש בעניין האירוע המעצר נשוא כתב האישום, אך אינו זוכר כמה פעמים הוא נחקר במח"ש על האירוע והוא זוכר את האירוע "רק באופן כללי" (שם שורה 32). בתשובה לשאלות הסניגור, טען שהוא אינו זוכר אם עבר בדיקת פוליגרף בקשר לאירוע במח"ש ולא זוכר אם נחקר בשנה האחרונה במח"ש (ע' 41 לפרוטוקול שורת 16 – 19).

העד אישר שהוא ערך את דו"ח המעצר וכן שבסעיף 3 לדו"ח, בעניין נסיבות המקרה, רשם "ראה דו"ח פעולה שלי בנושא". חרף האמור, גם אישר העד שלא ערך דו"ח פעולה (ע' 42 לפרוטוקול שורה 13) אלא נגבתה הודעה ממנו. הסניגור הצביע בפני העד שדו"ח המעצר נערך בשעה 20:00 ואילו עדותו במשטרה נגבתה רק בשעה 21:48. "ש.....זאת אומרת שכתבת את הדו"ח (המעצר ד.פ.) והפנית לדו"ח הפעולה – היה לך דו"ח פעולה ובזמן זה לא ידעת שאתה הולך למסור עדות? והעד השיב "אין לי מה לומר" (שם שורות 18 -20). לעניין הדיווח שהתקבל לגבי החשוד, העד אמר שהתקבל דיווח לגבי "אדם עם חולצה כחולה ומכנס כהה שהוא דומיננטי, (ע' 43 לפרוטוקול שורות 2- 3). ב"כ הנאשם קרא שורה 6 להודעת העד "ואז קיבלתי את ההודעה בקשר על החשוד שלבוש חולצה כחולה מעין פליז ומכנס בצבע שחור שהוא זורק אבנים ובעצם הוא אחד הדומיננטיים"". (ע' 44 לפרוטוקול שורות 12 -13). העד לא זכר אם קיבל תיאור לגבי חשודים אחרים. הוא נשאל אם החשוד לבש חולצה ומעיל והשיב "מעיל" (ע' 45 לפרוטוקול שורה 1). כאשר עומת העד פעם נוספת עם שורה 6 להודעתו בה רשומה שהחשוד לבש חולצה השיב "אני לא זוכר מה לבש בפועל. לפי העדות לבש חולצה והסכים שעדותו במשטרה "יותר נכון" (שם שורות 6 – 10). השוטר אמר שלא ראה את החשוד לפני שהוא ירד מהרכב. או אז "זיהיתי אותו דומיננטי שעמד קיצוני ורצתי אחריו" (שם שורה 31).

ב"כ הנאשם קרא משורה 10 מהודעת העד ממנה עולה שהעד לא זיהה את הנאשם מיד כשירד מהרכב אלא החל ברדיפה אחרי קבוצת אנשים כשהחשוד ניתק את עצמו מהקבוצה ונכנס לסמטה. מהאמור בהודעתו של העד, עולה שזיהה את החשוד רק כשניתק את עצמו מהקבוצה ונכנס לסמטה. למרות זאת, אמר לסניגור "פרקתי מהרכב וזיהיתי אותו (החשוד) בצד" (ע' 46 לפרוטוקול שורה 32 וכן "באותה קבוצה הוא היה קיצוני" (ע' 47 לפרוטוקול שורה 12). אולם, כשנשאל אם הוא אומר שמיד זיהה את החשוד כשירד מהרכב השיב "אני ראיתי אותו" (שם שורה 14) אך כעבור שניות הוסיף "אני לא זוכר בדיוק באיזה שלב ראיתי אותו (את החשוד ד.פ.) [שם שורה 16). לשאלות הסניגור העד הסכים ש"לפי מה שרשום, כנראה נכון" (שם שורה 24 ושורה 26) עולה מהודעתו שהבחין בחשוד רק בעת שהתנתק מהקבוצה ונכנס לסמטה אך לשאלה נוספת "מתי זיהית שמדובר באדם מהדיווח? השיב "אני אומר שברגע שפרקתי ראיתי אותו עומד קיצוני. פרקתי מהרכב וראיתי אותו עומד קיצוני מהקבוצה" (ע' 48 שורות 5 – 6).

העד נשאל לגבי המילה "פליז" ואם בעת הדיווח זה היה חלק מתיאור לבוש החשוד? תחילה אמר "אני לא זוכר" ובהמשך אמר "אם רשום (בהודעתו ד.פ.) אז כנראה ששמעתי (בדיווח ד.פ.) (שם שורה ושורה 14). לגבי הפציעה לעינו של הנאשם אמר שאולי זה נגרם כשהנאשם החליק ונפל על המדרגה. [בהודעת העד בשורה 14 אמר העד שהנאשם עשה "סלטה באוויר"]. העד הכחיש שהוא פגע בעינו של הנאשם ואינו זוכר אם נחקר במח"ש בעניין הפציעה בעינו של הנאשם. לדברי העד, הוא השתמש ב"כוח סביר" לביצוע המעצר אך לא היכה את הנאשם בעין. העד לא ראה את הנאשם מיידה אבנים או מתפרע (ע 49 לפרוטוקול שורות 29 – 32). הסמטה הייתה חשוכה (ע'50 לפרוטוקול שורה 3) ורק הנאשם נכנס לתוך הסמטה (שם שורה 6). העד הבהיר שהוא לא ראה את הנאשם בשום שלב לפני ירידתו מן הרכב.

לבקשת ב"כ הנאשם, הודעתו של העד הוגשה לבית המשפט (נ/3).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ