אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סחרוב ואח' נ' א.ל.פ נכסים בע"מ ואח'

סחרוב ואח' נ' א.ל.פ נכסים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 13/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
46383-03-13
07/10/2013
בפני השופט:
מי-טל אל-עד קרביס

- נגד -
התובע:
אולגה סחרוב
הנתבע:
1. א.ל.פ נכסים בע"מ
2. א.י.פ.ר חברה להנדסה ולבניין בע"מ

פסק-דין

פסק דין

תביעה כספית בסכום של 7,000 ₪ בגין הפרת חוזה שכירות.

1. בתאריך 19.9.12 שכרו התובעת ובן זוגה, מר ויקטור סחרוב, מהנתבעת 2 (להלן: "החברה") דירה בת 2.5 חדרים ברחוב תל-גיבורים 36, תל אביב (להלן: "המושכר"). דמי השכירות החודשיים עמדו על 2,200 ₪ לחודש (ראו חוזה שכירות מיום 19.9.12, נספח לכתב ההגנה).

2. לטענת התובעת, כאשר נכנסה למושכר ערכה בו שיפוץ יסודי ורכשה רהיטים חדשים. והנה, בחודש ינואר 2013, החלו לחדור למושכר מים מדירת שכנתה בקומה שמעליה, גב' בסלי, (צד ג'1), עד כדי כך שנאלצה להציב דליים לקליטת המים שנזלו מהתקרה. עוד היא מוסיפה כי חלקים מתקרת חדר האמבטיה התפוררו ונפלו, הלחות, הפטריות והעובש התפשטו ליתר החדרים, גרמו לקירות להשחיר וריח רע ששרר במושכר באופן תמידי עד כדי כך שכבר לא ניתן היה להמשיך ולהתגורר בו. תמונות על מצב הדירה הוגשו [ת/1-ת/19].

לטענת התובעת, החברה, אליה פנתה בבקשה לתיקון האמור, אכן שלחה בעלי מקצוע, אך הרימה ידיים וטענה כי איננה יכולה לפתור את הבעיה הנובעת כל כולה מדירתה של הגב' בסלי. לטענת התובעת, החברה איננה מאפשרת לה לעזוב את המושכר ואיננה מחזירה לה את הפיקדון שהפקידה בידיה עם תחילת השכירות. בדיון שנערך לפני טענה התובעת כי לבסוף עזבה את המושכר, אם כי איננה זוכרת מתי, וסכום התביעה (7,000 ₪) משקף את הנזק שנגרם לה כתוצאה מכך שנאלצה להתגורר מספר חודשים בדירה שאיננה ראויה למגורים ולהוציא הוצאות בגין מעבר למקום מגורים אחר.

3. החברה (הנתבעת 2) טוענת להגנתה כי התובעת פנתה אליה לראשונה בתלונה על כתמי רטיבות בחודש פברואר 2013. בעקבות האמור נערך ברור מקיף, שאז התברר כי הנזילה מקורה בצינור מים ישן וסדוק בחדר האמבטיה של הדירה שמעל המושכר, דירתה של הגב' בסלי (צד ג'1) בה מתגורר בנה (צד ג'2). היא פנתה אליהם מספר פעמים בבקשה לתקן מיידית את הנזק, אולם אלו לא שיתפו פעולה. על כן, הודיעה החברה לתובעת כי היא רשאית לעזוב מיד את המושכר או בכל זמן שתחפוץ כאשר לחברה לא תהיינה כל טענות או דרישות כלפיה ואף הפקדון יוחזר לה. לטענת החברה, התובעת בחרה מיוזמתה להשאר בדירה ורק בתאריך 19.4.13 פינתה אותה.

על רקע האמור טוענת החברה כי מאחר שנזילת המים לא ארעה בשל רשלנות או מחדל שלה עצמה, אלא להפך – היא פעלה מול צד ג' אשר רק בחלוף חודשים ארוכים תיקן לבסוף את הנזילה – יש לדחות את התביעה ולחייב את התובעת בהוצאותיה. על התובעת היה להפנות טרונייתה לצדדים השלישיים בלבד.

בהתאמה, הגישה החברה "הודעה לצד שלישי" נגד הגב' בסלי ובנה, ובקשה לפיצול סעדים. לטענת החברה מאחר שככזו היא איננה יכולה לתבוע נזקיה בבית המשפט לתביעות קטנות, אלא רק לשלוח הודעה לצד שלישי, ומאחר שנזקיה עולים על סכום התביעה - עותרת היא לפיצול סעדיה וקבלת אישורו של בית המשפט לתבוע את יתרת הנזקים בבית המשפט המוסמך.

4. הנתבעת 1 טוענת כי הסכם השכירות הינו מול החברה בלבד ושמה שורבב לתביעה בטעות. לפיכך, אין כל יריבות בינה לבין התובעת ודין התביעה נגדה להיות מסולקת על הסף.

5. בכתב ההגנה שהוגש על ידי הצדדים השלישיים נטען על ידם כי האירוע של נזילת מים מצנרת דירתם הינו אירוע בלתי צפוי ולא ניתן היה למנוע אותו מראש. על כן אין להם כל אחריות לנזקים שנגרמו. יתרה מכך, עם קבלת פניית התובעת אליהם, הם פעלו וזימנו בעלי מקצוע לביצוע תיקונים על יסוד בדיקתם המקצועית. עוד נטען כי נזקיה של התובעת לא גובו במסמכים או בחוות דעת מתאימות.

לאחר שקראתי את תיק בית המשפט, שמעתי את עדים ועיינתי בראיות שהוגשו - הנני קובעת כי דין התביעה נגד החברה להתקבל, בחלקה. להלן נימוקיי;

החברה (הנתבעת 2)

6. מהפן העובדתי הנני קובעת כי התובעת התלוננה לראשונה על בעיית הרטיבות והנזילות במהלך חודש פברואר 2013 (ראו עדותה של הגב' גבריאל מזכירתו של מנהל החברה ומר ערמי איש האחזקה של החברה). הבעיה הלכה והחריפה עד לפינוי המושכר על ידי התובעת. לא הוצגה לי אסמכתא על מועד הפינוי, והתובעת לא זכרה אימתי פינתה את המקום. על כן, הנני מקבלת את גרסתה של החברה כי התובעת פינתה את המושכר בתאריך 19.4.13.

מהאמור לעיל עולה כי במשך שבעה חודשים (19.9.12-19.4.13) התגוררו התובעת ובן זוגה במושכר, כאשר החל מחודש פברואר 2013 נפגמה באופן ממשי יכולת השימוש הסבירה בו עד כדי עזיבתו בחודש אפריל 2013 ובטרם הסתיימה תקופת השכירות. הנני מקבלת את גרסת התובעת כי בלתי נסבל היה להמשיך ולהתגורר בדירה; עיינתי בתמונות (ת/1-ת/19) בהן נראית רטיבות קשה מפושטת בחלקי המושכר השונים. המושכר לא היה ראוי למגורים, ותימוכין לכך נמצא גם בהצעתה של החברה לתובעת לעזוב את המושכר מייד וללא שיחשב הדבר להפרת חוזה. ברי כי עזיבת ביתך אינו דבר של מה בכך, ולא ניתן למצוא דירה אחרת "מהיום למחר". על כן, עד אשר עזבה התובעת את המושכר חלף פרק זמן של כחודשיים, במהלכם שילמה דמי שכירות (כפי שיפורט) בעוד תמורה הולמת - לא קיבלה.

בנסיבות אלו, על החברה להשיב לתובעת חלק מדמי השכירות לתקופה שבין חודש פברואר 2013 לבין אפריל 2013 בסכום שיתן ביטוי לעובדה כי נעשה שימוש במושכר, אך זה היה רחוק מלהיות מטבי.

7. על פי הקבלות שצורפו לתביעתה, שילמה התובעת לחברה 15,400 ₪ המשקפים דמי שכירות ל – 7 חודשים (2,200 ₪ לחודש). קרי, התובעת שילמה לנתבעת את דמי שכירות במלואם לכל שבעת חודשי שהייתה במושכר (אמנם על אחת הקבלות נכתב כי הופקד "פקדון" בסך של 2,200 ₪, אולם מאחר שאין אסמכתא כי זה הוחזר, ההנחה היא כי נעשה בפקדון שימוש לצורך תשלום אחד מחודשי השכירות). בעוד בפועל, במשך כחודשיים, לא קיבלה תמורה נאותה לכספה.

הנני אומדת איפוא את נזקיה של התובעת כמפורט לעיל, כולל עוגמת נפש, בסכום של 3,000 ₪.

יתר נזקיה של התובעת (כהוצאות מעבר ופגיעה בבריאותה), לא הוכחו.

הנתבעת 1

8. התובעת הגישה את התביעה גם נגד הנתבעת 1 רק משום שהיה לה כרטיס הביקור שבו הופיע שמה יחד עם שמה של החברה (ראו צילום כרטיס הביקור כפי שצורף לכתב התביעה). אלא, שמי שחתומה על חוזה השכירות עם התובעת הינה החברה בלבד. העובדה כי לשתי הנתבעות מנהל אחד (פרוטוקול בעמ' 2 שו' 23) אין בה כדי ליצור יריבות בין התובעת לבין הנתבעת 1. מבין השתיים, החברה היא בעל הדין הנכון בתביעה זו, הא ותו לאו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ