אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סבית ואח' נ' שואהנה

סבית ואח' נ' שואהנה

תאריך פרסום : 09/12/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום עכו
441-09-08
01/12/2013
בפני השופט:
ג'מיל נאסר

- נגד -
התובע:
1. עו"ד חוסאם סבית
2. 3.עבד סואעד
3. 2.גלאל סואעד

הנתבע:
חוסין שואהנה
פסק-דין

פסק - דין

בפניי תביעה כספית בעילה שטרית בגין שני שיקים ע"ס 10,000 ₪ כ"א (בערכי קרן) זמן פירעון 22.7.07 ו- 22.8.07, (להלן: "השיקים"). התובע מס' 1, עו"ד חוסאם סבית (להלן:"עו"ד סבית") הוא הנפרע על פי השיקים.

ביום 9.4.08 הגיש עו"ד סבית את שני השיקים לביצוע בלשכת ההוצל"פ בעכו, ונפתח תיק הוצל"פ מס' 08-04948-08-07 (להלן: "תיק ההוצל"פ"). הנתבע הגיש התנגדות, ניתנה לו רשות להתגונן ונפתח התיק האזרחי שבפניי.

הצדדים הגיעו להסדר דיוני ביום 30.9.13 אשר קיבל תוקף של החלטה לפיו לא ישמעו ראיות, יוגשו סיכומים בכתב והתיק יוכרע על סמך מלוא החומר הקיים בתיק ביהמ"ש.

על פי גרסת התביעה עולה כי בעקבות מו"מ לפשרה שהתנהל בין בעלי הדין במסגרת תביעה למתן פסק דין הצהרתי בקשר לעסקאות נוגדות במקרקעין שהתבררה בבית המשפט המחוזי בחיפה (ת.א 838/05) שהוגשה ע"י התובע (שם) – מר חוסין עלי שלאעטה (להלן:"שלאעטה") נגד 8 נתבעים, וביניהם נתבעים מס' 7 ו-8 (התובעים מס' 2 ו- 3 כאן), שיוצגו ע"י עו"ד סבית (להלן: "משפחת סואעד"), הגיעו הצדדים (שם) ביום 7.3.07 להסכם לפיו הנתבע מס' 6 (שם), מר עמאד חלאילה (להלן:"עמאד") יפקיד בידיו הנאמנות של עו"ד סבית את התמורה ששילמה משפחת סואעד לעמאד במסגרת הסכם המכר ביניהם בקשר למקרקעין נשוא התביעה ובהתאם לתוצאות ההליך (שם) יועברו הכספים שבנאמנות לצד המפסיד (להלן:"הסכם הפשרה"); נטען, כי בעקבות הסכם הפשרה הוסכם כי עמאד יפקיד בידי עו"ד סבית סכום בסך כולל של 110,000 ₪ שישולם באמצעות מסירת סדרה של 5 שיקים מעותדים (שיק ראשון בסך 70,000 ₪ למועד 28.12.09 וארבעת השיקים הנותרים בסך 10,000 ₪ כ"א שישולמו בכל 22 לכל חודש עוקב שלאחריו), משוכים מחשבון הבנק של מר חוסין שואהנה (להלן:"הנתבע"); נטען, כי שלושת השיקים הראשונים בסכום מצטבר בסך 90,000 ₪ נפרעו ואילו שני השיקים הנותרים בסכום מצטבר בסך 20,000 ₪ לא כובדו בשל הוראת ביטול שניתנה ע"י הנתבע בטענה כי הסכם הפשרה לא יצא אל הפועל; לטענת התובעים, טענת הנתבע כי הסכם הפשרה בוטל מחוסרת כל יסוד, בין היתר, לאור החלטת ביהמ"ש המחוזי מיום 19.6.07 אשר הורה על הפקדת הסך 110,000 ₪ (הכולל את שתי השיקים נשוא התביעה כאן, שטרם נפרעו באותה עת), בקופת ביהמ"ש; עוד מוסיפים התובעים וטוענים כי תביעתו של שלאעטה בבית המשפט המחוזי התקבלה בפסק דין מיום 28.23.09. משפחת סועאד הגישה ערעור לבית המשפט העליון ושבמסגרתו התגבשה הסכמה לפיה, בין היתר, עמאד ישלם למשפחת סואעד סך של 20,000 ₪ (סכום השיקים נשוא התביעה).

גרסת הנתבע (כפי שעולה מתצהירו שצורף כתמיכה להתנגדות לביצוע השיקים, אשר הפך לכתב הגנתו): השיקים נשוא התביעה, הם חלק מסדרת שיקים שנמשכו על ידי הנתבע לטובת עו"ד סבית לבקשת אחיו של הנתבע לצורך סיוע לעמאד, אשר באותה עת הועסק כשכיר בעסק של אחיו של הנתבע; עמאד היה אחד הנתבעים בבית המשפט המחוזי (ת"א 838/05) בהליך של תביעה למתן סעד הצהרתי בעניין עסקאות נוגדות במקרקעין. במסגרת הליך זה התנהל מו"מ לפשרה בין הצדדים, שבמסגרתו הוסכם כי ישולם ע"י עמאד לשני נתבעים (התובעים מס' 2 ו-3 כאן), שיוצגו ע"י עו"ד סבית סכום בסך 110,000 ₪; לאור היחסים המיוחדים ששררו בין אחיו של הנתבע לעמאד ומתוך רצון לעזור בסיום הסכסוך של עמאד בתיק בביהמ"ש המחוזי, מסר הנתבע, לבקשת אחיו יאסר, חמישה שיקים בסך כולל של 110,00 ₪, אשר הועברו לפקודת עו"ד סבית כנאמן. מתוך הסכום הנ"ל שולם סך של 90,000 ₪, אך מאחר ולאחר פירעון שלושת השיקים הראשונים בסך 90,000 ₪ התכחש עו"ד סבית להסכם הפשרה, בוטל הסכם זה וכתוצאה מכך התבקש הנתבע ע"י עמאד למסור הודעת ביטול לבנק שבו מתנהל חשבונו ביחס לשני השיקים שטרם נפרעו; לאו זאת, נטען כי משלא כובד הסכם הפשרה, אין לעו"ד סבית זכות לנקוט בהליכים משפטיים לביצוע יתרת השיקים. אין כל יריבות בין הנתבע לעו"ד סבית ובין עו"ד סבית לעמאד, והשיקים שנמסרו לעו"ד סבית נמסרו לו בתוקף תפקידו כנאמן לשם ביצוע הסכם הפשרה, שכאמור בוטל.

כאמור לעיל, לא נשמעו ראיות בתיק, והצדדים הסכימו כי ההרעה תינתן על סמך המסמכים והסיכומים בכתב. לאחר שבחנתי היטב את טענות הצדדים, נחה דעתי לדחות את התביעה וזאת מהנימוקים הבאים:

הסכם הפשרה, במסגרתו נמסרו השיקים נשוא התביעה, לא יצא אל הפועל

אין חולק כי השיקים נשוא התביעה שבפניי הינם חלק מסדרה של 5 שיקים בסכום כולל בסך 110,000 ₪ שנמשכו ע"י הנתבע (שלא היה צד לסכסוך בין בעלי הדין בת.א 838/05) לטובת עו"ד סבית (כנאמן) כמי שייצג את משפחת סועאד בהליך הנ"ל במסגרת הסכם פשרה מיום 7.3.07. עיקר המחלוקת נסובה סביב תוקפו של הסכם פשרה.

כעולה מפרוטוקול הדיון בביהמ"ש המחוזי חיפה מיום 7.3.07 (צורף כנספח א' לכתב התביעה המתוקן), התנהל מו"מ לפשרה בין הצדדים ולפיו הוצהר לפרוטוקול כי עמאד מתחייב לשלם למי מהצדדים, עפ"י החלטת ביהמ"ש, דהיינו לשלעטה או למשפחת סועאד את התמורה בסך 89,000 ₪ ששילמה לו משפחת סועאד במסגרת הסכם המכר של המקרקעין שבמחלוקת נשוא התביעה (שם), בתוספת הצמדה ריבית והוצאות לפי שק"ד ביהמ"ש. עוד צוין בפרוטוקול כי עמאד מתחייב להמציא בטוחה ממשית להבטחת פירעון הסכום הנ"ל בדרך של המצאת ייפוי כוח בלתי חוזר ו/או שעבוד על מקרקעין הרשומים על שמו ו/או על שם מי מטעמו. עוד הוצהר לפרוטוקול שתינתן לעמאד ארכה בת 5 חודשים לתשלום, ורק בתום תקופה זו ניתן יהיה להשתמש בבטוחה לצורך הפירעון. ייפוי הכוח ינוסח ע"י עו"ד סבית ועו"ד גנאים (ב"כ שלעאטה) וייחתם ע"י בעל הזכות במקרקעין בתוך 10 ימים.

יצוין כי הסכם הפשרה שפורט לעיל ניתן בפתח ישיבת הוכחות שנקבעה לאותו יום על דעת כל בעלי הדין שהיו מיוצגים, זאת מאחר וחלק מהנתבעים היו נתבעים פורמאליים (ובחרו שלא להיות מיוצגים). בסופו של אותו דיון ניתנה החלטה ע"י בית המשפט לפיה:

"1. ניתן בזאת תוקף של החלטה להסדר החלקי שהושג כאמור לעיל בנוגע להתחייבותו של הנתבע מס' 6. (הכוונה לעמאד - ג.נ).

2. במצב הדברים הזה אני נעתר לבקשת ב"כ הצדדים, בכך שלא ישמעו היום ראיות". (ההדגשות אינן במקור ג'.נ)

כן בוטלה ישיבה נוספת (הוכחות) שנקבעה ליום 21.3.07 ובמקומה נקבע קדם משפט ליום 26.4.07.

אין חולק כי בסופו של יום, ולאחר הדיון הנ"ל, הגיעו הצדדים להסכמה ביניהם לגבי הסכום הסופי (ושלא עפ"י שק"ד ביהמ"ש כאמור), כי הסכום שיופקד ע"י עמאד יעמוד על סך 110,000 ₪, אשר ישולם בפריסה של 5 שיקים דחויים לפקודת עו"ד סבית. בסופו של יום, לא הובאו ראיות האם עמאד המציא בנוסף בטוחה לפירעון הסכום הנ"ל כפי שהתחייב לפרוטוקול כאמור, וכפי הנראה, חלוקת התשלומים המוסכמת באופן שהתשלום הראשון עמד ע"ס 70,000 ₪ ו/או המחלוקת שהתגלעה בין הצדדים לאחר הסכם הפשרה הביאה לכך שהבטוחה התייתרה ו/או לא הופקדה.

עוד אין חולק כי שלושת השיקים הראשונים בסדרה בסכום כולל בסך 90,000 ₪ נפרעו ואילו שני השיקים שנותרו לא כובדו מאחר והנתבע מסר לבנק שבו מתנהל חשבונו הוראות ביטול. עולה מחקירתו הנגדית של הנתבע במסגרת ההתנגדות בתיק ההוצל"פ כי למרות שהתברר לצדדים בדיון שהתקיים בביהמ"ש המחוזי ביום 19.6.07 (כ- 3 ימים לפני מועד פירעון השיק השלישי בסדרה) כי הסכם הפשרה בוטל, חלפו מס' ימים עד שעמאד פנה לנתבע וביקש ממנו למסור הודעת ביטול ליתרת השיקים בסדרה, אך בינתיים נפרע גם השיק השלישי.

עיון בנספח ב' לכתב התביעה המתוקן (פרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי מיום 19.6.07) מלמד כי לאחר הדיון מיום 9.3.07 והסכם הפשרה שהושג, התגלעו חילוקי דעות בין הצדדים. עיקרה של המחלוקת התמקד למעשה בשאלת מהות הסכם הפשרה, כדלקמן:

שלעטה ועמאד סברו כי תכלית הסכם הפשרה ונכונות עמאד להפקיד את הכספים בנאמנות אצל עו"ד סבית (ב"כ משפחת סועאד) נועד להביא לפתרון מוסכם של הסכסוך במקרקעין שבמחלוקת באופן ששלאעטה יזכה בבעלות על המקרקעין שבמחלוקת ואילו משפחת סואעד יקבלו לידיהם חזרה את הכספים ששילמו לעמאד בצירוף הפרשי הצמדה וריבית (פתרון שיאפשר להכריע ולסיים את התיק כולו ללא שמיעת ראיות), ואילו משפחת סועאד (באמצעות ב"כ עו"ד סבית) סברו כי תכלית הסכם הפשרה היא "לצמצם מחלוקות ונזקים" תוך התנגדות לכך שמשפחת סועאד תקבל את הכספים שהופקדו ע"י עמאד ובכך יתמצו טענותיהם בקשר לקרקע נשוא המחלוקת. בסופו של הדיון הנ"ל ניתנה החלטה ע"י ביהמ"ש המחוזי לפיה:

"סך של 80,000 ₪ שכבר הופקד בידיו הנאמנות של עו"ד סבית בצירוף הסכום של 10,000 ₪ שמתוכנן להיפרע ביום 22.6.07 יועבר על ידו לקופת ביהמ"ש עד סוף חודש יוני.

שני השיקים הנותרים, לאחר שייפרעו, יופקדו בקופת ביהמ"ש עד ליום 30.8.07.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ