אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סופר נ' כהן אלקריף ואח'

סופר נ' כהן אלקריף ואח'

תאריך פרסום : 22/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חדרה
15749-10-09
21/07/2010
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
צבי סופר
הנתבע:
1. פני כהן אלקריף
2. יעקב רביב

פסק-דין

פסק דין

הקדמה:

1.תובענה בגין עוולת לשון הרע, שלטענת התובע עיוולו הנתבעים כלפיו בשלוש הזדמנויות . לטענת התובע, על הנתבעים לפצותו בסכום התביעה, שהועמד ע"ס 80,000 ₪.

2.בכתב תביעתו, טען התובע כי הנתבעים, שכניו המתגוררים ברחוב חניתה 2 בנהריה, הוציאו דיבתו רעה במקרים הבאים: הראשון – במסגרת טענות שהעלו הנתבעים ואחרים במסגרת כתב תביעה מתוקן ובקשה למתן צו זמני למנוע המשך עבודות בנייה, אותם הגישו לבית המשפט השלום בקריות במסגרת ת.א 2107/07, בגין בנייה ללא היתר, שעפ"י הנטען ביצע התובע ונכדו עמרי אשור (להלן : "אשור") בגג הבניין בו מתגורר התובע (סעיפים 4, 5, 7, ו- 11 לכתב התביעה). המקרה השני – במסגרת התנגדות, אותה הגישו הנתבעים ושכניהם לוועדה המקומית לתכנון ובנייה נהריה (להלן :"הועדה המקומית"), הקשורה לבנייה ללא היתר כאמור, לה צירפו הנתבעים את כתבי טענותיהם בהליך נשוא המקרה הראשון (להלן: "ההתנגדות") (ראו האמור בסעיפים 5, 7, ו- 17 לכתב התביעה), והשלישי- ע"י הפצת הדברים שהופיעו בכתב התביעה הנ"ל "בקרב השכנים" (סעיף 11 לכתב התביעה).

3.לטענת התובע, הדברים העולים כדי "לשון הרע" בכתב התביעה ובבקשה למתן צו זמני הם האמורים בסעיף 22 לכתב התביעה ובסעיף 26 לבקשה למתן צו זמני. לשם הבהרת טענתיו אלה של התובע, אביא להלן את לשון שני הסעיפים הנ"ל (שנוסחם זהה), אשר התייחסו להעברת הזכויות בדירה בה התגורר התובע לבעלות נכדו אשור:

" בנסיבות העניין נראה, כי העברת הזכויות בדירת הנתבע מס' 2 (התובע כאן- נ.ג') לנתבע מס' 1 (אשור – נ.ג') נעשתה רק למראית עין. מבלי לקבוע מסמרות יטענו התובעים כי העברה זו שלמראית עין נעשתה משלוש סיבות אפשרויות:

22.1אפשר שהדבר נעשה כהעברת מרמה לצורך התחמקות מנושיו, ו/או התחמקות ממתן הסבר לגבי מקורות מימון הבנייה, שכן הנתבע מס' 2 הנו או היה פושט רגל אשר הוצא כנגדו צו כינוס לבקשת נושה בתיק פש"ר 521/2002 המתנהל בבית המשפט המחוזי בחיפה

22.2אפשר שהדבר נעשה על מנת להשאיר בידי הנתבע מס' 2 דירה קטנה אשר אותה לא ידרש למכור לצורך קבלת הפטר בהליכי פש"ר

22.3אך אפשר גם שהדבר נעשה ע"מ ליתן לאמו של הנתבע מס' 1 (בתו של הנתבע מס' 2 ) דיור קבוע תוך הגנה בפני תביעות עתידיות של בן זוגה, מכח חזקת השיתוף".

4.עוד טען התובע, כי הואיל וכתב התביעה והבקשה למתן צו זמני צורפו להתנגדות למתן היתר בנייה שהוגשה ע"י הנתבעים ואחרים לועדה המקומית לתכנון ובנייה, הרי הוציאו הנתבעים דיבתו רעה אף בית כותלי הועדה המקומית לתכנון ובנייה.

5.כאמור, התובע טוען, כי הנתבעים הפיצו אותם הדברים בקרב השכנים .

6.בכתב ההגנה שהגישו, הודו הנתבעים כי הדברים האמורים בכתב התביעה ובבקשה למתן צו זמני שהוגשו לבית המשפט השלום בקריות, אכן נכתבו. כן הודו הנתבעים, כי כתב התביעה צורף להתנגדות למתן היתר אשר הוגשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אך טענו, כי על פרסומים אלה חלה ההגנה האמורה בסעיף 13(5) לחוק איסור לשון הרע התשכ"ה- 1965 (להלן : "החוק") (ראו סעיף 22 לכתב ההגנה). עוד טענו הנתבעים, כי לא הפיצו דברי לשון הרע בפני השכנים, מה גם, שכל התובעים בתביעה שהוגשה לבית המשפט השלום בקריות, הם שכניו של התובע דכאן, שנפגעו מהתנהגותו הנוגעת לבנייה ללא היתר שביצע התובע (ראו האמור בסעיף 34 לכתב ההגנה).

7.עוד מוספים הנתבעים, כי קמות להם ההגנות האמורות בסעיפים 15(3), 15(5)(א) ו 15(8) לחוק, שכן בעניין התביעה, המדובר בעניין אישי כשר של בעלי דין בתובענה, ובעניין ההתנגדות להיתר, עסקינן בהתנגדות שהוגשה לוועדה הממונה על הפיקוח על פעולות התובע. עוד טוענים הם, כי השערתם בדבר הסיבה להעברת הזכויות בדירה, הקשורה להליך פשיטת רגל בו מצוי התובע, חוסה תחת הגנת סעיף 13(10) לחוק איסור לשון הרע, שכן למדו על ההליך מתמצית נכונה המתנהלת על פי חיקוק.

8.הנתבעים מדגישים, כי מדובר בתביעה נוספת שמוגשת על ידי התובע, כאשר כל מטרתה היא "להפחיד" את הנתבעים, אשר מנהלים כנגד התובע הליכים אחרים (ראו האמור בסעיף 4 לכתב ההגנה).

9.להשלמת התמונה, אבהיר, כי תביעה דומה לתביעה דנן הוגשה לבית משפט זה כנגד הנתבע מס' 2 בגין סעיף דומה אשר הופיע בכתב התביעה המקורי שהוגש לבית המשפט השלום בקריות. תביעה זו נמחקה לאחר שהנתבע מס' 2 הסכים להתנצל על הדברים שהופיעו בתצהיר (ראו ת/ 1 – פרוטוקול דין בפני כבוד השופטת פוקס מיום 23.3.08). התובע הגיש תביעה זו נגד הנתבע מס' 2 וכנגד נתבעת נוספת- הנתבעת מס' 1 , לאחר הגשת כתב התביעה המתוקן בו חזרו הנתבעים דכאן על אותם דברים שהופיעו בכתב התביעה המקורי בתביעה המתנהלת בפני בית המשפט השלום בקריות.

10.בנוסף, עיון בכתב התביעה, בבקשה למתן צו זמני ובהתנגדות שהוגשה לועדה המקומית לתכנון ובנייה מעלה, כי בין התובע, המתגורר בדירה שהעביר לנכדו, לבין שכניו, שהנתבעים נמנים עליהם, ניטש סכסוך עמוק באשר לבנייה המתבצעת בדירה בה מתגורר התובע. שכניו של התובע טוענים, כי התובע ואחיו בנו בניין בן שבע דירות, כי התובע מתגורר בדירה בקומת הגג, וכי לטובת אשור, נכדו של התובע, נרשמה הערת אזהרה על זכויות התובע בדירה שבבניין. עוד טוענים השכנים, כי התובע החל בשנת 2007 לבנות דירה נוספת על גג הבניין, ללא היתר בנייה ואף פרצו, התובע ואשור, קיר בחדר המדרגות. מעשים אלה הובילו להגשת התביעה והבקשה למתן צו זמני לבית המשפט השלום בקריות, ואף להגשת ההתנגדות להיתר בנייה לועדה המקומית לתכנון ובנייה. בכתב התביעה שהוגש לבית המשפט השלום בקריות טענו השכנים הטענה, המהווה עילת תביעתו של התובע שצוטטה במלואה לעיל, ואשר התייחסה להעברת הזכויות בדירה בה מתבצעות עבודות הבנייה, מהתובע לנכדו, המתגורר באשדוד.

המחלוקת:

11.המחלוקת, כפי שזו עולה מכתבי הטענות, היא בשאלות שלהלן:

א)האם חלוה הגנה מן ההגנות שקובע החוק על הפרסום האמור בבקשה למתן צו זמני, בכתב התביעה ובהתנגדות שהגישו השכנים לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

ב)האם הוכיח התובע את טענתו, לפיה הנתבעים הפיצו את הדברים שכתבו בכתב תביעתם בקרב השכנים או בקרב אחרים ברחבי העיר נהרייה, ובהנחה ואכן הוכח כי הדברים פורסמו, כלום נהנה פרסום זה מהגנות החוק?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ