אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שייך נ' מדינת ישראל ואח'

שייך נ' מדינת ישראל ואח'

תאריך פרסום : 18/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום טבריה
34029-08-10
21/02/2013
בפני השופט:
רים נדאף

- נגד -
התובע:
גדעון שייך
הנתבע:
1. מינהל מקרקעי ישראל
2. מדינת ישראל- המשרד לשרותי דת
3. מדינת ישראל- המשרד לענייני גמלאים
4. המועצה הדתית טבריה
5. עיריית טבריה
6. עמותת בית כנסת אור ישראל העדה המצלווית טבריה

החלטה

בפניי שלוש בקשות לסילוק התביעה על הסף. אתייחס לכל בקשה בנפרד, תוך התייחסות לעיקר טענות הצדדים בלבד.

התובע עבד משנת 1995 כעובד כללי בבית הכנסת "אור ישראל", וכן במבנה הסמוך לו המופעל על ידי בית הכנסת ומשמש כמועדון לקשישים.

עניינה של התביעה הנדונה הוא בנזקי גוף שנגרמו לתובע לטענתו באירוע מיום 9.9.03, בעת שעלה על גג מועדון הקשישים, על פי הוראת גבאי בית הכנסת, לשם ניקיון הגג, כאשר לטענתו תוך כדי ירידה מהגג, נפל יחד עם הסולם, נחבל, אושפז, ונותרו לו נכויות בהתאם לחוות הדעת שצורפה לכתב התביעה.

בקשת המועצה הדתית טבריה:

לטענת המועצה הדתית טבריה (להלן: "המועצה הדתית") יש להורות על סילוק התביעה נגדה על הסף מחמת העדר יריבות. לדבריה, כפי שנטען על ידי התובע בכתב התביעה, נפל הוא מסולם בעת שעלה על גג הבניין של מועדון הקשיש, לפיכך, היות ומבנה זה לא היה בבעלותה, היא לא שכרה אותו ואף לא היה בחזקתה, היא אינה אחראית כלפי התובע.

ב"כ התובע התנגד לבקשה, וטען כי קיימת למועצה הדתית אחריות כלפי התובע מכוח היותה אחראית על מתן שירותי הדת ליהודים בטבריה, המספקת תמיכה כספית לבתי הכנסת השונים בעיר. לדבריו, במסגרת עבודתו של התובע נתבקש ע"י הממונה עליו, גבאי בית הכנסת, לנקות את גג מבנה מועדון הקשיש הצמוד לבית הכנסת, כאשר הן המועדון והן בית הכנסת מצויים בחזקת נתבעת מס' 6 (להלן: "העמותה"). ב"כ התובע הפנה לסעיפי רשלנות שונים שנטענו בכתב התביעה, ואשר יש בהם כדי לבסס לטענתו את אחריותה של המועצה הדתית למקרה שארע לתובע.

ב"כ המועצה הדתית הגיש תשובה לתגובת התובע, בה טען כי גם אם יתקבלו כל טענות התובע בתביעתו, אין בכך כדי לבסס חובת זהירות מושגית ובוודאי לא קונקרטית מצד המועצה הדתית כלפי התובע, היות ולשיטתו לא ייתכן כי כל תמיכה תקציבית מטעם המדינה לעמותה תקים אחריות של המדינה לנעשה בחצרי העמותה. לפיכן לטענתו, אין ולא יכולה להיות למועצה הדתית אחריות שילוחית או קונקרטית, ואין היא יכולה לפקח על הנעשה בחצרי העמותה.

לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה לה שוכנעתי כי יש לדחות אותה, שכן בשלב הזה, על פי כתבי הטענות המצויים בפניי, לא ברורות לי דין מידת או מהות הקשר בין המבקשת, המועצה הדתית, לבין העמותה שהינה מעבידתו של התובע. האם הקשר בין השתיים מצומצם ומסתכם במימון בלבד, או שמא כולל גם פיקוח של המועצה הדתית על התפקוד של העמותה ועל המבנים שבשליטתה. כן לא ברור בשלב זה מה כוללת מערכת היחסים בין בית הכנסת לבין מועדון הקשיש, והאם העמותה הייתה מופקדת גם על אחזקתו של מועדון הקשיש, ממנו נפל התובע.

כל השאלות הללו טעונות בירור והלבנה במסגרת הדיון בתביעה לגופה, לפיכך אין מקום כבר בשלב זה להורות על סילוק התביעה על הסף כנגד המועצה הדתית טבריה.

בקשת מדינת ישראל:

הבקשה השנייה לסילוק על הסף הוגשה מטעם מדינת ישראל, ביחס לנתבעות מס' 1-3. אשר לנתבעת מס' 1 (להלן: "המינהל") טוענת המדינה כי פטורה היא מאחריות נוכח סעיף 8 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה) התשי"ב-1952. לטענתה, מועדון הקשיש ממנו נפל לכאורה התובע, אינו מצוי בבעלות או בחזקת המינהל, וכי העמותה היא האחראית הבלעדית לאחזקתו ותפעולו. לדבריה, אין בעובדה שהקרקע עליו בנוי מועדון הקשיש או בית הכנסת הינו בבעלות המינהל כדי לטעון לאחריותו כלפי התובע. המינהל אינו מחזיק בפועל בקרקע היות והיא הוחכרה לחוכר פרטי, כאשר המחזיקה בפועל הינה העמותה.

לגבי נתבעת מס' 3, המשרד לאזרחים ותיקים (המשרד לענייני גמלאים), טוענת המדינה כי היות ומשרד זה הוקם על פי החלטת ממשלה מיום 22.7.07, אין כל יריבות מול התובע לגבי מקרה שארע עובר להקמתו, בשנת 2003. מבלי לגרוע מהאמור, טוענת המדינה כי אין למשרד לאזרחים ותיקים כל אחריות על הקמה, אחזקה ופיקוח של מבנים המיועדים לשימושם של קשישים.

המדינה טוענת לגבי המשרד לשירותי דת, כי הינו הגורם הממשלתי האחראי לספק שירותי דת ותקצוב להקמת בתי כנסת, אולם אין זה אומר בהכרח כי מוטלת עליו חובה שבחוק לתחזק ולפקח על כל בתי הכנסת. כמו כן, נטען כי המשרד אינו מתקצב את מועדון הקשיש, משכך, היות ולטענת התובע האירוע התרחש במועדון הקשיש, לא קיימת כל עילה נגד המשרד לשירותי דת.

התובע הגיב לבקשת המדינה וחזר על טענותיו שבכתב התביעה, לפיהן, אחריות המדינה נובעת מכוח היותה הבעלים של המקרקעין, המפקחת על המועצות הדתיות ועל אגף פיתוח מבני דת במשרד הדתות, אחראית על בניה, שיפוץ ואחזקת בתי כנסת, וכן אחראית להקמתם ואחזקתם של מבנים המיועדים לשימוש קשישים.

ביחס לטענת המדינה לפטור מאחריות מכוח סעיף 8 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), טוען ב"כ התובע כי דינה של טענה זו להישלל, היות ועל פי חוזה החכירה עליו נסמכת המדינה עולה כי ייעוד הקרקע שונה, מבלי שנתקבלה כל הסכמה לכך מהגורמים הרלוונטיים, על כן חוזה זה בטל לאור ההפרה היסודית שבו.

ב"כ התובע מוסיף וטוען כי היות ומועדון הקשיש נועד לשימוש זקני בית הכנסת, והמופעל על ידי עמותת בית הכנסת, הרי המדובר בחלק מפעילות בית הכנסת. היות והתובע נפגע עת שנפל ממבנה השייך לבית הכנסת, יש להטיל אחריות על המשרד לענייני דת האחראי מכוח חוק על פיתוח מבני דת.

המדינה השיבה לתגובת התובע כי ביחס לטענותיו הנוגעות לתוקפו של הסכם החכירה, אין לכך כל חשיבות לאור העובדה, אשר אין לגביה מחלוקת, שהעמותה הינה המחזיקה בפועל של מועדון הקשיש.

לאחר עיון בבקשה, בתגובה, ובתשובה לתגובה, שוכנעתי כי יש לקבל את הבקשה באופן חלקי, היינו- רק ביחס למינהל ולמשרד לאזרחים ותיקים, ואילו ביחס למשרד לשירותי דת, שוכנעתי כי אין מקום בשלב זה של ההליך להיעתר לבקשה.

אני מקבלת את טענת המדינה לפיה נשללת אחריותה מכוח סעיף 8 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה). אכן, אין למדינה אחריות בנזיקין רק מכוח היותה בעלים של מקרקעין שאינם מוחזקים על ידה בפועל, ואשר הוקנה לה מכוח החוק בלבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ