אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת.א. 44485/04

פסק-דין בתיק ת.א. 44485/04

תאריך פרסום : 01/01/2008 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
44485-04
30/07/2007
בפני השופט:
נורית רביב

- נגד -
התובע:
בנק המזרחי המאוחד
עו"ד אושרת רווח
הנתבע:
כרמל זיו
עו"ד גילת אבידן
פסק-דין

1.    בדצמבר 2002 נעשה כרמל זיו הנתבע, בעלים של 50% ממניות חברה בשם תרמיק - המרכז הישראלי לפתרונות תרמיים מתקדמים בע"מ (להלן: " חברת תרמיק" או " החברה"), ובמשך תקופה בת מספר חודשים שימש כמנהל בה. עם הצטרפותו לחברה הוא חתם לטובת הבנק על " ערבות מתמדת בלתי מוגבלת בסכום לאבטחת כל חוב", ומשחדל לשמש כמנהל בחברה ב-3.8.2003, הודיע לבנק שהחל ממועד זה ערבותו לחובות החברה, בטלה.

ביוני 2004 הוגשה על ידי הבנק התובע (להלן: " הבנק") תביעה נגד החברה ובעלי מניותיה: כרמל זיו ואמיתי שמי גל, בגין חובה של החברה שלעת הגשת התביעה עמד על 271,770.07 ש"ח. נגד החברה ואמיתי שמי גל (להלן: " אמיתי") שלא התגוננו, ניתן בנובמבר 2004 פסק דין על מלוא סכום התביעה.

הנתבע ביקש רשות להתגונן וזו ניתנה ביחס ל-2 טענות הגנה שהעלה: ההסכמות שהיו לו עם הבנק ביחס להיקף ערבותו לחובות החברה; היקף חבותו על פי הערבות לנוכח הודעתו על ביטולה החל מ-3.8.2003.

2

ואלה העובדות הצריכות לעניין, ביתר הרחבה.

2.    בתקופה שקדמה להצטרפותו לחברה, עבד הנתבע בסניף דיזנגוף סנטר של בנק הפועלים בע"מ, כמנהל אשראי במחלקה העסקית של הסניף. במהלך 2002 נטל חופשה ללא תשלום ולקראת סוף השנה חבר לאמיתי במסגרת חברת תרמיק. עד אז היה אמיתי בעל מניות יחיד בחברה וחשבון הבנק שלה נוהל בסניף רעננה של הבנק.

הנתבע שהצטרף לחברה בידיעה שהיא נתונה במצוקה כלכלית, יזם בד בבד עם הצטרפותו את העברת חשבונה לסניף לב דיזנגוף של הבנק. שם ביקש להשיג, ככל הנראה על רקע של היכרות קודמת עם פקידים בסניף וסיכום מוקדם עמהם, תנאי אשראי נוחים יותר עבור החברה. הנתבע קיבל אפוא 50% ממניות החברה ב-19.12.2002, וכבר ב-22.12.2002 חתמה החברה על בקשה לפתיחת חשבון בסניף לב דיזנגוף כשמורשי החתימה בשם החברה הם שני בעלי מניותיה ביחד.

ב-24.12.2002 חתמו השניים על המסמכים הבאים: בקשה למסגרת אשראי של 50,000 ש"ח; ערבות בלתי מוגבלת בסכום להבטחת חובותיה של חברת תרמיק לבנק; טופס הודעה לערב לפיו חוב החברה לבנק לאותו מועד היינו ל-24.12.02, עומד על 202,492 ש"ח. חוב זה היה מורכב מיתרת החובה בחשבון העו"ש של החברה בסניף הבנק ברעננה - יתרה זו עמדה אז לפי תצהירי הבנק, על  סכום של כ-90,000, וכן מהלוואה בסכום של 200,000 ש"ח שהחברה נטלה באוגוסט 2001, כשנה ו-4 חודשים טרם שהנתבע היה לבעל מניות בה.

החשבון החדש בסניף לב דיזנגוף של הבנק, נפתח למחרת החתימה על המסמכים הנזכרים, אך העברת הפעילות מהחשבון בסניף רעננה, לחשבון החדש בוצעה רק ב-9.1.2003. אז הועברה יתרת החובה בחשבון העו"ש שעמדה על 80,000 ש"ח וכן יתרת החוב בגין ההלוואה מאוגוסט 2001. לפי המסמכים שצורפו על ידי הבנק לתצהיריו, היתרה הבלתי מסולקת של ההלוואה עמדה אז על כ-118,000 ש"ח (להלן: " ההלוואה"). עוד עולה מהמסמכים הללו שהחברה נטלה בזמנו את ההלוואה על מנת להחזיר באמצעותה הלוואת בעלים - הבעלים באותה תקופה היה כזכור אמיתי - וכן שלהבטחת ההלוואה נרשם לטובת הבנק משכון על רכב שהיה רשום על שם אמיתי ורעייתו, ואשר נרכש על ידי החברה  עוד בינואר 2000.

שיתוף הפעולה בין הנתבע לאמיתי במסגרת חברת תרמיק בא אל קיצו כעבור פחות משנה וב-3.8.2003 חדל הנתבע לשמש כמנהל בחברה והודיע לבנק על ביטול ערבותו לחובות החברה "מכאן ואילך".

3

3.    הנתבע טוען:

הוא אומנם חתם לטובת הבנק על ערבות בלתי מוגבלת בסכום לחובות החברה, אך ערבותו אינה חלה על ההלוואה שאותה נטלה החברה לפני זמנו. הוא קיבל על עצמו לערוב רק לאשראי השוטף של החברה;

יתר על כן, עוד קודם לכניסתו לחברת תרמיק סוכם עם הבנק שהנתבע ואמיתי יערבו לחובות החברה כפי שיעור חלקם במניות החברה, היינו כל אחד מהם ל-50% מהחוב, וגם ההסכמה הזו מצד הנתבע, התייחסה אך ורק לחוב שבמסגרת האשראי;

הבנק לא עמד בשום סיכום מוקדם שנעשה עמו: לא אישר לנתבע שערבותו מוגבלת כפי שביקש ואף לא העמיד לחברה, הלוואה בסכום של 60,000 ש"ח בריבית פריים + 1.5% אשר נועדה לשמש לסילוק החוב שחרג מהמסגרת. הבנק העמיד אומנם מסגרת אשראי של 50,000 ש"ח אך בזה לא היה משום חידוש, שכן מסגרת כזו עמדה לרשות החברה עוד קודם לכן, בסניף הבנק ברעננה, ואילו ההלוואה בסכום של    60,000 ש"ח שהייתה הסיבה העיקרית למעבר לסניף לב דיזנגוף של הבנק -  לא הועמדה; 

ערבות הנתבע בוטלה החל מ-3.8.2003, ואין היא חלה על חובות שנוצרו לאחר מכן.

אתייחס לטענות הללו כסדרן.

4.    הנתבע אמר בחקירתו שכל עניין ההלוואה נודע לו רק לאחר שראה את החיובים בחשבון בקשר להלוואה, הוא גם רמז שהסכום של 202,000 ש"ח אשר רשום בהודעה לערב, הוסף לאחר שהוא חתם על ההודעה משום שהוא לא זוכר סכום כזה (פרוטוקול מ-6.7.2006, עמ' 19, 21). עם זאת מדבריו עולה שהוא בכל זאת היה מודע להלוואה הזו כשנכנס לחברה, אלא שבינו לבין אמיתי סוכם שהוא יערוב רק לאשראי הנוסף: "ידעתי על ההלוואה הזאת, אבל ההסכמה ביננו הייתה אך ורק על התוספת של האשראי, על ההלוואה של ה-60 אלף ש"ח ועל מסגרת חח"ד 50,000 ש"ח" (שם, בעמ' 21). בהמשך הוא אף היה מוכן לאשר שסכום החבות אשר נקוב בהודעה לערב - 202,000 ש"ח, שבהכרח כולל גם את החבות בגין ההלוואה - הוא הסכום הנכון, בתנאי שערבותו לבנק מוגבלת ל-50% מהחוב. הנתבע נשאל בחקירה נגדית: " בהודעה לערב שאתה חתום... ראית שזה גובה החוב, ראית את זה כשחתמת?", על כך הייתה תשובתו: " כל הסכום הזה היה מותנה בכלל... אם הוא היה מוגבל ב-50% על 50% זה היה נכון" (שם, בעמ' 19).

4

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ