אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שיבלי ואח' נ' שיבלי ואח'

שיבלי ואח' נ' שיבלי ואח'

תאריך פרסום : 08/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עפולה
10940-06-08
06/05/2010
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
סארי שיבלי
הנתבע:
1. מוסא שיבלי
2. עפיף ג'יג'יני

החלטה

רקע

1.בפניי תביעה שהוגשה על ידי המשיבים, מר סארי שיבלי (להלן: "סארי") ומר באסם שיבלי (להלן: "באסם") ובמסגרתה עותרים המשיבים למתן צו עשה המורה למבקשים ו/או למי מטעמם להרוס כל תוספת בנייה, מדרגות וקיר שהקים המבקש מס' 1, מר מוסא שיבלי, אחיהם של המשיבים (להלן: "מוסא"). כן עותרים המשיבים לחייב את המבקשים בתשלום פיצוי בסך של 40,000 ₪, נכון ליום הגשת התביעה, בגין הנזק שנגרם להם, לטענתם, כתוצאה מבנייה שלא כדין.

2.על-פי הנטען בכתב התביעה, ביום 18.06.08 בנה מוסא תוספת לדירת מגוריו, גדר ומדרגות בחלקה מס' 58 בגוש 17216 בכפר שיבלי אשר מצויה בבעלות משותפת של באסם ומוסא. עוד נטען, כי תוספות אלה הוקמו בדרך הגישה המובילה לביתו של באסם ומהוות מטרד עבורו באופן החוסם את גישת הרכבים אל ביתו.

3.לטענת המשיבים, הבנייה בוצעה ללא היתר ובניגוד לתכנית מתאר 5835 של כפר שיבלי, לפיה מוגדר חלק יחסי מהמקום שבו בוצעו עבודות הבנייה שלעיל כדרך ציבורית (מס' 3), אשר אושרה במסגרת תכנית המתאר וניתן לה תוקף ביום 02.07.1989.

4.להשלמת התמונה העובדתית יובהר, כי התביעה נגד המשיב מס' 2 הוגשה מכוח היותו הקבלן המבצע של העבודות ואילו המשיבה מס' 3 הינה החברה שסיפקה את הבטון למוסא.

5.בכתב ההגנה טענו המבקשים, כי בית משפט זה נעדר סמכות לדון בתובענה, שכן הסמכות העניינית לדון בתביעה מסורה לביהמ"ש המחוזי בנצרת. זאת משום שהסעד העיקרי המבוקש במסגרת התובענה דנא הינו צו הריסה אשר מצוי בסמכותו הייחודית של ביהמ"ש המחוזי. אי-לכך, נתבקשתי להורות על העברת הדיון בתובענה נשוא תיק זה לבית המשפט המחוזי בנצרת, בהתאם להוראות סעיף 79 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי משפט").

6.עוד היעלו המבקשים, בכתב הגנתם, טענה מקדמית נוספת בדבר העדר יריבות במישור היחסים שבין המשיבים לבין המבקשים מס' 2 ו-3. לשיטת המבקשים מס' 2 ו- 3, הם ביצעו את העבודות לאחר שקיבלו אישור מהמועצה המקומית של כפר שיבלי-אום אלג'נם (מוצג נ/1). עוד נטען, כי המשיבים לא צירפו מסמך המעיד כי הבניה בוצעה ללא היתר ולא צירפו נוסח רישום או צו הריסה. המבקשים מס' 2 ו-3 שימשו כקבלן בניה וחברה שסיפקה את הבטון ופעלו על-פי דין, כאשר לא הוצג כל מסמך המתריע בפניהם, כי מדובר בבניה ללא היתר.

7.עוד הועלתה בכתב ההגנה של המבקשים טענה מקדמית נוספת ולפיה, המשיב 1 (סארי) לא הצביע על זכות תביעה ולא הראה כי יש לו מעמד כבעל דין. מלבד הטענה, כי הוא תובע בשם אחיו באסם, בשל היותו פסול דין בעל נכות מלאה שנגרמה לו בעקבות תאונת דרכים, לא הוצג כל מסמך המקנה למשיב 1 מעמד בדין. הוא לא הציג צו אפוטרופוס, לא הוכיח כי הוא בעל עניין ואף לא הוכיח כי יש לו זיקה למקרקעין נשוא הדיון.

8.איפשרתי למשיבים להגיש תגובה במענה לטענות המקדמיות האמורות. בתגובתם, התנגדו המשיבים לבקשה וטענו כי לביהמ"ש דנן יש סמכות לדון בתביעה בכלל ובסעד של צו הריסה בפרט. עוד טען המשיב 1, כי הינו תובע בשם אחיו, באסם, המשיב מס' 2, בהיותו "חברו" כמשמעות מונח זה בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. לפיכך, עתרו המשיבים לדחיית הטענות המקדמיות תוך חיוב המבקשים בהוצאות.

מעמדו של סארי כתובע

9.תקנות 100 ו-101 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (להלן: "תקנות סדה"א") מאפשרות לבית המשפט בכל עת בהתקיים תנאים מתאימים, למחוק ו/או לדחות תובענה על הסף, טרם בירורה לגופה. בפסיקה נקבע, כי סילוקה על הסף של תובענה הוא סעד דרסטי ומגמת בתי המשפט היא שלא לגזור- ככל האפשר- דין סילוק על הסף של תביעה שהוגשה. זהו אמצעי הננקט בלית ברירה, כאשר פתרון ענייני של המחלוקת לגופה הוא לעולם עדיף [ראו לעניין זה: ע"א 693/83 שמש נ' רשם המקרקעין ת"א יפו, פ"ד מ (2) 668)].

10.בית המשפט ישתמש בצעד מרחיק לכת של סילוק תובענה ביד קמוצה ובמשורה כאשר כלו כל הקיצין וברור שהתובע לא יוכל לקבל את הסעד המבוקש, אפילו הוכיח את כל העובדות הכלולות בכתב התביעה.

11.בשל היות סעד של מחיקה על הסף דרסטי, כאמור, לא יחסום בית המשפט בפני תובע את הדרך לבירור תביעתו, אם קיים סיכוי כלשהו, אפילו קלוש, שהתביעה תתקבל [ראו: ע"א 335/78 יוסף שלתיאל נ' אריחה שני, פ"ד לו (2) 151, 156].

12.בשלב המקדמי, בית המשפט אינו שומע ראיות ואינו מברר עובדות, אלא חי בשלב זה מכתבי טענות בלבד (ע"א 2967/95 מגן וקשת בע"מ נ' טמפו תעשיות, פ"ד נא (2), 312). די בכך שהתובע "יראה" על פני כתב התביעה כי בידיו עילה" (שם, בעמ' 333). על כן, בית המשפט יורה על סילוק התביעה בשלב המקדמי, רק אם יתברר לו כי גם אם תוכחנה כל הטענות העובדתיות בכתב התביעה, עדיין לא יוכל התובע לזכות בסעד המבוקש.

13.כלל הוא, שבעל דין רשאי לבקש סעד מבית המשפט מכוח הדין בלבד. אי-לכך, על המשיב 1, סארי, להצביע על מקור סמכות לתביעתו ועל קיומה של יריבות בינו לבין הנתבעים. במידה והוא תובע כנציג, עליו להראות זאת.

14.על-פי כתב התביעה, סעיף 1, נכתב כי המשיב מס' 2, הינו פסול דין, ותובע באמצעות חבר, הינו המשיב מס' 1. כך נכתב : "שני התובעים ונתבע מס' 1 הם אחים. תובע 2 הנו נכה 100% מפגיעה בתאונת דרכים, פסול דין ותובע באמצעות חבר תובע 1".

15.הנה כי כן, על-פי האמור בכתב התביעה, המשיב מס' 1 מגיש את התביעה בשמו של המשיב מס' 2, בהיותו חברו מאחר ומדובר בפסול דין.

16.בחינת זכותו של סארי לתבוע בשם אחיו, כחבר שלו, בשל היותו פסול דין, צריכה להיבחן על-פי הוראותיו של חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב- 1962 (להלן: "חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות") ותקנות סדה"א.

17.על-פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, פסול דין הוא "אדם שמחמת מחלת נפש או ליקוי בשכלו אינו מסוגל לדאוג לענייניו" (סעיף 8 לחוק). אולם, פסול דין אינו פסול לתבוע או להיתבע (סעיף 8), והוא רשאי לתבוע על ידי אפוטרופוס או על ידי "ידיד קרוב". זכות תביעה בשם פסול דין הוסדרה בפרק ד', סימן ג', לתקנות ובחוק הכשרות. תקנה 32 לתקנות סדה"א קובעת בס"ק א', כי "פסול דין רשאי לתבוע לדין על ידי אפוטרופסו או ידידו הקרוב; כן רשאי הוא להתגונן בדין על ידי אפוטרופוס" (ההדגשות אינן במקור).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ