אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 3699/05

פסק-דין בתיק תא"מ 3699/05

תאריך פרסום : 28/08/2012 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום באר שבע
3699-05,7272-06,1190-07
01/01/2012
בפני השופט:
מיכל וולפסון

- נגד -
התובע:
מועצה אזורית רמת נגב
עו"ד ש. קדם ואח'
הנתבע:
1. מיכאל גנות - ת.א 3699/05
2. סלעית נחום - תא"מ 7272/06
3. שרגא בן ארי - תא"מ 1190/07

עו"ד דייגי
עו"ד פרנקו
פסק-דין

1.         בפניי שלושה תיקים אשר אוחדו מאחר ומדובר במחלוקת שבה היו סוגיות משותפות לכל הנתבעים. ת.א. 3699/05 נפתח במקור כתביעה בסדר דין מקוצר עפ"י עסקת היסוד, ולאחר שניתנה רשות להגן, עבר התיק עפ"י סכומו לסדר דין מהיר. יתרת שני התיקים נפתחו במקור כבקשות לביצוע שטר ולאחר קבלת ההתנגדות הם עברו לסדר דין מהיר, לאור סכומי השטרות.

עסקת היסוד המתוארת בת.א. 3699/05 והיא אותה עסקת יסוד מושא התיקים הנוספים.

2.         הרקע לעסקת היסוד :

בתחומה של התובעת, שהיא מועצה אזורית, כמשמעותה בצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות) תשי"ח - 1958 (להלן: "המועצה"), היה מושב שיתופי שנוהל ע"י אגודה שיתופית בשם "אשלים". האגודה צברה חובות כבדים ובמקביל המושב ננטש ע"י מרבית חבריו. בשלב מסוים, מינה רשם האגודות השיתופיות ועד ממונה מטעמו לניהול האגודה, אך לא היה בכך כדי לשקם את המושב. לנוכח החובות הכבדים שצברה האגודה, מונה לה משקם לפי חוק הסדרים במגזר החקלאי המשפחתי, תשנ"ב -1992 (להלן: "המשקם").

בדיון ביום 23.9.97 העלתה הסוכנות היהודית הצעה להסדר כולל של חובות האגודה ע"י הפיכת המושב ליישוב קהילתי. בהחלטה של המשקם מיום 16.3.98, קבע המשקם בין היתר ש-47 בתים ישנים יוצאו למכירה והתמורה ממכירתם תשמש לתשלום החובות לנושי האגודה, למעט 10% (להלן: "הבתים"). המשקם מינה את עו"ד אבירם ירון ככונס מטעמו,  47 הבתים לצורך מכירתם (להלן: "הכונס") (צו המשקם מיום 11.5.98).

3.         ב"כ התובעת בסיכומיה, מפנה את בית משפט לכך כי בהתיישבות העובדת הרשות המקומית איננה מממנת הקמת תשתיות ציבוריות בתחום איזור המגורים של הישוב, שהינו שטח פרטי בשליטת האגודה. על מנת לשנות את הצביון של הישוב ממושב שיתופי לישוב קהילתי, היה הכרח לבצע עבודות להעתקה ולשיקום התשתיות הציבוריות, על מנת להוציאן מתחומי המגרשים הפרטיים, להפרידן ולהתאימן לישוב קהילתי.

המשקם החליט שכל אחד מרוכשי הבתים יחויב בנוסף לתשלום שווי הבית, שיישום על ידי שמאי, גם בסכום נוסף של 20,000 ש"ח בגין השתתפותו: "בעלויות המימון של הסתת קווי התשתית" [פרוטוקול ישיבה בפני המשקם מיום 22.2.99 (נספח ת/3 לתצהירו של ארז ירדני מטעם התובעת)].

בהמשך, החברה הכלכלית לפיתוח רמת הנגב בע"מ (להלן: "החכ"ל") הוציאה מכתב למשקם, בו היא קיבלה על עצמה לבצע את עבודות התשתית, על סמך תוכניות המתאר העתידים של "אשלים" כישוב קהילתי.

כל אחד מהנתבעים ובני זוגם רכשו בית כולל מגרש מתוך הבתים האמורים. ההתחייבות לשלם 20,000 ש"ח לחכ"ל מופיעה בחוזה הרכישה שנחתם מול הכונס. החכ"ל היא חברה עירונית בבעלותה ובשליטתה של התובעת. לטענת ב"כ התובעת, התובעת לקחה על עצמה לבצע את עבודות התשתית במקום החכ"ל, ובהמשך נוסח החוזה נשוא עסקת היסוד והוגש לאישור הכונס. כל אחד מהנתבעים חתם על החוזה האמור בנוסף לחוזה הרכישה.

4.         מבנה העסקה היה כי הקונים רוכשים את הבית מהכונס, שפעל כאמור מטעם המשקם ועל פי הוראותיו, ובמקביל לעסקת הרכישה חתם הקונה עם התובעת על "חוזה עם משתכן - תשתיות ציבוריות" (להלן: "חוזה התשתיות"). על פי חוזה התשתיות - הקונה התחייב לשלם לתובעת סך של 20,000 ש"ח.

התמורה נועדה להשתתף בכיסוי שירותי המועצה בקשר עם התאמת התשתית הציבורית הקיימת במושב אשלים "בתחום הפרויקט". העבודות שהיה על התובעת לבצע, כמפורט בנספח א' לחוזה התשתיות, היו:

"(א)     עבודות עפר וניקוז במגרש: יישור הקרקע במגרש של המשתכן על-פי תכנית הניקוז והקמת מערכת ניקוז על-פי תכנית אדריכל הפרויקט, לרבות בתחום המגרש - לפי הצורך.

(ב)        רשת מים ציבורית: הנחת רשת מים הציבורית בתחום הפרויקט והנחת שלוחה ממנה עד לגבול מגרשו של המשתכן עם הכנה למד-מים בסופה של השלוחה (עבודות התשתית אינן כוללות התקנת מד-מים ובניית רשת המים בתחום המגרש, שהינן באחריותו של המשתכן ועל חשבונו).

(ג)        תשתית לסילוק שפכים: בניית ביב ציבורי בתחום הפרויקט המתחבר לקו מאסף והנחת שלוחה ממנה למגרשו של המשתכן לצורך בניית שוחה וביב פרטי (עבודות התשתית אינן כוללות בניה של השוחה והביב הפרטי שבתחום המגרש, שהינן באחריותו של המשתכן ועל חשבונו).

(ד)        סלילת רחוב ומדרכות: סלילת רחוב מצופה אספלט ומדרכות בתחום הפרויקט, הכל בהתאם לתכניות והוראות אדריכל הפרויקט...".

על פי סעיף 2 לחוזה התשתיות, העבודות לעיל כפופות "להוראות ולשינויים שיידרשו בהתאם להוראות הת.ב.ע. ותוכניות אדריכל הפרויקט, תכניות עבודות התשתית הציבורית, הוראות הרשויות המוסכמות לפי כל דין, לרבות חברת החשמל וחברת "בזק" (הגדרת "עבודות תשתית"). על פי סעיף 5.7 לחוזה התשתיות נקבע כי עבודות תשתית, מושא החוזה, מוגבלות לעבודות תשתית כמפורט בסעיף 2 לחוזה התשתיות והן: "לא תכלולנה פיתוח כלשהו בתחום המגרש ו/או בגבולותיו, גדרות בגבול בין מגרשים סמוכים או בין המגרש לכביש, משטחי חניה בתחום המגרש, וכן את ההוצאות הכרוכות בחיבור הבית הקיים ו/או כל שינוי ו/או תוספת שייבנו על המגרש ורשתות החשמל, המים, הביוב, הניקוז, הגז, הטלפון, הכבלים (שידורי טלוויזיה) והתשלומים עבור מדי המים ומוני החשמל והגז, שיחולו כולם, ללא יוצא מן הכלל, על המשתכן."

כמו כן, התחייבויות המועצה על פי חוזה התשתיות היו כפופות לתנאים המתלים נשוא סעיף 4 לחוזה התשתיות.

5.         הנתבעים העלו שורה של טענות הגנה ברמה הכללית/עקרונית/חוקתית כדלקמן:

חוזה אחיד והתנאים בו מקפחים; החוזה נוגד את תקנת הציבור; החוזה מבוטל מחמת הטעיה וכפיה; החוזה הופר מהטעמים הבאים: (1)    התובעת לא עמדה בלוחות הזמנים;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ