אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 16355-08-15 "תנו לחיות לחיות" ואח' נ' בר

ת"א 16355-08-15 "תנו לחיות לחיות" ואח' נ' בר

תאריך פרסום : 27/02/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
16355-08-15
23/02/2017
בפני השופטת:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
מבקשים:
נריה בר
משיבים:
תנו לחיות לחיותיעל ארקין
החלטה

לפני בקשת הנתבעת ( להלן: "המבקשת" ) למחיקת כתב התביעה בהתאם לתקנה 122 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 לנוכח הפרות בוטות , חוזרות ונשנות, מצידן של התובעות ( להלן: "המשיבות" ) צו שיפוטי שניתן ע"י בית המשפט.

לטענת המבקשת, ניתן ביום 30.5.16 צו שיפוטי המורה למשיבות להעביר לעיון המבקשת שורה של מסמכים אותם סרבו לחשוף קודם לכן. לפי המבקשת, המשיבות הפרו את הצו כאשר מלאו אחרי הצו רק לאחר 3 חודשים. לאחר עיון במסמכים נדהמה המבקשת לגלות, שהמענה שנתנו המשיבות הנו חלקי ומעלה תמיהות לאופן התנהלות המשיבות, כפי שעולה מעיון בתצהיר גילוי המסמכים שהוגש על ידן. לטענת המבקשת תמוהה העובדה שהמשיבות טענו שאין בידן את המסמכים אשר בפועל העבירו לרשות התאגידים, או המסמכים שנוגעים לדיונים שנערכו בקשר עם דו"ח הבדיקה, דו"חות בנוגע לניתוב תרומות, דו"חות בנוגע לפניות למוקד החרום של המשיבות, דו"חות בנוגע לדחיית פניות לטיפול בבעלי חיים, פטירת בעלי חיים, המתת בעלי חיים, מצב המכלאות, סך השקעות הכספים, דו"חות על נזקים במכלאות, דו"ח הוצאות שכר של העובדים ועוד.

לטענת המבקשת, מדובר במסמכים בסיסיים שאמורים להימצא בכל תאגיד ובטח כאשר מדובר בעמותה שמחוייבת בקבלת אישור ניהול תקין. לטענתה, התנהלות זו של המשיבות מהווה חבלה מכוונת בהגנתה ואיננה מתיישבת עם חובת תום הלב שלהן. מדובר בהפרה בוטה של הצו בפעם השניה, תוך זלזול בחובתן במטרה להמשיך בניסיונות ההסתרה של המסמכים על מנת לחבל לשיטתה, בהגנתה.

לטענת המבקשת, המשיבות הפרו את צו בית המשפט בכך שלא נענו לפניית המבקשת מיום 22.12.16 בדרישה לקיום צו בית המשפט במלואו.

המשיבות, בתגובתן עותרות לדחיית הבקשה כיוון שמדובר בניסיון לנצל לרעה הליכי משפט ולהמציא ראיות חדשות יש מאין על מנת לבסס את הגנתה. לטענת המשיבות ההליכים המקדמיים הסתיימו זה מכבר והרחבת יתר שלהן גורמת להכבדת יתר של ההליך. לטענתן, הן מילאו את הצו מיום 30.5.16 במלואו ומדובר בניסיון לגרום למחיקת התביעה בהעדר טענות הגנה ראויות. לטענת המשיבות, המבקשת קיבלה תשובות ברורות , סדורות ומלאות על פי הנחיות בית המשפט והמסמכים נמסרו לה באוגוסט 2016.

לטענת המשיבות המבקשת פנתה אליה כ-4 חודשים לאחר קבלת התשובות במכתב תמוה, מנותק מכל זכות שבדין כהגדרתה ואף לשכל הישר, במסגרתו שורבבו בקשות חדשות למסמכים שאין בינה לבין הדרישה הקודמת דבר. לטענת המשיבות אין במכתב זה כל טענה להפרת צו בית משפט ולמעשה מדובר בבקשות לקבלת מסמכים נוספים. לטענת המשיבות, המבקשת לא הסבירה על יסוד מה הנה טוענת שלא יכול להיות שהמסמכים אינם בידי המשיבות כך שלא מדובר בהפרת צו אלא בטענה אחרת.

לשיטת המשיבות, על פי ההלכה הפסוקה כאשר בעל דין טוען שמסמך מסוים לא ברשותו יש להסתפק בכך וככל ועולה טענה להעדר ניהול תקין או העדר מסמכים יש לברר זאת בשלב ההוכחות. לשיטתן פעלו כמקובל ובאופן ראוי בהתאם לנדרש בחובת הגילוי וסיפקו למבקשת את כל המסמכים הרלוונטיים שהיו ברשותם וניתן מענה מפורש ביחס למסמכים שנמצאים ברשות המשיבות ולגבי אילו שלא ברשותן.

המבקשות בתשובתן טוענות, כי טענת המשיבות לפיה המסמכים אינם קיימים הנה טענה חדשה וכבושה שלא נזכרה קודם בטיעוני המשיבות. לטענת המבקשת, הצהרות המשיבות מופרכות ועולות לכדי ניסיון בוטה ועזות מצח של ממש לטעון טענות כוזבות ומטעות כהגדרתה. לטענתן, המסמכים לגביהם נטען שאינם קיימים מצויים בידי המשיבות ופורסמו על ידן. לפי הצהרות המשיבות בפני רשות התאגידים עולה, כי מסמכים שלגביהם הצהירו המשיבות כי אינם קיימים הנם מסמכים בהם הנה אמורה להחזיק מכוח הדין. לא ניתן בתצהיר פירוט אם המסמכים היו ברשותן, מתי יצאו מרשותן ומה עלה בגורלן. מדובר בהתנהלות חסרת תום לב שמחייבת את מחיקת כתב התביעה וחיובן בתשלום הוצאות לדוגמא.

לטענת המבקשת, בניגוד לטענת המשיבות לפיה אין ברשותן את דוחות הוצאות שכר של כלל עובדי התובעות ודוחות מצבת מתנדבים, מתברר כי נתונים אלו מפורטים בדוחות מילוליים שהגישו לרשות התאגידים (ראה נספח 1 לתשובה). לטענת המבקשת גם לגבי טענות המשיבות בנוגע למסמכים שהעבירו התובעות לרשות התאגידים בקשר עם דוח הבדיקה, עולה מעיון במכתב רשות התאגידים לתובעות, כי האחרונות העבירו לרשות התאגידים, לבקשת האחרון אסמכתאות, מסמכים ודוחות המציגים את פעילות המוקד באותה תקופה, ואילו כעת הנן טוענות שאלו אינם בידם. לשיטת המבקשת על המשיבות חלה החובה, בהתאם לפסיקה לאתר את המסמכים ( ראה נספח 3 לתשובה ). לטענת המבקשת, טענת המשיבות כאילו בידן פרסום אחד בלבד בנוגע לתקופה הרלוונטית, נסתרת בשיטוט אקראי באינטרנט ממנו עולה כי באתר התובעת 1 מופיעים פרסומים נוספים מיום 23.8.12 ו- 1.5.13 ( ראה נספח 4 לתשובה ) ומלמדת כי המשיבות אינן דוברות אמת.

לטענת המבקשת, המשיבות מפרות את צו בית המשפט כאשר הנן טוענות כי דוחות אודות ניתוב התרומות שהתקבלו במסגרת גיוסי התרומות והדוחות אודות הכספים שהשקיעו המשיבות במכלאות אינם בידן, שכן מדובר בקמפיין גיוס תרומות ספציפי שעניינו הצלת מוקד החירום משכך, המשיבות מחויבות לנתב את התרומות אך ורק לצורך כך. לשיטת המבקשת, עיון במכתב רשות התאגידים מיום 17.5.15 מעלה כי המשיבות טענו כי הן מכלכלות את צעדיה באופן שתהיה אינדיקציה כלכלית של כל תחום בנפרד.

לטענת המבקשת, המשיבות מפרות את צו בית המשפט כאשר הנן טוענות כי אין בידן את הדוחות אודות הפניות לטיפול בבעלי חיים שהופנו אליהן, דוחות בנוגע למותם של בעלי החיים שהופנו אליהן ודוחות אודות המתת בעלי חיים, מצבן של המכלאות, לרבות כוח אדם, מצב תברואתי, סניטרי ווטרנרי ודוחות על נזקים במכלאות ולחיות שכלואות בהן. בהתאם לנהלי השירותים הווטרינרים, נוהל 104.01 שמירת נתונים ( ראה נספח 6 לתשובה ) המחייב אותן לשמור את הנתונים, וכן לאור העולה ממכתב רשות התאגידים מיום 17.5.15 עולה המשיבות העלו בפני הרשות הנ"ל נתונים בנוגע למס' הפניות אליהן ביום, ולגבי משך החזקתם במכלאה מתבקש כי המידע הנ"ל נמצא בידיהן.

לטענת המבקשת עולה בבירור מהדוגמאות המצורפות כי המשיבות אינן דוברות אמת ומסתירות מסמכים באופן המחייב את מחיקת כתב התביעה בהתאם לפסיקה לפיה כאשר אין ספק שבעל דין אינו דובר אמת כאשר הנו טוען שאין בידיו את המסמכים המבוקשים, יורה בית המשפט על מחיקת כתב התביעה ( מפנה לרע"א 1690/14 ורע"א 4234/05 ).

המבקשת מאשרת כי במסגרת פנייתה למשיבות לאחר מתן הצו, ביקשה פרטים ומסמכים נוספים אשר כולם נוגעים למפורט בצו. המבקשת טוענת, כי אין ממש בטענת המשיבות לפיהן כאילו מדובר בדרישה לקבלת מסמכים והבהרות שאינם קשורים לצו איננה רצינית כהגדרתה, כיוון שלשיטתה שמורה לה, למבקשת, הזכות לבקשת מהמשיבות מידע רלוונטי כאשר הן טוענת שאין בידיהן את המסמכים הנוגעים למידע הרלוונטי. עוד טוענת המבקשת, כי דין הטענה להכבדה אותה מעלות המשיבות להידחות שכן כאשר נטען שאין בידיהן את המסמכים הכוללים את המידע , אין מנוס ממתן מענה במסגרת דרישה לקבלת פרטים נוספים. המבקשת טוענת כי אין בסיס לטענת המשיבות לפיה הליך גילוי המסמכים הסתיים נטענת על אף שבית המשפט לא הורה מעולם כהגדרתה על סיום הליך קדם המשפט ובטח לא לאחר שהמשיבות לא פעלו לפי הצו.

דיון:

האם לפנינו הפרה של צו שיפוטי לגילוי ועיון במסמכים?

תקנה 122 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 קובע כי:

"בעל דין שאינו מקיים צו להשיב על שאלון, צו לגילוי מסמכים, צו לעיון במסמכים או צו למתן פרטים נוספים לפי תקנה 65, הרי אם הוא התובע ימחק בית המשפט או הרשם את תובענתו, ואם הוא הנתבע ימחק בית המשפט או הרשם את כתב הגנתו ודינו כדין מי שלא הגיש כתב הגנה, אלא שרשאי בית המשפט או הרשם להאריך את המועד לקיום הצו."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ