אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סאמר ותד נ' מדינת ישראל

סאמר ותד נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 14/06/2017 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון כבית משפט לערעורים פליליים
6716-16
14/06/2017
בפני השופטים:
1. ע' פוגלמן
2. א' שהם
3. ד' ברק-ארז


- נגד -
המערער:
סאמר ותד
עו"ד עאדל בויראת
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד עודד ציון
פסק דין
 

השופט ע' פוגלמן:

 

לפנינו ערעור על גזר הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט א' טובי) שבגדרו נגזרו על המערער עונש מאסר של 26 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי בתנאים שפורטו בגזר הדין וקנס.

 

  1. המערער הורשע על פי הודאתו בהסדר טיעון, שעליו הסכימו הצדדים במהלך שמיעת הראיות בהליך, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499(א)(1) וסעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין); וניסיון לרכישת והחזקת נשק שלא כדין, לפי סעיף 144(א) רישא ו-144(ג) לחוק העונשין וסעיפים 25 ו-29(ב) לחוק זה.

 

  1. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, המערער ובסאם ותד (להלן: בסאם) הינם קרובי משפחה. האחים מוחמד ובאסל מחאג'נה (להלן: מוחמד ובאסל), פרחאת מחאג'נה (להלן: פרחאת) ומחמוד מחאג'נה (להלן: מחמוד) הם קרובי משפחה. במהלך חודש ינואר 2015, קשרו המערער, מוחמד ובסאם קשר לרכוש כלי נשק ותחמושת (להלן: אמצעי הלחימה) כך שאלה יועברו לידי המערער, באמצעות בסאם ובאמצעות מוחמד שירכוש את אמצעי הלחימה מאחר. בראשית חודש פברואר 2015, לאחר שהמערער האיץ במוחמד לפעול להשגת אמצעי הלחימה, קשר מוחמד קשר עם פרחאת, שהחזיק ברשותו במועדים הרלוונטיים אמצעי לחימה שונים שלא כדין, לרכוש ממנו אמצעי לחימה תמורת סך של 24,000 ש"ח במזומן. לצורך כך, קבעו השניים להיפגש ביום 4.2.2015 בשעות אחר הצהריים, סמוך לביתו של מוחמד. בהוראת המערער נסע גם בסאם לביתו של מוחמד לרכוש את אמצעי הלחימה ולהעבירם לידיו. עובר לשעה 20:00 הגיע פרחאת ברכבו סמוך לביתו של מוחמד כשברשותו אמצעי לחימה מסוגים שונים ובכללם רובה סער מסוג קלצ'ניקוב, תת מקלע מאולתר, מחסניות, תחמושת ואביזרי נשק מסוגים שונים, לרבות מכלול של רובה סער מסוג קלצ'ניקוב. במקום המפגש פגש פרחאת בבאסל, בסאם ומחמוד. בהוראת באסל ומחמוד, טען פרחאת את הקלצ'ניקוב בתחמושת ויצא יחד עם בסאם ומחמוד לאזור הסמוך לביתו של מוחמד לצורך ביצוע ניסוי ירי (להלן: זירת ניסוי הירי). בהגיעם אל זירת ניסוי הירי, ירה פרחאת מרובה הקלצ'ניקוב מספר יריות, והעביר את הנשק למצב ירי אוטומטי. בשל מעצור בנשק, לקח מחמוד את רובה הקלצ'ניקוב מפרחאת, תפעל את המעצור וירה מהנשק, כאשר בסאם עומד בסמוך. בתום ניסוי הירי, חזרו פרחאת, בסאם ומחמוד למתחם ביתו של מוחמד. מוחמד נטל מפרחאת את רובה הקלצ'ניקוב, המכלול והמחסניות, שילם לו תמורתם סכום של 21,800 ש"ח, ולאחר מכן העבירם לבסאם. בהמשך לכך, בסאם הניח את רובה הקלצ'ניקוב, המכלול והמחסניות, וכן 228 כדורי תחמושת ברכב, כשהם מוסווים בתא המטען, וזאת על מנת להעבירם ולמוסרם למערער.  

 

  1. בהמשך אותו יום, בשעה 21:45, בדרכו אל המערער בכפר ג'ת, נעצר בסאם על ידי שוטרים, כשהוא מחזיק ומוביל את רובה הקלצ'ניקוב, המכלול, המחסניות והתחמושת ברכב בלא רשות על פי דין. זמן קצר לפני כן, בשעה 21:19, נעצר פרחאת בסמוך לביתו של מוחמד, כשברכבו אמצעי לחימה שונים, וביניהם תת מקלע מאולתר, תחמושת ומחסניות.

 

  1. המערער הורשע כאמור בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, כמפורט לעיל. בגזר דין מיום 20.6.2017 עמד בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט א' טובי) על החומרה הגלומה במעשי המערער, על הסיכון הממשי לשלום הציבור ובטחונו הנשקף מעבירות בנשק, וכן על הצורך להיאבק בתופעת הסחר בנשק והחזקתו בידיים עברייניות על ידי הטלת עונשים מרתיעים. אשר לקביעת מתחם הענישה ההולם, בית המשפט קבע כי יש להתחשב לחומרה, בכך שהעבירות נעברו לאחר תכנון מקדים וביצוע פעולות מקדימות; בכך שבפרשה מעורבים מספר רב של גורמים שפעלו להשגת תכלית אחת של ביצוע עבירות בנשק; ובסוג הנשק וכמות התחמושת. לקולה, התחשב בית המשפט בעובדה כי אמצעי הלחימה נתפסו ולא הגיעו לידי המערער בפועל, כך שבסופו של יום הורשע המערער בניסיון לרכישת והחזקת נשק בלבד. יחד עם זאת, ציין בית המשפט כי רכישת והחזקת הנשק סוכלו על ידי גורמי הביטחון ובניגוד לתוכניתו של המערער. אשר לטענת המערער שלפיה העבירות בוצעו על רקע רצונו של המערער להגן על משפחתו נוכח סכסוך אלים במשפחתו המורחבת, נקבע כי זו נטענה בעלמא מבלי שהובאו לכך תימוכין, וכי ממילא אין בכך כדי להפחית מחומרת המעשים, שכן דווקא הסכסוך הנטען עלול להביא, בסבירות גבוהה, לכך שייעשה שימוש בנשק לצורך פגיעה במי שמשתייך לפלג היריב במשפחת המערער. בשים לב למכלול שיקולים אלה, העמיד בית המשפט את מתחם העונש ההולם על 20 עד 48 חודשי מאסר בפועל.

 

  1. בבואו לגזור את דינו של המערער בגדרי המתחם שנקבע התחשב בית המשפט לקולה בהודאתו של המערער, המגלמת נטילת אחריות מצדו על מעשיו, הגם שלא נעשתה מיד בפתח משפטו. בנוסף, לצד הקולה, עמד בית המשפט על נסיבותיו האישיות של המערער. לחומרה, נשקל עברו הפלילי המכביד של המערער, ובכלל זאת הרשעותיו בעבירות מתחום האלימות והנשק וכן ניתן משקל לכך שהמערער נשא עונשי מאסר ממושכים בפועל, ולכך שאף עונש המאסר שבו נשא במועד גזר הדין הוטל עליו בגין ביצוע עבירות נשק ועבירות אלימות בהליך אחר.  

 

  1. נוסף על דברים אלה, עמד בית המשפט על גזרי הדין שניתנו בעניינם של יתר המעורבים בפרשה (באותו שלב טרם נגזר דינו של מחמוד, שעליו נעמוד להלן). במסגרת זאת צוין כי על פרחאת נגזרו 36 חודשי מאסר בפועל ואילו על מוחמד ובסאם נגזרו 22 חודשי מאסר בפועל. בהמשך לכך, פסק בית המשפט – על יסוד ניתוח מפורט – כי עניינו של המערער שונה מעניינם של כל אחד מהמעורבים האחרים באופן המצדיק הבחנה בגזירת עונשו. אשר לעונש שנגזר על פרחאת – סבר בית המשפט כי יש להקל בעונשו של המערער ביחס לפרחאת, משהאחרון הורשע בעבירות חמורות יותר, וכן משפרחאת הודה בנשיאת אמצעי לחימה רבים ושונים במשך כמה חודשים. אשר לעונש שנגזר על מוחמד ובסאם – ציין בית המשפט כי אמנם על פני הדברים אלה הורשעו בעבירות חמורות מהעבירות שבהן הורשע המערער, אך התכנית נושא כתב האישום הייתה כולה פרי יוזמתו של המערער ואילו מוחמד ובסאם היו אלו שהוציאוה לפועל (וזאת מבלי להקל ראש בחלקם האינטגרלי בתכנית העבריינית). בנוסף, עמד בית המשפט על כך שעברו הפלילי של המערער חמור מהעבר הפלילי של שניים אלה, ועל כך שבניגוד אליהם – המערער הורשע בעבר בעבירות נשק שונות, בגין האחרונה שבהן נשא המערער בעונש מאסר במועד מתן גזר הדין. בשים לב לשיקולים אלה קבע בית המשפט כי יש להחמיר בעונש של המערער בהשוואה לעונש שנגזר על מוחמד ובסאם. על יסוד מכלול השיקולים האמורים גזר בית המשפט על המערער עונש של 26 חודשי מאסר בפועל, עונשי מאסר על תנאי כמפורט בגזר הדין וקנס בסך 7,000 ש"ח.

 

  1. למען שלמות התמונה יוער, כי לאחר מתן גזר הדין בעניינו של המערער, גזר בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופטת ת' שרון נתנאל) (ת"פ 52000-02-15) את עונשו של מחמוד. בית המשפט קבע כי יש ליתן משקל לכך שמחמוד הואשם במעשים הנוגעים לנטילת הנשק מפרחאת, תפעול המעצור בנשק וביצוע ירי במסגרת ניסוי הירי, ולכך שמחמוד לא הורשע, אף לא בעקיפין, בקשר כלשהו לעסקת הנשק נושא כתב האישום. לאחר שניתח את חלקם היחסי של הנאשמים האחרים בפרשה, קבע בית המשפט כי המעשים המיוחסים למחמוד ונסיבות העבירה המיוחסת לו (למעט סוג הנשק) מצויים ברף התחתון של המדרג שנקבע בפסיקה בהתייחס לעבירות נשק. לפיכך, נקבע כי מתחם העונש ההולם בעניינו של מחמוד נע בין 8 ל-14 חודשי מאסר בפועל. בשל גילו הצעיר במועד ביצוע העבירה (על גבול הקטינות), עברו הנקי והמלצת שירות המבחן, סטה בית המשפט מן המתחם האמור מטעמי שיקום והעמיד את עונשו של מחמוד על שישה חודשים לנשיאה בעבודות שירות.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ