אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלי ואח' נ' חדד

שלי ואח' נ' חדד

תאריך פרסום : 07/03/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות צפת
17073-12-11
02/03/2012
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
התובע:
שמעון שלי אסנת שלי
הנתבע:
מאיר חדד
פסק-דין

1.       על מי חלה החובה לשאת בתשלום לחברה משכנת  - על המוכר או על הקונים ? זו השאלה העומדת להכרעה בתביעה זו.

2.       הנתבע (להלן - המוכר) ניהל משא ומתן עם התובעים (להלן - הקונים) למכירת דירתו, הרשומה אצל עמידר החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ (להלן - עמידר). בטרם נכרת הסכם המכר, דרש עורך הדין אשר טיפל בעסקה מטעם שני הצדדים כי המוכר יציג מסמך "אישור זכויות" מחברת עמידר. המוכר פנה לעמידר וקיבל  מסמך "אישור זכויות" מיום 22.3.11. על פי אישור זה, המוכר הוא בעל זכויות "הבעלות" בדירה, אשר לא נמצאת בהליכי רישום. בסעיף 7 לאישור, שעניינו חוב לעמידר, לא צוין סכום כלשהו. בסעיף 8 לאישור צוין "שולם" - "בגין רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין". בתחתית האישור צוין כי "אין מסמך זה מהווה התחייבות כספית או אחרת של עמידר, ובכל מקרה בו נרשמו בטופס נתונים מוטעים, מכל סיבה שהיא, יחייב מצב הזכויות כפי שהוא, על אף האמור במסמך זה".

3.       ימים אחדים לאחר מכן, ביום 28.3.11, נחתם בין המוכר לבין הקונים הסכם מכר הדירה. בהסכם צוין כי הדירה רשומה בספרי עמידר.  בסעיף 4.4 להסכם צוין כי כל האגרות והעלויות הכרוכות ברישום הערת אזהרה ו/או בהעברת הזכויות על שם הקונים יחולו על הקונים. בסעיף 5.3 להסכם צוין כי המוכר מתחייב לשאת בתשלום כל מס ו/או היטל עירוני וממשלתי,  לרבות היטל השבחה, שהחיוב בהם נוצר עובר ליום חתימת ההסכם.  בסעיף 3 להסכם פורטו מועדי תשלום תמורת הדירה מהקונים למוכר, אשר האחרון שבהם הינו 1.6.11.

4.       ביום 10.8.11 שלחה עמידר אל המוכר מכתב שכותרתו -  "העברת זכויות בנכס בגו"ח 13060/15 צפת" - ולשונו הינה : "לעניין העברת הזכויות עפ"י הפרטים שבנדון, לא נוכל לצערנו לטפל בהעברה, ללא תשלום דמי רישום טאבו ועמלת רישום טאבו + תשריטים, שלא שולמו בעבר".

5.       כשנדרש המוכר על ידי עורך הדין לשלם את הסכומים שדרשה עמידר, הוא שלח מכתב תשובה מיום 26.9.11. במכתב התשובה דרש המוכר לתקן את סכום התמורה, כפי שנרשם בהסכם, ולהעמידו על הסכום (הגבוה יותר) אותו הוא קיבל מהקונים. במכתב ציין המוכר:  "על כן אדרוש לתקן את סעיף המחיר בטרם אשלם את החוב".

6.       מאחר והמוכר לא נענה לדרישת התשלום, שילמו הקונים ביום 21.11.11 את הסכומים שדרשה עמידר בסך כולל של  7,356  ש"ח.

7.       הקונים הגישו תביעה זו בה תבעו מהמוכר החזר הסכומים אשר הם שילמו לעמידר וכן פיצוי בגין הוצאות שנגרמו להם עקב סירוב המוכר לשאת בתשלומים אלו - אובדן ימי עבודה, שכר טרחת עורך דין שסייע להכין את התביעה, נזק בלתי ממוני והוצאות נלוות.

8.       בכתב ההגנה טען המוכר כי לא רובצת עליו חובה לשאת בתשלומים שנדרשו על ידי עמידר ואשר שולמו על ידי הקונים. בטענתו זו נסמך המוכר על לשון הסכם המכר ועל העובדה כי בתום מילוי כל התחייבויותיו כלפי הקונים העביר לו עורך הדין אשר טיפל בעסקה את הכספים שהופקדו בידיו על ידי הקונים להבטחת מילוי כל התחייבויות המוכר. בכך ראה המוכר עדות כי אכן עמד בכל התחייבויותיו.

9.       עורך הדין שייצג את הצדדים בעסקה זו העיד בבית המשפט כעד מטעם הקונים. הוא ציין (בעמ' 2 לפרוטוקול מיום 1.3.12) כי במועד התשלום האחרון של תמורת הדירה -  ובטרם הוא פנה לעמידר להשלמת רישום הזכויות על שם הקונים - חתמו המוכר והקונים על מזכר לפיו אין לצדדים טענות או תביעות האחד כלפי השני.

10.     השאלות המתעוררות הן:

          *        האם התשלומים שדרשה עמידר ואשר שולמו על ידי הקונים הינם בגין חובות עבר ?

          *        האם דרישת עמידר לתשלומים עומדת בניגוד לתוכן "אישור הזכויות" ?

          *        האם  המזכר שנחתם בדבר ויתור הדדי של תביעות יוצר השתק בפני תביעת הקונים ?

          *        על מי חלה החובה לשאת בתשלומים שנדרשו על ידי עמידר ?

11.     האם מדובר בחובות עבר ? ממכתב עמידר מיום 10.8.11 עולה כי מדובר בתשלום המורכב מ"דמי רישום טאבו ועמלת רישום טאבו + תשריטים שלא שולמו בעבר".  בשובר התשלום שהופק על ידי עמידר צוין כדלקמן:

          (1)     דמי טיפול בהעברת זכויות                                     300       ש"ח +  מע"מ

          (2)     דמי רישום בטאבו   (שכ"ט עו"ד, צ)                     2,382     ש"ח +  מע"מ

          (3)     דמי עמלת רישום זכויות בטאבו                            367       ש"ח  +  מע"מ

          (4)     דמי תשריטים לרישום צו בית משותף                   2,938   ש"ח +  מע"מ

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ