אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. משרד התמ"ת המחלקה המשפטית-עו"ז נ' מאיר סאסי ייזום והשקעות

מ.י. משרד התמ"ת המחלקה המשפטית-עו"ז נ' מאיר סאסי ייזום והשקעות

תאריך פרסום : 17/08/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית דין אזורי לעבודה תל אביב - יפו
425-08
10/08/2010
בפני השופט:
יצחק לובוצקי

- נגד -
התובע:
1. מ.י. משרד התמ"ת המחלקה המשפטית-עו"ז
2. ע"י עו"ד אלבוים

הנתבע:
מאיר סאסי ייזום והשקעות
הכרעת-דין

בפני

שופט ד"ר יצחק לובוצקי

הכרעת דין

נגד הנאשמת 1, מאיר סאסי ייזום והשקעות, הוגש כתב אישום המייחס לה עבירה של העסקת שלושה (3) עובדים זרים שלא כדין, בניגוד להוראות סע' 2(א)(1) ו-(2) לחוק עובדים זרים (איסור העסקה שלא כדין והבטחת תנאים הוגנים), התשנ"א- 1991 (להלן: "חוק עובדים זרים").

כתב האישום הוגש כנגד הנאשמת 1 (להלן: "הנאשמת") כמעסיקה וכנגד נאשם מס' 2, מר מאיר סאסי (להלן: "הנאשם") כנושא באחריות של מנהל ונושא משרה, לפי סעיף 5 לחוק עובדים זרים.

בכתב האישום נטען כי בתאריך 7.10.03, במסגרת ביקורת שערכו מפקחי משרד התמ"ת בפרוייקט מגדלי השרון בנתניה (להלן: "האתר"), נמצאו שלושה עובדים זרים שעסקו בעבודות טיח. העובדים לא היו במועד הרלוונטי אזרחי ישראל או תושביה ולא היו רשאים לעבוד אצל הנאשמת, והיא העסיקה אותם שלא כדין.

לטענת המאשימה, הנאשמת היתה בזמנים הרלוונטיים לכתה האישום חברה בע"מ אשר עסקה בביצוע עבודות בנייה בפרוייקט מגדלי השרון בנתניה. כאשר הנאשם שימש בזמנים הרלוונטיים לכתבי האישום כבעלים ומנהל פעיל של הנאשמת.

ביום 2.2.09 התקיימה ישיבת הקראה, שבה כפרו הנאשמים בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום המתוקן.

אקדים אחרית דבר לראשית וכנדרש על פי סעיף 182 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב - 1982, אומר כי החלטתי לזכות את הנאשמים מהעבירות המיוחסת להם בכתב האישום ככל שהן נוגעות לעובד- TU LI LIN, מספר דרכון: G05015958 (צוין כמס' 3 בכתב האישום) ולהרשיע את הנאשמים בגין העבירות המיוחסות להם בכתב האישום בגין 2 עובדים- SONG JINLAI, מספר דרכון: P4889143 ו- CHEN WANMING, מספר דרכון: G04142608, וזאת מהנימוקים כדלקמן:

באשר לעובד TU LI LIN, מספר דרכון: G05015958- במהלך ישיבת ההוכחות שנתקיימה ביום 29.6.10, ביקשה המאשימה לתקן את כתב האישום, באמצעות שינוי שמו ומספר דרכונו של העובד הנ"ל כאמור בתעודת עובד ציבור ת/9, אשר פרטיו כפי שהופיעו בכתב האישום היו שגויים. הבקשה נדחתה, משזו נתבקשה רק בעיצומן של ראיות ההגנה, ולאחר שהמאשימה כבר תיקנה את כתב האישום פעם אחת. לאור האמור, אין מנוס מלזכות את הנאשמים בקשר לעובד זה (ראה עמ' 13 לפרוטוקול שורות 20-27, עמ' 14 שורות 1-11).

באשר לשני העובדים הנותרים: בישיבת הוכחות אשר התקיימה בתאריך 29.6.09 נשמעו עדויות הצדדים.

מטעם המאשימה, העידו שני מפקחים- מר הנו נאיף (להלן: "מר נאיף") ומר יצחק מלול (להלן: "מר מלול"), אשר ערכו את הביקורת באתר ביום 7.10.03. מר נאיף ערך ורשם את תאור המקרה (ת/1), במהלכו הבחינו ב-4 עובדים שעסקו בעבודות טיח בפרויקט מגדלי השרון בנתניה (עמ' 1 שורות 15-16). מר נאיף העיד כי באשר לשלושה עובדים, נמצא כי הם עובדים זרים המועסקים אצל הנאשמת וכי הנתונים אומתו מול משרד הפנים. עוד הוסיף כי משיחה עם מנהל העבודה שנכח במקום, מר ניב לוי (להלן: "מר לוי"), הלה הציג עצמו כמנהל העבודה של הנאשמת ומסר את פרטי הנאשמת כקבלן שמבצע את עבודות הטיח במקום (עמ' 1 שורות 17-20, עמ' 2 שורות 1-6).

מר נאיף הוסיף כי מבדיקה שנערכה מול משרד הפנים נתברר כי רק לאחד מתוך ארבעת העובדים שנמצאו במקום היתה אשרת עבודה אצל הנאשמת ולגבי שלושת העובדים הנוספים, אשרת העבודה היתה על שם חברת "אשל הירדן" (עמ' 3 שורות 23-24).

מר מלול אישר את נוכחותו במועד הביקורת ואת העובדה שערך ורשם את רשימת העובדים הזרים שנכחו באתר (ת/4). עיון ברשימה מעלה כי מופיעים בה שמות של שלושה עובדים ממוצא סיני שאישור העבודה שלהם מופיע על שם חברת "אשל הירדן", הם אלו העובדים הזרים נשוא כתב האישום. מר מלול העיד גם הוא, כי במועד הביקורת נאמר להם על ידי מר לוי כי הוא עובד של הנאשמת והיא שמבצעת את העבודה באתר (עמ' 7 שורה 16). עוד הוסיף, כי העובדים שנכחו באתר מסרו את מספר הטלפון של מר לוי כמי שמשמש מנהל עבודה שלהם (עמ' 7 שורות 16-18).

עיון בת/8, אותו שאלון אישי שנדרשו שלושת העובדים נשוא כתב האישום למלא, מעלה כי שניים מתוך שלושת העובדים (SONG JIN LAI, מספר דרכון: 4889143P ו- TU LIN LI, מספר דרכון: G05015958) ציינו מספר זהה של מי שמשמש מנהל העבודה שלהם (מספר נייד: 0505453023).

בעדות שנגבתה מפי מר לוי (ת/2) עולה, כי המדובר באותו מספר טלפון שמסר הלה לחוקרים. עוד נרשם מפי מר לוי כי: "אני לוי ניב ת"ז 22162911 מנהל עבודה על הטיח שמתבצע בפרוייקט ש.ח מגדלי השרון. לגבי שלושת העובדים שפרטיהם ברשימת העובדים.. תושבי סין מועסקים בפרוייקט בטיח.. העובדים שייכים לחברתנו מאיר סאסי יזום והשקעות בע"מ... הם מתגוררים בבניין של מאיר סאסי בעל החברה בבניין ששייך לו. אני מביא אותם לעבודה ומחזיר אותם, השלושה מועסקים לא הרבה זמן בחברת מאיר סאסי יזום והשקעות בע"מ, ... יש לפנות למאיר סאסי בעל החברה לקבל הסבר לגבי העסקתם...". יש לציין כי מר לוי חתם על גבי כתב העדות ת/2.

בבית הדין, ובסתירה מוחלטת לעדות שנגבתה מפיו על ידי החוקר, העיד מר לוי כי שימש כמנהל עבודה מטעם חברת י.פ בנין (עמ' 8 שורות 19-20). העד ממשיך ומעיד כי "ההודעה שמסרתי ת/2, היא לא מדויקת וזה לאחר שקראתי אותה. מעולם לא עבדתי בחברת מאיר סאסי ייזום והשקעות בע"מ, אלא עבדנו עבודות גמר גם עם חברת מאיר סאסי. אני מכחיש שהעובדים האלה שייכים לחברת מאיר סאסי השקעות בע"מ למרות מה שנכתב בת/2" (עמ' 9 שורות 12-15).

לאור עדותו הנ"ל העומדת בסתירה מהותית לעדות שנגבתה ממנו על ידי החוקר, הוכרז מר לוי כ"עד עוין".

בחקירתו הנגדית, המשיך מר לוי והתכחש להודעה שמסר לחוקר, וציין: "..אני יכול להגיד שלא עבדתי מעולם אצל מאיר סאסי. אני חושב שיש טעות בהודעה, התכוונתי להגיד י.פ בנין ולא למאיר סאסי בע"מ. עבודות הטיח בוצעו על ידי י.פ. עבוד ש.ט מגדלי השרון" (עמ' 10 שורות 19-21).

העד הוסיף ומסר בעדותו פרטים השונים מהותית להודעתו ת/2. וכך לדבריו: "אני לא יודע בדיוק למי העובדים האלה שייכים. היו שם קרוואנים ושם ישנו כל הסינים. אני לא יודע אם העובדים האלה עבדו עבורי. שלושת הפועלים האלה שמדברים עליהם כאן הבאנו אותם מאתר הקרוואנים אני הבאתי אותם. אני פיקחתי על העבודה שלהם... אני לא אמרתי שאני לוקח ומחזיר אותם..." (עמ' 11 שורות 7-13).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ