אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שטנגר ואח' נ' מועצת רואי חשבון ואח'

שטנגר ואח' נ' מועצת רואי חשבון ואח'

תאריך פרסום : 20/08/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
41782-02-13
12/08/2013
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
1. חיים שטנגר
2. בן ציון ציטרין

הנתבע:
1. מועצת רואי חשבון
2. 1.עופר מנירבע"י ב"כ עו"ד רבין

פסק-דין

פסק דין

1.עניינה של העתירה בהחלטה של של המשיבה 1 (להלן: "המועצה") בהתייחס למספר תלונות שהגישו שני העותרים כנגד המשיב 2 (להלן: "מנירב"). לגישת העותרים, עניינן של התלונות בהתנהלותו של מנירב כרואה-חשבון, התנהלות שאינה הולמת את כבוד המקצוע. העותר 2 (להלן: "ציטרין") הגיש נגד מנירב 3 תלונות (שיכונו להלן: "תלונות ציטרין"), כולן קשורות בשימוש שעשה מנירב בהליך אזרחי בהקלטות של שיחות בין ציטרין לבין מנירב. לגישת העותרים מדובר בשיחות שהתקיימו במסגרת משא ומתן לפשרה בין הצדדים. תלונתו של העותר 1 (להלן: "שטנגר"), התייחסה לתלונה שהגיש מנירב כנגדו ללשכת עורכי- הדין, ביחס למכתב ששלח שטנגר למנירב, שהיה לטענת מנירב איום פסול (תלונה זו תכונה להלן: "תלונת שטנגר").

2.המועצה החליטה לדחות את התלונות. בהחלטתה מיום 5.2.13, קבעה מועצת רואי-החשבון ביחס לתלונות ציטרין כי:

"ההתנהגות עליה נסבה התלונה רחוקה מאוד מלב העיסוק בראיית חשבון. מבחינת סוג ההתנהגות המדוברת וחומרתה, מדובר בהתנהגות במישור האזרחי, שבן אדם לאדם, שנעשתה בין בעלי דין שווי מעמד במסגרת הליך משפטי אזרחי. בנסיבות אלה, המועצה סבורה כי לא מדובר בהתנהגות חריגה וחמורה אשר תצדיק התערבות בפעולותיהם של רואי חשבון בתחומים שאינם קשורים לעיסוקם המקצועי. לנוכח האמור, המועצה סבורה כי ההתנהגות שתוארה בתלונה אינה מהווה פגיעה בכבוד המקצוע במובן סעיף 12 לחוק (הכוונה היא לחוק רואי חשבון תשט"ו – 1955, שיכונה להלן: "החוק", ר.ר.). בהקשר זה יוער כי אף אם בהתאם לטענת המתלונן נדרשות חובות מוגברות מאדם שהוא דמות ציבורית בתחום העיסוק של ראיית חשבון, אין בהתנהגות המתוארת בתלונה כדי להפר חובות אלו במובן של עבירת משמעת לפי ס' 12 לחוק. יתרה מכך, התלונה עוסקת בפעולות של רו"ח מנירב שנעשו, כפי שנטען, במסגרת הליך משפטי הקשור בסכסוך אזרחי בין הצדדים אשר נדון בערכאות. על דרך הכלל, המועצה נזהרת מלהתערב בטענות העולות כלפי רואי חשבון במסגרת סכסוכים אזרחיים, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בסכסוך אזרחי המתנהל בערכאות משפטיות... כפי שעולה עוד מהנתונים שהובאו בתלונה, במסגרת ההליך המשפטי עצמו ניתן מענה להתנהגות עליה מלין המתלונן, ונקבע כי לא ניתן לעשות שימוש במסגרת ההליך המשפטי בהקלטות שהוקלטו בפגישות משא ומתן לפשרה. המועצה סבורה כי במקרה זה אין מקום להוסיף על האופן שבו קבלו הדברים מענה במסגרת ההליך המשפטי וכאמור אין מדובר בהתנהגות המהווה עבירת משמעת בהתאם לסעיף 12 לחוק".

3.באשר לתלונת שטנגר קבעה המועצה כי:

"מדובר בסכסוך בין שני צדדים שאין לו קשר לשירות המקצועי שמעניק רו"ח מנירב, והוא אינו קשור לתחום העיסוק של רואה החשבון. על דרך הכלל, המועצה אינה נוטה להתערב בסכסוכים מעין אלה, ונראה כי מקרה זה אינו מעלה טעם חריג לסטות ממדיניות המועצה שלא להתערב בסכסוך שאינו קשור לתחום עיסוקו של רואה-חשבון".

בהמשך הוסיפה המועצה וקבעה כי:

"המועצה סבורה כי אף על פי שההתבטאויות שצוטטו (התבטאויותיו של מנירב, ר.ר.) הן נוקבות ותקיפות, הן אינן חורגות מאמת מידה של דרך ארץ אשר מצופה מרואה-חשבון לנהוג בה, בתחום שאינו קשור לעיסוקו המקצועי. לפיכך, אין בדברים שהובאו משום התנהגות הפוגעת בכבוד המקצוע. יצוין עוד כי אף אם בהתאם לטענת המתלונן נדרשות חובות מוגברות מאדם שהוא דמות ציבורית בתחום העיסוק של ראיית חשבון, אין בהתנהגות המתוארת בתלונה כדי להפר חובות אלו במובן של עבירת משמעת לפי סעיף 12".

4.לאור האמור לעיל, החליטה המועצה לסגור את תיקי התלונה ביחס לתלונותיהם של העותרים כנגד מנירב. כעולה מהאמור בהחלטת המועצה כפי שהובא לעיל, היא ביססה את החלטתה על מספר נימוקים –

המועצה התייחסה לעובדה כי מקורן של תלונות ציטרין בסכסוך אזרחי בין הצדדים. בנושאים כאלה המועצה אינה נוהגת בדרך כלל להתערב.

ביחס לתלונות ציטרין, נקבע כי ניתן להן מענה במסגרת ההליך האזרחי, ועל-כל-פנים, המועצה נזהרת מלהתערב בטענות העולות כלפי רואי חשבון במסגרת סכסוכים אזרחיים, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בסכסוך אזרחי המתנהל בערכאות משפטיות.

עוד נקבע כי אף לו היה נקבע כי יש להחיל על מנירב חובות מוגברות, לא ניתן לקבוע כי ההתנהגות המתוארת בתלונות היא כזו המהווה עבירת משמעת לפי ס' 12 לחוק.

טענות הצדדים

טענות העותרים

5.העותרים התייחסו בטענותיהם לנימוקיה של המועצה בהחלטתה לסגור את תיקי התלונה, וטענו כי על בית-המשפט לבטל את החלטות המועצה, ולהורות על העמדה של מנירב לדין משמעתי.

לטענת העותרים המועצה היתה צריכה להתייחס להתנהגותו של מנירב ולבחון אותה, אף שמדובר במעשים שנעשו שלא במסגרת עבודתו השוטפת של מנירב כרואה-חשבון. לגישתם, גם מעשים שנעשו על ידי רואה-חשבון שלא במסגרת עיסוקו המקצועי, עשויים להיות כאלה שאינם הולמים את כבוד המקצוע, בהתאם להוראות סעיף 12 לחוק.

6.העותרים טענו כי יש להחיל על רואי חשבון את ההלכה החלה על עורכי דין ביחס לבחינת התנהגותם מחוץ לתחומי המקצוע. העותרים אף מפנים לדוגמאות של עורכי דין שהורשעו בהליכים משמעתיים, כאשר ההתנהגות שיוחסה להם היתה בנושאים שאינם קשורים לעבודתם כעורכי דין. החלטות אלה, כך נטען, אינן רק החלטות בעניינים פליליים.

7.באשר להחלטות המועצה, העותרים טענו כי החלטות אלה אינן מתפרסמות, והם מבקשים כי בית-המשפט יכפה על המועצה לפרסם את החלטותיה, כפי שמתחייב מעיקרון פומביות הדיון. עוד נטען כי המועצה היתה חייבת לקיים דיון שלא בנוכחות חבריה המכירים לפני ולפנים את מנירב המכהן כ-12 שנים במועצה. החלטות המועצה התקבלו באיחור ניכר, וגם ענין זה - בצירוף ההיכרות רבת השנים של חברי המועצה עם מנירב - מעיד על כך כי מדובר בהחלטות שהתקבלו "בתוך המשפחה". במהלך התקופה עד לקבלת ההחלטות, הוסיף מנירב לשמש כחבר מועצה, תוך שהוא דן בתקופה זו בענייני משמעת של אחרים.

8.עוד טענו העותרים כי החלטות המועצה בנסיבות הענין אינן סבירות, והן אף לא מתיישבות עם חובת ההנמקה. לגישת העותרים, מנירב התבטא בצורה משתלחת, בסגנון אלים ובוטה, תוך ניצול כתבי בית-דין וההגנה הפרושה על הנטען בהם, כדי להכפיש את העותרים יחד ולחוד.

טענות המועצה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ