אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כורבאג' נ' אברהם

כורבאג' נ' אברהם

תאריך פרסום : 08/06/2012 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום חיפה
3458-06-12
04/06/2012
בפני השופט:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובע:
עפאף כורבאג'
הנתבע:
זיו אברהם
פסק-דין

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' מחאג'נה קרמאן איה) מיום 22/5/12 בתיק 02-41192-98-6, במסגרתה דחתה הרשמת בקשת המבקשת להעמיד את צו החיוב בתשלומים ע"ס של 200 ₪ וקבעה צו חיוב בתשלומים ע"ס 500 ₪ החל מיום 20/7/12 וע"ס של 1200 ₪ החל מיום 20/10/12, תוך שהיא מכריזה על המבקשת כחייבת מוגבלת באמצעים ומאחדת את תיקיה בכפוף לתשלום סכום ראשוני בסך 2,000 ₪.

המבקשת הגישה בקשתה להכריז עליה כעל חייבת מוגבלת באמצעים והציעה לשלם בכל חודש את הסך של 200 ₪.

המבקשת ציינה בבקשתה את נסיבותיה האישיות וכן הגישה פירוט הוצאותיה.

לאחר עיון במסמכים אשר הוגשו בפניה, ניתנה החלטת הרשמת הנכבדה לפיה הכריזה על החייבת כעל מוגבלת באמצעים והעמידה את צו החיוב בתשלומים ע"ס 500 ₪ החל מיום 20/7/12 ואילו החל מיום 20/10/12 יעמוד צו החיוב בתשלומים ע"ס של 1,200 ₪, במסגרתו של תיק איחוד אשר יפתח למבקשת בכפוף לתשלום סכום ראשוני של 2,000 ₪.

המבקשת בבקשתה זו טוענת כי אין לה היכולת הכלכלית לעמוד בתשלום החודשי אשר הושת עליה. המבקשת טוענת כי היא נשואה ואם לשבעה, מהם שלושה קטינים וכי החלטת רשמת ההוצאה לפועל הנכבדה בדבר תשלום חד פעמי היא בלתי סבירה ומונעת ממנה הלכה למעשה את הכרזתה כחייבת מוגבלת באמצעים. המבקשת טענה כי אין בהחלטה נשוא הבקשה התייחסות ספציפית לנתונים אשר המציאה המבקשת וכי היה על רשמת ההוצאה לפועל להזמינה לחקירת יכולת על מנת לברר יכולתה ולמעשה יכולת התשלום של המבקשת טרם נבחנה, בכך נפגעה זכותה של המבקשת לטעון בפני רשמת ההוצאה לפועל בניגוד לכללי הצדק הטבעי. משכך, עתרה המבקשת בבקשתה זו.

דיון :

לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור, אני דוחה אותה אף בלא צורך בבקשת תשובת המשיב.

עיון בהחלטת כבוד הרשמת, נשוא בקשת רשות הערעור דנן מעלה כי ההחלטה ניתנה לאחר שהרשמת עיינה במסמכים אותם הגישה לעיונה המבקשת וכי החלטתה בהתחשב באותם מסמכים אשר הומצאו לעיונה וצוינו על ידה בהחלטתה , סבירה מנומקת ואין להתערב בה.

נקבע לא אחת כי התערבותה של ערכאת הערעור בקביעת גובהו של צו החיוב בתשלומים, תהא מצומצמת ותעשה במשורה, זאת נוכח העובדה כי רשם ההוצאה לפועל הוא האחראי על בחינת יכולת הפרעון של החייב בהתאם לנסיבותיו והמופקד על עריכת חקירת היכולת בעניינו.

ראה בעניין זה בר"ע 1071/03 דרור גולן נ. בנק לאומי לישראל בע"מ (ניתנה ביום 2/2/03)

רע"א 7195/09 ציון קרטה נ. פרקליטות מחוז חיפה ואח' דינים עליון 2009(118) 1423)

וכן האמור ברע"צ 35723-04-12 לוסב נ. שטרוך (ניתן ביום 30/4/12)

ההחלטה דנן מבוססת על המסמכים אותם המציאה המבקשת עצמה בפני הרשמת הנכבדה ואין מקום להתערב בה.

המבקשת מלינה בעיקר על מצבה הכלכלי הקשה אשר אינו מאפשר לה לעמוד, לא בתשלום הראשוני עליו החליטה הרשמת הנכבדה ואף לא בתשלום החודשי המדורג אותו קבעה כבוד הרשמת במסגרת תיק האיחוד אשר יפתח למבקשת. המבקשת מלינה כי ההחלטה לאקונית ואינה מתייחסת לנתונים אותם הביאה בפני הרשמת הנכבדה. אלא שעיון בהחלטת רשמת ההוצאה לפועל נשוא הבקשה מעלה כי לטענה זו, אין על מה שתסמוך. הרשמת הנכבדה מפרטת בהחלטתה אלו מסמכים המציאה המבקשת לעיונה ומהם הנתונים העולים מהם, אשר סותרים לעיתים את טענותיה של המבקשת. ראה למשל טענתה של המבקשת באשר להוצאות דיור בסך של 1,350 ₪ , כאשר הרשמת הנכבדה בדקה במסמכים שהמציאה המבקשת עצמה ומצאה כי ההוצאה מגיעה לכל היותר לסך של 1,000₪, בניגוד למוצהר.

זאת ועוד הרשמת הנכבדה מתייחסת אף להעדפת הנושים אשר מתבצעת בידי המבקשת עת היא מבכרת לשלם החזר הלוואה בסך של 350 ₪. עוד מציינת הרשמת הנכבדה כי המבקשת ואף בעלה אינם עובדים ולא ניתן לכך כל טעם. בהתחשב במצבם הכלכלי המתואר הרי זו תמיהה אשר לא ניתן לה הסבר ובנסיבות אלו נלקח אף נתון זה בחשבון בעת קביעת צו החיוב בתשלומים. הרשמת הנכבדה קבעה בדיוק מסיבה זו צו חיוב מדורג , אשר יאפשר למבקשת ובעלה זמן למציאת עבודה , כך שכאשר יכנס לתוקפו צו החיוב הגבוה יותר כבר תגדלנה הכנסות התא המשפחתי.

אף לעובדה כי המבקשת לא שילמה דבר ע"ח חובה מאז פתיחת תיק ההוצאה לפועל בשנת 1999 פרט לסך זעום של 50 ₪, יש משקל בעת קביעת צו החיוב בתשלומים, לכך לא נתנה המבקשת כל הסבר.

יודגש, למבקשת היה בעברה תיק איחוד, אשר פוזר בשל כך שלא שילמה במסגרתו את צו החיוב אשר הושת עליה כסדרו וצברה במסגרתו פיגורים.

אני מוצאת כי החלטת הרשמת הנכבדה בדבר תשלום סכום ראשוני כתנאי לפתיחת תיק האיחוד מחדש, על חשבון ולו מקצת פיגוריה של המבקשת היא סבירה נוכח נסיבות פיזורו של תיק האיחוד הקודם. בנסיבות אלו אין מקום לטענותיה של המבקשת כי נחסמה דרכה אל הכרזתה כחייבת מוגבלת באמצעים ואיחוד תיקיה, שהרי המבקשת עת ניתנה לה הזדמנות זו בעבר בחרה שלא לנצלה ויצרה פיגורים בתשלומים במסגרת תיק האיחוד אשר פוזר. כעת, ניתנה לה הזדמנות שנייה זו, לפנים משורת הדין.

אשר לטענת המבקשת כי היה על הרשמת הנכבדה להזמינה לחקירת יכולת בפניה ומשלא עשתה כן נמנעה ממנה זכות הטיעון, הרי הוראות חוק ההוצאה לפועל קובעות במפורש כי רשם ההוצאה לפועל עת מונחת בפניו בקשתו של חייב למתן צו חיוב בתשלומים המלווה בכל המסמכים כדין , רשאי להעתר לבקשת החייב וליתן צו חיוב בתשלומים לאחר שבחן יכולתו בהתאם לעיון בבקשה ובמסמכים הנלווים או רשאי אך אינו מחויב עפ"י דין, בהזמנת החייב לחקירת יכולת במעמד הזוכה על פי הוראות סעיף 67 לחוק ההוצאה לפועל, כך שדומני כי אף לטענת המבקשת בדבר פגיעה בזכות הטיעון שלה בניגוד לכללי הצדק הטבעי, אין מקום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ