אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נסור נ' חנא לביב

נסור נ' חנא לביב

תאריך פרסום : 13/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
4058-07
13/06/2011
בפני השופט:
וויליאם חאמד

- נגד -
התובע:
ריאד נסור
הנתבע:
נזיה חנא לביב
פסק-דין

פסק דין

תביעה כספית, על סך 203,840 ₪.

טיעוני התובע

בראשית שנת 2001, לאחר שחברת הביטוח הפניקס הפסיקה את ההתקשרות עימו, סוכם בין התובע, שעסק כסוכן ביטוח, לבין הנתבע, שהינו סוכן ביטוח ובעל סוכנות ביטוח " נון – מם סוכנות ככלית לביטוח " ( להלן – "סוכנות הנתבע" ), כי התובע יעביר על שמו של הנתבע את לקוחותיו, אם כי ימשיך התובע לטפל בכל ענייניהם של לקוחות אלה, בתור סוכן משנה בסוכנות הנתבע, והעמלה, שמשולמת על ידי חברת הביטוח בתיקיהם של לקוחות התובע, תתחלק בין הצדדים באופן הבא: בפוליסות ביטוח אלמנטארי – התובע יקבל עמלה בשיעור של 22.5% ומע"מ, מהפרמיה נטו, ובפוליסות ביטוח חובה - התובע יקבל עמלה בשיעור של 3% ומע"מ מהפרמיה נטו. בהתאם להסכם הנ"ל, הועברו לקוחותיו של התובע תחת שמו של הנתבע, אשר החל מקבל מחברות הביטוח את העמלות בגין פוליסות הביטוח של לקוחות אלה, הן בביטוחי חובה והן בביטוח אלמנטארי. לטענת התובע, הגיע לו מהנתבע, בהתאם להסכם הנ"ל והעמלה המוסכמת בין הצדדים, כאמור, סכום כולל של 194,163.55 ₪, בעוד שהנתבע שילם לו אך חלק מסכום זה, בסך כולל של 102,661 ₪, ולכן, עומדת יתרת חובו של הנתבע לתובע, עד סוף חודש דצמבר 2005, על סך של 91,502 ( משוערך בצירוף ריבית והפרשי הצמדה מיום 01.01.06 ועד ליום הגשת התביעה בסך של 110,643 ₪ ). עוד נטען כי, בשנת 2005, חלה התובע במחלת הסרטן ונזקק למעקב ולטיפולים רפואיים, אשר לא אפשרו לו להמשיך לטפל בלקוחותיו, וכך, בתאום עם הנתבע, עברו כל לקוחותיו של התובע לטיפולו של הנתבע, ונשארו אצל זה, וחרף כך, חדל הנתבע, מתחילת שנת 2006 ואילך, מלהעביר לתובע את חלקו בעמלות, בהתאם להסכם שביניהם. לגישת התובע, על הנתבע לשלם לו, עבור השנים 2006 – 2007, סך השווה לממוצע העמלות שהגיע לתובע במהלך השנים 2001-2005 , כך שהנתבע חייב לשלם לו סך של 93,197 ₪.

טיעוני הנתבע

לטענת הנתבע, התובע פנה אליו בשנת 2001, לאור היכרות וקרבה משפחתית ביניהם, לאחר שחברת הביטוח עמה עבד הפסיקה את עבודתו עמה, והוסכם בין השניים כי התובע יעבוד כסוכן משנה בסוכנות הנתבע, ויקבל עמלה בשיעור של 20% בפוליסות מסוג ביטוח אלמנטארי. עוד נטען כי הנתבע הסכים לשלם לתובע עמלה בביטוח י החובה, לאחר שהתובע, במועד קבלתו כסוכן משנה בחברה, הבטיח להעביר לסוכנות הנתבע תיק ביטוח בשווי של יותר מיליון ₪. משהתברר כי התיק הביטוחי של התובע קטן ביותר ואינו מגיע לשווי הנ"ל, הפסיק הנתבע, בשנת 2002, לשלם לתובע עמלה בגין ביטוחי חובה. עוד נטען כי התובע לא נהג להוציא חשבוניות מס או קבלות עבור כספים שקיבל מהנתבע, ולעיתים אף לא העביר כספים שקיבל מלקוחותיו עבור פוליסות ביטוח, לידי חברת הביטוח. לגרסת הנתבע, התובע ניהל את עסקיו באופן רשלני, מזלזל ולא אחראי, והסתמך על כך שמשרדו של הנתבע יתקן את טעויותיו ויפתור את בעיותיו. הנתבע טוען כי, מדי שנה נערכה התחשבנות שנתית בינו לבין התובע, ומעולם לא הועלתה טענה כלשהי מצידו של התובע בדבר דפי ההתחשבנויות שהועברו לידיו. יתרה מכך, בנוסף לדפי ההתחשבנות, קיבל התובע מהנתבע סיכום של כל התשלומים שהתקבלו אצלו מדי שנה ושנה. לטענת הנתבע, במהלך שנת 2005, ולאחר שהתובע חלה במחלת הסרטן, נעדר התובע ממשרדו באופן כמעט מוחלט, וסוכנות הנתבע המשיכה לטפל בלקוחותיו באופן שוטף, וחרף זאת, המשיך הנתבע לשלם לתובע עמלות כרגיל למרות הטרחה הרבה אשר הייתה כרוכה בכך. בסוף אותה שנה החליט התובע, לטענת הנתבע, כי הוא אינו יכול להמשיך ולעסוק בביטוח ולפיכך הודיע לנתבע כי הוא אינו מחדש את רישיונו כסוכן ביטוח וכי בכוונתו לסגור את משרדו. כתוצאה מכך, הופסקה ההתקשרות בין השניים, ולקוחותיו של התובע התפזרו בין הסוכנים השונים, לרבות הנתבע. לפיכך, למעשה, לטענת הנתבע, משנת 2006 ואילך, אין לתובע כל זכות אצלו.

דיון והכרעה:

ארבע שאלות טעונות הכרעה, ואלה הן:

א. מה שיעור העמלה המגיעה לתובע מאת הנתבע.

ב. האם התחייב הנתבע לשלם לתובע עמלה בגין ביטוחי חובה, והאם הפסקת תשלום עמלה מסוג זה בשנת 2002, הייתה הפרת הסכם אם לאו.

ג. מה היקף הסכומים ששילם הנתבע לתובע במהלך השנים 2001 – 2005, היינו, האם שולמו כל העמלות שהגיעו לתובע, או אך את חלקן.

ד. האם הוסכם בין הצדדים כי הנתבע ימשיך לשלם לתובע עמלה בגין הפוליסות של לקוחותיו של התובע, גם לתקופה משנת 2006 ועד לשנת 2007, היינו, לאחר שהתובע חלה והפסיק, עקב כך, את פעילותו בסוכנות הנתבע ולאחר שלא חידש את רישיון הסוכן ביטוח שלו.

בתצהירו שב התובע על טיעוניו כפי שתיאר בכתב התביעה וכתב התשובה, ובסעיף 9 לתצהיר הכחיש הוא את הטענה, לפיה, הנתבע לא התחייב לשלם לו עמלה בגין ביטוחי חובה, ולראיה, מציין התובע כי הנתבע שילם לו עמלות בגין ביטוחי חובה לתקופה החל מחודש מאי 2001 ועד לחודש ינואר 2002. בסעיף 15 לתצהירו, ציין התובע כי לפי סיכום שהוא ערך, בהסתמך על אסמכתאות שנתקבלו מאת חברות הביטוח השונות, בדבר ביטוח אלמנטארי וביטוחי חובה, והעמלות שהתקבלו לפיהן, החל משנת 2001 ועד לשנת 2005, על הנתבע לשלם לו עמלות בסכום כולל של 172,313 ₪ ( זאת, לעומת טענתו בכתב התביעה, לפיה, סך כל העמלות שהיה על הנתבע לשלם לו עומד על סך של 194,163 ₪ ). לטענת התובע, יתרת חובו של הנתבע עומדת על סך של 69,652 ₪, לאחר ניכוי העמלות ששולמו לו, בסך כולל של 102,661 ₪.

בעדותו בפניי העיד התובע כי:

" לשאלתך מה סיכמנו אני אומר עמלה גלובלית של 22% לכל הענפים ו- 3% בביטוח חובה...

"תעודות החובה שלי הונפקו אז אצל הנתבע וזאת כאשר מדובר בשנה ראשונה, אח"כ התחדשו אוטומטית ע"י חב' הביטוח, ללא קשר עם הנתבע.

אדם שהחליף רכב היה מחליף תעודת ביטוח בהתאם, אצל הנתבע. זה לוקח שניה...

אני סיכמתי עם הנתבע עמלות לביטוח חובה 3% מהנטו. אין לי הסכם בכתב. יש לי הסכם ג'נטלמני.

בשנת 2001 קיבלתי עמלה על חובה לאחר שהפעלתי לחצים.

בשנת 2002 לא קיבלתי עמלה על חובה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ