אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נתן נ' עיריית אלעד ואח'

נתן נ' עיריית אלעד ואח'

תאריך פרסום : 26/08/2010 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי מרכז
42848-08-10
26/08/2010
בפני השופט:
שאול מנהיים

- נגד -
התובע:
שי נתן
הנתבע:
1. עיריית אלעד
2. יצחק עידן
3. יגאל גואטה
4. מדינת ישראל-משרד החינוך
5. סמינר זלזניק

החלטה,פסק-דין

החלטה

בשלב זה מופסק הדיון לדקות ספורות, על מנת שאקבל תשובה מוסמכת מהמשיבים 1 ו-2 בשאלה -האם הם יכולים להצהיר ולהתחייב כאן כי אם לא ינתן צו כמבוקש לפני ה- 1/9/2010 יהיו חדרי לימוד בכמות הנדרשת לכל התלמידים האמורים ללמוד במתחם שאינם תלמידי המשיבה 5, נכון ליום 1/9/2010 בשעה 08:00.

ניתנה והודעה היום ט"ז אלול תש"ע, 26/08/2010 במעמד הנוכחים.

שאול מנהיים, שופט

פסק דין

בפניי עתירה מינהלית שדחיפותה נובעת מהנסיבות המפורטות בה, בדגש על כך שהמשיב 5 החל את שנת הלימודים במתחם המתואר בעתירה ביום 24/8/2010, בעוד בית הספר "נועם" אמור להתחיל בו את שנת הלימודים ב-1/9/2010. לוח זמנים זה הכתיב את הקצב המהיר עד מאוד שבו העתירה הוגשה ביום 24/8/2010, באותו יום ניתנה החלטה המורה על הגשת תגובות, כל התגובות הוגשו, ובחלוף 48 שעות בלבד, כבר נדונה העתירה לגופה.

בעתירה מבוקשים 2 סעדים. הסעד הראשון (פסקה א' לעתירה) עניינו פסק דין הצהרתי שתמציתו היא כי המשיבה 5 פלשה למתחם בית הספר נועם ו/או שוהה בו שלא כדין, והתנהלות המשיבה 1, העירייה, בכך שלא נקטה עד כה בפעולות לפינוי היא התנהלות שלא כדין.

הסעד השני (פסקה ב' לעתירה) עניינו מתן צו עשה המחייב את המשיבה 1 (העירייה), המשיב 2 (ראש העירייה) והמשיב 3 (מנכ"ל העירייה), לפעול בהתאם לחובתם על פי דין ולהעביר לרשות בית הספר נועם את כל המבנה החינוכי במתחם המתוארים בעתירה בהקדם האפשרי תוך נקיטת פעולות לאלתר, ועוד טרם פתיחת שנת הלימודים ביום 1/9/2010, לשם פינוי וסילוק ידה של המשיבה 5 וכל גוף פולש או שוהה שלא כדין אחר שם.

עיינתי עיין היטב בחומר הרב והמפורט שהגישו כל המשיבים. על פני הדברים נראה בעליל כי הקצאת חלק ממתחם בית הספר "נועם" המתואר בעתירה למשיב 5 באה לקיצה ביום 15/8/2010, והאופציה להארכת התקופה הזו כפופה לשיקול דעת העירייה, ומכאן שהבחירה בידי העירייה. על פני הדברים נראה גם בעליל שהעירייה לא הקצתה חלק כלשהוא של המבנה מהמתחם נשוא העתירה לסמינר המשיב 5 לתקופה שאחרי 15/8/2010. נהפוך הוא, הוועדה שלכאורה מוסמכת לתת הקצאה או הרשאה כזו, דיברה על מקום אחר בתחומי העיר אלעד למשיב 5, אולם החלטתה רחוקה מלהיות סופית, הן בשל הזכות הנטענת של המשיב 5 לערער עליה שמועדה טרם חלף, והן בשל הצורך באישורי משרד החינוך שטרם ניתנו. מכאן שלכאורה המשיב 5 שוהה שלא על פי זכות שבדין במתחם והחל לפעול בו פעילות לימודית ביום 24/8/2010 לכאורה שלא על פי זכות שבדין. שמעתי גם טענות מפי ב"כ העירייה והעומד ראשה, וב"כ משרד החינוך כאילו הוטעו רשויות אלה על ידי הסמינר המשיב 5, כאשר קיבלו את הרושם שהוא פעל להוצאת הציוד שלו, ובמקום זאת הלכה למעשה החל הסמינר בלימודים. ברור שהטענות האלה הן טענות עובדתיות שצריכות בירור שלא יכולות להתקיים היום וספק אם הוא מתאים בכלל לעתירה מינהלית גם כאשר היא איננה מוכרעת תוך 48 שעות מהגשתה.

כל האמור לעיל הוא לא בגדר מימצאים לכאוריים שמבלי לקבוע אותם ברמה הלכאורית לא ניתן להכריע בעתירה כלל, אולם ממצאים אלה אינם הכרעה סופית בשאלה – האם המשיב 5 מחזיק בדין באותו חלק של המתחם מהמבנים שבהם הוא מחזיק בפועל, או בשאלה – האם הוא זכאי שחלק כזה או אחר של המתחם במבנים יוקצו לו לשנת הלימודים הנוכחית. ממילא גם אינני מקבל את עתירה א' בבקשה באופן שבו היא מנוסחת.

יחד עם זאת, לאור המימצאים הלכאוריים דלעיל ולאור עמדת העירייה כפי שהיא הובעה הן בכתובים והן בדיון היום, ברור שככל שהעירייה והעומד בראשה סבורים כפי שהם טענו שהם סבורים, שהמשיב 5 שוהה שלא על פי זכות שבדין במתחם בית הספר ובחלק מהמבנים שבו, חובתה לעשות מיד כל שבסמכותה על מנת לסיים את המצב הזה במועד המוקדם ביותר האפשרי מבחינה פיזית ומבחינת הדין. פירוש הדבר שניתן בזה צו המחייב את המשיבים 1, 2 ו-3 לפעול לא יאוחר מהשעה 12:00 ביום 29/8/2010 באחת מהדרכים הבאות:

1.משלוח פקח למקום על פי סעיף 4 לחוק מקרקעי ציבור (סילוק פולשים) התשמ"א-1981 (להלן: "החוק") אשר יגיש דין וחשבון בכתב לא יאוחר מהשעה 14:00 ביום 29/8/2010 לראש העירייה. היה והדין וחשבון בכתב יבסס את התשתית העובדתית הנדרשת בסעיף האמור, יוציא ראש העיר עוד באותו יום צו על פי סעיף 4 לחוק האמור, ומכאן ואילך יפעל לקיומו בכפוף להוראות הסעיף האמור ולכל דין.

2.הגשת תובענה אזרחית לבית משפט שלום בעל סמכות מקומית לסילוק יד נגד המשיב 5 וכל מי משכוחו יחד עם בקשות לסעדים זמניים דחופים. גם זאת עד המועד הקבוע לעיל (לא יאוחר מהשעה 12:00 ביום 29/8/2010). למותר לציין שבחירה במסלול זה תחייב את המשיבים 1-3 לפעול בנחישות לקידום תובענה אזרחית כזאת ובקשות לסעדים זמניים במסגרתה.

בנוסף ואף שאין עתירה לסעד כזה במסגרת העתירה המינהלית, הרי לאור תוכן הטענות שקראתי ושמעתי והנתונים העובדתיים שהובאו בפני, וכן על פי דברי מנהל מח' החינוך בעירייה כפי שנרשמו בדיון היום, ניתן בזה צו עשה המחייב את העירייה לדאוג לכך שביום 1/9/2010 בשעה 08:00 ימצאו פיזית די חדרי לימוד הראויים להיות חדרי לימוד לצורכי בית הספר "נועם" במתחם בית הספר גם אם הסמינר המשיב 5 לא יתפנה עד אז מהמקום. בשלב ראשון ידאגו להצבת והכשרת שלושה חדרי כיתה יבילים, לרבות ריהוט וציוד כנדרש שיהיו כשירים לשימוש ביום 1/9/2010 בשעה 08:00 בבוקר.

אין מקום להכריע במסגרת העתירה הזו במערכת היחסים שבין המשיב 5 לבין משרד החינוך (המשיב 4) שאיננה יכולה להיות נושא לדיון בעתירה כאן ואינני מתערב בה במסגרת זו.

כדי להסיר ספק אין באמור בפסק דין זה כדי לנקוט עמדה מחייבת של בית המשפט לקראת הדיון בנושא הרשאת או הקצאת קרקע למשיב 5 ואינני מגביל לא את המשיב 5 ולא את הרשויות (העירייה ומשרד החינוך) בשיקוליהם בכל דיון עתידי בוועדת ההקצאות או בערעור על החלטותיה. כמובן מאליו גם אינני מגביל צד כלשהו בכל טיעון עתידי בהליכים שיינקטו על פי הצו שניתן לעיל, פרט לחובת המשיבים 1-3 לנקוט את העמדה שהביעו כאן במסגרת הליכים כאלה וכמובן החובה לנקוט בהליכים האלה במועדים שנקבעו לעיל.

מחייב המשיבה 1 בהוצאות העתירה בגובה האגרה ששולמה ובשכ"ט עו"ד של העותר בסך 10,000 ₪ בתוספת מע"מ כחוק.

ניתן והודע היום ט"ז אלול תש"ע, 26/08/2010 במעמד הנוכחים.

שאול מנהיים, שופט

הוקלד על ידי: שושי עסיס

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ