אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שחר נ' מנשה

שחר נ' מנשה

תאריך פרסום : 07/02/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
175851-09
06/02/2011
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
שחר שולמית
הנתבע:
מנשה ארנון

החלטה

בפניי בקשה מטעם המבקש, הוא הנתבע בתיק, לעכב ביצועו של פסק הדין שניתן על ידי בימ"ש ומותב זה ביום 18.11.10 [להלן – "פסק הדין"], ובו נתקבלה תביעתה של התובעת, ונפסקו לטובתה 790,000 ₪ .

טוען המבקש כי מאחר שהמדובר בפסק דין כספי, ולאור העובדה שהמשיבה הצהירה בפני ראש ההוצל"פ כי הינה מתקיימת מקצבת נכות וסיוע של שכ"ד בלבד, הרי שזהו מקרה מובהק בו יש ליתן צו לעיכוב פסק הדין, כך שאם יזכה המבקש בערעורו, יוכל להיפרע מהמשיבה הוצאותיו.

מוסיף המבקש וטוען כי למשיבה לא ייגרם כל נזק, מאחר שהיא מנהלת כנגדו הליכים משפטיים מאז שנת 2000. לטענתו, אם יועברו הכספים שנפסקו לטובת התובעת, כאחת שטוענת שהגיעה לחרפת רעב, ואם יזכה הוא בערעורו, לא ניתן יהיה להשיב המצב לקדמותו. בנסיבות אלו, כך המבקש, נוטה מאזן הנוחות לטובתו, ומצביע על כך שהנזק שעלול להיגרם לו, אינו שקול לנזקה הזניח של המשיבה, ועל כן יש לעכב ביצוע פסק הדין.

לעניין סיכויי הערעור גורס המבקש כי נפלו טעויות מהותיות בפסק דינו של בימ"ש זה, המחייבות התערבותו של ערכאת הערעור. טוען הוא כי ערעורו מפורט ומנומק, ומעמיד תשתית משפטית סדורה, ממנה עולה כי יש להפוך את תוצאת פסק הדין.

המשיבה התנגדה לבקשת העיכוב, וטענה כי אין בהגשת הערעור כדי למנוע את ביצוע פסה"ד, בעיקר כאשר המדובר בחיוב כספי. לשיטתה, עוד בטרם פונה ביהמ"ש לבחון את מאזן הנזקים, ואת אפשרות השבת המצב לקדמותו, עליו לבחון את סיכויי הערעור להתקבל, וכאשר סיכויים אלו קלושים הם, הרי שפוחת משמעותית משקלה של בחינת מאזן הנזקים הצפוי, באם יעוכב הביצוע.

לשיטתה, עיון בכתב הערעור מעלה כי סיכוייו נמוכים, מאחר שמרבית השגותיו של המבקש מופנות כנגד קביעות עובדתיות בפסק הדין וממצאי מהימנות שנקבעו לאחר שמיעת העדים, וכלל ידוע הינו כי בסוגיות אלו לא תתערב ערכאת הערעור.

המשיבה טוענת כי עיכוב הביצוע יגרום לה לנזקים כבדים ומשמעותיים, העולים בהרבה על נזקיו הנטענים של המבקש, ומצבה הכלכלי הקשה אין בו כדי להוות שיקול לעיכוב ביצועו של פסק הדין, אלא דווקא לדחיית הבקשה לעיכובו.

לבסוף טוענת המשיבה כי אם ימצא בימ"ש זה לעכב את ביצוע פסה"ד, יש להתנות העיכוב בהמצאת ערבות בנקאית על כל סכום העיכוב, ולחלופין – לקבוע כי הכספים שביצועם יעוכב, יופקדו בידיו הנאמנות של ב"כ המשיבה.

המבקש השיב לתגובת המשיבה, וטען כי היה על ביהמ"ש לדחות התביעה מחמת התיישנות וכי אין הגיון בקביעת ביהמ"ש לפסוק למשיבה פיצוי בסך 600,000 ₪, כאשר נקבע כי סכום זה הינו בתמורה לסך של 50,000$ שמסרה המשיבה למבקש ואשר קיבלה כביכול בתמורה למכירת מחצית זכויותיה בדירה שהיתה בבעלותה ובבעלות בעלה. עוד טוען הוא, כי לא ניתן לקבוע כממצא עובדתי שהמשיבה באמת ובתמים האמינה וסברה, במשך 20 שנים רצופות, כי המבקש ישא אותה לאישה, מה גם שבעדותה שלה, הצהירה היא כי ידעה שהמבקש לא יכול להתגרש.

המבקש מוסיף ומביא דוגמאות מדוגמאות שונות לקביעות עובדתיות נוספות לגביהן שגה בימ"ש זה, ואשר לשיטתו כולן מניחות תשתית משפטית ועובדתית סדורה לערעורו, המביאות למסקנה כי יש להפוך את פסק הדין ולדחות את התביעה.

בגין נזקיו, מוסיף הוא וטוען כי לשם תשלום פסה"ד, יהא עליו למכור נכס או לקחת הלוואה, וכי לאור מצבה הכלכלי הקשה של המשיבה, ברי הוא כי לא יהיה ביכולתה להשיב לו את הכספים, במידה ויתקבל הערעור.

דיון

ההלכה בדבר עיכוב ביצוע פסק דין עליו מתכוונים להגיש ערעור, או בקשת רשות ערעור, נקבעה זה מכבר:

"כידוע, כלל הוא כי הגשת ערעור אינה מעכבת את ביצועו של פסק הדין, וכי על מבקש העיכוב להוכיח כי סיכויי הערעור טובים וכי מאזן הנוחות נוטה לטובתו, במובן זה שאם לא יעוכב הביצוע, ייגרם לו נזק בלתי הפיך. עוד נפסק כי שיקולים אלו תלויים זה בזה ומושפעים זה מזה, וכי רק מקום בו מגיע ביהמ'ש למסקנה כי סיכויי הערעור מאוזנים, או שלא ניתן להעריכם, עובר מרכז הכובד אל השיקול הנוגע לקושי שבהשבת המצב לקדמותו"

[בש"א (נצרת) 1669/09 ראוף חנא נ. האגודה הלאומית לעזרת מיסיונרים, ע"א 4086/04 שטכמן נ. בנק המזרחי המאוחד בע"מ, ע"א 3546/06 רייפר נ. רייפר, 1705/08 אחמד עבדלטיף נ. תחסין מוחיי – אלדין].

המבקש הביא ופירט במסגרת בקשתו את הטעמים בעטיים יש לשיטתו לקבל הערעור על פסק הדין, ופירט את אותן נקודות בהן, לשיטתו, טעה בית משפט זה במסגרת פסק הדין, כאשר מרביתן, כטענת המשיבה, הינן סוגיות וקביעות עובדתיות.

אין זה המקום לחזור ולדון כעת באותו סוגיות אשר בהן דנתי זה מכבר, באריכות וביתר פירוט במסגרת פסק הדין, ואין זה המקום לשקול בשנית את טענות הצדדים, העדויות והראיות אשר הובאו בפניי, אשר הביאוני אז למסקנות אליהן הגעתי בפסק הדין, ואותן פירטתי בפירוט יתר בפסק דיני. נותר אם כן לדון אך בשיקול הנוגע לקושי שבהשבת המצב לקדמותו, אם לא יעוכב פסק הדין.

כאשר על ביהמ"ש לשקול את הקושי האמור, עליו לשקול ולהביא בחשבון את מאזן הנזקים והנוחות, את התוצאות שתיגרמנה לכל אחד מן הצדדים, ואת מהות הנזקים שיגרמו, לרבות האפשרות לתקנם [בש"א 3158/91 פלאטו שרון נ. קומפני פריזיין].

במקרה שלפניי, סבורני כי צודק המבקש בטענותיו לפיהן אם לא יעוכב ביצוע פסק הדין, הדבר יאיין כל אפשרות להליך ערעור מצידו, באשר מצבה הכלכלי הקשה של המשיבה, אכן מביא להנחה הגיונית ורציונאלית, כי הסכומים שיועברו לרשותה, ינוצלו למחייתה במהרה, ואם יתקבל ערעורו, הרי שלא ניתן יהא להשיב המצב לקדמותו, וכי מאזן הנוחות במקרה דנן, בשקילת הנזקים ההדדיים לצדדים, מטה הכף לטובתו, בעיקר כאשר המדובר בחיוב כספי לא מבוטל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ