אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נמסטניקוב זויה נ' מדינת ישראל - משטרת ישראל

נמסטניקוב זויה נ' מדינת ישראל - משטרת ישראל

תאריך פרסום : 14/10/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
16345-08
10/10/2011
בפני השופט:
יעל הניג

- נגד -
התובע:
נמסטניקוב ע"י עו"ד צירלין
הנתבע:
מדינת ישראל – משטרת הגירה ע"י עו"ד משרקי
פסק-דין

פסק דין

תביעה לפיצוי בגין תקיפה, הפרת חובה חקוקה, רשלנות וכליאת שווא.

הדיון פוצל כך שתחילה תידון שאלת החבות.

רקע ועובדות שאינן שנויות עוד במחלוקת

1. התובעת ילידת אוקראינה, עלתה ארצה בשנת 1991 ומתגוררת מאז בתל אביב. לתובעת חזות מזרח אירופאית. מיכאל, בעלה של התובעת באותה עת עבד כרופא בבית החולים איכילוב בתל אביב.

2. ביום 18.11.04, בשעה 9.30 או בסמוך לכך התהלכה התובעת באזור רח' בן יהודה פינת גורדון בתל אביב. ואז פנה אליה גבר לבוש אזרחית ודרש ממנה להזדהות באמצעות תעודת זהות. התובעת ביקשה ממנו להזדהות כשוטר והוא הציג לה תעודה כלשהי. התובעת מצידה לא הציגה תעודת זהות. הגבר דרש ממנה להיכנס לרכב סמוך וכשסירבה, הצטרפו לגבר שני גברים נוספים, לבושי חולצות כחולות, אחזו בה, הכניסוה על אף התנגדותה, לרכב. טלפון נייד שהיה ברשותה נלקח ממנה. הרכב ובו כל המעורבים החל בנסיעה.

3. בשלב כלשהו מסרה התובעת לגברים את כתובת מגוריה בבית דירות ברח' סוטין בתל אביב [להלן – "הדירה" ו – "הבניין"]. הכל הגיעו בסופו של דבר לבניין ועלו אל הדירה המצויה בקומה ראשונה. בדרכה למעלה, צלצלה התובעת בפעמון דירתה של שכנתה חרות אלטרמן המכונה "תותי" והמתגוררת בקומת הקרקע וכשפתחה תותי, ביקשה ממנה לעזור לה. כשהגיעו התובעת והגברים אל הדירה, פתחה אותה התובעת במפתח שלה, והם נכנסו פנימה. תותי, שעלתה אחריהם, הקישה על דלת הדירה, אחד הגברים פתח לה את הדלת ואף היא נכנסה פנימה. תותי הבינה שמדובר בשוטרים והתרעמה על התנהלותם כלפי התובעת, שלפי התרשמותה הייתה נסערה. התובעת הציגה לגברים את תעודת הזהות שלה, שוחררה, הטלפון הנייד שלה הושב לה ובכך הסתיים האירוע. שכנה נוספת של התובעת, נורה לרנר [להלן – "נורה"] שמעה רעש, ירדה מדירתה שבקומה השנייה בבניין וראתה את התובעת נסערת אך ללא איזוק. היא המשיכה לרדת במדרגות אחרי השוטרים, בהבינה מיד שמדובר בשוטרי "הגירה" וביקשה לדבריה להבין מדוע עצרו את התובעת שהינה אשת רופא בכיר.

השתלשלות זו תכונה – "האירוע".

4. תלונת התובעת על התנהלות השוטרים אצל קצינת תלונות הציבור במנהלת ההגירה, עו"ד לינדה ג'רבי, נדחתה. בכך כמובן אין כדי לחייב את בית המשפט.

המחלוקות

5. המחלוקות בעיקרן עובדתיות: האם ידעה התובעת כי הגברים שפנו אליה הינם שוטרים? האם סירבה התובעת לשתף פעולה עימם והתנגדה לדרישותיהם? האם נאזקה התובעת?

6. האם קמו לשוטרים בנסיבות עילות עיכוב ומעצר? במידה והתשובה שלילית, הרי יש יסוד לטענת התובעת על תקיפה, כליאת שווא, הפרת הוראה חוקית ורשלנות.

7. במידה והתשובה חיובית, עדיין יש לברר האם בהפעילם סמכויות עיכוב ומעצר כדין, נקטו השוטרים כלפי התובעת בכוח מופרז ובלתי מוצדק והאם איימו עליה או נהגו בה בגסות העולה כדי עוולה.

מסכת הראיות

8. מטעם התובעת העידו היא והשכנה נורה [ת/1 ו – ת/2]. כן הוגש, ללא חקירה, זיכרון דברים משיחה טלפונית שקיימה עו"ד ג'רבי עם תותי [ת/3].

9. מטעם המדינה העידו עו"ד ג'רבי [נ/1] והשוטרים אופיר חברוני [נ/2 ו – נ/3] וצורי סלים [נ/4 – נ/6]. המדינה הגישה דוחו"ת פעולה, מעצר והודעות שנערכו על ידי השוטרים. כן הוגשה, ללא חקירה, הודעת השוטר מאור ווגרך [להלן – "צורי", "ליאור" ו – "מאור"].

דיון

העדויות והגרסאות

10. לגרסת התובעת בתצהירה, פנה אליה גבר זר לבוש אזרחית ודרש ממנה להציג את תעודת הזהות שלה. באותו שלב לדבריה, לא ידעה כי הגבר הוא שוטר. כשלא מצאה את התעודה בתיקה, מסרה לו שהיא זוכרת את מספרה, כי גרה בקרבת מקום ומוכנה להציג את התעודה בביתה. אך הגבר, שכאן היא מכנה אותו כבר "שוטר", דרש ממנה להיכנס לרכב שאינו נושא סימני זיהוי משטרתיים ובו ישבו שני אנשים נוספים. כשביקשה מהגבר להראות לה תעודה שלו, שלף דבר מה מכיסו, נפנף מול פניה וחזר על דרישתו כי תיכנס לרכב. הוא לא אמר לה שהינה מעוכבת או עצורה ולא הסביר לה מדוע עליה להיכנס לרכב. אזי מסרה לשוטר כי לא הבחינה מה הדבר שהוא מציג לה ואינה מוכנה להיכנס לרכב ללא סימני זיהוי ובו אנשים זרים, הודיעה לו כי בעלה עובד בבית החולים איכילוב וביקשה להתקשר אליו מהנייד שלה. אך השוטר נטל ממנה את הנייד. בעת הזו, יצא מהרכב גבר נוסף, שני הגברים אזקו אותה, כופפו את ידיה לאחור ודחפו אותה בכוח אל הדלת האחורית של הרכב, מבלי להוריד את ראשה, כך שראשה נחבט בחוזקה בדלת הרכב ובטנה נחבטה ממושב הרכב. על אף בהלתה וזעקותיה לעזרה, הוכנסה לתוך הרכב תוך שימוש בכוח רב. כשהתלוננה על כאבים עזים בידיה וביקשה לשחררה מאיזוק ולהסביר מדוע נעצרה, התעלמו ממנה השוטרים והחלו בנסיעה. כעבור זמן קצר, אמר לה אחד השוטרים כי היא עצורה משום שלא הציגה תעודת זהות וניסתה להימלט, לעגו לה, קיללו אותה והציעו לה לשתוק שאם לא כן, ימשיכו את האיזוק ואף את מעצרה בתחנת משטרה כמה זמן שירצו. לטענתה, כעבור כחצי שעה של נסיעה ברחובות תל אביב, ועל אף דרישתה להסיעה לביתה, ולאחר שחשה ברע, הביאוה השוטרים לבניין. לאחר שעלו במדרגות, הגיפו עליה את דלת הדירה ומנעו מהשכנה תותי להיכנס. גם לאחר שמסרה לשוטרים את תעודת הזהות שלה, אמרו לה השוטרים כי תיאלץ לנסוע עימם לתחנת המשטרה. הם אף ניתקו שיחה שלה אל בעלה. לזעקותיה ולאחר שתותי הקישה בדלת הדירה מבחוץ, פתחו השוטרים את הדלת לתותי, שצעקה עליהם ודרשה לשחררה מאיזוק. אף השכנה נורה הגיעה ודרשה הסברים מהשוטרים. בשלב זה שחררו השוטרים את התובעת מאיזוק ועזבו את המקום. התובעת הגישה תמונות מיום 18.11.04 לדבריה, של אמות ידיה, ועליהן סימנים אדומים.

11. לגרסת השכנה נורה, ירדה מדירתה אל הקומה הראשונה שבבניין לאחר ששמעה רעשים, ראתה את דלתות הדירות של התובעת ושל תותי פתוחות, את התובעת כשהיא נסערת ובוכה ואת תותי. אשר לשוטרים, היא הבחינה שלבשו חולצות כחולות, לא זכרה אם היו עליהם סימני זיהוי משטרתיים, אך הבינה מחילופי הדברים כי הם שוטרים. התובעת לדבריה בכתה, דיברה באופן לא ברור, הייתה מבוהלת מאוד, אמרה שעצרו אותה והיא מבקשת עזרה. נורה הבחינה בסימנים על ידיה של התובעת וזו מסרה לה כי נאזקה. בשלב מסוים נכנסה התובעת לדירתה של תותי והשוטרים יצאו לחצר. התובעת ביקשה כי יביאו לה את תעודת הזהות שלה שנותרה בידי השוטרים. נורה יצאה לרחוב, ניגשה לרכב שלמיטב זיכרונה לא היה רכב משטרתי, ושאלה את השוטרים כיצד טעו בתובעת החיה בארץ שנים עם רופא בכיר באיכילוב. לדברי נורה התובעת אדם נחמד ושקט ומעולם לא ראתה אותה במצב כה קשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ