אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 5384-07-12

פסק-דין בתיק תא"מ 5384-07-12

תאריך פרסום : 18/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום בחיפה
5384-07-12
30/10/2013
בפני השופט:
תמר נאות פרי

- נגד -
התובע:
הדס גלבוע
הנתבע:
1. הראל חברה לביטוח בע"מ
2. קלוג'ני ניקוי יבש ושירותי כביסה (1997) בע"מ

פסק-דין

לפניי תובענה שעניינה נזק נטען למוצרי טקסטיל עקב שריפה.

רקע כללי מוסכם -

1.        ביום 27.7.11 פרצה שריפה (להלן: " השריפה") בדירה (להלן: " הדירה") המשותפת לתובעת, הגב' הדס גלבוע (להלן: " התובעת") ובן זוגה, מר לירן אלבוים (להלן: " אלבוים").

2.        באותה עת תכולת הדירה היתה מבוטחת בפוליסה המכסה נזקי אש אצל הנתבעת 1, הראל חברה לביטוח בע"מ (להלן: " הראל"). לאחר השריפה, הגיע לדירה שמאי מטעם הראל, מר שמואל לוי (להלן: " שמאי הראל"). שמאי הראל בחן את הנזקים, לרבות את מוצרי הטקסטיל שהיו בדירה - חלקם תלויים במסדרון בסמוך למקור האש, חלקם פזורים בסלון, חלקם על המיטה בחדר השינה ורובם בתוך ארון שדלתותיו סגורות בחדר השינה (להלן: " פרטי הטקסטיל"). פרטי הטקסטיל לא נשרפו אך בשל העשן והפיח שמילאו את הדירה ובשל האבקה שבה השתמשו מכבי האש לצורך כיבוי האש, נוצר צורך לנקות את פרטי הטקסטיל.

3.        שמאי הראל הפנה את התובעת לנתבעת 2, קלוג'ני ניקוי יבש ושירותי כביסה (1997) בע"מ (להלן: " קלוג'ני") ופרטי הטקסטיל הועברו לקלוג'ני לצורך ניקוי (כביסה או ניקוי יבש).

טענות הצדדים -

4.        התובעת טוענת כי כאשר שבו פרטי הטקסטיל מקלוג'ני התברר שנגרמו להם נזקים, עקב קרעים או שינוי צבע או דהייה או התכווצות. לטענתה, סך עלות הפריטים שניזוקו הינה למעלה מ-38,000 ש"ח, בהתאם לחוות דעת של השמאי מר בועז מוגוילבקי (להלן: " שמאי התביעה"). התובעת טוענת כי יש להשית את החובה לפצותה בגין הנזקים שנגרמו לפרטי הטקסטיל הן על הראל מכח הפוליסה והן על קלוג'ני אשר אחראית לתהליך הניקוי, בפן הנזיקי.

5.        הראל טוענת כי לפריטים לא נגרם כל נזק, ולחילופין - שאם נגרם להם נזק היה זה באחריות קלוג'ני וכי "תהליך הניקוי" אינו מהווה "מקרה ביטוח" לגביו קמה חובת פיצוי מצדה. קלוג'ני טוענת כי היא עשתה את מיטב המאמצים על מנת לנקות את הפריטים וכי לא נגרם כל נזק במהלך תהליך הניקוי השגרתי אצלה. הראל וקלוג'ני יחדיו מכחישות את גובה הנזק הנטען, ובין היתר טוענות כי התובעת לא הוכיחה כמה פריטים היו עובר לשריפה, לא הוכיחה את מצבם לפני השריפה, לא הוכיחה שהם ניזוקו בכלל, או עקב תהליך הניקוי בפרט, ולא הוכיחה שכל הפריטים הינם בבחינת אובדן להלכה.

מסכת הראיות -

6.        מאמציי להביא את הצדדים להסדר לא צלחו, ונשמעו העדים הבאים: התובעת (לגבי תצהירה ת/1); אלבוים (לגבי תצהירו ת/2); שמאי התביעה (לגבי חוות דעתו ת/3); שמאי הראל (לגבי שתי חוות דעת ותצהיר נ/7 עד נ/9) ומר אוהד קלוג'ני, מנהל קלוג'ני (לגבי תצהירו נ/10).

דיון והכרעה -

7.        לאחר שבחנתי את התשתית הראייתית ושקלתי את טענות הצדדים בסיכומיהם מסקנתי היא כי דין התביעה להתקבל בחלקה. אמנה להלן את נימוקי בתמצית ובקצרה, לאור הוראות סעיף 214 טז (ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984.

8.        מקדמית, הוכח כי לפרטי הטקסטיל אכן נגרם נזק עקב השריפה - והגם שלא נשרפו, הם ספגו עשן רב, פיח ואבקת כיבוי אש (וראו את חוות הדעת הראשונה של שמאי הראל, עמ' 5 סעיף 2 שם הוא מציין כי "פריטי לבוש של המבוטחים, מצעים מגבות, שמיכות, מעילים ומוצרי טקסטיל ספגו עשן ופיח" ואת העדויות לגבי אבקת הכיבוי).

9.        בנוסף, שוכנעתי כי הפנית התובעת ואלבוים לקלוג'ני היתה סבירה לאור המוניטין שיש לחברה זו ולאור קשרי העבר בין הראל לבין קלוג'ני במקרים דומים. עוד הוכח כי עובר להעברת פרטי הטקסטיל לקלוג'ני חתם אלבוים על טופס המהווה הסכם התקשרות בינו לבין קלוג'ני לגבי מסירת הפריטים וזאת לאחר שניתנה לתובעת ולאלבוים שהות לשקול את הדבר (ואולי למצוא חברת ניקוי אחרת בעצמם). עוד שוכנעתי כי קלוג'ני עשתה את מירב המאמצים לנקות את הפריטים וכי היא לא התחייבה שתוכל לנקות את כולם - דהיינו, שמטרת העברת הפריטים אליה היתה צמצום נזקי השריפה ללא התחייבות להגיע לתוצאה של "אפס נזקים".

10.    אלא שבבד בבד עם קביעותי אלו - שוכנעתי כי מצבם של חלק מפרטי הטקסטיל אינו כפי שהיה לפני השריפה. הוכח כי בחלקם לא ניתן לעשות שימוש, חלקם נקרע, חלקם התכווץ וחלקם שינה צבע (יתכן שמפאת העשן והפיח, יתכן שמפאת אבקת הכיבוי ויתכן שמפאת הליכי הניקוי). מסקנתי לגבי העובדה שאכן נגרמו נזקים לחלק מהפריטים סומכת על כמה נדבכים.

11.    ראשית, אני מאמצת את עדותם של התובעת ואלבוים, אשר היה מהימנים ועקביים ועדותם לא נסתרה. שני העדים תיארו לגבי חלק מהפריטים כיצד הם נראו לפני השריפה וכיצד הם נראים אחרי שהושבו לידיהם - ואני מוצאת שיש לקבל את תיאוריהם, הגם שהתובעת בעלת דין והגם שלאלבוים יש אינטרס בתוצאת התביעה. שנית, אני מפנה לתמונות של חלק מהפריטים שצורפו לתצהירים ולחוות הדעת, אשר גם מהם ניתן לראות בבירור נזק לחלק מהפריטים. שלישית, אני מפנה לכך שבחוות הדעת המשלימה של שמאי הראל הוא הסכים שכאשר בחן את טענות התובעת,  אחרי חזרת הפריטים מהניקוי - הוא מצא שחלק מהפריטים אכן ניזוק. רביעית, לבית המשפט הביאו התובעת ואלבוים שתי מזוודות ושקית נוספת של פרטי טקסטיל רבים והודגמו הנזקים הנטענים לגבי כעשרים פריטים לדוגמא. לגבי חלקם - ברור שנגרם נזק, כגון - חולצה שנקרעה, חולצה שדהתה, חולצה שעבר אליה צבע מפריט אחר, כפפות שצבען השתנה, כפתורים שנקרעו, תיק שנקרע, הדפס שירד, צעיף מצמר שהתכווץ וצבעו השתנה וכו'.

12.    מנגד, שוכנעתי כי לא כל הפריטים ניזוקו, ולדוגמא אפנה לכך שהטענות לגבי דהיית הצבע לא הוכחו לגבי כל הפריטים הנטענים ולגבי חלק נוסף - הדהייה לא יכולה להיות קשורה לניקוי (כגון ציפית לכרית שרק צד אחד דהוי יחסית לצד השני ויחסית לציפית השניה - שהרי אם הציפית כובסה באופן שגורם לדהייה, היא היתה דוהה בשני הצדדים ולא רק בצד אחד).

13.    עוד שוכנעתי כי אף אם לגבי חלקם נגרמה דהייה מזערית או בלאי עודף בשל הליך הכביסה - אזי שהם עדיין במצב טוב וניתן לעשות בהם שימוש. לא מצאתי כי יש כל סיבה לכך שהתובעת ואלבוים מאכסנים את כל הפריטים מאז השריפה ועד היום (במשך שנתיים) במזוודות וקרטונים בביתה של אמא של אלבוים ולא עושים בהם כל שימוש, והתנהלות זו  אינה סבירה. אפנה בהקשר זה לכך שכמה חולצות שהוצגו בבהמ"ש נחזות להיות במצב סביר בהחלט וגם אם הצבע שלהם היה קצת יותר עז לפני הניקוי - לא ניתן לומר שהן חסרות שימוש וכי יש להעניק פיצוי לגביהן בזיקה לשווים המלא שלהם. הוא הדין לגבי חלק מהמצעים או המגבות או הכפפות של המטבח - אשר אף אם ניזוקו קלות, ניתן לעשות בהם שימוש. העמדה של התובעת ושל אלבוים לפיה הם מאוחסנים ללא שימוש במשך שנתיים אינה מחוייבת המציאות. לגבי פריטים אלו - הפיצוי צריך להיות בקורלציה לעגמת הנפש שאולי נגרמה עקב שינוי הצבע או בקורלציה ל"ירידת ערך" הפריט, אך בוודאי שלא ביחס ישר לעלות רכישת פריט חדש.

14.    נשאלת השאלה כיצד ניתן להעריך את שווי הנזק במקרה זה, הואיל וברי כי חישוב מדויק אינו אפשרי. בהקשר זה, יש לדחות מכל וכל את טענת הראל וקלוג'ני לגבי כך שיש לדחות את התביעה בכללה, שכן התובעת כשלה לחלוטין בהוכחת נזקיה, לא הוכיחה מה היו הפריטים עובר לשריפה ולא הוכיחה מה היתה עלות רכישתן. עמדה זו חסרת תום לב, ומוטב היה שלא להעלותה במקרה זה. אמנם נטל ההוכחה רובץ על שכם התביעה ואמנם עיקר הטענות בהקשר זה סומכות על עדותם של התובעת ושל אלבוים - אך יש לזכור כי המדובר באירוע בלתי צפוי (מן הסתם) ולא יעלה על הדעת לצפות מהתובעת שתהיה לה רשימה של כל הפריטים שבדירה, לרבות צילומים של כל הפריטים לפני השריפה וקבלות לגבי רכישתם - לצורך הוכחת הדרוש הוכחה. תתכבדנה באו כוחן של הראל ושל קלוג'ני לדמיין לרגע את חדר השינה בביתן ולהעריך אילו פריטים יש בארון שלהן, כיצד נראה כל פריט וכמה הוא עלה במועד רכישתו. הדבר בלתי אפשרי, והדברים ברורים. לכן, יש לבחון אילו נתונים יש לגבי הפריטים שנשלחו לניקוי, לגבי עלותם ולגבי איזה חלק מהם ניזוק ואיזה חלק נוקה כראוי ושב לקדמותו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ