אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' גבאי(עציר)

מדינת ישראל נ' גבאי(עציר)

תאריך פרסום : 03/11/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
51157-07-13
24/10/2013
בפני השופט:
אהרון מקובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שמעון גבאי (עציר)

החלטה

1.זוהי בקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו בתיק זה.

המסגרת העובדתית

2.נגד המשיב הוגש כתב אישום ובו שלושה אישומים:

האישום הראשון: האישום הראשון מייחס למשיב עבירות של המאיים על אדם בכל דרך שהיא בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו שלו או של אדם אחר, בכוונה להפחיד את האדם או להקניטו – עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק"); סחיטה באיומים - עבירה לפי סעיף 428 סיפא לחוק; ו-מי שפעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק או ישתמט מתשלום מס שאותו אדם חייב בו בנסיבות מחמירות – עבירות על פי סעיף 117 (ב1) לחוק מע"מ יחד עם סעיף 117 (ב2) (3) לחוק מע"מ.

3.על פי העובדות המפורטות באישום הראשון – בפגישה שהתקיימה בחודש ינואר 2011 בין המשיב, יוסי סוויסה (להלן: "סוויסה") ואלישע יפרח (להלן: "אלישע") בתחנת דלק ביבנה, איים המשיב על סוויסה באומרו לו כי אבי גבאי, אחיו של המשיב, סיים לרצות עונש מאסר, וכי: "ההוא יצא עכשיו רעב והולך לסגור חשבונות עם כולם". המשיב אמר לסוויסה כי מאחר שהוא שימש כעד תביעה במשפטו של אבי גבאי נוצר לו חוב כלפי אבי גבאי, ואיים עליו באומרו כי: "יהא עליו לבחור באם להסתכסך או לשלם כסף בגין הזמן שריצו אבי גבאי ומשה גבאי בבית הסוהר". באותה פגישה הורה המשיב לסוויסה שהחוב ישולם באמצעות חשבוניות פיקטיביות שיוציא סוויסה בהתאם להנחיותיו של המשיב בגין מכירות סולר לכאורה, וסוויסה יקבל עמלה בגין הוצאת החשבוניות הפיקטיביות. לאחר הפגישה ביבנה אמר המשיב לסוויסה כי עליו להוציא את החשבוניות הפיקטיביות בהתאם להנחיותיו של איתן מלכה (להלן: "מלכה").

בסמוך לחודש פברואר 2011 פנה מלכה לסוויסה והנחה אותו להוציא חשבוניות פיקטיביות לחברת מ.צ.ע.כ. מקרקעין להשקעות בע"מ (להלן: "מ.צ.ע.כ"). על פי הנחיותיו של מלכה הוציא סוויסה שמונה חשבוניות מס או מסמכים הנחזים להיות חשבוניות מס ע"ש חב' בולבוסי הנגב בע"מ למ.צ.ע.כ, מבלי שסוויסה או המשיב עשו או התחייבו לעשות את העסקאות שלגביהן הוציאו את החשבוניות או את המסמכים האמורים.

סכום החשבוניות הפיקטיביות ע"ש חב' בולבוסי הנגב הנ"ל הוא 10,070,000 ₪ וסכום המע"מ הגלום בהן הוא 1,388,980 ₪.

סמוך לחודש מרץ 2011 פסק סוויסה להוציא חשבוניות פיקטיביות ע"ש חב' בולבוסי הנגב, לאחר שבעליה הרשומים של חברה זו פנה אליו, ובעקבות כך הורו המשיב ומלכה לסוויסה למצוא חברה אחרת דרכה יוכל להוציא חשבוניות פיקטיביות בהתאם להנחיותיהם. סוויסה קיבל מ"מתווך" את פרטיה של חב' אינטרמייל מסחר והשקעות בע"מ ובהתאם להנחיותיו של מלכה הוציא סוויסה 16 חשבוניות מס או מסמכים הנחזים להיות חשבוניות מס ע"ש חב' אינטרמייל למ.צ.ע.כ, מבלי שסוויסה או המשיב עשו או התחייבו לעשות את העסקאות שלגביהן הוציאו את החשבוניות או המסמכים האמורים.

סכום החשבוניות הפיקטיביות ע"ש חב' אינטרמייל הנ"ל הוא 29,376,850 ₪ וסכום המע"מ הגלום בהם הוא 4,051,980 ₪.

סמוך לחודש פברואר 2011 הונחה סוויסה על ידי המשיב ומלכה להוציא חשבוניות פיקטיביות לחברות שבבעלותו וניהולו של יעקב ביטון (להלן: "ביטון") בנוסף לחשבוניות הפיקטיביות שהוציא למ.ע.צ.כ., ובהתאם להנחיותיהם הוציא סוויסה חשבוניות פיקטיביות לחברות "עין כל האושר" ו"שוי", מבלי שסוויסה או המשיב עשו או התחייבו לעשות את העיסקאות שלגביהם הוציאו את החשבוניות או את המסמכים, כדלהלן: 2 חשבוניות מס ע"ש חב' בולבוסי הנגב לחב' "עין כל האושר" בסכום 3,613,232 ₪ כשסכום המס הגלום בהן הוא 498,791 ₪; 16 חשבוניות מס ע"ש חב' אינטרמייל לחב' "עין כל האושר" בסכום 15,867,178 ₪ כשהמס הגלום בהן הוא 2,188,576 ₪; חשבונית מס ע"ש חב' אינטרמייל לחב' "שוי" בסכום 1,994,040 ₪ כשסכום המס הגלום בה הוא 275,040 ₪.

סמוך לחודש אוקטובר 2011 הורו המשיב ומלכה לסוויסה לחדול מלהוציא חשבוניות פיקטיביות למ.ע.צ.כ., אך להמשיך ולהוציא חשבוניות פיקטיביות לחברות שבבעלותו ובניהולו של ביטון. בהתאם להנחיותיהם של המשיב ומלכה הוציא סוויסה חשבוניות פיקטיביות לחברת "שוי", מבלי שסוויסה או הנאשם עשו או התחייבו לעשות את העיסקאות המפורטות בחשבוניות הפיקטיביות, כדלהלן: 23 חשבוניות מס ע"ש חב' "מסיקה ייזום פרויקטים בע"מ" לחב' "שוי" בסכום 118,697,609 ₪ כשהמס הגלום בהן הוא 16,372,084 ₪, וכן 105 חשבוניות מס ע"ש חב' "העבודה הטובה הסעות ושירותים כלליים בע"מ", שאת פרטיה קבל מ"מתווך", בסכום 456,843,947 ₪ כשהסכום הגלום בהן הוא 64,714,967 ₪.

הסכום הכולל של החשבוניות הפיקטיביות שהוצאו כאמור באישום הראשון הוא: 636,465,956 ₪, כשסכום המע"מ הגלום בהן הוא 75,306,910 ₪.

4.האישום השני: האישום השני מייחס למשיב עבירה של המאיים על אדם בכל דרך שהיא בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו שלו או של אדם אחר, בכוונה להפחיד את האדם או להקניטו – עבירה לפי סעיף 192 לחוק.

על פי העובדות המפורטות באישום השני - סמוך לחודש אפריל 2011, נפגשו המשיב ומלכה עם סוויסה בחניון סניף שופר-סל ברחובות, והמשיב הזהיר את סוויסה מחקירה צפויה של רשויות החוק והנחה אותו שלא ידאג ושסוויסה ידע איך להתנהג. הנאשם אמר לסוויסה כי משפחתו עברה תאונת דרכים קשה וכי יש לו ילד פגוע בבית. בהמשך יצא המשיב מהרכב שבו ישב, תפס בצווארו מעילו של סוויסה ואיים עליו שלא יהיה זה שירחיק אותו מהילדים שלו.

5.האישום השלישי: האישום השלישי מייחס למשיב עבירה של העושה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין, בין בסיכול הזמנתו של עד בין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת – עבירה לפי סעיף 244 לחוק.

על פי העובדות המפורטות באישום השלישי - בתקופה שבין 28.1.13 – 12.2.13 נעשו מספר ניסיונות לאתר את מלכה, ששימש יד ימינו של המשיב, על ידי צוותי חקירה. ביום 13.2.13 קבלו צוותי החקירה צו מעצר חתום המאשר לעצור את המשיב וחיפשו אותו בביתו, בבתי קרובי משפחתו ומכריו. על אף פעילויות רבות לאיתור המשיב, שכללו ביקורים תכופים בביתו ובבתי קרובי משפחתו ומכריו, השארת הזמנות לחקירה והודעות אצל קרוביו בנוגע לצו שהוצא נגדו, נמנע המשיב מלהתייצב במשטרה. כתב האישום מפרט 7 מועדים של ניסיונות לאתר את המשיב, בין התאריכים 13.2.13 - 6.3.13, לרבות השארת הזמנות והודעות לאשתו ולאחיו מיכה גבאי, וכן מיום 6.3.13 – 14.7.13 בוצעו עשרות פעולות חקירה בניסיון לאתר את המשיב, כשכל הזמן הסתתר המשיב מחוקריו ונמנע מלהתייצב לחקירה הפלילית נגדו.

בעקבות האזנת סתר מצאו שוטרים את המשיב מסתתר בתוך ארון קיר בבית משפחת פרץ במושב תירוש, כשבעת איתורו ובהיותו בתוך הארון, אחז המשיב את דלת הארון מבפנים בניסיון למנוע את פתיחתו.

המסגרת המשפטית

6.ב"כ המשיב טען לקיומן של ראיות לכאורה. ב"כ המבקשת מתבסס על הודעות של עד המדינה, יוסי סוויסה, וסיועים שונים שיש לטענתו לעדותו של סוויסה. מנגד, טוען ב"כ המשיב שחומר הראיות נגד המשיב מתבסס כולו על עד המדינה, שהוא עבריין מוכר בנושא החשבוניות הפיקטיביות ונשפט לאחרונה ל- 6.5 שנות מאסר אותן החל לרצות ב-3.1.13. לדבריו, עד המדינה הודה שהוא ביצע את כל העבירות, אבל טוען עתה שהמשיב גרם לו לבצע אותן באיומים, כשאין כל סיוע לטענותיו של עד המדינה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ