אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פוטרמן(מנהל עיזבון) ואח' נ' דנקנר השקעות בע"מ ואח'

פוטרמן(מנהל עיזבון) ואח' נ' דנקנר השקעות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 09/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
5327-12-10
02/09/2013
בפני השופט:
שאול שוחט

- נגד -
התובע:
1. דנקנר השקעות בע"מ
2. אביסרור משה ובניו עבודות בנין ופתוח בע"מ

הנתבע:
1. אידה פוטרמן
2. עזבון המנוח פלטיאל פוטרמן ז"ל באמצעו יצחק פוטרמן (מנהל עיזבון)

החלטה

בקשה למתן צו גילוי ועיון במסמכים. בבקשה עותרות המבקשות להורות למשיבים לגלות בתצהיר ערוך כדין, את כל אחד מהמסמכים המפורטים בסעיפים 1.1; 1.3; 1.5; 1.8; 1.9 לדרישת גילוי המסמכים הספציפיים מטעם המבקשות מיום 30.1.13 ( נספח 1 לבקשה) :

"

כל החישובים ו/או תחשיבים שנערכו על ידי מי ממרשיך (לרבות ה"ה יצחק פוטרמן ופנחס שחר) ו/או מר יצחק שחר ו/או עו"ד רונן כהן, לרבות חישובים פנימיים אשר הוחלפו ביניהם, ועניינם חישוב התמורה הנוספת נשוא התביעה שבנדון.

כל תכתובת אשר הוחלפה בין מי ממרשיך (לרבות ה"ה יצחק פוטרמן ופנחס שחר) לבין עצמם;

1.5 כל תכתובת אשר הוחלפה בין מי ממרשיך (לרבות ה"ה יצחק פוטרמן ופנחס שחר) לבין מר יצחק שחר;

1.8 כל תכתובת ו/או תרשומת פגישה אשר נרשמו ו/או הוחלפו בין עו"ד רונן כהן ו/או מי ממרשיך (לרבות ה"ה יצחק פוטרמן ופנחס שחר) ו/או מר יצחק שחר עם מר שי קפיף או כל מומחה אחר שנשכר מטעמם לנתח את העסקה נשוא התיק שבנדון.

1.9 כל הדיווחים ו/או הנתונים אשר הועברו על ידי נציגי הנתבעת / אל מי ממרשיך ו/או אל מר יצחק שחר."

עמדת המשיבים לבקשה, בקצירת האומר, הינה כי אין בה כל ממש ותכליתה זרה: כל הפריטים שבידיהם נשוא סעיפים 1.1,1.3,1.5,1.8 גולו על ידם עוד לפני הגשת הבקשה, למעט אלו החוסים תחת חסיון עו"ד-לקוח (ר' ס' 9,10,36 לתגובה) ואלו את הדרישה לפריטים נשוא סעיף 1.9 יש לדחות על הסף שכן מדובר בדיווחים שהמבקשת 1 העבירה למשיבים , ומשכך אינה צריכה לקבלה מהם.

לאחר עיון בבקשה (מיום 11.6.13), בתגובה לה (מיום 1.7.13) ובתשובה לתגובה (מיום 11.7.13), על כל נספחיהן, אני מחליט כדלקמן:

מקובלת עליי עמדת המבקשים באשר לרלוונטיות של הפריטים המבוקשים למחלוקת בין הצדדים:

בפריטים 1.1 ו-1.3 יש כדי לשפוך אור על האופן בו פירשו המשיבים בזמן אמת את רכיב התמורה הנוספת בהסכם בין הצדדים; מר יצחק שחר, שימש , לכאורה, איש הקשר מטעם המשיבים ועל כן תכתובות שנוגעות לתמורה הנוספת שהחליפו המשיבים עמו רלוונטיות גם הן (פריט 1.5); גם תכתובות שהוחלפו עם המומחה שנשכר בזמן אמת על ידי המשיבים, מר שי קפיף, יכולות להעיד על פרשנות החוזה וסעיף התמורה הנוספת, ומכאן הרלוונטיות לענייננו ( פריט 1.8). אין גם מחלוקת כי דיווחים ונתונים שהעבירה המבקשת 1 למשיבים בעניין (פריט 1.9) – רלוונטים לבירור המחלוקת.

בתצהיר מטעם המשיבים, עליו חתום מנהל העזבון ה"ה יצחק פוטרמן ( נספח א' לתגובה) תומכים המשיבים את טענתם כי כל הפריטים המבוקשים בס' 1.1,1.3,1.5,1.8 גולו, למעט "התכתבויות שנעשו מול עורכי דין, החוסות, לפי עצה משפטית שקבלתי בחיסיון עו"ד לקוח". משכך, ומאחר שלגישת המשיבים הדרישה לפריטים המבוקשים בס' 1.9 הינה אבסורדית מעצם טבעה ( שכן מדובר במסמכים שהעבירה המבקשת 1 למשיבים) הרי שלגישתם המחלוקת האמיתית בבקשה נעוצה בדרישה מצד המבקשות לקבל מסמכים החסויים בחיסיון עו"ד לקוח (ס' 26 לתשובה).

מעיון בתשובה לתגובה מטעם המבקשות ומנספחיה ( שכללו בין השאר תכתובת דואר אלקטרוני בין ב"כ הצדדים בקשר לבקשה) למדתי כי לא כך הדבר. כעולה מהתכתובת שצורפה כנספח לתשובה, היו אלו המבקשות שהעלו בפני המשיבים הצעה לפיה לא יעמדו על ניהול הבקשה ועל עיון בתכתובות חסויות לכאורה מכוח חסיון עו"ד-לקוח, ובלבד שהמשיבים יספקו תצהיר גילוי מסמכים ספציפיים המתייחס לתכתובות הפנימיות, ככל שקיימות, במסגרתו יפרטו גם את המסמכים לגביהם טוענים הם לחסיון, אשר נמצאים בידם . הצעה זו היו צריכים המשיבים לאמץ, ולו רק בשביל לייתר הכרעה בבקשה זו וקידום ההליך (טעמים אותם ביקשתי מהצדדים לשים לנגד עיניהם בהחלטתי הקודמת מיום 12.6.13, בטרם יציאתי לשבתון, שעה שבקשה זו אך הוגשה ולא הייתה בשלה להכרעה).

שעה שהמבקשות אינן דורשות לקבל לעיון מסמכים החוסים תחת חיסיון עו"ד לקוח, כנטען על ידי המשיבים, הרי הדיון צריך להתמקד בזכותן של המבקשות לדרוש כי המשיבים יעבירו תצהיר גילוי מסמכים המפרט את אותם מסמכים, שלשיטת המשיבים הינם חסויים. זכות זו מעוגנת בדין. לענין זה נאמר בספרו של כבוד השופט ד"ר י. זוסמן סדרי הדין האזרחי (מהדורה שביעית, 1995) בעמוד 432, כי:

"כאן מן הראוי להסביר, כי צו גילוי מסמכים אינו נותן, כשהוא לעצמו, למבקש את הזכות או את האפשרות לראות את המסמכים שבידי יריבו; הוא יכול אך לשמש מבוא לכך, כפי שיתבאר להלן. "גילוי" פירושו, גילוי קיום המסמכים, או ביתר דיוק, גילוי המצאותם בידי בעל הדין, בהווה או בעבר, ולא גילוי תכנם.... אך באותו מעמד אין הוא חייב להציג מסמכים לפניו, או להרשות לו לעיין בהם. המסמך יכול שיהיה חסוי, או שאין לבעל הדין שליטה עליו, ויתכן שיהא פטור מלהציגו, אך גילוי קיומו חובה, אפילו יטען לחיסויו. טענת החיסוי אולי תעמוד לבעל הדין, כשיריבו ירצה לעיין במסמך, אך גילוי קיומו לעולם אינו חסוי..."

מצאתי כי בנסיבות המקרה דנן דרישת המבקשות בעניין זה אינה התעקשות לשמה או נגועה בחוסר תום לב דיוני. הדרישה נובעת בראש ובראשונה מהתנהלות תמוהה מצד המשיבים בהקשר זה:

בתצהיר גילוי המסמכים מטעם המשיבים ( צורף כנספח 1 לבקשה), מיום 22.5.12, הצהיר מר יצחק שחר מטעמן כי בחזקת המשיבים מסמכים הנוגעים לעניינים השנויים במחלוקת במשפט ואלו בין היתר כוללים:

"2.2 תכתובות עו"ד-לקוח (חסוי).

תכתובות בין הצדדים ו/או באי כוחם, על נספחיהם;"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ