אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רויף נ' מדינת ישראל

רויף נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 13/03/2010 | גרסת הדפסה
ה"ת
בית משפט השלום לתעבורה באשקלון
5494-02-10
10/03/2010
בפני השופט:
חיים נחמיאס

- נגד -
התובע:
אלכסנדר רויף
הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

מונחת בפני בקשה של המבקש לשחרר את הטרקטורון שנתפס ברשותו ביום 12/2/2010 לאחר שנעצר ונמצאו כי היה חסר קשת התהפכות, מספר רישוי, שילוט של הגבלת מהירות וחוסר טסט. בבדיקה נוספת הסתבר כי גם תעודת ביטוח לא היתה לטרקטורון.

בבקשה שטוען המבקש שערך בעצמו הוא מעיד על עצמו שהוא מכיר את החומרה בהתנהגותו ושעליו להיענש אך מציין כי החרמת הטרקטורון אינו העונש הראוי, טוען שצריך להטיל עליו קנס כספי ולא החרמת הרכוש הפרטי דבר אשר גורם לו עוגמת נפש.

מסביר כי הוא עובד קשה כל ימות השבוע וביום השישי יכול להתאוורר, כי את יום השבת הוא מקדיש למשפחה. מסביר כי הוא אדם ישר והגון ללא עבר פלילי, ומתחייב לתקן את הליקויים שעל הטרקטורון, לכן הוא מבקש לאפשר לו לקבל חזרה את הטרקטורון כדי שיוכל לנהוג בו כדת וכדין.

באת כוחה המלומדת של המשיבה וברוב הגינותה ובהמשך להחלטות רבות שניתנו על ידי לאחרונה, איננה מתנגדת להחזיר למבקש את הטרקטורון, יחד עם זאת בתנאים כפי שנקבעו בעבר שיהיה בהם כדי להבטיח את מטרת תפיסת הטרקטורון כאן.

ברור שאין המדובר בהחרמת טרקטורון וזה איננו בגדר עונש אלא סמכות חשובה הנתונה ומסורה למשטרת ישראל לאכוף את החוק, למנוע ביצוע עבירות פליליות, הישנותן, התמשכותן מה גם שהן כרוכות בסיכון חיי אדם לא רק של המשתמשים בדרך אלא של הנוהגים על הטרקטורונים עצמם, קשת התהפכות כמשמעותה מיועדת למצב שהטרקטורון מתהפך, והיא אמורה להגן על הנהג ועל הנוסעים בו כדין.

באשר לחוסר לוחית רישוי אחורית, על כך כבר נקבע בעבר, למשל על ידי השופט שפסר בהחלטתו בתיק ב.ש. 02261/09 כי אין המדובר במחדל בעלמא אלא באקט מכוון של הורדת לוחית הזיהוי בטרקטורון כדי לבצע באמצעותו פעילות בלתי חוקית ואני מוסיף שהמדובר בכלי קטן, זריז וחמקן שמרדף אחריו קשה הוא עד מאוד לשוטרי משטרת ישראל ברכבים רגילים, מה גם שכל מרדף מסכן חיי אדם ובצדק משטרת ישראל לעיתים נמנעת ממרדים, זאת יודעים נוהגי הטרקטורונים ולמעשה מי שנוהג בטרקטורון ללא לוחית רישוי מכוון לכך שיצליח להתחמק מזיהויו ואיתורו מאוחר יותר.

אין לי אלא לציין לשבח את הפעילות החכמה והמושכלת של שוטרי תחנת אשקלון שבחוכמה ובתבונה ועל דרך הביטוי "שבתחבולה תעשה לך מלחמה" המתינו להם בתחנת הדלק שכן טרקטורונים שנוסעים בהם מטבע הדברים שמעת לעת יתדלקו אותם ואז בצדק בדקו את הטרקטורונים ומשמצאו שיש בהם ליקויי בטיחות או חוסר טסט או ביטוח בצדק תפסו אותם כסמכותם החוקית והייתי מוסיף כחובתם החוקית מלהתיר לנהגים להמשיך לבצע עבירות פליליות.

והנה מקרה זה הוא מקרה נוסף מיני רבים שבאו בפני לאחרונה שרק מלמדים על חומרת התופעה ועל כך צריך לברך את משטרת ישראל.

מאידך, אני חייב לומר ששמעתי היום מאת המבקש דברים חמורים לא פשוטים. אמנם דיבר בכנות ואמר שאין ביטוח כי אף אחד לא עושה ביטוח, אולם אם כך מצב הדברים זה חמור עד מאוד. ואמנם בתיק אחר שנתתי בו החלטה אתמול גם שם טען הבעלים אותו בעלים והסביר כי הביטוח של הטרקטורון יקר. הנה כי כן הגיעה העת שבמדינת ישראל תאכוף החוק עד תום. ביטוח של טרקטורון הוא יקר כי הוא כלי מסוכן ומי שמעז לנהוג בטרקטורון ללא ביטוח יש להענישו בחומרה. תפיסת טרקטורון במקרה שכזה איננה בגדר ענישה אלא מחויבת המציאות. האם נתיר לאדם לנהוג בטרקטורון ללא ביטוח זה בדיוק כמצב של אדם שמחזיק אקדח כדת וכדין אך אם לא חידש את הרישיון אסור לו להחזיקו, זו גם זו עבירה פלילית חמורה למדי.

אני מקווה שעוף השמים יוליך את הקול שבעלי הטרקטורונים ילמדו את הלקח, לא יעזו עוד לנהוג בטרקטורונים עם ליקויי בטיחות או חוסר ברכיבים חיוניים שחובה שימצאו בטרקטורון וחלילה וחס ללא טסט או ביטוח. זוהי למעשה מטרת משטרת ישראל וחובת בתי המשפט. מי יתן וייתמו חטאים מן הארץ ורשעים עוד אינם ובתי המשפט יהיה ומשטרת ישראל יהיו בטלים מעבודה כי כולם ישמרו על החוקים, כל עוד הדבר לא נעשה כל אחד מהם מחויב להפעיל את סמכויותיו.

אמת התרשמתי מכנות דבריו של המבקש, שמחתי לשמוע כי עובד במקום מסודר בחברת שמירה כשומר, הוא וודאי יודע מה זה לשמור על החוק ולכן במקרה דנן אני סבור כי במנותק מאחריותו הפלילית שעוד יתברר בכתב האישום שהוגש נגדו בנוגע לתיק זה בגין שורה של עבירות, נהיגה ללא פוליסת ביטוח בת תוקף, ללא רישיון רכב בתוקף, ללא לוחית זיהוי בכביש שלא לשם חצייתו, בטרקטורון שלא הותקנה בו מסגרת בטיחות, ללא לוחיות המורה על מהירות מירבית, ניתן ואפשר להחזיר לו את הטרקטורון אך בתנאים שכאלה שיבטיחו שלא ימשיך לבצע באמצעותו עבירות פליליות לרבות תחבורתיות ובא גואל לישראל.

אשר על כן, אני מחליט להעתר לבקשה לאחר שהמבקש יעמוד בתנאים הבאים:

1.ההודעה על איסור שימוש בטרקטורון תשאר בתוקפה על כל האמור בה עד שלא יתוקנו כל הליקויים ועד שלא יומצא מחדש רישיון תקף כדת וכדין לטרקטורון וכן תעודת ביטוח בת תוקף.

2.נאסר על המבקש לבצע כל פעולה משפטית בטרקטורון או למסור את החזקה דרך קבע לאחר.

3.המבקש יעמיד את הטרקטורון לרשות המשטרה לצורך ביצוע כל פעולת החקירה או לצורך הצגתו בביהמ"ש כמוצג משפטי מיד כשידרש לעשות כן.

4.המבקש יפקיד סך של 1,000 ₪ במזומן וכן יחתום על התחייבות עצמית על סך 30,000 ₪ לצורך הבטחת קיום התנאים האמורים.

5.המצאת הוכחה למשטרת ישראל לקשת התהפכות תקינה כדת וכדין וכן לוחית רישוי אחורית ושלט לגבי הגבלת המהירות לטרקטורון שבו מדובר ומשיומצאו, לרבות תעודת ביטוח בת תוקף על הטרקטורון, ישוחרר הטרקטורון לצורך הרכבתם ולביצוע כל הפעולות להחזרת כשירות הטרקטורון לנהיגה ולתיקון כל הליקויים שנמצאו בו שהיו בסיס להטלת איסור השימוש ברכב.

הביצוע האמור יהיה בתוך 48 שעות שבסיומם יובא הטרקטורון לבדיקת המשטרה ולמכון הבדיקה המוסמך לאישורם שאכן תוקנו כל הליקויים.

זכות ערר כחוק לביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ