אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שכר ראוי של מבצע עבודה מקצועית

שכר ראוי של מבצע עבודה מקצועית

תאריך פרסום : 15/08/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום אשדוד
839-04
01/08/2007
בפני השופט:
מיכל וולפסון

- נגד -
התובע:
כינורי צור
עו"ד שרז דניאל
הנתבע:
כפר סילבר בי"ס חקלאי ע"ש ד"ר אבא הלל
עו"ד דובר יעקב
פסק-דין

1.      בפני תביעה חוזית ועל פי דיני עשיית עושר בהקשר לשכר של מפקח בפרוייקטים של בניה.

          התביעה מתייחסת לעבודות שונות. התביעה הראשונה מתייחסת לשכר ראוי שדורש התובע בהקשר לעבודת פיקוח על פי חוזה שנחתם ביום 22/4/01 למתן שרותי פיקוח על הריסת מבנה בשטח בית הספר החקלאי כפר סילבר (להלן: " בית הספר") והקמת מבנה חדש עבור חטיבת הביניים (להלן: " עבודות חטיבת הביניים"). הקבלן המבצע בפרוייקט זה היתה חברת רוני -גל בניה והנדסה בע"מ (להלן:"הקבלן"). עילת המשפט היא שכר ראוי לפי סעיף 46 לחוק החוזים (חלק כללי ), התשל"ג- 1973 הקובע כי :

"46.      חיוב לתשלום בעד נכס או שירות שלא הוסכם על שיעורו, יש לקיים בתשלום של סכום שהיה ראוי להשתלם לפי הנסיבות בעת כריתת החוזה."

התובע טוען כי מגיע לו סכום נוסף על מה ששולם לו בפועל והוא תובע סך של -.50,182 ש"ח למועד הגשת התביעה.  התובע גם תובע בהקשר לפרוייקט זה סכום של -.12,000 ש"ח עבור הפסד הכנסות וימי עבודה ועגמת נפש.

כמו כן נתבע תשלום עבור עבודות אחרות שנעשו במקביל לעבודות חטיבת הביניים חלקם עבודות פיקוח של קבלן מבצע, חלקם עבודות אחרות [ כמפורט במוצג ת\2 (י) ] לגבי עבודות אלה נתבע סכום של 73,248.50 ש"ח (להלן: " העבודות הנוספות").

 פרוייקט עבודות חטיבת הביניים

2.      הנתבעת טוענת כי כרתה עם התובע חוזה שקבע את התמחור עבור פרוייקט זה ובנוסף היא נתנה לו עוד בונוס מעבר לחוזה. נטען כי החוזה שנכרת עם התובע היה על בסיס של אחוז מוסכם מהתשלום לקבלן, כולל מע"מ, ללא כל קשר למשך התמשכות הפרוייקט. התובע טוען כי מלכתחילה התבססה העסקה על סכום ידוע ופרק זמן ידוע. בפועל הפרוייקט נמשך יותר זמן ועל כן יש לחשב את התשלום על פרק הזמן הנוסף שלא בדרך שנקבעה בחוזה, כאשר עילתו היא  על פי סעיף 46 לחוק החוזים (חלק כללי).

3.      שכר הטרחה של התובע על פי החוזה הועמד על 2.5% מעלות ביצוע הפרוייקט על ידי הקבלן ( סעיף 6(א) לחוזה בין התובע לנתבעת). החוזה בין הנתבעת לקבלן נחתם ביום 22/4/01 (להלן: " החוזה עם הקבלן"). התמורה החוזית בין הקבלן לנתבעת נקבעה בסעיף 12(א) לחוזה עם הקבלן. הסכום הוא 4,432,618 ש"ח. משך הזמן שנקבע לביצוע העבודה נשוא החוזה עם הקבלן נקבע בצו התחלת העבודה [ מוצג ת/2(ד)]. על פי התכנון המקורי משך זמן זה היה 10 חודשים. התובע טוען כי בפועל העבודות נמשכו מעבר לכך וסך הכל מדובר על 19 חודשים. אין מחלוקת כי משך הזמן גלש הגם שיש מחלוקת האם העבודה הסתיימה בספטמבר 2002 או בנובמבר 2002. לפי חישובו של התובע, התרגום החודשי של העסקה נשוא החוזה בינו לבין הנתבעת הוא סך של -.11,081.54 ש"ח לחודש (4,432,618 X 2.5% חלקי 10). על כן משנמשך הפרוייקט במשך 9 חודשים נוספים יש לשלם לו תוספת לפי החישוב של של -.11,081.54 ש"ח כפול 19 פחות הסכום ששולם בפועל. כי אחרת יוצא שאם מכפילים את התשלום ששולם בפועל לקבלן, שהיה יותר גבוה מהסכום המקורי, כפול 2.5% חלקי 19 חודשים יוצא שהתשלום החודשי נמוך מהמתוכן מראש. הנתבעת שילמה על הפרוייקט בפועל סך של 5,293,898 ש"ח [ מוצג ת/2(ז)]. הסכום של הפרוייקט גדל כי גם אושר שלב ב' ( סעיף 5.5 לתצהיר של יאיר אהוד, מוצג נ/3). לכן לתובע שולם על פי החוזה סך של  -.133,018 ש"ח במקום -.131,989 ש"ח לפי החישוב של 2.5% משכרו של הקבלן ועוד בונוס של -.28,019 ש"ח. סך הכול -.162,066 ש"ח. כלומר לפי חישוב לשיטתו של התובע הוא קיבל תשלום חודשי של -.8,529.78 ש"ח על פי גרסתו שהפרוייקט נמשך 19 חודשים או -.9,003.66 ש"ח לחודש לפי מוצג ת/2(ז). או, על פי שיטת החוזה, הוא קיבל כ- 3% מערך הפרוייקט במקום 2.5%. אם תתקבל עמדת התובע הוא מגדיל את האחוז שלו ל- 3.75% משווי הפרוייקט.

4.      הפסיקה פרשה את סעיף 46 כעקרון שמקורו בדיני עשיית עושר ולא במשפט:

" סעיף 46 שורשיו בדיני עשיית עושר ולא במשפט. ביסודו העיקרון כי אדם זכאי לשכר בגין עמלו, שאם לא כן יימצא מקבל השירות מתעשר שלא כדין (ע"א 136/92 ביניש-עדיאל - עורכי -דין נ' דניה סיבוס חברה לבנין בע"מ (להלן - פרשת ביניש-עדיאל [1]), בעמ' 125)."

ע"א 9282/02  יכין חקל בע"מ נ' עו"ד יחיאל, פ"ד נח(5 ) 20.

         בפרשת אדרס הוכר על ידי דעת הרוב העיקרון כי ניתן לשקול את העקרונות מתוך דיני עשיית עושר ולא במשפט גם במקום שקיים בין הצדדים חוזה וזאת כדי לשקול את האינטרסים השונים של הצדדים נשוא אותה עסקה (ד"נ 20/82 אדרס חמרי בנין בע"מ נ' הרלו אנד גונ'ס ג.מ.ב.ה . , פ"ד מב(1) 221 ).

         השאלה היא אלו אינטרסים או ציפיות מבקש התובע לפצות עליהם בעילת התביעה נשוא עבודות חטיבת הביניים. אין מחלוקת כי התובע קיבל את שכרו לפי החוזה ועל כן אינטרס הקיום או הציפייה של החוזה מומש. שכן הוא קיבל את התמורה החוזית שהייתה 2.5% מהתשלום ששולם לקבלן.

         האם התובע עותר לשלם לו פיצוי לפי אינטרס ההסתמכות? לכאורה התובע טוען כי החוזה עמו הופר כי הפרויקט נמשך מעבר לתקופה שהיה צפוי לו ובמקום לפנות לעבודות ממקורות כלכליים אחרים, בחודשים מעבר לחודש העשירי, הוא נאלץ להישאר בפרויקט של חטיבת הביניים. לכן מגיע לו תשלום על פי הפסדו המשוערך. על פי הנחתו של התובע מגיע לו הסכום שהוא צפה שהיה מקבל אילו החוזה היה מחושב מראש לפי התשלום החודשי שהוא מעמיד על הסכום שהוסכם עליו בין הצדדים.

         הנתבעת טוענת כי מלכתחילה לפני חתימת החוזה היה בין הצדדים משא ומתן כאשר האופציות היו בין שיטת התשלום החודשי לבין שיטת האחוזים. בסופו של יום הוסכם על שיטת האחוזים והתובע אינו יכול לחזור בו עתה כאשר התברר לו שעשה מקח טעות. התובע הסכים בחקירתו כי הסכום שהוא הציע לשעה בשלב התרום חוזי  לא היה מקובל על הצד השני ( עמ' 8 לפרוטוקול מול שורות 1-2; עמ' 34 לפרוטוקול מול שורה 25).

         כדי לבסס את התביעה לפי אינטרס ההסתמכות על התובע להוכיח כי אלמלא מעשי הנתבעת הוא היה מרוויח את הסכום הנתבע בתקופה שהייתה מעבר ל- 10 החודשים שנקבעו בצו התחלת העבודה ( ע"א 3666/90 מלון צוקים בע"מ נ' עיריית נתניה, פ"ד מו(4) 45 ).  התובע לא הביא ראיות כי הפסיד עבודות אחרות במשך התקופה בה בוצעו עבודות חטיבת הביניים. הוכח כי במקביל הוא עשה עוד עבודות נשוא כתב התביעה הנוכחי אליהם אתייחס להלן. כמו כן הוכח כי הנתבעת פיצתה אותו מעבר לסכום החוזי. 

         זאת ועוד, התובע אינו יכול לתבוע קיום החוזה וגם פיצוי לפי אינטרס ההסתמכות. התובע אינו מבקש בעילת התביעה לבטל את התשלום שקיבל על פי החוזה אלא הוא מבקש תוספת על החוזה הקיים. אילו התובע בחר ללכת רק לפי החלופה של אינטרס ההסתמכות היה עליו לבסס ראייתית את התשלום ששולם לו בפועל, ומדוע היה מגיע לו הסכום החודשי של -.11,081.54 ש"ח לחודש. התובע לא הביא ראיות לכך.

5.      האם מגיע לתובע שכר ראוי בהיבט של סעיף 46 לחוק החוזים (חלק כללי) כנטען בסיכומי בא כוח התובע. הוראות סעיף 46 לחוק החוזים (חלק כללי) עוסקות במצבים בהם אין בין הצדדים חוזה והצד הנפגע ביצע עבודה עבור הצד הנהנה. במקרה שבפני בין הצדדים נכרת חוזה והתמורה תומחרה על ידי הצדדים והם הגיעו לגמירות דעת. בחוזה של התובע אין התייחסות ללוח זמנים. בנושא זה הצדדים מסתמכים על החוזה בין הנתבעת לקבלן.

         ההוראות החוזיות בחוזה בין הנתבעת לקבלן אינן קשיחות מבחינת לוח הזמנים. ההגדרה של לוח הזמנים בחוזה בין הנתבעת לקבלן היא בסעיף 1(ג) לחוזה והיא הבאה: " לוח הזמנים" המצורף כנספח ב' לחוזה זה, או כל שינוי בו, בהתאם להחלטת המפקח , בין בשל שינוי סדר השלבים ובין בשל שינויים ותוספות או הפחתות שידרוש המזמין והמחייבים שינוי בלוח הזמנים" [ מוצג ת/2 (ב)]. תקופה הביצוע הוגדרה במסמך נפרד כדלקמן: "0041 על הקבלן לסיים את העבודה בהתאם למוגדר במסמך ב' לא יאוחר מאשר בתום 10 (עשרה) חודשים מהמועד הנקוב בצו התחלת העבודה."[ מוצג ת/2(ג)].

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ