אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 26509-10-12 נסימי נ' אחוזת נווה חוף ואח'

ת"א 26509-10-12 נסימי נ' אחוזת נווה חוף ואח'

תאריך פרסום : 01/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
26509-10-12
08/12/2014
בפני השופט:
ירון בשן

- נגד -
תובעת:
שרה נסימי
נתבעים:
1. אחוזת נווה חוף
2. קבוצת חממי עזרא ובניו
3. הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. זוהי תביעה בשל נזק גוף שנגרם לתובעת בתאונה ביום 3.1.10 במחלקת העצמאיים באגף הסיעודי בבית אבות המופעל בידי הנתבעים. עובדות אלה אינן במחלוקת: התובעת מתגוררת בדיור מוגן שמפעלים הנתבעים 1 ו-2. ביום 28.12.09 היא אושפזה באגף מחלקת עצמאיים "private care" עקב כאבי גב. במחלקה רק 13 מטופלים. בלילה עוברת האחריות לרופא תורן הנעזר באחות. התובעת קיבלה מיטה עם מזרן מיוחד להקלה על כאביה אך לא הייתה מרותקת למיטה. התובעת זקוקה למתקן הגבהה לשירותים, שמותקן דרך קבע בשירותים בחדרה הקבוע בדיור המוגן. לחדר שקיבלה התובעת במחלקה לא היו צמודים שירותים פרטיים, אלא שירותים משותפים עם חדר סמוך. חדר השירותים נמצא בין שני החדרים. הדייר שחלק עם התובעת את השירותים היה גבר. התובעת נאלצה לפרק את מתקן ההגבהה לאחר כל שימוש ולהתקינו מחדש לפני השימוש כדי למנוע את הרטבתו על-די השותף. ביום 3.1.10, התובעת נפלה בשירותים ונגרמו לה נזקי גוף. הנסיבות שהובילו לנפילתה, האחריות לה והנזק שגרמה, שנויים במחלוקת.

טענות התובעת 

2. התובעת טוענת שהמעבר מחדרו של הגבר שעמו חלקה שירותים לחדרה, דרך השירותים היה חופשי. לכן, עצם ההחלטה לשכן גבר בחדר הסמוך החולק איתה חדר שירותים היא בלתי סבירה. זהות הגבר לא הוכחה בבית המשפט אך בלשון התובעת, הוא היה "משוגע" ולא אחת היא התעוררה בלילה בבעתה כשהוא עומד לידה ובוהה בה. זוהי גרסתה לגבי השתלשלות האירועים שהובילה לתאונה: ביום 3.1.10, לפנות בוקר, היא התעוררה ונזקקה לשירותים. היא לחצה על הלחצן שהיה אמור להזעיק אנשי צוות שיעזרו לה אך קריאתה לא נענתה. בלית ברירה, קמה בכוחות עצמה והלכה לשירותים. היות שהמעבר בין החדרים והשירותים חופשי, היא חששה ששותפה יפתיע אותה. במצב זה, היא מיהרה לשטוף את מתקן ההגבהה כשהיא אפופה קורי שינה. עוד במהלך שטיפת מתקן ההגבהה, היא איבדה את השליטה על סוגריה והחלה להרטיב את עצמה. באותו זמן, היא שמעה קולות מהחדר של השותף ומחשש שינסה להיכנס לשירותים, היא איבדה את שיווי משקלה והחלה ליפול. בניסיון למנוע את הנפילה, היא נשענה על הדלת הקרובה אולם זו הייתה בדיוק הדלת לחדרו של השכן. הדלת נפתחה והיא נפלה הישר לחדרו. בעקבות נפילה זו נגרמו לה נזקי גוף שיפורטו בהמשך.

3. התובעת מסתמכת על תצהיר עדות ראשית שלה. מאז שניתן, התדרדר מצבה המנטאלי של התובעת ובחקירתה היא זכרה מעט מאוד מהאירוע או מהסיבה שלשמה הגיעה לאולם בית המשפט. היא אפילו לא זכרה פגישה שהתנהלה בינה לבין בא כוחה בערב לפני הדיון. התובעת הייתה מודעת לקושי זה ולכן היא הסתמכה גם על עדות כלתה, אלינה גושן, ששמעה מהתובעת על נסיבות פציעתה סמוך מאוד למעשה. לטענתה, עוד לפני האירוע היא התלוננה על התנאים השוררים במקום באזני מר אבי חממי, אחיו של מי שניהל את המחלקה, גיא חממי. עוד היא העידה על דברי האחות שהייתה במקום. לטענתה, עדותה של גושן, מהווה חריג לכלל עדות השמועה, רס גסטה, לפי שהיא עדות על אמרה שנאמרה בסמוך לאירוע בספונטאניות בזמן סערת רוחות.

טענות הנתבעים

4. הנתבעים טוענים שלא הפרו כל נוהל או הנחיה התנהלותם היתה סבירה ועל התובעת היה לתמוך טענותיה בחוו"ד מומחה ערוכה כדין. לדעתם, טענות התובעת לא מקימות להם כל אחריות. למקרא תצהירי התובעת עולה שנזקיה אירעו מנפילה שלא קשורה בקשר סיבתי להמצאות הגבר הזר או לנתבעים. התובעת אולי (ואולי לא) איבדה את שיווי משקלה בגלל ששמעה קולות שגרמו לה לחשוש שמא שותפה יבקר אותה בשירותים אבל אז היא התייצבה. נפילתה אירעה רק אחרי שהיא איבדה את שיווי משקלה בפעם השנייה כשהיא כבר נשענה על הדלת. או אז, נפתחה הדלת והיא נפלה. לטענת הנתבעים, גרסתם העובדתית עולה בקנה אחד גם עם הנטייה הטבעית של התובעת ליפול, שהיא עצמה העידה עליה. הגרסה עולה בקנה אחד גם עם הרישומים של הצוות הרפואי ולפיהם "ביום קבלתה מעדה ונפלה בלילה. במקלחת, מסיבה לא ברורה". למעשה, הנתבעת מציינת שהתובעת בחקירתה סיפרה שנפלה כך בלי סיבה אם כי, באותה נשימה היא העידה שאינה יודעת מדוע היא בבית משפט. הנתבעים מזהים את האינטרס של גב' גושן עם האינטרס של התובעת שהרי גם היא מעוניינת בתוצאות ההליך. לכן, לא ניתן לראות בדבריה חיזוק לגרסת התובעת אפילו אם היה ניתן להחריג את עדותה מהכלל הפוסל עדות שמועה.

5. הנתבעים העידו את אבי חממי. הוא לא ניהל המחלקה שבה אושפזה התובעת אלא את הדיור המוגן שבו התגוררה לפני אשפוזה במחלקה הסיעודית. את המחלקה הסיעודית ניהל אחיו, גיא חממי. דווקא אבי חממי העיד מטעם הנתבעים, משום שכלתה של התובעת טענה שהיא התלוננה באזניו קודם לכן על התנאים. אבי חממי לא הכחיש שהשירותים ששימשו את התובעת היו משותפים לחדר הסמוך בו התגורר גבר זר. בעדותו טען שהדלתות עשויות כך שכשאחד הדיירים משתמש בשירותים, הוא יכול לנעול את שתי הדלתות כך שכניסה לשירותים לא תתאפשר משני החדרים גם יחד. בהמשך החקירה הנגדית ולאחר שהשאלה לובנה באריכות יחסית הוא הסביר הסבר הפוך ולפיו מי שמשתמש בשירותים לא יכול לנעול את הכניסה אליהם – גם בעת השימוש – מפני השותף!

לשאלת האחריות

6. התובעת הגישה תצהיר המפרט את נסיבות התאונה. עד המשפט התדרדר זכרונה מאוד. התובעת לא "התחמקה" מחקירה נגדית על תצהירה. גם אין לראותה כמצהירה שלא התייצבה להחקר על תצהירה. למרות קשיי הזכרון של התובעת, ניתן לחלץ מהעדות פיסות מידע שונות. בתחילת עדותה לא זכרה התובעת כמעט דבר מהאירוע שבגללו הגיעה להעיד. היא לא ידעה לשם מה הגיעה לבית-המשפט ולא זכרה פגישה סמוכה עם בא-כוחה. בהמשך התעורר זיכרונה של התובעת, דבריה היו הגיוניים וברורים למדי – ואמינים לחלוטין. בסוף עדותה נעור זכרונה ופתאום החלה לנדב את המידע מרצונה ובאופן ספונטאני (וראו בעמ' 58 לפרוטוקול הדיון מיום 15.9.14 שורות 9-26). כך למשל, היא ידעה לספר פתאום על השותף, על כך שלפעמים מצאה אותו בחדרה מסתכל עליה, על כך שהשירותים היו משותפים, על הדלת שלא היה לה מפתח, על העובדה שהשותף יכול היה להיכנס לשירותים כשהיא שם ועל העובדה שבגללו היא נפלה (גם אם לא זכרה כיצד בדיוק). לא ראוי להתייחס לעדותה כאל גיבוב מילים חסר משמעות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ