אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כירורג פלסטי יפצה אשה בגין הצגת מצג מטעה ורשלנות בניתוח מתיחת בטן

כירורג פלסטי יפצה אשה בגין הצגת מצג מטעה ורשלנות בניתוח מתיחת בטן

תאריך פרסום : 21/08/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
16790-04
21/08/2006
בפני השופט:
ארנה לוי

- נגד -
התובע:
שלום אורנה
עו"ד דורון נוביץ
הנתבע:
ד"ר שפלן מיכאל
עו"ד איתן האזרחי ומריאנה נובק-מנדל
פסק-דין

כללי

  1. התובעת פנתה לנתבע, רופא מומחה בכירורגיה פלסטית, המבצע ניתוחים פלסטיים שונים במסגרת הרפואה הפרטית, על מנת לבצע ניתוח מתיחת בטן. ביום 16.4.97 ניתח הנתבע את התובעת. התובעת טוענת, בתמצית, כי הניתוח שבוצע בה אינו ניתוח מתיחת בטן אלא לכל היותר ניתוח של שאיבת שומן, כי לא ניתנה הסכמתה מדעת לטיפול הרפואי שעברה וכי הטיפול אשר בוצע בה לא הביא לתוצאות אשר היו אמורות להתקבל לאחר ניתוח מתיחת בטן. התובעת טוענת כי בעקבות הניתוח המיותר אשר בוצע בה נותרה לרוחב בטנה צלקת גדולה, מכוערת ומטרידה. הנתבע מכחיש טענות אלו וטוען כי הניתוח שבצע בתובעת הוא הניתוח שסוכם עמה. עילות התביעה הן, ראשית, עילה חוזית, לאמור, הפרת ההסכם לבצע ניתוח מתיחת בטן ושנית, עילות נזיקיות - רשלנות ותקיפה.
  1. מטעם התובעת העידו היא עצמה; מומחה מטעמה, ד"ר חיים אשכנזי; אחותה, הגב' אטי פרנק ובעלה (בני הזוג התגרשו פורמלית אך חזרו לחיות יחדיו), מר אורי שלום. מטעם הנתבע העידו הוא עצמו וכן ד"ר אייל גור, מומחה מטעמו.

העובדות  שאינן שנויות במחלוקת

  1. לגבי חלק ניכר מהעובדות הרלוונטיות אין מחלוקת של ממש בין הצדדים ונפרטן, בהסתייגויות המתאימות, להלן.

התובעת, ילידת 1958 ואם לשלושה, החלה להתעניין בראשית שנת 1997 בניתוח למתיחת בטן. התובעת העידה בתצהירה, עדות שלא נחקרה עליה ולא נסתרה, כי " משך השנים ולאחר לידת שלושת ילדי הבטן שלי הפכה רפויה ונפולה וחשתי חולשה בשרירי הבטן בהשוואה למה שהייתי בצעירותי. כל השנים רציתי בטן מתוחה ושטוחה, רצון זה לא עזב אותי עם השנים, טרד את מנוחתי והווה עבורי חלום. בתחילת 1997 החלטתי להגשים את החלום ולעבור ניתוח למתיחת בטן".

הפגישה הראשונה

  1. תחילה פנתה התובעת לרופא אחר וקיבלה פרטים והצעת מחיר. לאחר מכן הגיעה התובעת למרפאתו של הנתבע. ביום 31.3.1997 התקיימה הפגישה הראשונה בין התובעת לנתבע במרפאתו אז, במדיקל סנטר בהרצליה. לגבי חלק מהדברים שנאמרו בפגישה עדויות הצדדים שונות ובהבדל המהותי בין הגרסאות נדון להלן. עם זאת, אין חולק כי התובעת  קיבלה טרם כניסתה לנתבע את נ/13, טופס פנייה לייעוץ ללא כותרת  בן עמוד אחד אותו התבקשה למלא ובו, בין היתר, פרטיה האישיים, על ידי מי הופנתה, מצב בריאותה, תרופות בהן היא משתמשת, משקל וגובה. בטופס התבקשה התובעת למלא באיזה ייעוץ היא מעונינת ורשמה: " מתיחת בטן". בצדו השני של הדף שורות ריקות ובראשו מודפס: " הערות הרופא". אין חולק כי אותו טופס נותר אצל הנתבע והתובעת לא קבלה כל העתק ממנו. את טענות הצדדים בהתייחס למה שנרשם בכתב ידו של הנתבע במסגרת "הערות הרופא" נפרט בהמשך.
  1. אין חולק כי במהלך פגישה  זו נבדקה  התובעת על ידי הנתבע, הם שוחחו וניתנה הצעת מחיר. הנתבע אף הראה לתובעת את המיקום בגופה בו תהיה הצלקת לאחר הניתוח. בהתאם לעדות התובעת הפגישה ארכה כ - 40 דקות, כולל מילוי הטופס נ/13 על ידה לפני שנכנסה לנתבע וכולל הפסקות לצורך שיחות טלפוניות שערך הנתבע ולצורך הכנת קפה (סעיף 3 לתצהירה). בהתאם לעדות הנתבע הוא אינו זוכר במדויק כמה זמן ארכה הפגישה אך בדרך כלל פגישות מסוג זה נמשכות כ- 45 דקות עד שעה (סעיף 19 לתצהירו) כך שגם  בנושא זה אין מחלוקת של ממש. אין חולק כי התובעת הציגה את מטרת ויעד פנייתה היחיד לנתבע כהשגת בטן שטוחה ולא הוצג כל יעד אחר (סעיף 2 לתצהיר התובעת; עדות התובעת עמ' 59 שורות 21-24; סעיף 10 לתצהיר הנתבע).

חוברת ההסבר

  1. בסיום הפגישה נמסרה לתובעת החוברת ת/11 על מנת שתעיין בה בביתה " לצורך גיבוש עמדתה לקראת הניתוח והבנתה את הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בו", כך על פי עדות הנתבע עצמו (סעיף 20 לתצהירו). הנתבע הוסיף והעיד כי " תופעה מאד מוכרת בכירורגיה הפלסטית הינה פציינטים שלאחר פגישה עם המנתח אינם זוכרים את עיקר ההסברים שניתנו על ידם, לעיתים מדחיקים פרטים מסוימים כגון סיבוכים הכרוכים בניתוח ודווקא קבלת חומר לקריאה בבית מסייע בידם כדי לגבש מודעות לסיכונים הכרוכים בניתוח ולמרות שאינפורמציה זו נמסרת להם קודם לכן בע"פ. נוכח האמור ולצורך גיבוש עמדתם של הפציינטים הפונים אלי (ובהם התובעת) באשר לרצונם האמיתי לעבור את הניתוח והבנתם את הסיכונים הכרוכים בניתוח לאחר שנמסרה להם מלוא האינפורמציה הנדרשת בע"פ אני נוהג לתת חוברת זו" (סעיף 21 בתצהיר). מדובר בחוברת או ליתר דיוק "ספרון" בן 90 עמודים, אשר נכתב על ידי הנתבע וכותרתו " ניתוחים פלסטיים". בחוברת מפורטים ניתוחים פלסטיים שונים בכל חלקי הגוף, לרבות ניתוח " מתיחת בטן". אין חולק כי בשום שלב לא נמסר לתובעת כל חומר כתוב אחר הכולל הסברים לגבי הניתוח אותו היא אמורה לעבור למעט אותה חוברת (טפסי ההסכמה ידונו להלן אך כבר נאמר כי בהם אין הסברים על מהות הניתוח). התובעת העידה כי הנתבע אמר לה כי " הכל כתוב בספר" (עמ' 61 שורה 2). מפאת חשיבות החוברת נביא את עיקרי הדברים הרלוונטים לענייננו  אשר נרשמו בה.
  1. פרק 12 בחוברת דן בנושא של " פיסול הגוף". במסגרת פרק זה חמישה תתי פרקים: שאיבת שומן, המסת שומן, הזרקת שומן, מתיחת בטן, הרמת פלג הגוף התחתון. בתת הפרק של " מתיחת בטן" (עמ' 78- 80) נרשם כך:

" בטן נפולה או גדולה יכולה להיגרם מכמה סיבות: עודפי עור, עודפי שומן וחולשת שרירים. לפני כל ניתוח שבא לתקן מצב כזה יש לאבחן איזה מהגורמים אחראי למצב הנתון, ומה הדרך הטובה ביותר לשיפור המצב. ניתוח למתיחת בטן סטנדרטי משלב בדרך כלל הסרה של עודפי  עור מיותרים, הידוק שרירי הבטן וקשירתם ושאיבה של שומן מיותר.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, ארכו כשלוש שעות והוא מצריך לילה או שנים של אשפוז בבית החולים וכשבועיים עד שלושה שבועות של החלמה בבית. הצלקת שנותרת בעקבות ניתוח מתיחת בטן סטנדרטית נמצאת לרוחב הבטן התחתונה, מעל לשיער הערווה. מיקומה המדוייק ואורכה של הצלקת יקבעו על פי היקפי עודפי העור הקיימים ועל פי אופי הביגוד התחתון ובגד הים שתחפוץ המנותחת ללבוש דרך קבע. ניתן לכוון את מיקומה המדוייק של הצלקת כך שתהיה מוסתרת ומוצנעת לחלוטין מתחת לתחתונים או לבגד הים הרצוי.

בניתוח כזה יש צורך בדרך כלל בצינורות מנקזים למשך כמה ימים ובחבישה תומכת לתקופה של כחודשיים ימים. בדרך כלל ניתן לחזור לכל הפעילויות, כולל התעמלות ועבודה מאומצת, תוך חודש ימים מיום הניתוח.

הסיבוכים אחרי ניתוח למתיחת בטן נדירים יחסית, ניתנים לטיפול והפיכים. נמנים עמם זיהום, דימום, בצקות ונפיחות בדופן הבטן וצלקות מרובות. תופעות אלו יכולות להופיע במהלך השבועות והחודשים הראשונים שלאחר הניתוח, וניתן לטפל בהן ביעילות באופן שלא תשפענה על התוצאות הסופיות של הניתוח. סיבוכים קשים יותר כמו תסחיף שומני ונמק הם נדירים ביותר, אך יכולים להופיע אצל אנשים שמנים מאד או אצל מעשנים כבדים ועלולים להצריך אשפוז וטיפולים נוספים.

לעיתים, כאשר המצב אינו חמור במיוחד, ניתן לבצע מתיחת בטן בעזרת שאיבת שומן וקשירה של שרירי הבטן בשיטה האנדוסקופית. בשיטה זו מוחדרת מצלמה זעירה מתחת לעור, שנועדה לסייע בהידוק השרירים. יתרונה בכך שהיא מותירה צלקות קטנות ומוסתרות היטב, יותר מצלקות הניתוח הסטנדרטי .

במקרים קלים עוד יותר, כשהסיבה היחידה לבטן הנפולה היא מצבור לא פרופורציונלי של שומן, ניתן להשיג תוצאות מצוינות בעזרת שאיבת שומן פשוטה, תוך גרימת צלקות מזעריות". 

כל ההדגשות בקו אינן במקור. לחוברת זו עוד נשוב בהמשך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ