אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלון נ' אלתקדומי

שלון נ' אלתקדומי

תאריך פרסום : 12/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"ת
בית משפט השלום חדרה
8020-07-13
07/02/2014
בפני השופט:
קרן מרגולין-פלדמן

- נגד -
התובע:
עזאת שלון
הנתבע:
אלמונתדא אלתקדומי ע.ר. 580346799

החלטה

לפניי בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות וכן התנגדות לביצוע תובענה על סכום קצוב, במסגרתה ביקש התובע לחייב את הנתבעת לשלם שכ"ט בגין שירותי רו"ח שהעניק לנתבעת.

ראוי להקדים ולהבהיר כי הנתבעת הינה עמותה רשומה שהוקמה, כך עלה מחקירת נציגה, בשנת 1998. העמותה פעלה מבלי לדווח לרשויות המס בדו"חות שנתיים עד לשנת 2005, בסוברה כי בשל היקף פעילותה הינה פטורה מכך, כך לשיטתו. בשנת 2005, ובעקבות שריפה שארעה במשרדי העמותה שהביאות ליצירת קשר עם רשם העמותות, מונה רו"ח מטעם רשם העמותו לבדוק את תקינות התנהלותה של הנתבעת וזו נדרשה להמציא דו"חות שנתיים לשנים 2000-2003, כך עולה ממכתב שצורף לכתב התביעה, וזו באעקבות המלצות שקיבלה, פנתה ושכרה את שירותיו של התובע לשמש כרו"ח מטעמה.

לשיטת התובע, כעולה מכתב התביעה, הגיש הצעת מחיר לנתבעת, הנתבעת אישרה את ההצעה וזו הפכה להסכם בין הצדדים. בהתאם - פעל הוא לטענתו לביצוע המשימות שהוטלו עליו על פי ההסכם שבין הצדדים, ואולם שכר טרחתו המוסכם לא שולם לידיו מעולם.

הנתבעת טענה במסגרת בקשתה, כי את האזהרה של לשכת ההוצאה לפועל קיבלה לידיה ללא עותק מכתב התביעה ונספחיו, ולפיכך לשיטתה יש לקבוע כי לא הומצאה האזהרה כדין, וכי בהתאמה טרם החל מנין המועדים להגשת ההתנגדות, ויש לקבוע כי זו אל הוגשה כלל באיחור. עוד טענה הנתבעת כי מדובר בעילךה שנוצרה לפני כ- 7 שנים והגשת התובענה עתה יש בה לכל הפחות משום שיהוי ניכר, המצדיק דחיית המועד להגשת ההתנגדות בשל חילופי הגברא במצבת כח האדם של הנתבעת והצורך באיתור המידע והגורמים הרלוונטיים.

לגופו של עניין טענה הנתבעת כי יש לדחות את התביעה מחמת התיישנותה או לאור השיהוי הניכר שחל מאז קמה העילה נשוא התובענה, וכי ממילא לא עמד התובע במלוא התחייבויותיו, בין היתר בכך שלא המציא אישור ניהול תקין מאת רשם העמותות כפי שהתחייב, עיכב מסמכיה, וגרם לה לנזקים.

נציג הנתבעת נחקר אודות טענות הנתבעת, והתבקש להתייחס למסמכים שצורפו על ידי התובע לכתב התביעה, וביניהם אישור על ניהול תקין שהופק על ידי רשם העמותו בשנת 2005, דו"חות שנתיים שהוגשו לרשויות המס לשנים 2000-2003 ותוכן הצעת המחיר והסכמות הצדדים.

לשיטת הנציג, מעבר לעובדה שלשיטתו אישור רשם העמותות אינו האישור שנדרש התובע להשיג, הרי שהיו בין הצדדים הסכמות נוספות, הנוגעות להגשת דו"חות שנתיים, לרבות לשנת המס 2004, אשר אינן מצוינות בכתב במסגרת הצעת המחיר אך הוסכם עליהן בעל פה.

כאשר בוחן רשם ביהמ"ש את הבקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בוחן הרשם האם הצדק מחייב הארכת המועד כאמור בנסיבות העניין. כך, בין היתר, בוחן רשם ביהמ"ש מהי מידת האיחור, מהן טענות ההגנה, ומהו שיעור החוב הנתבע.

אשר למידת האיחור, כאמור, טענה הנתבעת כי כלל לא קיבלה את האזהרה המלאה (המכילה את כתב התביעה והנספחים), ולפיכך יש לקבוע כי לא חלף המועד להגשת ההתנגדות. אף אם אקבע כי אין ממש בטענה כי טרם חלף המועד להגשת ההתנגדות, הרי שלכל הפחות יש לקבוע כי מנין המועדים יחל במועד המצאת מלוא המסמכים לנתבעת. אציין כי מן החקירה שנערכה לפניי לא ברור מתי, אם בכלל, הומצאו מלוא המסמכים לנתבעת.

כך או אחרת, נדמה בעיניי כי בהקשר זה בהחלט יש מקום לשאול אף מהו משך הזמן בו השהה התובע את תביעתו, ועניין זה ראוי שיילקח בחשבון אף הוא באותו הקשר, שהרי משבחר התובע להשהות את תביעתו במשך שנים ארוכות (לכאורה ממאי 2005 ועד מרץ 2012) – מעבר לעובדה שהביא במו ידיו לעיכוב בהגשת ההתנגדות בשל הצורך באיתור מסמכים ישנים ומידע ישן, אלא שאף גילה דעתו כי לא אצה לו הדרך בפתרון הסוגיה, וכי אף לא צפה סיום מהיר של ההליך כאן, ומכאן שיש לקבוע כי אינטרס הצפיות של התובע לא נפגע אך בשל קיומו של איחור, ככל שקיים כזה, בהגשת ההתנגדות.

אשר לסיכויי ההגנה אבהיר כי למעשה, טענות ההגנה המפורטות בתצהיר התומך בבקשה הן טענות כלליות שאינן מפורטות די הצורך, ולמעשה היחידה מבין הטענות המועלות שם המפורטת די הצורך הינה הטענה כי המשיב נדרש, כחלק מהשירות המוסכם, להמציא לנתבעת אישור על ניהול תקין ולא עשה כן. טענה זו, כמפורט מעלה, קרסה במהלך חקירת הנציג.

גם הטענה כי מדובר בתובענה שהתיישנה אין בה ממש, עובדתית, והטענה כי מדובר בשיהוי ניכר, אף שיש בה כדי להועיל כאמור מעלה בכל הנוגע למנין המועדים להגשת ההתנגדות, לא מצאתי בה, בשים לב ליתר הטענות שהעלתה הנתבעת, כדי להקים לנתבעת הגנה כנגד התובענה, שכן הנתבעת לא הראתה מהו הנזק שהנגרם לה, ככל שנגרם, כתוצאה משיהוי זה.

נדמה לכאורה כי ראוי היה במצב דברים זה לדחות את הבקשה, ואולם במסגרת חקירתו העלה הנציג, כאמור, טענות חדשות שלא בא זכרן בבקשה.

כלל הוא כי התצהיר אמור להכיל את כל טענות ההגנה, ולפרטן, ואולם, משהתקיימה חקירה נגדית רחבת היקף, אשר העמידה לזכות נציג המבקשת הזדמנות להוסיף טענות ולפרטן רואים את העובדות שפורטו במסגרת החקירה הנגדית כחלק בלתי נפרד מן התצהיר.

וכך נפסק בעניין זה:

"טוען פרקליט המערערת, כי הדברים, שאמרה המצהירה בחקירתה על דוכן העדים (חקירה שהמשיב הוא שיזם אותה), משלימים את התצהיר, ויש לראותם כאילו נכללו בו. לתמיכה בטענה זו הוא מביא דברים שאמר הנשיא אגרנט בע"א 610/68 [3], בעמ' 415).

זאת אכן ההלכה, ולפיכך יש לבחון את הדברים, כאילו נכללו דברי המצהירה בבית המשפט גם בתצהיר." (ר' ערעור אזרחי מס' 543/86 כלל חברה לביטוח בע"מ נגד דניאל כלפון פ"ד מב(3) 339 בעמ' 343).

הנה כי כן, נדמה כי בפי המבקשת טענת הגנה הנוגעת לקיומה של התחייבויות נוספות בעל פה בין הצדדים אשר לא קוימו, טענה המפורטת די הצורך בשלב זה של הדיון, ומצדיקה כשלעצמה מתן הרשות להתגונן, בכל הנוגע לה.

הנתבעת הודתה, יחד עם זאת, כי את יתר המטלות שהוטלו על התובע במסגרת הצעת המחיר השלים התובע, ולמעשה שמעתי מפי נציגה כי במסגרת התכתבות שנערכה בין הצדדים אף הודתה זה מכבר הנתבעת בחובתה לשלם לתובע לכל הפחות סך שבין 4,000 ל- 5,000 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ