אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 4901-07-10

פסק-דין בתיק תא"מ 4901-07-10

תאריך פרסום : 18/06/2012 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום בית שמש
4901-07-10
27/10/2011
בפני השופט:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
התובע:
יוכבד משה
עו"ד אליהו מור יוסף
הנתבע:
אילנה קוצרי
עו"ד יעקב יעקובי
פסק-דין

התביעה הראשונה

1.         התובעת היא בעלת חנות בגדים. בכתב התביעה טוענת התובעת כי הנתבעת רכשה בחנותה בגדים ולא שילמה עלים. התביעה היא לתשלום החוב שהצטבר לחובת הנתבעת. הנתבעת מכחישה את התביעה. לטענתה רכשה בגדים אצל התובעת לעיתים נדירות ולא לעיתים קרובות כטענת התובעת, ושילמה על הבגדים בעת הרכישה.

2.         לכתב התביעה צורפו מסמכים בכתב ידה של התובעת. מדובר בחשבון בכתב יד ובו שורות של חובה וזכות, שבצידן רישומים בכתב יד התובעת, כגון "לקחה בגד" "שולם מזומן" "בגדים לבר מצוה" וכדומה. דף נוסף שצורף מכיל סכומים ורישומים שונים שאינם ברורים. שני הדפים אינם כוללים פרטים ואסמכתאות: אין ברישומים פירוט של, הדגמים או המוצרים הספציפיים שנרכשו, הפניה למספרי חשבוניות מסויימים וכדומה. גם הנתון הבסיסי ביותר של רישום תאריכי העסקאות מופיע רק בחלק מהן. רב הפעולות הרשומות אינן נושאות תאריך. התובעת התבקשה בחקירתה להסביר ולפרט את הפרטים שיצרו את החוב, אך לא ידעה להסבירם (עמ' 5 שורה 6 ואילך).

3.         בסעיף 8 לכתב ההגנה ובסעיף 8 לכתב התביעה שכנגד הבהיר ב"כ הנתבעת כי הוא מבקש לחייב את התובעת להציג את פנקסי החשבוניות המקוריים. בחקירה הנגדית של התובעת ביקש לעיין בספר שהתובעת העידה כי היא רושמת בו קניות בהקפה. אולם התובעת לא הציגה כל מסמך מלבד הרישומים שתוארו לעיל. בעדותה השיבה כי לא חשבה ולא ידעה שעליה להביא את הספרים ואת החשבוניות (פרוטוקול עמ' 3, 4). התובעת העידה כי הוציאה חשבוניות בגין כל הרכישות נשוא התביעה, אך טענה כי החשבוניות ישנות והיא לא שמרה אותן (עמ' 4 שורה 24 ואילך).

התובעת העידה כי הנתבעת "תמיד עשתה בעיות אבל בסוף שילמה", לאחר מספר בקשות לתשלום (עמ' 4 שורות 19, 20). אף על פי כן, התובעת לא דאגה להחתים את הנתבעת על רישומי הקניות בהקפה. (עמ' 4 שורה 10 ואילך). הסברה של התובעת בדבר יחסי האמון אינו מתיישב עם הטענה שהנתבעת "עשתה בעיות".

4.         פירוט החוב שצורף כנספח לכתב התביעה כלל גם צילום של שובר תשלום הכרטיס אשראי. בתחתית השובר, במקום המיועד לחתימה, מופיע שמה של הנתבעת, באופן הנחזה כחתימה של הנתבעת על שובר התשלום בכרטיס אשראי.

בחקירתה הנגדית הודתה התובעת כי היא עצמה רשמה את שמה של הנתבעת, וכי מדובר בעיסקה טלפונית שבוצעה שלא בנוכחות הנתבעת (עמ' 5 שורה 26 ואילך). לטענת התובעת היא רשמה את שמה של הנתבעת "כדי לדעת שזה היא" (עמ' 6 שורה 2). אולם רישום שמה של הנתבעת בדיוק במקום המיועד לחתימת בעל הכרטיס יוצר מצג לפיו בעלת כרטיס האשראי, הנתבעת, היא שחתמה בעצמה על השובר. ביצירה זו של מצג השווא יש כדי לפגוע באמינות טענותיה של התובעת.

5.         מכל האמור עולה כי התובעת מבססת את טענותיה על מסמכים שאין להם ערך ראייתי ממשי, כאשר הראיות הטובות ביותר- החשבוניות וספר רישום הקניות בהקפה - היו בידיה והיא נמנעה משמירתן והגשתן. נטל הראיה מוטל על התובעת. בהימנעה מהצגת ראיות מהותיות שהיו בידיה, ובהצגתם של מסמכים חסרים ובלתי מפורטים, התובעת לא עמדה בנטל המוטל עליה.

6.         בשולי הדברים אוסיף כי התובעת ביקשה להסתמך על הקלטה של הנתבעת יש בה, לטענת התובעת, כדי לחזק את גירסתה. בדיון שהתקיים לא אפשרתי את הגשת ההקלטה כראיה במסגרת התביעה אלא כהגנה בפני התביעה שכנגד, מן הטעם שההקלטה לא פורטה בתצהיר גילוי המסמכים שצורף לכתב התביעה בסדר דין מהיר. ההקלטה הושמעה לנתבעת והיא הכחישה את קולה ואת אמירת הדברים המיוחסים לה. בהחלטה מיום 28.4.11 איפשרתי לתובעת להגיש חוות דעת מומחה המתייחסת לקלטת, לשאלת מקוריותה ולזיהוי הקולות הנשמעים בה. התובעת לא הגישה חוות דעת, ובסופו של דבר הקלטת לא הוגשה ואין בפני ראיה כלשהי הנוגעת אליה.

התביעה שכנגד:

7.         הנתבעת הגישה תביעה שכנגד בה תבעה בשל עגמת נפש, צער ונזקים כספיים שנגרמו לה כתוצאה מהתביעה והעיקול שהוגש עימה. (לשם הנוחות יכונו הצדדים כפי שכונו לעיל על פי מעמדם בתביעה הראשונה שהוגשה, דהיינו התובעת שכנגד היא הנתבעת והנתבעת שכנגד היא התובעת)  פירוט התביעה שכנגד מעלה כי חלק מהנזקים הנתבעים הם בלתי ממוניים, והנזקים הממוניים נוגעים לשכ"ט עו"ד בסך 7,000 ש"ח שהנתבעת נדרשה, לטענתה, לשלם בעקבות הגשת התביעה שבפני.

8.         השיפוי על הוצאות ריאליות ועל שכ"ט עו"ד ניתן בדרך כלל במסגרת פסיקת הוצאות משפט, ולא כתביעה העומדת בפני עצמה.

מכל מקום, הנתבעת הסתמכה על חשבוניות מעורך הדין שלה ועל הסכם לתשלום שכ"ט עו"ד. על פי האמור בהסכם שכר הטרחה הוא מתייחס להגנת הנתבעת ולביטול העיקול בתיק שבפני. אולם על גבי החשבוניות שצורפו נרשם כי התשלום הוא עבור הגשת תביעה כספית נגד עובדיה קוצרי וכן נגד יוכבד משה. התביעה נגד עובדיה קוצרי היא הרשומה ראשונה, ואיזכור התביעה שבפני. נגד יוכבד משה, נראה כתוספת. הנתבעת אישרה כי בא כחה מייצג אותה גם בתביעה אחרת נגד גרושה (עמ' 11 שורה 31). הנתבעת התייחסה גם לסכסוך בינה לבין עו"ד שמעון ביטון, אחיה של התובעת, שייצג בעבר את הנתבעת (עמ' 12 שורה 7 ואילך). עם זאת טענה כי שילמה לבא כחה סכום של 7,000 ש"ח בצירוף מע"מ בגין תיק זה (עמ' 13 שורה 4).

לאור הרישום על גבי החשבוניות לא ניתן לקבוע כי הסכום הנטען שולם על ידי הנתבעת בגין תיק זה שבפני בלבד.

9.         יתר הנזקים הנטענים על ידי הנתבעת הם נזקים כלליים של עגמת נפש, אבדן זמן וכיוצ"ב. לא הוכחו נזקים ספציפיים מעבר לעגמת הנפש הנובעת מעצם התנהלות ההליכים.

בנסיבות אלו הנתבעת זכאית לכך שייפסקו לזכותה הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד, אך לא למעלה מכך.

10.       לאור כל האמור אני דוחה את התביעה הראשונה. התביעה שכנגד נדחית, אולם התובעת תישא בהוצאות הנתבעת ובשכ"ט עו"ד שלה בסך 5,000 ש"ח (בנוסף להוצאות שנפסקו בהחלטת ביניים). הסכום ישולם תוך 30 יום ויישא הצמדה וריבית כדין מהיום עד תשלומו בפועל.

ניתן היום,  27 באוקטובר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ