אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סורוגון ואח' נ' מעין ואח'

סורוגון ואח' נ' מעין ואח'

תאריך פרסום : 24/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
14027-08-12
17/11/2013
בפני השופט:
חנה פלינר

- נגד -
התובע:
אהרון סורוגון
הנתבע:
יהל מיכאל מעין

החלטה

מונחת לפניי בקשה למתן צו למענה על שאלון ולגילוי מסמכים ספציפיים שהגיש התובע בתביעה העיקרית/ המבקש. לגרסתו, פנה למשיב בדרישה זו אולם המשיב סירב בטענה שההליכים המקדמיים, על פי החלטת ביהמ"ש, אמורים היו להסתיים וכי השאלות והמסמכים אינם רלוונטיים למחלוקת. המבקש סבור כי אם המשיב יענה לשאלון וימסור את המסמכים בתוך פרק זמן סביר הרי שלא יהיה בכך לעכב את מועד הגשת הראיות; מאחר שישיבת קדם המשפט קבועה לעוד כחמישה חודשים הרי שלא יהיה במתן מענה לבקשה כדי לעכב את המשך ההליך. לגופו של עניין טוען לרלוונטיות השאלות והמסמכים המבוקשים.

להלן המסמכים אותם מבקש לחשוף: העתקי כתבי בית הדין בתיק ת.א 27100-06-11; העתק כלל התכתובת שנערכה בין המשיב למר ליאון כהן ודימה קמינסקי במהלך החודשים 4/2010 – 6/2010; העתקי כלל המסמכים והאישורים שהוצגו בפני המשיב לבקשתו ע"י מר ליאון כהן ומר דימה קמינסקי במסגרת המו"מ שערך עימם; כלל הסכמי השכירות שנערכו בידי המשיב ביחס לנכס נשוא התובענה מחודש 8/2010 ואילך. המבקש מנמק את בקשתו ומציין כי כתבי בית הדין בהליך הנזכר דרושים לשם הבנת האופן בו פועל המשיב והתנהלותו בהשכרת נכס לרבות נזקים שגרם ומחדלים; המסמכים המבוקשים בקשר לשוכרים הפוטנציאלים שהמבקש הציג למשיב קשורים לטענות המבקש בתביעתו; המסמכים הדרושים בקשר לנכס מחודש 8/2010 דרושים להבנת מכלול הנסיבות של השכרת הנכס לאחר שהמבקש עזב אותו וכן להבין מהו מועד השכרתו, מה גובה דמי השכירות והאם צמחה למשיב טובת הנאה מעסקת הפינוי.

המשיב הודף את הבקשה. לטענתו דרישות המבקש הומצאו בשיהוי, לאחר המועד שנקבע ע"י ביהמ"ש לסיום ההליכים המקדמיים, קרי 15.10.2013. המבקש שלח את דרישתו באיחור והתעכב במספר חודשים במתן מענה לשאלון שנשלח אליו. לפיכך, יש לדחות את הבקשה. מעבר לצורך, דרישות המבקש הן בגדר "מסע דיג". דרישות המבקש אינן רלוונטיות. מה גם והמבקש דורש הסכמים מסחריים עם צדדי ג' שאינם מעורבים בתיק זה ועלולים להיפגע. במושכר פועל עסק אחר לגמרי מהעסק שהיה למבקש. המשיב טוען שאין רלוונטיות לתיק האחר ומרחיב על כך (ראו סעיפים 12.1 – 12.3).

בתשובה לתגובה חוזר המבקש על עיקר טענותיו ומרחיב על רלוונטיות הסכמים עם שוכרים חלופיים להליך זה (ראו סעיף 5). המבקש הודף את הטענה לפגיעה בצדדים שלישיים וטוען שממילא ניתן להשחיר את פרטיהם.

דיון והכרעה

לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה לה סבורה אני כי דינה להתקבל באופן חלקי, כפי שיפורט להלן.

כידוע, מטרתם של הליכים מקדמיים היא לפשט את ההליכים, לקצר את הצורך בהבאת ראיות ולהשיג הודיות כך שבעל דין יוכל להכין את משפטו תוך הסתמכות על מסמכים המצויים בידי הצד שכנגד והתשובות לשאלות שהוצגו (ע"א 2271/90 גמבו נ' אמיר מרדכי, פ"ד מו(3) 793). תקנה 112 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד 1984 קובעת כי יש לגלות את כל המסמכים הנוגעים לעניין. הפסיקה קבעה כי על בעל דין לגלות מסמכים שסביר להניח שכוללים מידע שיאפשר לצד השני לקדם את נושא התובענה. הרלוונטיות היא מידת האור שהמסמך עשוי לשפוך על המחלוקת כמו גם מסמך שעשוי לסייע לקו חקירה. חשוב שבעל דין לא יהיה מופתע ולא יוסתר ממנו דבר (ע"א 327/68 מנגר ואח' נ' ביינון ואח', פ"ד כב(2) 602). התנאי הוא הצגת מסמכים ומתן תשובות רלוונטיים שאין בהם הכבדה מעבר לסביר. נטל השכנוע מוטל על כתפי המבקש (בש"א (ת"א) 9431/07 גלזר נ' אלמונית, תק-מח 2007 (4), 4438).

ומן ההלכה ליישומה. הנני נעתרת לבקשה ליתן מענה לשאלון. המדובר בשבע שאלות אשר נוגעות למחלוקות הנטושות בין הצדדים ומתן תשובה לשאלון עשוי לסייע בבירור האמת. כך, שאלות 1.1 – 1.5 רלוונטיות לטענה שעלתה ע"י המבקש בתביעתו שלפיה המשיב סיכל את מכירת העסק לשוכרים פוטנציאליים שאותרו על ידו מטעמים בלתי סבירים תוך נקיטת "סחבת". השאלות עוסקות בעיקרן במו"מ שהתנהל בין המשיב לאותם שוכרים. שאלות 2.1 – 2.2 עוסקות בהשכרת הנכס לאחר השבת החזקה מהמבקש למשיב ורלוונטיות בין היתר לצורך הבנת העסקה שנרקמה בין המשיב לשוכרים בסופו של יום ובכלל זה מועדי השכירות, דמי השכירות והשאלה אם הציוד שנותר בנכס העלה את דמי השכירות.

לגבי המסמכים אותם התבקש המשיב להציג, איני נעתרת לבקשה לחשיפת כתבי בית דין בהליך אחר. לשם כך יש הליך מסודר של בקשה לעיון בתיק וניתן לנקוט בו, ככל שהמבקש מוצא בו צורך. הנני נעתרת לבקשה לחשיפת המסמכים המבוקשים בסעיפים 5.3(ב) – 5.3(ד). ככל שהמשיב סובר שיש במסמכים אלה פרטים הפוגעים בצדדי ג' – יגיש עותק במעטפה סגורה ישירות ללשכתי (ולא דרך המזכירות) לעיני ביהמ"ש בלבד תוך ציון הקטעים אותם מבקש להשחיר וביהמ"ש יקבע, לאחר שיעיין באותם קטעים, האם יש מקום להשחירם או לא. ככל שאקבע כי אכן יש במסמכים אלה לפגוע בצדדי ג' אורה על מחיקת חלק מהם. אולם איני סבורה שאי חשיפתם היא התוצאה הראויה בנסיבות העניין שכן מדובר במסמכים רלוונטיים שעשויים לשפוך אור על התנהלות המשיב במהלך המו"מ עם השוכרים הפוטנציאלים אותם איתר המבקש ובחינת סבירות דרישותיו. לגבי המבוקש בסעיף 5.3(ד) סבורה אני כי יש לחשוף את הסכמי השכירות מהטעמים אותם מניתי בהחלטתי למענה על שאלות 2.1 – 2.2 לעיל.

אשר על כן, הבקשה מתקבל בחלקה. המשיב יענה על השאלון בתוך 7 ימים מהמסירה. לגבי המסמכים בסעיפים 5.3(ב) – 5.3(ד) המשיב ימסור אותם למבקש בתוך 7 ימים. ככל שמבוקש להשחיר קטעים מסויימים בהם יגיש המשיב מעטפה סגורה ללשכתי, כאמור לעיל, בתוך 7 ימים מהיום. התובע יגיש תצהיריו בתוך 10 ימים מקבלת אחרון המסמכים/ התשובות. איני עושה צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ד כסלו תשע"ד, 17 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ