אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ענף תביעות מחוז שומרון ויהודה נ' בן שור ואח'

מ.י. ענף תביעות מחוז שומרון ויהודה נ' בן שור ואח'

תאריך פרסום : 21/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
6115-08
15/10/2013
בפני השופט:
אילתה זיסקינד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. דוד בן שור
2. בן יוסף מלכיאל

הכרעת-דין

הכרעת - דין

הרקע וההליך

הנאשמים מואשמים בעבירות תקיפה ואיומים בכך שביום 27.4.07 סמוך לשעה 10:00 תקף הנאשם 1 את אריק אשרמן (להלן: "אריק"), את ויוי צור (להלן: "ויוי"), את מרקו רמיני (להלן: "מרקו") ואת חוסין מנצורה (להלן: "חוסין") (כלם יחד להלן: "המתלוננים"), שהגיעו לשטח שמדרום מזרח ליישוב פני חבר (להלן: "השטח") כדי לרעות צאן ולעבד אדמה.

עפ"י כתב האישום, לאחר שהמתלוננים התבקשו לעזוב ע"י מספר אנשים שזהותם אינה ברורה, ניגש הנאשם 1, כשהוא אוחז אלת פלסטיק בידו, לויוי שהחזיקה מצלמת סטילס ועסקה בתיעוד האירוע, דרש ממנה למסור לו את המצלמה, תפס בידה השמאלית, עיקם אותה, וקרע את רצועת המצלמה. ויוי ניסתה להגן על המצלמה, נשכבה עליה עם הפנים ארצה, אך הנאשם 1 המשיך לצעוק לה שתיתן לו את המצלמה, עד שאחרים נאלצו לגונן עליה מפניו.

בשלב זה הגיע למקום אריק, הנאשם 1 פנה לעברו בעודו אוחז באלה, תפסו בצווארו, סטר לו, דחפו בחזה באמצעות האלה, ניסה להפילו, איים עליו שירצח אותו ואת משפחתו, וצעק: "אני לא טיפש, שברתי את המצלמות ולא תהיה שום עדות פה". כן החל הנאשם לרדוף אחר מרקו שעמד וצילם במצלמה.

נאשם 2 הצטרף למרדף, אריק ניסה להגן על מרקו משני הנאשמים, הנאשם 2 ניסה לתפוס את מרקו ולהפילו ארצה, והצטרף לנאשם 1 שרדף אחרי מרקו מספר דקות והפילו ארצה, ובשלב זה הצטרף הנאשם 2, שתפס את ידו של מרקו, חיבק אותו והפילו ארצה, תוך שהוא מנסה לקחת ממנו את המצלמה. (כתב האישום אינו ברור בתיאור שלב הצטרפות הנאשם 2 – הערה שלי א.ז.).

בשלב מסויים תקף הנאשם 1 את חוסין, שישב על אבן בשטח האדמה, ונתן לו אגרוף בחזה. חוסין נפל ארצה וקיבל מכה בגבו.

בתשובתו לכתב האישום טען נאשם 1 כי הגיע לשטח משום שקיבל קריאה שהמתלוננים (המוכרים לו כפורעי חוק) פוגעים ברכוש השייך ליישוב פני חבר, וביצעו עבירת הסגת גבול כשנכנסו שלא כדין לאדמת מדינה. הוא כפר כי איים או תקף את המתלוננים, וטען כי הגיע עם מצלמתו, הותקף ע"י אריק, שנטל ממנו את מצלמתו ושברהּ, והוא התגונן, אך לטענתו לא נחקר במשטרה על תקיפת ויוי, רמיני, וחוסיין, אלא רק ביחס לאריק. כן טען לאכיפה בררנית, לפיה למרות שהפלסטינים הסיגו גבול לאדמת מדינה, לא הוגש נגדם כתב אישום.

נאשם 2 השיב בתשובתו לכתב האישום, כי כרועה צאן ותושב היישוב מעלה חבר, הוא הגיע למקום עם צאנו, רבש"צ היישוב גאל דור הודיעו שקבוצת רועי צאן ושמאלנים עומדים להגיע לגדר היישוב, וכמי שנמצא בשטח, עליו לדווח לו. כמו"כ כרועה צאן, בניגוד למתלוננים, היתה לו זכות להימצא שם עפ"י הוראות הצבא. הוא אמנם דרש מהמתלוננים לצאת מהמקום, אך אריק דחפו, והנאשם 2 עזב את המקום, וקרא בטלפון לרבש"ץ שהזעיק את הצבא, שהגיע וסילק את המתלוננים.

הנאשם 2 כפר כי רדף אחר הצלם מרקו, או כי דחף, תפס או חיבק והפיל את מרקו, או ניסה לקחת את מצלמתו, ולטענתו כתב האישום אינו ברור ולא מובן מי מהנאשמים ניסה לדחוף ולהפיל את מרקו ארצה.

אין חולק כי לאחר שהפלסטינים הגיעו למקום האירוע, הגיעו לשם גם אנשים מישוב פני חבר, ביניהם הנאשמים, כדי לפנות משם את הפלסטינים ו"להעיפם", כפי שהעיד נאשם 1 בעמ' 93 ש' לפרו', והנאשמים ביקשו מהפלסטינים לעזוב. כן הגיעו למקום אנשים מאומות נוספות שתמכו בפלסטינים.

לאחר שבחנתי את חומר הראיות וטענות הצדדים - אני מזכה את הנאשם 1 מתקיפת אריק וחוסיין ואת הנאשם 2 מתקיפת מרקו, ומרשיעה את הנאשם 1 בתקיפת מרקו וויוי צור, ובעבירת איומים כלפי אריק.

לאור העבירות המיוחסות לנאשמים ביחס לאנשים שונים, אתייחס להלן למעשיהם עפ"י כתב האישום.

תקיפת הנאשמים את אריק אשרמן ואיומי הנאשם 1 עליו

אריק אשרמן העיד כי הגיע למקום כפעיל זכויות אדם מטעם עמותת "רבנים למען זכויות אדם", כדי לסייע לחקלאים הפלסטינים לעבד את אדמותיהם, הצטרפו אליו רועי צאן שפחדו להגיע למקום ואנשים בינלאומיים, ותוך דקות ספורות הגיעו שני אנשים מישוב פני חבר, ביניהם הנאשם 2, אותו זיהה בתמונות 1,2,6 בת/5, ואריק התקשר מיד לצבא ולמשטרה והודיעם כי עלול להתרחש אירוע המצריך הגעתם במהירות (ראה עמ' 57 עד עמ' 58 ש' 4 לפרו' מיום 6.11.11). לדבריו הישראלים החלו להזיז, להבריח ולדרדר את הצאן במדרון, תוך סיכונו, אריק ואנשים בינלאומיים אחרים ניסו לכוון את הצאן חזרה, וכשאריק חזר לנקודת ההתחלה, הוא פגש בנאשם 1 שלבש גלבייה ולו זקן ארוך (ראה שם עמ' 61 ש' 1-2, 12 לפרו') ואחז בידו אלה, בה ניסה להכות את אריק ולהפילו: "בא לקראתי ובידו אלה שנראה כמו אלה של המשטרה, מנסה להרביץ לי, מנסה לתת לי סטירות, מנסה להפיל אותי על האדמה" (ראה עמ' 61 ש' 15-19 לפרו' מיום 6.11.11), כן קיללו ואיים עליו: "אמר שהוא יהרוג את המשפחה שלי ואני בעיקר היו עוד שורה של קללות ואיומים, אני לא זוכר לפרט את כולם. הוא גם אמר שהוא יהרוג אותי" (ראה עמ' 61 ש' 28-30 לפרו' מיום 6.11.11).

כשהנאשם 1 ניסה לתפוס את מרקו כדי לחטוף את מצלמתו, ניסה אריק למנוע זאת בהזהירו את מרקו כי עומדים לחטוף את מצלמתו, אך לפתע חבר הנאשם 2 לנאשם 1, השניים עקפו את אריק לכיוון מרקו, וניסו בזה אחר זה במעגלים לתפוס את מרקו במרדף, כשאריק מנסה במרדף למנוע זאת. הנאשמים הצליחו לתפוס את מרקו, שנפל עם הנאשם 1 לאדמה (ראה שם עמ' 62 ש' 13-26 לפרו' מיום 6.11.11), ואריק הצליח בשלב זה לקחת את מצלמת הוידאו ממרקו והכניסה לכיסו. ביחס לשני הנאשמים העיד אריק כי היה להם מגע פיזי עמו כלהלן: "כמה פעמים הם נגעו בי אבל תמיד ... הצלחתי לברוח מהם ... היה מגע, אבל הם לא הצליחו ממש לפגוע בי" (שם עמ 63 ש' 12-18 לפרו'). (אציין כאן כי לא מיוחסת לנאשם 1 חטיפת מצלמת הסטילס ממרקו).

בנוסף לעדות אריק, העידה גם הגב' חוה לוי (פעילת שלום) על איומי הנאשם 1 כי יהרוג את אריק ומשפחתו:

"הוא אמר אני יודע איפה אתה גר, ואני, אי פאק יור וויף והילדים שלך, אני אהרוג אותך ואת הילדים שלך ואת אשתך ואותך, ואני יודע איפה אתה גר, וזה היה די מפחיד. גם הוא אמר אני משוגע, אני משוגע ואתם לא יודעים, אני משוגע, שזה היה נראה כאילו הוא באמת היה משוגע".

ראה: עמ' 46 ש' 23-26 לפרו' מיום 6.11.11

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ