אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלף נ' גולצמן

שלף נ' גולצמן

תאריך פרסום : 01/10/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום תל אביב - יפו
42454-07-11
27/09/2011
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
יעל נחמה גולצמן
הנתבע:
מתתיהו שלף

החלטה

מונחת בפני התנגדות לביצוע חמישה שיקים (להלן: "השיקים") אשר משכה המבקשת לפירעון במועדים שונים בין 13.1.11 לבין 12.3.11 ובסך כולל (נומינאלי) של 25,750 ₪. השיקים משוכים לפקודת "קובי רום" ולפי הנטען בבקשת הביצוע הוסבו לטובת המשיב.

תמצית ההתנגדות

לטענת המבקשת, השיקים נמשכו על ידה ונמסרו למשיב לפירעון הלוואה אשר ניטלה מהמשיב, כאשר בעלה של המבקשת, מיכאל גולצמן (להלן: "גולצמן"), הוא זה שעמד בקשר עם המשיב בכל הנוגע להלוואה, לפירעונה ולמסירת השיקים. מהמשיב, כך נטען, לווה גולצמן 60,000 ₪ לפני כשלוש שנים ואת ההלוואה התחייב לפרוע בתשלום ריבית בשיעור 8% לחדש.

ביום 22.2.11 התקיימה פגישה בין גולצמן למשיב ובמהלכה סוכם כי ישולם למשיב במזומן סך של 20,000 ₪, סכום אשר שולם בו במקום. עוד סוכם באותה פגישה כי סך של 19,000 ₪ ימחקו מחובות גולצמן ואילו יתרת החוב בסך 25,000 ₪ תשולם ביום 15.6.11. ביחס לשיקים, סוכם כי לא יוצגו לפירעון ויוחזרו לגולצמן כנגד תשלום החוב ביום 25.6.11 כאמור. בפועל, הפר המשיב הסכמה זו והציג את השיקים לפירעון.

על רקע זה טוענת המבקשת שתי טענות הגנה. ראשית, טוענת המבקשת כי השיקים נמסרו במסגרת הלוואה חוץ בנקאית אולם המשיב לא עומד בתנאי החוק הרלוונטיים ולא תמך בקשת הביצוע בחוזה הלוואה ערוך כדין. שנית, טוענת המבקשת כי היא פטורה מפירעון השיקים מאחר שהוצגו בניגוד למוסכם בין הצדדים.

ההתנגדות נתמכה בתצהיר גולצמן אשר נחקר על תצהירו והצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

דיון

מושכלות יסוד של דיני הפרוצדורה האזרחית המה, כי בשלב זה של דיון בהתנגדות לביצוע שטר עול ההוכחה המוטל על המבקשת מצומצם. המבקשת איננה נדרשת בשלב זה להראות כיצד תוכיח את גרסתה ולפיכך תינתן רשות להגן אפילו נטענה טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב. לא שוקלים בשלב זה את מהימנות המבקשת או את סיכויי הצלחתה בתיק העיקרי. די לה למבקשת בשלב זה להראות כי יש בידיה טענות הגנה לכאורה, אשר אם יוכחו יובילו לדחיית הבקשה לביצוע השיקים. מאידך, חייבת המבקשת להיכבד ולפרט את טענותיה. טענות כלליות וסתמיות לא יצדיקו מתן רשות להגן.

טענתה הראשונה והעיקרית של המבקשת, הינה אי עמידת המשיב בתנאי חוק הסדרת הלוואות חוץ-בנקאיות, תשנ"ג-1993 (להלן: "החוק").

בהתאם לחוק, מוטלת על מלווה המעמיד הלוואה חוץ בנקאית ללווה, לערוך בכתב הסכם בדבר מתן ההלוואה, הכולל פירוט מלא ומדויק של פרטי ההלוואה, אופן השוותה, שיעורי הריבית, ריבית הפיגורים וכיו"ב. עוד נקבע בחוק כי בהגשתו לביצוע של שטר אשר נמסר למלווה במסגרת הלוואה שכזו, יש לצרף לבקשה את חוזה ההלוואה ולפרט את כל הפרטים המבטאים את מתן ההלוואה, השבתה וכיו"ב. בפסיקת בתי המשפט נקבע כי הפרת הוראות החוק בהגשת תביעה על יסוד הלוואה עליה חלות הוראות החוק, עלולה להביא לדחיית התביעה.

מטיעוני המבקשת, עולה לכאורה כי השיקים אשר הוגשו לביצוע בתיק זה נמסרו במסגרת עסקה לקבלת הלוואה חוץ בנקאית עליה חל החוק אולם בפועל, ועל כך אין למעשה מחלוקת, לא צורף כל חוזה הלוואה לבקשה ולטענת המבקשת אף לא קיים חוזה שכזה. טענה זו לא נסתרה בחקירת המצהיר מטעם המבקשת, גולצמן ועלולה, ככל שתוכח להביא לדחיית התביעה.

לטענת המשיבה, במכתבו מיום 6.4.11 (מוצג מש/1) מאשר גולצמן את קיום החוב. טענה זו איננה יכולה להדוף את טענות המבקשת שכן לא שאלת קיום החוב עומדת על המדוכה אלא שאלת תחולת החוק, קיום הוראות החוק ונפקות הפרתן, ככל שהופרו.

לטענת המשיבה, ההתנגדות איננה מפורטת שכן אין היא מתייחסת כלל לפרטי ההלוואה. טענה זו מבקשת להפוך את היוצרות. לא המבקשת, הלווה, היא שצריכה למסור פרטים אלו אלא המשיב, זה שלכאורה העמיד הלוואה עליה חלות הוראות החוק. לא את שיעורי ההלוואה יש לבחון נוכח טענות המבקשת, אלא את עמידת המשיב בהוראות החוק. לכן אין היעדר הפירוט מקעקע את טענות המבקשת בעניין זה.

ובנוסף, טוענת המשיבה כי יש לדחות ההתנגדות על הסף שכן אין היא נתמכת בתצהיר המבקשת עצמה, אשר אף לא התייצבה לדיון. אכן, הכלל הוא כי התנגדות יש לתמוך בתצהירו של המבקש עצמו. יחד עם זאת, לעיתים העובדות הרלוונטיות לבקשה ידועות דווקא לאדם אחר ולאו דווקא למבקש עצמו ולעיתים נבצר מהמבקש ליתן תצהיר בעצמו, למשל בשל היעדרות מהארץ וקושי בהתייצבות לדיון. בהתקיים נסיבות חריגות שכאלו, רשאי מבקש לתמוך בקשתו לרשות להגן בתצהירו של אדם אחר. במקרה זה, הובהר כי גולצמן הוא המצהיר מטעם המבקשת שכן הוא לבדו מעורה בפרטי הפרשה נשוא התנגדות וכך גם מסתבר מהמכתב אשר הוגש (מש/1). במצב זה אינני רואה פגם בתמיכת הבקשה בתצהירו של גולצמן ואין מקום לדחיית ההתנגדות מטעם זה.

טענתה השנייה של המבקשת הינה שהמשיב הפר את התחייבותו שלא להציג השיקים לפירעון ולכן היא פטורה מפירעונם. טענה זו נטענה בלשון כוללנית, על יסוד הטענה כי הצגת השיקים גרמה "נזקים רבים" אך בלא כל פירוט לאותם נזקים. טענה זו אף נסתרה מני ובי ממכתב גולצמן מיום 6.4.11 (מש/1) במסגרתו מתחייב גולצמן לפרוע את החוב עד ליום 15.6.11 ובניגוד תהומי לטענה שכביכול הוא פטור מכך נוכח הצגת השיקים. טענה זו איפה, איננה מפורטת, הופרכה ואיננה מצדיקה מתן רשות להגן.

אני סבור איפה כי יש מקום לתת למבקשת רשות להגן בטענה לפיה יש לדחות הבקשה לביצוע השיקים שכן המשיב לא עומד בהוראות החוק.

במצב זה הנני מורה כדלהלן:

ניתנת למבקשת רשות להתגונן בטענות המפורטות לעיל.

הדיון יתקיים בפסים של סדר דין מהיר. בתוך 45 יום יגיש המשיב תצהירי עדות ראשית מטעמו וכן תצהיר גילוי מסמכים אליו יצורפו כל המסמכים הרלוונטיים. בתוך 45 יום מיום קבלת תצהירי המשיב תגיש המבקשת תצהירי עדות ראשית מטעמה וגם לתצהיריה תצרף המשיבה תצהיר גילוי מסמכים וכל מסמך רלוונטי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ