אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> השלמת טיעון - שחרור הורים שחשודים בשידול בתם להתאבד למעצר בית בתנאים מגבילים

השלמת טיעון - שחרור הורים שחשודים בשידול בתם להתאבד למעצר בית בתנאים מגבילים

תאריך פרסום : 30/03/2011 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי בחיפה
44073-02-11
29/03/2011
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוזנפלד
הנתבע:
1. פלוני
2. אלמונית>

עו"ד שרמן

בליל 27.3.11 ניתנה החלטה, שבה קבעתי כי המשיבים יוכלו להשתחרר ממעצר לחלופת מעצר בית בביתם, בפקיעין, בתנאים שפורטו בהחלטה, וזאת בכפוף למילוי תנאים שהראשון בהם הוא שיתייצבו בבית המשפט שני שייח'ים מנכבדי העדה, שיוסמכו על ידי הראש הרוחני לעדה הדרוזית ויו"ר המועצה הדתית הדרוזית העליונה, השייח' מוואפק טריף, שיערבו לתנאי השחרור וכן לשלום המתלוננת.

עוד נקבע באותה החלטה, כי חלופת המעצר תהיה בפקיעין, כאשר המשיב ישהה במעצר בית מלא, אשתו המשיבה תוכל לצאת לעבוד בחנות הפרחים, הכל בפיקוח מפקחים שיאושרו ובכפוף להסדרת בטוחות ואיזוק אלקטרוני.

היום התייצבו בפני בית המשפט השייח' מחמוד סיף מכפר ינוח והשייח' יוסף שנאן מכפר חורפיש, שניהם שייח'ים נכבדים בעדה הדרוזית, אשר מונו על ידי השייח' מוואפק טריף בהתאם להחלטת בית המשפט, כאשר השייח' מוואפק טריף שלח לבית המשפט את כתב המינוי ואת ההסמכה להתחייב בשמו ומטעמו בתיק. השייח'ים הצהירו על מחויבותם הם לפקח על המשיבים, כערבים מטעם העדה למילוי תנאי השחרור, והן כערבים לשלום המתלוננת והצהירו על התנגדות הנהגת העדה ככלל והתנגדותם בפרט, לכל מעשה של אלימות כנגד נשים בכלל וכנגד המתלוננת בפרט.

לאחר שהשייח'ים התייצבו, הופיעו בפני מפקחים מוצעים, חלקם בני המשפחה וחלקם ידידי המשפחה מפקיעין. יצוין כי כל האנשים שהופיעו בפני, הם אנשים נורמטיביים, חלקם מילאו תפקידים ציבוריים כאלו ואחרים, לרבות במשטרה, בצבא ובמוסדות מדינה אחרים. כולם הצהירו על התחייבותם לפקח על המשיבים וכן על התחייבותם למנוע כל פגיעה במתלוננת בכל צורה שהיא.

סבור אני, כי במקרה זה דווקא החלופה בכפר פקיעין, היא החלופה המועדפת, אשר מספקת סדרי פיקוח מיטביים. מעבר לכך, סבור אני כי במקרה זה, המעורבות הקהילתית והעדתית היא בעלת משקל שיש בו היבטים של הרתעה והגנה על המתלוננת, העולים בעוצמתם על הכלים הרגילים שיש למשפט הפלילי לתת. לעניין זה, בית המשפט נותן חשיבות גבוהה למכתבו של השייח' טריף ולהתחייבות השייח'ים מטעמו, וכן להתחייבותם של כל בני המשפחה ויתר המפקחים, לערוב לשלום המתלוננת ביחד עם פיקוח על תנאי השחרור. סבור אני כי יש בכך מסר ברור, הן למשיבים, וכן לכל אדם בעדה הדרוזית, שיש למשיבים קשר איתו או שהיה להם קשר איתו, בין בהקשר לפרשה זו ובין בדרך אחרת, באופן שיהיה בכך הרתעה מפני כל פגיעה במתלוננת.

אשר על כן אני מורה כי המשיבים ישוחררו ממעצר, ויועברו לבית המשפחה בפקיעין, שם ישהו בהתאם לתנאים שפורטו בהחלטה מיום 27.3.11.

בכל הנוגע למפקחים - לא ראיתי פגם בכך ששני אחיו של המשיב ניסו לפנות למתלוננת. יצוין כי הפנייה הייתה בדרך של מסירת מכתב למשטרה ולפרקליטות. עובדה זו מצביעה על כך שהמפקחים, אשר הצהירו במכתב והצהירו בפני על רצונם לשקם את המשפחה, מתכוונים לפעול רק באמצעים חוקיים ובאמצעות רשויות החוק. לא היה כל ניסיון לפנות אל המתלוננת בדרך אחרת, אלא באמצעות רשויות אכיפת החוק ודי בכך כדי להצביע על מחויבותם לפעול אך ורק באמצעים חוקיים.

בכל הנוגע לאותו הליך תכנון ובנייה אשר האח, מר ס. ח., היה מעורב בו - בית המשפט לא ראה את פסק הדין ולא ניתן לשלול גם אפשרות של טעות ברישום הפלילי. אציין, כי ראוי שפסק הדין יועבר לעיוני כדי שניתן יהיה לשקול במידת הצורך את העניין. בכל מקרה, על פניו לא התרשמתי, וזאת בהנחה שנעברה בעבר עבירה על חוקי התכנון והבנייה, כי מדובר באדם שלא ניתן לתת בו אמון בהקשר לפרשה שבפני. בכל מקרה, לאחר שיומצא לי פסק הדין, אעיין בו וככל שאמצא צורך לשנות את סדרי הפיקוח בהתייחס לעניין זה, תינתן החלטה.

בכפוף לאמור לעיל, אני מורה כדלקמן:

האח מר ס. ח. יחתום על התחייבות עצמית בגובה 50,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח כמפקח-על על כל סדרי הפיקוח. כל אחד מהמפקחים האחרים יחתום על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח וזאת להבטחת התחייבותו לפקח על המשיבים ולדווח למשטרת ישראל על כל הפרה של תנאי השחרור.

המשיבים עצמם יפקידו בקופת בית המשפט סכום של 15,000 ש"ח במזומן עבור שניהם, ויחתמו, כל אחד מהם, על התחייבות עצמית בגובה 50,000 ש"ח וזאת להבטחת התחייבותם למלא אחר כל תנאי השחרור כפי שפורטו בהחלטה מיום 27.3.11.

למען הסר ספק - השייח'ים שהתחייבו, שייח' מחמוד סייף ושייח' יוסף שנאן, אינם מתבקשים לחתום על התחייבות מכל סוג שהוא. התחייבותם לפרוטוקול ביחד עם מכתבו של השייח' מוואפק טריף מהווה מבחינת בית המשפט התחייבות שערכה עולה על כל התחייבות כספית אחרת.

כפי שצוין בהחלטה הנ"ל, המשיבה רשאית לצאת לעבוד בחנות הפרחים, כאשר בכל עת תהיה עימה מפקחת מבין אלו שאושרו. בכל הנוגע למשיב - בשלב זה הוריתי על מעצר בית מלא, זאת בשים לב לראיות ולנתונים אחרים שהיו לנגד עיני בכל הנוגע למעורבותו. עם זאת אבהיר, כי ככל שיחלוף הזמן, וככל שיוצעו לבית המשפט סדרי פיקוח מתאימים, שיאפשרו גם את חזרתו לעבודה בבית הספר בו הוא מלמד, כי אז ניתן יהיה לשקול את העניין, ובמיוחד לאחר שתישמע עדות המתלוננת. מובן, כי עניין זה יישקל בבוא העת, לפי הצורך.

למען הסדר יצוין, וזאת לנוחיות מערך הפיקוח האלקטרוני, כי המשיב רשאי לצאת את הבית בכל יום בין השעות 9:00 עד 10:00 ובין השעות 17:00 עד 18:00 בליווי מפקח שאושר, והמשיבה רשאית לצאת לחנות הפרחים בליווי מפקחת או מפקח שאושרו, כל יום בין השעות 10:00 עד 13:00 ומהשעה 16:00 עד 20:00 (במקום השעות 9:00 עד 16:00, שנקבעו בהחלטה מיום 27.3.11).

בכל הנוגע לאפשרות של יציאות חריגות בעתיד, כגון לצורך פגישה עם עורך הדין או לכל צורך אחר (רפואי וכד') - הסנגור יפנה לפרקליטות ויודיע על מועד היציאה המתוכנן ואת זהות המפקחים המלווים. רק בהעדר הסכמה, יש לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה, וככל שהיציאה תהיה מוסכמת, ידווח על כך למערך הפיקוח האלקטרוני ללא צורך בפנייה לבית המשפט.

בסיכומו של דבר, ובכפוף למילוי כל התנאים, לרבות הסדרת הפיקוח האלקטרוני, ישוחררו המשיבים וילוו מנקודת השחרור לביתם בפקיעין, על ידי אחד המפקחים שאושרו.

בסיכומה של החלטה זו, אני מוצא לנכון להודות לשייח' מוואפק טריף ולנכבדי העדה, אשר הסכימו לערוב לשלום המתלוננת ולהבהיר את עמדתם, השוללת אלימות בכלל, אלימות כנגד נשים בפרט ופגיעה במתלוננת, בכל צורה שהיא. אני רואה חשיבות רבה להצהרתם זו ויש לקוות שיהיה בכך כדי להוביל מהלך שבסופו של יום, יחזיר את השקט בפקיעין בכלל ובמשפחת .....בפרט, על כנו.

בכל הנוגע לפרסום - מאחר ובית המשפט סבור שלפרסום דבר נכבדי העדה ופרסום התחייבויות בני המשפחה יש חשיבות ציבורית כלפי כלל העדה, ובמיוחד כלפי כאלה שאולי היו קשורים עם מי מהמשיבים וסברו שמעשה כנגד המתלוננת עשוי לסייע, כדי שידעו את כל האמור לעיל ואת ההתחייבויות הנ"ל. בהתאם, אני מורה כי שתי ההחלטות יפורסמו (ההחלטה מיום 27.3.11 ומהיום) וזאת לאחר שיושמטו מההחלטות, השמות המלאים של בני המשפחה והמפקחים, בדרך של השחרה בגוף ההחלטה.

<#4#>

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ