אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' בן אליהו(עציר)

מדינת ישראל נ' בן אליהו(עציר)

תאריך פרסום : 08/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
9956-05-12
01/09/2013
בפני השופט:
בני שגיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל – משטרת ישראל
הנתבע:
יוסף בן אליהו (עציר)
גזר-דין

גזר דין

כללי

1.הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו, בכתב אישום המונה 14 אישומים בעבירות גניבה (עבירה אחת), שיבוש הליכי משפט (עבירה אחת), ו - 12 עבירות של הונאה בכרטיס חיוב (להלן - התיק העיקרי). בנוסף, צירף הנאשם והודה בשני תיקי משטרה נוספים בהם טרם הוגש כתב אישום: פל"א 169878/12 במסגרתו הורשע ב- 3 עבירות של הונאה בכרטיס חיוב (להלן - תיק הצירוף הראשון), ופל"א 127709/12 במסגרתו הורשע ב- 7 עבירות של הונאה בכרטיס חיוב (להלן – תיק הצירוף השני).

הודאת הנאשם ניתנה מבלי שגובשה הסכמה באשר לעונש והצדדים טענו כראות עיניהם בעניין זה.

ההגנה מיקדה מאמציה בהצגת ראיות וטיעונים אשר תומכים, לשיטתה, בצורך במתן משקל מכריע לאינטרס השיקומי. בהקשר זה העידו מטעמה שני מומחים - פרופ' שלמה גיורא שוהם ועו"ס טלי אלדר.

מעשיו של הנאשם

2.כתב האישום בתיק העיקרי מתאר "מסע הקניות" שערך הנאשם, במסגרתו רכש מוצרים שונים או קיבל שירות, תוך שהוא משלם באמצעות מסירת מספרי כרטיסי אשראי שונים אשר אינם שלו, והכל כמפורט להלן:

ביום 20.3.12 נכנס הנאשם לחנות התכשיטים "רויאלטי" בקניון עזריאלי ורכש פריטים בשווי 16,159.27 ₪ (אישום 10). ביום 10.4.12 רכש הנאשם בצומת אלונים בחנות "תכשיטי אלה" תכשיטים בשווי 269 ₪ (אישום 8). ביום 14.4.12 שילם הנאשם עבור טיפול בספא סנסרה במלון דן אילת 650 ₪ (אישום 9). ביום 17.4.12 במסעדה צפרה ברחוב יגאל אלון 96 בתל אביב שילם עבור ארוחה 901 ₪ (אישום 6). ביום 18.4.12 רכש סוללה ודקות סוללה בחנות למכירת טלפונים ברחוב זיסמן ברמת גן בשווי 500 ₪ (אישום 5), שילם עבור ארוחה מסניף "מקדונלדס" במתחם ביד בפרדס חנה בשווי 93 ₪ (אישום 7), ושילם עבור פרחים מחנות "יחולים בפרחים" ברחוב דיזנגוף בתל אביב בשווי 600 ₪ (אישום 13). ביום 19.4.12 נכנס הנאשם לחנות התכשיטים "רויאלטי" בגן העיר, בתל אביב, ניסה לרכוש תכשיטים בשווי 48,000 ₪, וכשהתבקש להציג תעודת זהות החל לצעוק, לבסוף העסקה לא אושרה ע"י חברת האשראי (אישום 11). עוד באותו יום בשעות אחר הצהרים סעד הנאשם במסעדת "התרנגול הכחול" בקניון צמרת בתל אביב ושילם עבור ארוחתו 1,022 ₪ (אישום 12). ביום 23.4.13 שילם 500 ₪, עבור שירותי כביסה במכבסת עמיר ברחוב נחלת יצחק 18 בתל אביב (אישום 4). ביום 24.4.12 הטעין הנאשם בסניף "ארקפה" ברחוב הילל 3 ברמת גן, כרטיס מועדון בשווי 600 ₪ (אישום 2), ושילם עבור ארוחה במסעדת צפרה סכום של 1,359 ₪ (אישום 3). ביום 27.4.13 בסניף "ארומה" ברחוב אבן גבירול 72 בתל אביב, וכאשר הפנתה המוכרת את גבה, גנב הנאשם חשבוניות שהונחו בסמוך לקופה (אישום 1). נוסף לזאת, כאשר נחקר הנאשם במשטרה בגין אישומים 1-13, השליך הנאשם לעברו של אחד החוקרים מעטפה משטרתית שהכילה שוברי אשראי (אישום 14). במסגרת אישום זה הורשע הנאשם בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

במסגרת תיק הצירוף הראשון, הורשע הנאשם ב-3 עבירות הונאה בכרטיס חיוב, לאחר שבמועדים שונים במהלך חודש מרץ 2012, רכש בחנות ארמאני פריטים בשווי כולל של 12,684 ₪ תוך שהוא עושה שימוש בכרטיסי אשראי לא לו.

במסגרת תיק הצירוף השני, הורשע הנאשם ב- 7 עבירות של הונאה בכרטיס חיוב, לאחר שבמועדים שונים במהלך חודש מרץ 2012, רכש פריטים שונים (דלק, נעלים, כרטיסי תיאטרון, תכשיטים ועוד) בחנויות שונות, והכל תוך שהוא עושה שימוש בכרטיסי אשראי לא לו. סה"כ שווי הפריטים שרכש הנאשם עומד באישום זה על סך של 28,607.44 ₪.

תסקיר שירות המבחן

3.מתסקיר שירות המבחן עולה כי מדובר בנאשם בן 39, רווק, המוכר לשירות המבחן כבר משנת 1997. הנאשם סיים 12 שנות לימוד, לא התגייס לצה"ל ועובר למעצרו התגורר בבית הוריו ונטען כי עבד כמחלק סחורה בחברת טקסטיל. הנאשם תיאר בפני שירות המבחן כי להוריו היה עסק משפחתי שנקלע לחובות, ועל רקע אותם חובות החל לעבור עבירות רכוש וזיוף במטרה לעזור להוריו. עוד ציין הנאשם כי במהלך השנים חש דחף לרכוש מוצרים, המצביעים על סטאטוס כלכלי גבוה ולשם כך ביצע את אותן עבירות.

שירות המבחן התרשם כי קיים פער בין יכולותיו של הנאשם בפועל לבין הרושם החיצוני שמציג, קושי להבין לעומק את הבעייתיות בהתנהגותו הדורשת התייחסות טיפולית, וספק באשר ליכולתו וכוונתו של הנאשם להירתם לשינוי. עוד התייחס שירות המבחן לרצונו של הנאשם לקבל סיוע טיפולי, אך צוין כי בפועל, ולאורך השנים ותקופות המאסר הרבות אותן ריצה, לא פעל כדי להשיג מטרה זו.

על רקע האמור לעיל, סבר שירות המבחן כי לא ניתן לשלול סיכון להישנות עבירות בעתיד, וההמלצה היא לבחינת התאמתו לשילוב בתוכנית טיפולית בתוך כותלי בית המאסר.

עבר פלילי

4.לחובת הנאשם הרשעות בעשרות עבירות של הונאה בכרטיסי חיוב, גניבה, קבלת דבר במרמה, קבלת נכנסים שהוגשו בעוון, הפרעה לשוטר, גניבת כרטיס חיוב, מעשה מגונה, תקיפה ועוד. הנאשם ריצה בעבר מספר תקופת מאסר: 24 חודשים; 12 חודשים; 6 חודשים; 3 חודשים; 6 חודשים; 7 חודשים; 48 חודשים; 6 חודשים; 6 חודשים.

לחובת הנאשם שני מאסרים מותנים: 6 חודשים - מת.פ 1801/08 בבית משפט השלום בתל אביב; 12 חודשים - מת.פ 2790/07 בבית משפט השלום בתל אביב.

חוות דעתו של פרופ' שלמה גיורא שוהם שהוגשה מטעם ההגנה

5.ההגנה הגישה מטעמה חוות דעת קרימינולוגית אשר כללה התייחסות למבנה אישיותו של הנאשם, אישיות אשר תוארה כאישיות התמכרותית – אישיות של "חור שחור", וכן התייחסות למידת התאמתו לטיפול. חוות הדעת נערכה על ידי פרופ' שלמה גיורא שוהם, חתן פרס ישראל בקרימינולוגיה, שאף העיד בשלב ראיות ההגנה לעונש (להלן - פרופ' שוהם).

אישיות "החור השחור" מוסברת בחוות הדעת ככוללת שני וקטורים. וקטור ההפרדה, המכיל שלושה תהליכי התפתחות: הלידה, יצירת גבולות האני ותהליכי הסוציאליזציה החברתית. הווקטור הייחודי הנוגד, מהווה הליכה בחזרה בתהליכי הפריצה וההתפתחות של וקטור ההפרדה והוא מתחיל בשלב הראשון - וויתור על הבגרות ורצון לחזור חזרה למשפחה המגנה, שלב שני - רצון לבטל את הבדידות של גבולות האגו (מושג לרוב על ידי אלכוהול וסמים) והרצון להתאיין. אם אין איזון בתהליכי הסוציאליזציה במשפחה בשנים הראשונות בחיים, לא מתאפשרת הסינכרוניזציה של שני הווקטורים, ליצירת תבנית אישיות תקינה, ולכן נפתח החור השחור. אישיות החור השחור נוטה להתמלא על ידי גריות קיצוניות מידיות כמו סמים, מין והימורים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ