אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 170217-09

פסק-דין בתיק תא"מ 170217-09

תאריך פרסום : 30/08/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
170217-09
21/08/2011
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
רוטל קונספט ישראל בע"מ
הנתבע:
דיאן טייכר
פסק-דין

בפני תביעה לחיוב הנתבעת בפירעון חובות חייבת על יסוד כתב ערבות אישית, כאשר אין חולק על כך ששמה של החייבת, חברת איתי אלומיניום בע"מ, הוסף לכתב הערבות על ידי התובעת לפחות חודשיים לאחר שנחתם על ידי הנתבעת. משכך, במוקד המחלוקת טענת התובעת לפיה הסכימה הנתבעת בעל-פה לתוספת זו בעוד לטענת הנתבעת לא ניתנה לכך הסכמתה ומשכך אין בסיס לתביעה.

העובדות הרלוונטיות

1.              התובעת הינה חברה העוסקת בניכיון שיקים. הנתבעת הינה אדם פרטי, בעלת תואר במשפטים לפי עדותה. מקורו של הקשר בין התובעת לבין הנתבעת בעסקים שניהלו בני משפחתה של הנתבעת, אביה, אריה טייכר (להלן: "אריה"), ושני אחיה, בן טייכר (להלן: "בן") ואיתי טייכר (להלן: "איתי").

2.              במהלך 2005, מספר חודשים לאחר תום שירותו הצבאי, הקים אחיה של הנתבעת, בן, עסק לביצוע עבודות אלומיניום במסגרת חברת בראשית תעשיות אלומיניום לבניין בע"מ (להלן: "חברת בראשית"). במסגרת פעילותה, נזקקה חברת בראשית לאשראי ולשם כך נוצר קשר בינה לבין התובעת ובמהלך 2006 החלה התובעת לנכות שיקים לחברת בראשית.

3.              מספר חודשים לאחר מכן, בספטמבר 2006 או בסמוך לכך, נזקקה חברת בראשית להגדלת מסגרת האשראי שלה אצל התובעת ולשם כך בקשה התובעת בטוחה נוספת לקיום התחייבויותיה. הנתבעת הסכימה לערוב לחובות חברת בראשית ובפגישה אשר התקיימה בביתו של מנהל התובעת, רונן ישראל (להלן: "רונן"), בנוכחות הנתבעת ואביה, אריה, חתמה הנתבעת על כתב ערבות (להלן: "כתב הערבות"). בהתאם לכתב הערבות, כניסוחו בעת שנחתם, ערבה הנתבעת בערבות אישית לכל חובות חברת בראשית כלפי התובעת ומספר חברות נוספות הקשורות לתובעת.

4.              במהלך נובמבר 2006 נקלעה חברת בראשית לקשיים וחדלה מפעילות. בשלב זה נכנס לתמונה איתי, אחיהם של הנתבעת ושל בן. איתי הקים עסק בשם "איתי אלומיניום" (להלן: "איתי אלומיניום") ולעסק זה הועברה פעילותה של חברת בראשית (חשבונית מיום 20.11.06). מספר חודשים לאחר מכן, במרץ 2007, הוקמה ונרשמה חברת איתי אלומיניום בע"מ.

5.              לאחר הפסקת פעילותה של חברת בראשית, המשיכה התובעת לנכות שיקים ולהעמיד אשראי לאיתי אלומיניום. במסגרת פעילות זו, ניכתה איתי אלומיניום אצל התובעת שני שיקים: השיק האחד בסך 10,000 ש"ח משוך על ידי שידלובקי פנינה ליום 17.8.07 והשיק השני בסך 16,000 ש"ח משוך על ידי נחום אורלי ליום 5.7.07 (להלן: "השיקים"). השיקים חוללו ובעקבות זאת נקטה התובעת בהליכי הוצאה לפועל הן כנגד מושכי השיקים, הן נגד איתי אלומיניום והן נגד הנתבעת, על יסוד כתב הערבות. בתיק זה מתבררת התנגדותה של הנתבעת לחיובה בחובות איתי אלומיניום בגין השיקים.

טענות הצדדים והעדויות

6.              לטענת התובעת, כאשר חדלה חברת בראשית מפעילותה בנובמבר 2006, הסכימה הנתבעת להחיל את ערבותה האישית גם על התחייבויות איתי אלומיניום. הסכמה זו ניתנה בעל-פה ועל יסוד הסכמה זו אף הוסיף רונן, מנהל התובעת, בכתב ידו את שמה של איתי אלומיניום לכתב הערבות. טוענת לפיכך התובעת שיש לאכוף על הנתבעת את ערבותה לחובות איתי אלומיניום ולחייבה בפירעון החוב בגין השיקים.

7.              לטענת הנתבעת, ערבותה בכתב הערבות הייתה להתחייבויות חברת בראשית בלבד. הנתבעת, לטענתה, לא הסכימה לערוב לחובות איתי אלומיניום והוספת שמה של איתי אלומיניום לכתב הערבות איננו אלא מעשה זיוף. טוענת לפיכך הנתבעת שאין בסיס לתביעה ויש לדחותה. במהלך החקירות הנגדיות ובסיכומיה, הוסיפה הנתבעת לטיעוניה טענה בדבר היותה במעמד של "ערב יחיד". לטענה זו אין לא שריד ולא זכר בהתנגדות שהגישה הנתבעת, הוספתה בלא רשות ובלא תיקון ההתנגדות מהווה הרחבת חזית אסורה ולפיכך לא יהיה לטענה זו כל משקל בפסק הדין.

8.              מטעם התובעת הוגשת תצהיר מנהלה, רונן. רונן הצהיר כי מאחורי פעילות כל החברות הרלוונטיות, חברת בראשית ואיתי אלומיניום, עומד למעשה אריה, אביהם של הנתבעת, של בן ושל איתי. לטענתו, אריה הוא זה שיזם את הקשר עם התובעת, הוא זה שהודיע על העברת פעילות חברת בראשית לאיתי אלומיניום והוא זה שהצהיר שכל הביטחונות שהיו יוותרו בעינם, כולל ערבותה של הנתבעת. עוד הצהיר רונן כיצד הוא עצמו שוחח עם הנתבעת וקבל את הסכמתה לערבות לחובות איתי אלומיניום, כאשר על יסוד הסכמה זו גם הוחלפו שיקים של חברת בראשית בשיקים של איתי אלומיניום.

9.              מטעם הנתבעת הוגשו, נוסף לתצהיר הנתבעת, גם תצהירים של אריה ושל בן. אריה הצהיר על נסיבות חתימת כתב הערבות וכי זה התייחס אך ורק להתחייבויות חברת בראשית. בן הצהיר כיצד נעתרה הנתבעת לבקשתו והסכימה לערוב לחובות חברת בראשית אצל התובעת. עוד הצהיר בן כי בנובמבר 2006 הופסקה פעילות חברת בראשית עקב רצונו "לעשות הסבת מקצוע" ופעילותה הועברה לאיתי אלומיניום. בתום חקירתו של בן ניתנה לתובעת ארכה לשקול אפשרות הגשת בקשה להגשת עדות הזמה אולם כזו לא הוגשה והצדדים הגישו סיכומים בכתב.

דיון

10.          אין למעשה מחלוקת בין הצדדים על תוכנו של כתב הערבות עובר לחתימתו בספטמבר 2006. הן הנתבעת (למשל סע' 4 לתצהיר התומך בהתנגדות) והן התובעת (למש סע' 2 לתצהיר רונן) מסכימים כי כאשר נחתם כתב הערבות, התייחסה ערבותה של הנתבעת לחברת בראשית ולא לאיתי אלומיניום, גוף שאותה עת לא היה קיים. עוד מסכימים הצדדים כי שמה של איתי אלומיניום הוסף לכתב הערבות על ידי רונן, בלא נוכחות הנתבעת, בלא שחתמה לצד התוספת ולאחר הפסקת פעילות חברת בראשית בנובמבר 2006 (סע' 4 לתצהיר רונן).

המחלוקת בין הצדדים נטושה בשאלה אחת ויחידה - האם הסכימה הנתבעת להוסיף את איתי אלומיניום לכתב הערבות?

11.          לטענת התובעת, נטל ההוכחה רובץ לפתחה של הנתבעת. טענה זו אינני מקבל.

ככלל, בהגשת תביעה שטרית עומדים לזכות התובע, האוחז בשטר, כל החזקות הקבועות בפקודת השטרות [נוסח חדש]. בתביעה שטרית איפוא, בדרך כלל על הנתבע להוכיח את טענותיו ורק בכפוף להוכחת טענת הגנה כנגד הצד הקרוב, מועבר הנטל אל התובע לביסוס עדיפות שטרית. לו אכן הייתה זו תביעה שטרית, היה מקום לבחון יישום עקרונות אלו על סדר הצגת הראיות ונטל השכנוע. אולם תביעה זו איננה תביעה שטרית. השיקים על בסיסם הוגשה התביעה נמשכו על ידי צדדי ג' והוסבו על ידי איתי אלומיניום. כלפי איתי אלומיניום התביעה הינה אכן תביעה שטרית אולם איתי אלומיניום כלל לא הגישה התנגדות ואיננה צד להליך זה. חבותה של איתי אלומיניום לפי השיקים איננה במחלוקת כלל. כלפי הנתבעת מאידך, מתבססת התביעה על טענה לערבות אישית, כפי שטוענת התובעת עצמה בסיכומיה (סע' 6 לסיכומי התובעת). זו איננה תביעה שטרית ולחזקות הקבועות ביחס לדיני השטרות אין כל נפקות. במקרה זה, לא שונה מעמדה של התובעת ממעמד כל תובע אחר במשפט אזרחי וככזו - עליה נטל השכנוע. על התובעת הנטל להוכיח כי הנתבעת ערבה לחובות איתי אלומיניום ובנסיבות העניין - כי הנתבעת הסכימה להרחיב את התחייבותה בכתב הערבות ולהחילה גם על חובות איתי אלומיניום.

12.          סע' 3 לחוק הערבות, התשכ"ז  - 1967 (להלן: "חוק הערבות") קובע כי "הערבות נוצרת בהסכם בין הערב לבין הנושה או בהתחייבותו של הערב שהודעה עליה ניתנה לנושה". אין בחוק הערבות דרישה לקיומו של מסמך בכתב לצורך יצירתה של ערבות ולפיכך, כעיקרון, ניתן לקבל מצב בו נכרת חוזה ערבות בהסכמה בעל פה (ד"ר רוי בר קהן, "ערבות", תשס"ו-2006, עמ' 92 - 93).

יחד עם זאת, חוזה ערבות איננו חוזה רגיל באשר במסגרתו נוטל אדם על עצמו חובותיו של אחר. חובות שלא נוצרו על ידי הערב. השלכות כריתתו של חוזה ערבות עלולות להיות קשות ולהשית על הערב חיובים משפטיים וכלכליים כבדים. כך בערבות בכלל ובערבות שאיננה מוגבלת בסכום - שאני. העדר הגבלה על סכום הערבות מסיר גם את ההגבלה על היקף הסיכון לו נחשף הערב. כתוצאה ממשמעותו של חוזה ערבות והסיכונים שהוא מגלם ביחס לערב, קבעה הפסיקה שיש לבחון בכובד ראש באם התקיימו התנאים לכריתתו של חוזה ערבות, כי נדרשות ראיות פוזיטיביות  להוכחת קיומה של ערבות ואף נפסק שנדרשת לפחות ראיה בכתב להוכחת התחייבות הערב (ע"א 457/89 כהן נ' שפילברג, פ"ד מה (2) 177, 183). "הרהורי לב" של הנושה, אשר סבר או האמין בקיומה של ערבות אינם מספיקים (ע"א 714/87 שר נ' כהן, פ"ד מג (3) 159).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ